Slovenský lyžiar Adam Žampa. (Autor: SITA/AP)

4.Leif Kristian Nestvold-HaugenNórsko+2,78
5.Žan KranjecSlovinsko+3,44
15.Adam ŽAMPASlovensko+5,65
43.Andreas ŽAMPASlovenskonepostúpil do 2. kola

KRANJSKA GORA. Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher vyhral sobotňajšie preteky Svetového pohára v obrovskom slalome a v predstihu ovládol celkovú klasifikáciu tejto disciplíny.

V slovinskej Kranjskej Gore predstihol svojho súpera v boji o malý krištáľový glóbus Nóra Henrika Kristoffersena o 1,66 sekundy, tretí skončil Francúz Alexis Pinturault (+2,51).

Slovák Adam Žampa dosiahol 15. miestom svoj najlepší výsledok v sezóne, keď druhom kole zajazdil druhý najrýchlejší čas.

Marcel Hirscher (uprostred) vyhral obrovský slalom v Kranjskej Gore získal malý glóbus. (Autor: TASR/AP)

Dvadsaťdeväťročný Hirscher bol najrýchlejší v oboch kolách a slávil svoje 56. víťazstvo v pretekoch SP. Rakúsky zjazdár získal svoj piaty krištáľový glóbus v obrovskom slalome v kariére, štvrtý v sérii.

"Dnes som cítil tlak, to sa nedá poprieť. Išlo o veľa, ale všetko vyšlo tak, ako som si predstavoval," citovala Hirschera agentúra DPA.

Ako jeden z mála štartujúcich sa Adam Žampa v druhom kole skvele vyrovnal s kľúčovou pasážou pred tretím medzičasom. Prechod do zatvoreného oblúku vyžadoval menej agresívny a širší nájazd, čo slovenský zjazdár zvládol na jednotku.

Väčšina pretekárov vletela do tejto bránky príliš priamo a nepokojné povrchové vlnky im lyže zviezli hlboko nad ďalšiu bránku a keďže nasledoval menej strmý úsek, stratili tam desiatky desatín, ba až celé sekundy.