Kráľovskú etapu vyhral Landa, Sagan skončil v druhej stovke

Holanďan Tom Dumoulin odstúpil z pretekov.

Španiel Mikel Landa z tímu Movistar sa stal víťazom 4. etapy.(Zdroj: TASR/AP)

Tirreno-Adriatico 2018 - výsledky:

4. etapa: (Foligno - Sarnano Sassotetto, 219 km):

1.Mikel LandaŠpanielskoMovistar6:22:13 h
2.Rafal MajkaPoľskoBora-Hansgrohe+0 s
3.George BennettNový ZélandLottoNL-Jumbo+0 s
4.Fabio AruTalianskoTeam UAE Emirates+6 s
5.Ben HermansBelgickoIsrael Cycling Academy+6 s
6.Tiesj BenootBelgickoLotto Soudal+6 s
...
106.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+18:32 min

SARNANO SASSOTETTO. Španiel Mikel Landa z tímu Movistar sa stal víťazom 4. etapy na cyklistických pretekoch Tirreno-Adriatico zaradených do prestížneho seriálu WorldTour.

Etapa s prívlastkom kráľovská mala štart vo Foligne a cieľ po 219 km v lyžiarskom stredisku Sarnano Sassotetto vo výške 1345 m.

Thomas prišiel o dres lídra

Landa sa v záverečnom náročnom stúpaní dotiahol do čelnej skupiny a v súboji o víťazstvo v posledných 400 m si poradil s Poliakom Rafalom Majkom (Bora-Hangrohe) a Novozélanďanom Georgeom Bennettom (LottoNL-Jumbo), ktorí došli do cieľa v rovnakom čase ako víťaz.

Scenériu záverečných kilometrov dotvárali kopy snehu popri ceste a teploty blížiace sa k nule.

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) sa v náročnej horskej skúške rozhodol neplytvať so silami a do cieľa prišiel s odstupom 18:32 min na 106. mieste.

V celkovej klasifikácii klesol na 59. pozíciu (+19:00 min).

Brit Geraint Thomas (Team Sky) aj vinou technických problémov v záverečnom kilometri prišiel o azúrový dres lídra pretekov. Staronovým mužom na čele sa stal Talian Damiano Caruso z BMC Racing.

Do nedeľňajšej 5. etapy pôjde s náskokom 11 sekúnd pred Holanďanom Wilcom Keldermanom (Sunweb) a 20 sekúnd pred Landom. Thomas je po novom štvrtý.

Dumoulin odstúpil

Dlhý únik tentoraz obstarala šestica Antoine Duchesne (Groupama - FDJ), Alexander Vlasov (Gazprom-Rusvelo), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini), Mads Pedersen (Trek Segafredo) a Jacopo Mosca (Wilier Selle Italia).

Po 60 km sa dostali už o 6 minút pred pelotón. Na trase sobotňajšej etapy boli tri kategorizované stúpania a všetky sa stali korisťou lídra vrchárskej súťaže Taliana Bagioliho.

Počas etapy spadol a napokon aj odstúpil líder tímu Sunweb Holanďan Tom Dumoulin, ktorý sa už predtým zdravotne necítil dobre.

Ešte 20 km pred cieľom bol náskok cyklistov vpredu 2:35 min, ale do záverečných desiatich kilometrov sa zmenšil pod jednu minútu. Bagioli a Pedersen zvesili nohy už skôr a "poslušne" sa zaradili do pelotónu.

Záverečné stúpanie do Sassotetta malo dĺžku 14 km a bolo pomerne pravidelné s maximom 13% približne 4 km pred cieľom.

Silná štvorica vrchárov

Do náročných pasáži vstúpili ako prví Lotyš Neilands a Rus Vlasov, v pätách však už mali pelotón so všetkými favoritmi. Čoskoro bol vpredu s pokusom o trhák Kolumbijčan Miguel Ángel López (Astana).

Potom sa sformovala silná štvorka vrchárov, okrem Lópeza aj Rafal Majka (Bora-Hansgrohe), Fabio Aru (UAE Team Emirates) a Ben Hermans (Israel Cycling Academy).

Utvorili si takmer polminútový náskok. Necelé tri kilometre pred métou vyrazil vpred Majka a z pelotónu ako šíp aj Španiel Mikel Landa (Movistar).

Majka s Landom sa neskôr vpredu spojili a spoločne s Aruom vyrazili do boja o etapové víťazstvo. Zozadu sa ešte dotiahol Novozélanďan George Bennett (LottoNL-Jumbo), ale napokon mal v závere najviac síl Landa.

Peter Sagan je jediný Slovák na Tirreno-Adriatico 2018. Od roku 2012 ani raz nechýbal na Pretekoch dvoch morí a predviedol dovedna sedem víťazných etapových koncoviek.

Predvlani útočil aj na celkový triumf, ktorý mu o jedinú sekundu vyfúkol veľký rival Van Avermaet. Sagan je aj štvornásobným víťazom bodovacej súťaže na Tirrene.

Poradie po 4. etape:

1.Damiano CarusoTalianskoBMC Racing17:14:49 h
2.Wilco KeldermanHolandskoSunweb+11 s
3.Mikel LandaŠpanielskoMovistar+20 s
4.Geraint ThomasVeľká BritániaTeam Sky+26 s
5.Rigoberto UránKolumbiaTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale+31 s
6.George BennettNový ZélandLottNL-Jumbo+33 s
...
59.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+19:00

Online prenos: Tirreno - Adriatico 2018, 4. etapa (Peter Sagan)

Cyklistika

10. March 2018 o 10:10
Tirreno Adriatico - 4. etapa
Víťaz: MIKEL LANDA (Movistar)
Prenos
Víťazom kráľovskej štvrtej etapy cyklistickcýh pretekov Tirreno-Adriatico sa stal španielsky pretekár tímu Movistar Mikel Landa, ktorý v záverečnom súboji o víťazstvo napokon zdolal Rafala Majku aj George Bennetta. Pre Landu by to malo znamenať výrazný posun aj v celkovom poradí, výrazne totiž zaostali obaja lídri Teamu Sky. Na modrý dres to však nestačí, keďže kvalitný výkon dnes predviedol aj Damiano Caruso, ktorý sa tak vráti do čela priebežného poradia, v ktorom bol aj po úvodnej tímovej časovke. S týmto konštatovaním sa s vami po dnešnom dlhom cyklistickom dni lúčim a prajem vám pekný zvyšok víkendu!
Štvrtá etapa cyklistických pretekov Tirreno-Adriatico sa práve v tejto chvíli skončila!

CIEĽTak napokon to je predsa len MIKEL LANDA z tímu Movistar, kto mal v závere dnešného extrémne náročného najviac síl. Na druhom mieste končí Rafal Majka z Bora-hansgrohe, pre George Bennetta zostala konečná tretia priečka!
0,5 kmAko blesk z jasného neba sa do vedúcej skupiny dotiahol George Bennett v drese Lotto NLJumbo a vyzerá to tak, že Novozélanďan by mohol mať najviac síl v náročnom závere.
1 kmPosledný kilometer dnešnej kráľovskej etapy! Mikel Landa ukazuje obrovské množstvo síl, avšak Rafal Majka, Fabio Aru aj Ben Hermas sa ho zatiaľ dokážu držať. Naopak, pre Team Sky je dnešná etapa doslova pohromou. Chris Froome dnes určite nezvíťazí, navyše, krátko pred cieľom postihli technické problémy aj vedúceho muža priebežného poradia Gerainta Thomasa.
2 kmStíhať vedúce kvarteto sa ako ďalší zo skupiny favoritov vydal Mikel Landa z Movistaru. Tomu sa podarilo predstihnúť Miguela Ángela Lópeza z Astany, ktorému už úplne došli sily. Landa s Fabiom Aruom a Benom Hermansom sa už pomaly doťahujú aj na Rafala Majku.
3 kmRafal Majka dnes veľmi túži zvíťaziť a potom, čo sa vedúce kvarteto cyklistov spojilo do jednej skupiny, pokúsil sa nastúpiť. Žiaden z jeho konkurentov nezareagoval na jeho aktivitu, dostihnúť sa ho však snaží Miguel Ángel Lopez.
4 kmSympatický pokus prekvapiť favoritov predvádza aj Ben Hermans z tímu Israel Cycling Academy. Na čele tak momentálne máme Miguela Ángela Lopeza, ktorého dostihol Rafal Majka, len pár metrov stráca Fabio Aru a za touto trojicou je tiež len s nepatrným mankom Ben Hermans. Tempo zvyšku hlavnej skupiny určuje Vasiľ Kirienka z Teamu Sky.
5 kmVynikajúca práca najmä zo strany Tanela Kangerta môže priniesť svoje ovocie, keďže zo skupiny hlavných favoritov tak trochu podľa očakávania vyrazil jeho kolega Miguel Ángel Lopez, ktorý si po pár šliapnutiach do pedálov vytvoril pomerne slušný náskok. Za ním sa však vydáva dvojica Fabio Aru-Rafal Majka.
6 kmVynikajúcu robotu teraz odvádzajú na čele skupiny favoritov cyklisti Teamu Astana, ktorí neustálymi zmenami tempa nepúšťajú žiadneho z cyklistov do možnosti uniknúť svojim konkurentom.
7 kmNa vedúceho Kristsa Neilandsa sa síce ešte dokázal späť dotiahnuť Aleksandr Vlasov z tímu Gazpriom-Rusvelo, no sedem kilometrov pred cieľom a v polovici záverečného stúpania môžeme konštatovať, že dnešný únik dňa je minulosťou a začína sa veľký boj o triumf v kráľovskej etape 53. ročníka Tirreno-Adriatico.
8 kmTak toto je neuveriteľné. V pelotóne došlo ku kontaktu niekoľkých pretekárov, na čo doplatil najviac víťaz včerajšej etapy Primož Roglič. Ten svojou nepozornosťou stratil stabilitu na bicykli a porúčal sa k zemi. Okrem iných zbrzdil aj Boba Jungelsa z Quick Stepu Floors.
9 kmNa úplnom čele momentálne zostal už len osamotený Lotyš Krists Neilands z tímu Israel Cycling Academy, jeho náskok je však už len 50-sekundový a v pelotóne vyvíjajú poriadne tempo tak jazdci Astany, ako aj Teamu Sky.
10 kmDo cieľa 4. etapy 53. ročníka pretekov Tirreno-Adriatico v lyžiarskom stredisku Sassotetto zostáva už len 10 kilometrov. Pre dnešok už má odpracované Jacopo Mosca, ktorý sa po neuveriteľných šiestich hodinách v úniku pomaly zaradí späť do pelotónu. No a podobný osud čaká v najbližšich sekundách aj všetkých jeho zvyšných kolegov z dnešného úniku dňa.
11 kmPeter Sagan až do týchto momentovh vydržal tempo hlavnej skupiny, teraz už však predsa len zvoľnil a do cieľa by tak mal prísť s niekoľkominútovou stratou na víťaza dnešnej etapy.
12 kmUž ako súčasť záverečného stúpania abslovali pretekári na čele etapy aj druhú z dvojice dnešných šprintérskych prémií. Tú ovládol Jocopo Mosca, ktorý si tak pripísal ďalšie dôležité body do bodovacej súťaže. V týchto momentoch sa už bude všetko sústrediť na boj o triumf v etape medzi najväčšími favoritmi.
14 kmSkupina hlanvých favoritov už momentálne šliape do pedálov v obrovskom tempe a jej strata sa scvrkla už pod hranicu dvoch minút. Dá sa očakávať, že šestica cyklistov v úniku, ktorá v týchto chvíľach už začína stúpať na cieľové stúpanie Sassotetto, bude každou minútou dosthnutá.

16 kmStarostlivosť o tempo v hlavnej skupine prebrali v týchto chvíľach cyklisti Teamu Astana, zatiaľčo na úplnom čele pretekov sa začína boj nielen o poslednú šprintérsku prémiu, ale aj cenu pre najbojovnejšieho jazdca etapy.
18 kmPelotón začína pracovať na plné obrátky a jeho strata na hrdinsky pracujúcu vedúcu šesticu klesá už pod hranciu 140 sekúnd. Zároveň sa v skupine hlavných favoritov začína boj o čo najlepšiu pozíciu do záverečného stúpania dnešného dňa.
20 kmDo cieľa v horskom stredisku Sassotetto zostáva už len 20 kilometrov a na čele pelotónu prichádza k zmene. Cyklisti Teamu Sky sa stiahli zo svojich pozícii a tempo "hlavného balíka" v týchto momentoch určujú pretekári zoskupenia Mitchelton-Scott. Tí pracujú pre Adama Yatesa. Ten by v prípade svojho triumfu mohol zavŕšiť superúspešný deň bratov Yatesovcov, keďže jeho brat Simon pred malou chvíľou ovládol kráľovskú etapu pretekov Paríž-Nice.

23 kmDo začiatku cieľového stúpania zostáva už len desať kilometrov, náskok pretekárov v úniku je stále na hranici 4 a pol minúty a domestikovia Chrisa Froomea s Geraintom Thomasom naďalej nikoho nepúšťajú do čela pelotónu. Za nimi sa však už zoraďujú ďalšie tímy. Bora-hansgrohe dnes pravdepodobne staví na schopnosti úradujúceho nemeckého majstra Marcusa Burghardta.
26 kmVincenzo Nibali z tímu Bahrain-Merida sa pred malou chvíľou vrátil späť k svojmu technickému vozidlu, o pár chvíľ na to už je však opäť súčasťou hlavnej skupiny. Zdá sa, že si taliansky líder tohto zoskupenia bol ešte zobrať nejaké občerstvenie pred vyvrcholením dnešného dňa.
29 kmŠestica cyklistov v úniku dnes odvádza skutočne vynikajúcu prácu. Jacopo Mosca, Krists Neilands, Aleksandr Vlasov, Mads Pedersen, Nicola Bagioli a Antoine Duchesne si aj menej ako 30 kilometrov pred cieľom drží náskok na hranici 4 a pol minúty. V Teame Sky sú však dostatočne skúsení domestikovia na to, aby nechali pretekárov na čele vytvoriť si nedostihnuteľný náskok pred záverečným extrémne náročným stúpaním.
32 kmDo začiatku cieľového stúpania nám zostáva už len posledných 20 kilometrov, a tak sa poďme pozrieť na zoznam najväčších favoritov pre dnešný dojazd. Určite medzi nich patrí dvojica z Teamu Sky Geraint Thomas s Chrisom Froomeom, Astana sa bude spoliehať na Miguela Ángela Lopéza, zabudnúť však nemôžeme ani na talianskych favoritov ako Vincenza Nibaliho či Fabia Arua. Vpredu by však v rozhodujúcich okamihoch nemali chýbať ani mená ako Adam Yates či Mikel Landa.
35 kmObrovské množstvo práce pre svojich lídrov dnes odvádza skvelý španielsky tempár Teamu Sky Jonathan Castroviejo, ktorý od úvodu etapy takmer nepustil na čelo skupiny hlavných favoritov nikoho iného. Jeho strata na čelo pretekov momentálne činí len niečo viac ako tri a pol minúty.

39 kmTak napokon ani táto informácia o Nicolovi Bagiolim neplatí. Taliansky pretekár tímu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini si prežil svoju krízu a vrátil sa späť pomáhať svojim kolegom z úniku dňa, ktorí mu robia spoločnosť už viac ako päť hodín. ďalšie problémy pre tím AG2R La Mondiale. Mathias Frank doplatil na menšiu stratu koncentrácie a práve v momente, keď sa zvyšuje tempo pretekov, sa ocitol na zemi. Zatiaľ by však mal pokračovať v dnešnej etape.
42 kmV skupine hlavných favoritov už v týchto chvíľach nemajú na čo čakať a pokúsia sa ešte pred začiatkom cieľového stúpania dostihnúť šesticu cyklistov, ktorá sa na čele dnešnej etapy pohybuje prakticky od jej absolútneho úvodu. Tá sa však v tomto momente už stenčila len na päť jazdcov, keďže svoju úlohu do tejto etapy si už na 100% splnil Nicola Bagiioli. Vpredu tak zostávajú už len Jacopo Mosca, Krists Neilands, Aleksandr Vlasov, Mads Pedersen a Antoine Duchesne.
45 kmCyklistov v pelotóne pretekov Tirreno-Adriatico čaká po prekonaní tretieho stúpania dnešného dňa už len klesania pod vrchol cieľového Sassotetta. Do tohto lyžiarskeho strediska by mali začať stúpať 13 kilometrov pred finišom.
48 kmOpravujeme informáciu o Petrovi Saganovi. Ten sa napokon predsa len ešte dotiahol späť do pelotónu. Slovenský pretekár tímu Bora-hansgrohe si bol len vo svojom technickom vozidle zobrať nový bidón s vodou. Pretekári v úniku už prekonali aj tretie mimoriadne náročné stúpanie a nikoho, kto sleduje náš prenos od jeho úvodu snáď neprekvapí, že aj na tomto kopci si päť bodov do súťaže o najlepšieho vrchára pripísal Nicola Bagioli. Spolu so svojimi kolegami momentálne disponujú náskokom štyroch minút.
49 kmVstupujeme do posledných 50 kilometrov dnešného mimoriadne náročného dňa a zároveň sa dozvedáme, že z pretekov dnes po Tomovi Dumoulinovi a Danielovi Morenovi odstúpili už aj ďalší dvaja pretekári, a to šprintér Treku-Segafredo Giacomo Nizzolo a pomocník Romaina Bardeta z tímu AG2R La Mondaiale Matteo Montagutti. Medzitým si z hlavnej skupiny už vystúpil Peter Sagan, ktorý už posledných 50 kilometrov dnešnej etapy dokončí vlastným tempom. Stúpanie Penna San Giovanni vyzerá mimoriadne náročne.

52 kmCyklisti v úniku už ukrajujú prvé metre zo stúpania Penna San Giovanni, ktorého najťažšie úseky majú sklon až na hranici 15%. Už od úvodu pritom pretekári zdolávajú sklon dvojcifernej hodnoty, čo je vidieť aj na výraze Nicolu Bagioliho.
55 kmNa čele pelotónu, v ktorom je už stále menej a menej cyklistov, stále neúnavne pracujú domestikovia Teamu Sky. Geraint Thomas s Chrisom Froomeom tak majú celú dnešnú etapu aj naďalej absolútne pod kontrolou.
58 kmDo cieľa dnešnej etapy nezostáva už ani 60 kilometrov a pretekári v úniku sa pomaly blížia k predposlednému bodovanému stúpaniu kráľovskej skúšky 53. ročníka Tirreno-Adriatico, ktorým bude Penna San Giovanni.

61 kmDnešná etapa dáva účastníkov 53. ročníka Tirreno-Adriatico poriadne zabrať. Tí na bicykli sedia už štyri a pol hodiny, a to ich tie najťažšie pasáže na trati kráľovskej skúšky ešte len čakajú. Technické problémy postihli v pelotóne Philippa Gilberta z QuickStepu Floors, vyzeralo to na defekt zadného kolesa. Belgický špecialista na klasiky je však späť v "hlavnom balíku".
64 kmPelotón prešiel vrcholom tohto stúpania so stratou pod hranicou piatich minút, na jeho úplnom čele sa stále pohybujú cyklisti Team Sky, ktorí dnes majú hneď niekoľko možností, ako uspieť.
67 kmNa vrchole stúpania Gualdo, ktoré dalo pretekárom v úniku vo svojom závere poriadne zabrať, bol ako prvý z vedúcej šestice kto iný než Nicola Bagioli, ktorý opäť v rozhodujcom momente dokázal uniknúť svojim konkurentom a proípisuje si tak ďalších päť bodov do súťaže o najlepšieho vrchára.
70 kmPodľa očakávania, cyklisti na čele začali po svojom vjazde na Gualdo opäť strácať zo svojej výhody v porovnaní s pelotónom, ich náskok momentálne činí už menej ako 5 minút.

73 kmPráve v tejto chvíli začínajú Antoine Duchesne, Alexander Vlasov, Krists Neilands, Nicola Bagioli, Mads Pedersen a Jacopo Mosca už začínajú stúpať na ďalší z kategorizovaných kopcov tejto etapy. Stúpanie Gualdo má vrchol 68 kilometrov pred cieľom.
76 kmPo stúpaní na prvý kategorizovaný kopec dnešného dňa sa pretekári v úniku pustili do technicky pomerne náročného zjazdu, všetko však dokázali zvládnuť bez nejakých komplikácií. Klesať pod ďalší kopec už začína aj pelotón, so stratou, ktorá sa dostala pod hranicu 5:40 minút.
79 kmPri príchode do najnáročnejšej pasáže dnešnej etapy sa začína formovať pozícia už aj v skupine favoritov. Na jej čele vidíme dresy Teamu Sky, Bahrainu Merida či BMC. Naopak, Peter Sagan sa pohybuje približne v polovici pelotónu. Náskok šestice cyklistov na čele je stále na hranici okolo šiestich minút. Nejaké technické problémy musel riešiť Vincenzo Nibali zo zoskupenia Bahrain Merida, jeden z favoritov týchto pretekov však na svojich konkurentov veľa nestratil.
82 kmO prvých päť bodov dnešného dňa do vrchárskej súťaže sa napokon strhol veľký súboj medzi Jacopom Moscom a Nicolom Bagiolim. Všetko si to však Bagioli napokon postrážil a opäť tak navýšil svoje bodové konto v súťaži o zelený dres pre najlepšieho vrchára.
85 kmPretekári na čele už zdolávajú prvé bodované stúpanie dnešného dňa, ktorým je San Genesio a jeho vrchol je na méte 82 kilometrov pred cieľom. Ich náskok momentálne skáče "hore-dole", presne po vzore profilu tejto etapy. Najväčšiu snahu o zisk bodov na tejto prémii by mohol mať priebežne vedúci líder vrchárskej súťaže Nicola Bagioli.

90 kmPretekári v úniku sa zatiaľ príkladne striedajú v určovaní tempa, momentálne však absolvujú ďalšie z veľkého množstva náročných stúpaní, a tak ich náskok opäť klesol o niekoľko desiato sekúnd.
95 kmPodľa očakávania situáciu na čele "hlavného balíka" kontroluje Team Sky. Chris Froome s Geraintom Thomasom sú zoradení za všetkými svojimi pomocníkmi. Z tých sa dá v náročných stúpaniach v závere etapy očakávať najmä veľká pomoc od Bielorusa Vasiľa Kirienku.
100 kmOd tejto chvíle už máme konečne k dispozícii aj televízny prenos, a tak vám budeme môcť ponúkať kvalitnejšie informácie o tom, čo sa na trati kráľovskej skúšky 53. ročníka Tirreno-Adriatico deje. Rozdiel medzi čelom pretekov a zvyškom štartového poľa znova prudko rastie a 100 kilometrov pred cieľom je už 6:50 minúty.
105 kmV pelotóne naďalej vládne pokoj. Strata skupiny hlavných favoritov totiž narástla späť až k hranici šiestich minút. Pomaly sa však dostávame do najnáročnejšej fázy dnešnej etapy.
110 kmNepotrvá dlho a dočkáme sa televízneho prenosu z dnešnej etapy. Medzitým však prichádza správa o tom, že po Tomovi Dumoulinovi odstupuje z pretekov aj španielsky vrchár tímu Education First Drapac Daniel Moreno.
115 kmPretekári na čele už majú za sebou prvú šprintérsku prémiu dnešného dňa, na ktorej bol úspešný taliansky cyklista Jacopo Mosca zo zoskupenia Wilier Triestina-Selle Italia. Dá sa tak predpokladať, že o body na vrchárskych prémiách bude bojovať najmä jeho konkurent z úniku Nicola Bagioli.
120 kmStále pokračujeme v prenose bez nejakých kvalitnejších informácií o situácii na trati. V týchto chvíľach by sa však už cyklisti na čele mali blížiť k prvej z dvojice šprintérskych prémií dnešného dňa. Ich náskok opäť mierne narástol, a to nad hranicu päť a pol minúty. Informuje o tom oficiálneho konto tímu Trek-Segafredo na sociálnej sieti Twitter.
125 kmPelotón s hlavnými favoritmi na dnešný triumf má situáciu absolútne pod kontrolou, náskok šestice pretekárov na čele je stále len tesne nad hranicou piatich minút. V "hlavnom balíku" si situáciu kontroluje aj Team Sky, ktorý má do dnešného dojazdu hneď dve horúce želiezka v ohni. Či už je to vedúci pretekár priebežného poradia Geraint Thomas alebo jeho kolega Chris Froome.

130 kmKým Tom Dumoulin už svoj boj na talianskych cestách vzdal, Peter Sagan pokračuje v pretekoch zatiaľ bez nejakých väčších problémov. Včera však zažil mierne sklamanie, keď sa mu nepodarilo v závere bojovať o etapový triumf. Profil dnešnej etapy je ešte náročnejší ako tomu bolo včera, no v prípade trojnásobného majstra sveta človek nikdy nevie. Dočkáme sa dnes ďalšieho z hrdinských výkonov žilinského Tourminatora?
135 kmMomentálne čakáme na ďalšie informácie o aktuálnej situácii na trati, šestica cyklistov v dnešnom úniku by však už za sebou mala mať približne 70 kilometrov dnešnej etapy. Posledný údaj o ich náskoku bol tesne nad hranicou piatich minút. To však bolo už pred mnohými minútami. Televízny signál budeme mať k dispozícii až od 14. hodiny, dovtedy sa musíme pri informovaní spoliehať len na špecializované webové stránky či sociálne siete.
140 kmTeam Sunweb momentálne neprežíva vôbec vydarené dni. Okrem Tirrena-Adriatica sa úradujúcim majstrom sveta v tímovej časovke nedarí ani na takmer súbežne prebiehajúcich pretekoch Paríž-Nice. Tam ich po včerajšom odstúpení zraneného Simona Geschke reprezentuje už len trojica pretekárov.

145 kmTak pozor! Líder Teamu Sunweb Tom Dumoulin odstupuje z tohto ročníka Tirreno-Adriatico. Holanďan sa už od prvej etapy, ktorou bola tímová časovka, necítil úplne "vo svojej koži", pred malou chvíľou sa dokonca ocitol na zemi, a tak sa rozhodol nastúpiť do tímového vozidla a svoj boj na tomto "etapáku" vzdať.
150 kmNicola Bagioli je priebežne vedúcim pretekárom súťaže vrchárov, a tak je jeho cieľ v dnešnom úniku jasný. Na troch stúpaniach pred cieľom v Sassotette pozbierať čo najviac bodov, nepredpokladá sa, že by tento pretekár tímu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini mal šancu bojovať s tými najlepšími o triumf v etape.

155 kmCyklisti už opustili údolie v blízkosti dnešného štartového mesta Foligno a dostávajú sa do hôr v provincii Macerata. Od tejto chvíle ich už čaká spomínaný náročný profil s niekoľkými stúpaniami a klesaniami.
160 kmV pelotóne zatiaľ vládne absolútny pokoj, favoriti na celkové poradie a víťazstvo v dnešnej etape si uvedomujú, že rozhodujúce okamihy dňa sa budú odohrávať až o niekoľko desiatok kilometrov neskôr. Náskok vedúcej šestice v zložení Jacopo Mosca, Krists Neilands, Aleksandr Vlasov, Mads Pedersen, Nicola Bagioli a Antoine Duchesne už prekročil hranicu šiestich minút.
165 kmDnešný deň bude pre pretekárov o to náročnejší, že už majú v nohách aj včerajšiu najdlhšiu etapu 53. ročníka Tirreno-Adriatico, ktorá merala až 234 kilometrov a v záverečnom stúpaní sa zo skupiny elitných vrchárov presadil slovinský pretekár tímu Lotto NL-Jumbo Primož Roglič. Ďalšou otázkou dnešného dňa tak je, či budeme vidieť Rogliča bojovať o víťazstvo aj na Sassotette.
170 kmVšetky štyri kategorizované stúpania, vrátane toho cieľového, prídu na rad až v druhej polovici dnešnej kráľovskej etapy. Dovtedy však budú musieť cyklisti prekonať hneď niekoľko ďaších krátkych kopcov. Ľudovo povedané, dnes to bude tak trochu "hore-dole". Podľa údajov z oficiálnej strány pretekov by dnes mali pretekári nastúpať dohromady až 4500 výškových metrov.
175 kmSpomedzi pretekárov v úniku je na tom v priebežnom poradí najlepšie ruský cyklista tímu Gazprom-Rusvelo Aleksandr Vlasov, ktorý na Gerainta Thomasa zo 46. priečky stráca 3:43 minúty. Už v tejto fáze etapy je tak Vlasov virtuálnym lídrom pretekov.

180 kmPosledná informácia z trate hovorí o tom, že náskok vedúcej šestice cyklistov pred skupinou najväčších favoritv by mal byť už viac ako štyri a pol minúty. Bude zaujímavé sledovať, kam až jeho hodnota porastie. Nedá sa však očakávať, že by si favoriti na celkové poradie nechali dnes ujsť boj o víťazstvo v etape.
185 kmV Taliansku dnes vládne opäť veľmi príjemné počasie, vzhľadom na pomerne včasný úvod dnešnej etapy sa však vzduch stihol zatiaľ zohriať len na 9 stupňov Celzia. Teplota by mala síce pomerne výrazne stúpnuť, na cieľovom kopci v stredisku Sassotetto však bude pretekárom opäť trochu chladnejšie.
190 kmV tíme Bora-hansgrohe si vo včerajšej etape trúfali zaútočiť na víťazstvo s Petrom Saganom, ten však v náročnom cieľovom stúpaní napokon za najlepšími zaostal. Včerajší deň opísal trojnásobný majster sveta pár vetami aj na svojom oficiálnom konte na sociálnej sieti Facebook: "Dnes to bola náročná etapa s obtiažnymi stúpaniami v Trevi. Cítim sa vo forme, ale ešte sme iba na začiatku sezóny a najdôležitejšie ciele prídu o pár týždňov, či mesiacov. Tu na Tirreno-Adriatico nás čakajú ešte štyri etapy, na ktorých sa budeme snažiť dosiahnuť čo najlepšie výsledky."
195 kmŠestica pretekárov na čele si pomaly získava náskok pred skupinou hlavných favoritov. Ten zatiaľ dosiahol hranicu 3:55 minút a vzhľadom k profilu dnešnej etapy sa dá predpokladať, že táto hodnota bude ešte výraznejšie stúpať.
200 kmV azúrovo modrom drese pre lídra priebežného poradia pretekov vyrazil na trať kráľovskej etapy Geraint Thomas z Teamu Sky. V zhodnom čase sa na druhom mieste nachádza Greg van Avermaet z BMC Racing, len o tri sekundy za týmto duom navyše zaostáva Thomasov tímový kolega Chris Froome. Bude tak veľmi zaujímavé sledovať taktiku britského zoskupenia počas dnešného dňa.

205 kmDozvedáme sa, že zloženie aktuálneho úniku je iné, ako bolo pôvodne avizované. Pred pelotónom napokon jazdí Antoine Duchesne z FDJ, Alexander Vlasov (Gazprom-Rusvelo), Krists Neilands v drese Israel Cycling Academy, Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini), Trek Segafredo zastupuje Mads Pedersen a za zoskupenie Team Wilier Selle Italia jazdí pred pelotónom Jacopo Mosca. Ich náskok by mal byť už asi 3:40 minút.
210 kmNo tak konečne sme sa dozvedeli, ako to na trati dnešnej etapy vyzerá. Z pelotónu sa už po pár kilometroch odtrhla štvorica cyklistov, v ktorej sú už pre tieto preteky aj nejaké "staré známe" mená: Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini), Jacopo Mosca (Wilier Triestina-Selle Italia), Guy Sagiv (Israel Cycling Academy) and Igor Boev (Gazprom-Rusvelo). Trio Sagiv, Mosca a Bagioli sa už pred pelotónom ocitlo spolu aj v druhej etape. Guy Sagiv s Jacopom Moscom absolvovali aj väčšiu časť včerajšej etapy pred hlavnou skupinou.
219 kmV úvode dnešného prenosu to bude s informáciami z diania na trati trochu náročné, keďže televízny prenos z tejto etapy začne až v jej pokročilej fáze. Podľa všetkého by však už cyklisti mali zdolávať prvé súťažné metre etapy. Aká je však situácia v pelotóne, to stále nevieme.
219 kmPelotón sa vydal na trať dlhú až 219 kilometrov vedúcu z mesta Foligno na náročný cieľový kopec do lyžiarskeho strediska Sassotetto. Medzitým však cyklistov čakajú aj ďalšie tri kategorizované stúpania, chýbať však nebudú ani ďalšie "nebodované" kopce.
Štvrtá etapa cyklistických pretekov Tirreno Adriatico 2018 sa práve začala!

Všetkých cyklistických priaznivcom vítame pri priamom textovom prenose zo 4. etapy pretekov Tirreno Adriatico.

53. edícia talianskeho podujatia doposiaľ ponúkla tímovú časovku, v ktorej uspeli cyklisti BMC, šprintérsku koncovku s triumfom nemeckého rýchlika Marcela Kittela pred Petrom Saganom a finále na prudkom kopci vo včerajšej etape.

Najlepšie si s ním poradil Primož Roglič, ktorý zaútočil niečo viac ako kilometer pred cieľom a svoj atak dotiahol do víťazného konca. Na iniciatívu slovinského cyklistu v závere etapy s poradovým číslom tri sa snažil odpovedať Adam Yates. Britský cyklista už síce pretekára tímu LottoNL-Jumbo nedostihol, no zabezpečil si druhé miesto s trojsekundovou stratou. S odstupom šiestich sekúnd na víťaza finišoval Tiesj Benoot, víťaz minulotýždňovej klasiky Strade Bianche. Pre Petra Sagana bolo cieľové stúpanie pritvrdé, do boja o etapový vavrín sa nezapojil a skončil na 24. mieste. Na Rogliča stratil v cieli 34 sekúnd.

Azúrový dres si včera obliekol a v dnešnej etape povezie Geraint Thomas z tímu Sky. Druhé miesto v celkovej klasifikácii patrí Gregovi Van Avermaetovi, ktorý má zhodný čas ako Thomas. Na priebežnej tretej priečke figuruje so stratou troch sekúnd druhý zástupca Sky Chris Froome. Peter Sagan sa pred štvrtou etapou pretekov nachádza na jedenástom mieste celkového poradia, odkiaľ stráca na lídra 42 sekúnd.

Štvrtá etapa spĺňa kritéria pre prívlastok kráľovská. Organizátori pripravili trať dlhú 219 kilometrov so štyrmi kategorizovanými stúpaniami. Cieľové stúpanie Sassotetto má 13,2 kilometra a priemerný sklon 6,2 %. Je vhodnou pôdou na konfrontáciu všetkých favoritov o popredné priečky cieľovej klasifikácie. Bude nás zaujímať, akým spôsobom sa po dnešku vykryštalizuje elitná desiatka etapových pretekov a či sa medzi pretekármi vytvoria kľúčové rozdiely.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 10:00.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 2. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 3. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 4. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 5. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia
 6. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne
 7. Volkswagen radí: ako svietiť a čo s hmlovkami?
 8. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 9. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 10. Nákupná cena dlhopisov bude čoskoro najnižšia v roku
 1. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 2. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 3. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 4. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 5. V bratislavskom Poluse vystrájali čerti :-)
 6. Pred Auparkom vystúpi Veronika Rabada, chýbať nebude ani Mikuláš
 7. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia
 8. ZSSK: Bratislavu a Zürich spojí priamy rýchlovlak
 9. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne
 10. Volkswagen radí: ako svietiť a čo s hmlovkami?
 1. Na školách potrebujeme kontroverznejšie témy. Byť ticho nepomáha 26 245
 2. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 19 806
 3. Prehrieva sa vám mobil? Môžete prísť o peniaze 15 022
 4. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia 13 258
 5. Takto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje slovenské hovädzie 9 706
 6. Kramáre prešli zmenami. Detským pacientom viac chutí jesť 9 696
 7. Liek na obezitu v reklamách nenájdete 6 134
 8. Nový Supermarket Fresh Plus v centre je nabitý novinkami 4 468
 9. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne 4 361
 10. Volkswagen radí: ako svietiť a čo s hmlovkami? 4 099

Téma: Cyklistika


Hlavné správy zo Sme.sk

PREŠOV KORZÁR

Obvineného kanadského profesora sa zastávali aj matky dievčat (fotogaléria)

Mušinka: Tento prípad nie je detská pornografia.

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo by ste (ne)mali zrušiť svoje konto na Facebooku

Čo sa stalo z najväčšej sociálnej siete.

Neprehliadnite tiež

Sabovčík: Dnes by som krasokorčuľovanie nemohol robiť

Naposledy sa na Slovensku predstaví ako krasokorčuliar.