Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
Giro d'Italia: 17. etapa | Sledujte naživo
Body? Sagan a Démare budú radi, ak prídu v časovom limite

Federer nevyužil tri mečbaly. Vo finále turnaja v Indian Wells podľahol del Potrovi

Pre Argentínčana je to druhá najcennejšia trofej v kariére.

Juan Martin del Potro ovládol turnaj v Indian Wells.Juan Martin del Potro ovládol turnaj v Indian Wells. (Zdroj: TASR/AP)

INDIAN WELLS. Argentínsky tenista Juan Martin del Potro sa stal víťazom turnaja ATP v kalifornskom Indian Wells a získal prvý titul z podujatí Masters 1000.

V dramatickom finále dvojhry zdolal najvyššie nasadeného obhajcu titulu Švajčiara Rogera Federera 6:4, 6:7 (8), 7:6 (2). V treťom sete odvrátil tri mečbaly.

Koniec víťaznej série

Pre turnajovú šestku je to druhá najcennejšia trofej v kariére. Životný úspech dosiahol Del Potro v septembri 2009, keď triumfoval na grandslamovom US Open po finálovom triumfe nad Federerom.

Juhoameričan v Indian Wells ukončil Federerovu 17-zápasovú víťaznú sériu na ATP Tour a pripravil mu vôbec prvú tohtoročnú prehru.

Spolu s dvojhrami na Hopmanovom pohári vyhral Federer 21. súťažných zápasov bez prerušenia.

O osude prvého setu duelu medzi Del Potrom a Federerom rozhodol piaty gem, v ktorom Argentínčan čistou hrou prelomil podanie súpera.

Rozhodol tajbrejk

Del Potro ťažil z kvalitného prvého podania a delového forhendu, dokázal Federera pretlačiť pri dlhších výmenách od základnej čiary.

V druhom dejstve mal Švajčiar za stavu 5:4 k dispozícii dva setbaly, Del Potro ich odvrátil a vynútil si tajbrejk, v ňom mal však navrch Federer, ktorý premenil siedmy setbal. Za stavu 7:8 odvrátil mečbal.

V treťom sete si do stavu 4:4 obaja hráči suverénne držali servis. V deviatom geme Federer po agresívnom bekhendovom returne prvýkrát v zápase zobral del Potrovi podanie a v ďalšej hre mal k dispozícii tri mečbaly.

Argentínčan ich však odvrátil a v tajbrejku Federera deklasoval.

Del Potro: Roger, ty píšeš tenisovú históriu

Del Potro po zisku titulu neskrýval emócie. "Ešte stále sa chvejem. Nemôžem uveriť tomu, že som získal prvú trofej z turnajov Masters a vo finále v Indian Wells som zdolal najväčšieho velikána.

Roger, ty píšeš tenisovú históriu a robíš nášmu športu fantastickú reklamu. Bolo pre mňa cťou hrať proti tebe vo finále, blahoželám ti k skvelému turnaju. Chcem sa poďakovať celému môjmu tímu a podeliť sa s ním o túto trofej.

Veľká vďaka patrí aj všetkým fanúšikom, ktorí ma podporovali v hľadisku i v mojej rodnej Argentíne," uviedol vo svojom slávnostnom príhovore, ktorý zakončil v španielčine.

Federer uznal kvality súpera. "Juan Martin bol vo finále o kúsok lepší a zvíťazil zaslúžene. Pre mňa to bol napriek dnešnej prehre vydarený turnaj.

Hrať na druhom najväčšom štadióne sveta vo fantastickej atmosfére je úžasné. Ďakujem môjmu tímu, fanúšikom i všetkým, ktorí sa podieľajú na organizácii tohto turnaja - jeho riaditeľovi Tommymu Haasovi, zberačom i dobrovoľníkom."