Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
SITA|20. mar 2018 o 14:57

Španieli potrebovali vyhrať o jedenásť gólov. Napokon sa im to podarilo.

LA VALLETTA. Víťazstvo španielskej futbalovej reprezentácie nad hráčmi Malty (12:1) v stretnutí kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 1984 vo Francúzsku je dodnes jedna z najpamätnejších chvíľ španielskeho tímu.

Hralo sa 21. decembra 1983 a bol to posledný zápas v 7. eliminačnej skupine. Španieli pred ním zaostávali za vedúcimi Holanďanmi o dva body a mali výrazne horšie skóre ako ich súper. Právo účasti na šampionáte mal iba víťaz skupiny.

V tom čase sa za víťazstvo udeľovali dva body a keďže pri rovnosti bodov rozhodoval ako druhé kritérium gólový rozdiel, Španieli vedeli, že na účasť medzi európskou elitou musia triumfovať o jedenásť gólov.

Spýtal som sa lekára, či mohli byť nadrogovaní, pretože úplne stratili hlavu. Dúfam, že sa k tomu Španielsko neuchýlilo, lebo ak by sa tak stalo, bol by to totálny koniec futbalu.

Victor Scerri, bývalý tréner Malty

Na Štadióne Benita Villamarína v Seville to napokon dokázali, vyhrali 12:1 a na záverečnom turnaji vo Francúzsku dokráčali až k zisku strieborných medailí.

Späť však k súboju proti Malťanom. Tím trénera Miguela Muňoza po prvom polčase viedol iba 3:1, navyše raz inkasoval, a tak musel po zmene strán pridať ďalších deväť gólov. Podarilo sa.

Štyrmi zásahmi sa na tomto triumfe podieľal kanonieri Carlos Santillana z Realu Madrid a Hipólito Rincón z domáceho Betisu Sevilla.

Malťania však po rokoch vytiahli na svetlo zaujímavé tvrdenie. Údajne počas polčasovej prestávky nevedomky užili drogy, čo sa odrazilo na ich malátnom výkone v druhom polčase.

Neznámy muž oblečený v bielom im do šatne priniesol citróny, ktoré spôsobili, že mnohí hráči dostali závraty a to ovplyvnilo ich hru v druhej polovici stretnutia.

"Toto bolo jediné, čo nám priniesli. Hráči to zjedli a potom sa cítili zle. Spýtal som sa lekára, či mohli byť nadrogovaní, pretože úplne stratili hlavu. Dúfam, že sa k tomu Španielsko neuchýlilo, lebo ak by sa tak stalo, bol by to totálny koniec futbalu," povedal po rokoch vtedajší tréner Malťanov Victor Scerri. Informácie zverejnil web denníka Marca.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Malťania pripúšťajú, že ich Španieli pred 35 rokmi nadrogovali