Švajčiari otočili zápas, senzačne vyradili Fínsko

Sportnet|17. máj 2018 o 00:00

Hokejisti Švajčiarska vyhrali 3:2.

MS v hokeji 2018 - štvrťfinále:

Fínsko - Švajčiarsko 2:3 (1:0, 0:3, 1:0)

Góly: 8. Nutivaara (Koivisto, Rantanen), 49. Rantanen (Savinainen, Aho) - 30. Corvi (Fiala, Niederreiter), 33. Vermin (Meier), 34. Hofmann (Moser, Fora).

Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Reneau (USA) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR), vylúčení: 0:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5634 divákov

Fínsko: Säteri - Pokka, Heiskanen, Nutivaara, Koivisto, Honka, Kivisto, Riikola - Rantanen, Granlund, Tolvanen - Teräväinen, Aho, Savinainen - Kapanen, Manninen, Jormakka - Anttila, Pesonen, Mäenalanen - Palola

Švajčiarsko: Genoni - Diaz, Josi, Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick - Niederreiter, Corvi, Fiala - Andrighetto, Vermin, Meier - Hofmann, Haas, Moser - Scherwey, Schäppi, Rod - Baltisberger

HERNING. Švajčiarski hokejisti sa postarali na MS v Dánsku o prekvapenie, keď otočili štvrtkový štvrťfinálový súboj v Herningu a zvíťazili nad favorizovaným Fínskom 3:2.

V sobotňajšom semifinále sa stretnú s obhajcom striebra z Kanady, Fínsko ako víťazi B-skupiny sa predčasne lúčia so šampionátom.

MS v hokeji 2018: Pozrite si momentky zo zápasu Fínsko - Švajčiarsko: fotogaléria

18.5.2018

Fíni viedli v Jyske Bank Boxen od 8. minúty po góle obrancu Markusa Nutivaaru. Korčuliarsky aj strelecky mali navrch a dlho nič nenasvedčovalo, že by sa mohlo zrodiť prekvapenie.

Švajčiari však za nepriaznivého stavu neprestávali veriť, stále viac zamestnávali Harriho Säteriho vo fínskej bránke a v druhej tretine sa im podaril dokonalý obrat, keď v priebehu troch minút a 55 sekúnd zasadili súperovi tri gólové údery.

Zostávajúci program:

sobota 19. mája (Kodaň)

semifinále: Švédsko - USA (15.15), Kanada - Švajčiarsko (19.15)

nedeľa 20. mája (Kodaň):

o 3. miesto (15.45), finále (20.15)

Severania dokázali v tretej časti už len znížiť zásluhou Mikku Rantanena. Švajčiari postúpili medzi najlepšie kvarteto na MS prvýkrát od roku 2013, keď v Štokholme získali striebro.

Zopakovali tým historicky najlepšie umiestnenie z roku 1935. V medailovej zbierke majú aj šesť bronzov.

Hokejisti Fínska prehrali so Švajčiarmi prvýkrát od roku 1972, po sérii 10 víťazných vzájomných stretnutí. V najlepšej štvorke predtým naposledy chýbali v roku 2015.

Hlasy po zápase /zdroj: iihf.com/:

Roman Josi, obranca Švajčiarska: "Od druhej tretiny sme si začali hrať svoj hokej. Strelili sme pár rýchlych gólov a to nás správne nastavilo. Tento triumf si užijeme, potom sa vrátime do Kodane a pripravíme sa na ďalší zápas. Proti Kanade to bude ďalšia veľká výzva."

Raphael Diaz, obranca Švajčiarska: "Vedeli sme, že Fíni majú dva skutočne šikovné útoky. Majú zručných a rýchlych hráčov, top hviezdy v NHL. Samozrejme, museli sme sa mať pred nimi na pozore, lebo sa dokážu výrazne presadiť v ofenzíve. Snažili sme sa ich pokryť, ale v prvej tretine si vypracovali viacero výborných šancí. Leonardo (Genoni) bol dnes v bránke fantastický, v kľúčových momentoch predviedol niekoľko skvelých zákrokov. Veľký triumf pre Švajčiarsko!"

Timo Meier, útočník Švajčiarska: "Je to skutočne vzrušujúci moment pre švajčiarsky hokej. S týmto úspechom sa však neuspokojíme, ešte nie sme úplne šťastní. Chceme zotrvať na víťaznej vlne. Ak hráme ako jeden tím, tak dokážeme zdolať akéhokoľvek súpera. Proti Kanade to bude výzva."

Online prenos: 3. štvrťfinále (MS v hokeji 2018)

Majstrovstvá sveta Štvrťfinále 2017/2018
17.05.2018 o 20:15
Fínsko
2:3
(1:0, 0:3, 1:0)
60' minúta
Švajčiarsko
Góly a asistencie: 8. Nutivaara (Koivisto, Rantanen), 49. Rantanen (Savinainen, Aho) – 30. Corvi (Fiala, Niederreiter), 33. Vermin (Meier), 34. Hofmann (S. Moser, Fora). Rozhodca: Jeřábek, Reneau – Lazarev, Lhotský.
Zrodila sa veľká štvrťfinálová senzácia! Švajčiarsko v tretej tretine ešte inkasovalo z hokejky Rantanena, no ďalší gól už Fíni ani v záverečnej powerplay nedokázali pridať. Švajčiarsko výborne hlavne po taktickej stránke zvládlo tento zápas, ktorý rozhodlo v podstate vo vynikajúcej druhej tretine. Fínsko teda ostáva pred bránami semifinále, čo je určite sklamanie pre fanúšikov Suomi. Fíni totižto vyhrali skupinu B a mali dobre rozohraný turnaj. Stroskotali však na hokejkách Švajčiarov, ktorí sa už teraz v semifinále môžu tešiť na Kanadu. Toto bol zároveň posledný zápas, ktorý sa odohral v Herningu a záverečné semifinálové súboje a súboje o medaily sa už budú odohrávať v kodaňskej Royal Aréne.

Ďakujeme veľmi pekne za pozornosť, že ste s nami ostali až do týchto chvíľ.
59:46
Fíni prehrali buly, no Švajčiarom sa nepodarilo vyhodiť puk. Následne Aho prihral pred bránku Granlundovi, ktorý to skúšal dotlačiť, no nepodarilo sa mu to.
59:31
Opäť výborná švajčiarska práca v obrannom pásme. Moser vybojoval puk, no urobil možno trochu chybu, keď chcel priamo strieľať na bránku. Netrafil ju, je to zakázané uvoľnenie a oddychový čas je tu pre Fínsko.
59:16
Fora dokázal získať puk pri mantineli a poslal ho radšej bezpečne do útočného pásma bez zakázaného uvoľnenia.
58:30
importantFíni sú už v šestici na ľadovej ploche a rozvíjajú svoj záverečný kolotoč, aby vyrovnali.
58:10
Heiskanen pálil z ľavého kruhu, no Genoni si pokryl bližšiu žrď. Säteri už bol jednou nohou na striedačke, no napokon sa musel vrátiť, keďže sa dopredu rútil Scherwey, ktorý ho aj ohrozil a fínsky gólman mal betón na správnom mieste.
57:31
Savinainen prišiel o puk v útočnom pásme, zachytil ho Corvi, ktorý ho poslal okamžite von z obrannej tretiny.
56:39
Scherwey predvídal pohyb fínskeho obrancu, hokejkou vystihol rozohrávku a natlačil sa po pravej strane. Säteri odolal opäť.
55:40
Corvi získal puk od Granlunda a nahadzoval ho do útočného pásma. Niederreiterovi sa následne podarilo nazbierať niekoľko sekúnd v rohu klziska.
54:57
importantSäteri zachránil svoj tím v ďalšej šanci Švajčiarov. Rod si nakorčuľoval po puk na ľavom kruhu a vystrelil. Fínsky gólman vykryl strelu hruďou.
54:29
Rantanen prihrával pred bránku Kasperimu Kapanenovi, ktorý to skúšal na dvakrát, no cez sebavedomého Genoniho puk napokon nepretlačil.
54:12
Fínom teraz príliš nevyšlo založenie útoku. Zakázané uvoľnenie sa však nepískalo a Suomi dokázali pásmo získať opäť.
53:23
Koivisto to hádzal pred bránku, kde bol Jormakka, no z prvej iba jemne tečoval puk, ktorý svojím pohybom usmernil len do rohu klziska.
52:46
Sebastian Aho si nakorčuľoval medzi kruhy a vystrelil napokon na bránku. Genoni použil svoju vyrážačku a odrazil puk.
52:20
Fínom tentokrát nevyšiel čistý prechod do útočného pásma. Puk potom získali Švajčiari, opätovne sa dostal na fínske hokejky, no už sa potom pískal ofsajd.
51:40
importantPekka Jormakka šikovne prešiel cez celé klzisko po ľavom krídle, natlačil sa až tesne pred Genoniho, ale napokon mieril vedľa brány.
50:41
Švajčiari dokázali ubrániť druhú časť presilovky Fínska a stále tak drží svoje jednogólové vedenie a potrebuje sa opäť nejako presadiť ofenzívne, keďže sa štyri minúty len bránilo.
50:18
V závere fínskej presilovky to ešte skúsil Teuvo Teräväinen strelou z ľavého kruhu, ktorá však nebola vôbec presná.
49:39
Aho naznačil strelu od modrej, no posunul napokon Granlundovi na pravý kruh. Jeho strela nebola presná a Genoni si mohol vydýchnuť.
48:55
Eeli Tolvanen vystrelil z pravého kruhu, následne už Nutivaara nedokázal zachytiť letiaci puk a Švajčiari tak zbierajú ďalšie sekundičky k dobru.
48:20
48:20
goalFínsko dalo gól!
Fínsko hneď v úvode strieľa gól v presilovej hre a v početnej prevahe ešte bude pokračovať! Aho prihral z ľavého kruhu pred bránku Savinainenovi, ktorý ešte naservíroval z prvej MIKKOVI RANTANENOVI a ten prekonal Genoniho spomedzi kruhov!
Asistencie: Veli-Matti Savinainen, Sebastian Aho.
47:22
Pre Fínov sa črtá ideálna možnosť na zníženie. Kedy, ak nie teraz. Dve plus dve minúty dostáva Michael Fora za nedovolenú hru vysokou hokejkou.
46:12
Nutivaarova strela z modrej čiary nebola obzvlášť nebezpečná. Nahodením od modrej to skúšal aj Kapanen, ale Genoni opäť nemusel veľmi ťažko zasahovať.
45:40
Diaz posunul na Hofmanna v strednom pásme a ten iba bekhendom poľahky poslal puk do útočného pásma. Práve takto to teraz Švajčiari riešili, keďže vedia, že práve Suomi sú tým tímom, ktorý jednoducho musí tvoriť hru.
45:01
Šikovne to skúšal aj Tristan Scherwey, ktorý sa snažil využiť zaváhanie fínskych hráčov, ktorí v nevhodnom čase striedali. Scherweyova strela napokon letela tesne vedľa bránky.
44:10
importantVo veľkej brejkovej príležitosti bol na opačnej strane Timo Meier, ktorý sám vykorčuľoval na brankára Säteriho, no blafákom a ani z následnej dorážky ho neprekonal!
43:53
Aho servíroval prihrávku pred bránku, kde korčuľoval Savinainen, no napokon nedokázal úspešne trafiť puk.
43:12
Säteri ostal na istý moment bez hokejky. Niederreiter sa pokúšal nájsť Diaza v streleckej pozícii, no Švajčiari napokon tento menší hendikep fínskeho gólmana nevyužili.
42:48
Mikael Granlund skúšal prekvapiť Genoniho aj strelou z menej nebezpečného priestoru. Bolo to z ostrého uhla a švajčiarsky gólman si dal pozor.
42:11
Štvrtá fínska formácia si vypracovala ďalšiu príležitosť. Prihrávku po zadnom mantineli si spracoval pred bránkou Marko Anttila, ktorý to skúšal na dvakrát, no Genoni obstál.
41:56
Mäenalanen sa natlačil po ľavom krídle, spracoval si prihrávku a skúšal strieľať, no zakončenie sa mu veľmi nepodarilo.
41:20
Fialova strela sa odrazila k Niederreiterovi, ktorý to skúsil bekhendom z ľavého kruhu. Brankár Säteri použil svoj betón a hokejku, aby puk vytesnil.
40:35
Teräväinen hľadal prihrávkou od modrej čiary Aha, ktorý si už tvoril priestor pred bránkou, no nedokázal puk spracovať. Medzitým sa už pomaličky končí fínska presilovka.
40:10
Fínom ostáva ešte z druhej tretiny polminútová presilovka. Vhadzovať sa teraz bude v strednom pásme po postavení mimo hry od Fínov.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Fíni nastupovali do druhej tretiny s vedením 1:0, no úspešný štart rozhodne nerozbehol ich ofenzívne chúťky. Ľahkovážnosť Fínov využili práve Švajčiari, ktorí vyrovnali v 30. minúte po góle Corviho a v rozmedzí ďalších štyroch minút skórovali ešte dvakrát. Vermin sa presadil v 33. minúte a na 1:3 zvyšoval Hofmann.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:07
Sebastian Aho nabral rýchlosť cez stredné pásmo, prevzal si puk a napokon strieľal spomedzi kruhov. Genoni úspešne zasiahol betónom.
38:38
Druhé švajčiarske vylúčenie v priebehu prostrednej časti. Kevin Fiala dostáva dve minúty za podrazenie.
38:19
Andrighetto posunul puk medzi kruhy Meierovi, ktorý to skúsil strelou z otočky. Pred bránkou bol ešte Kukan, no napokon už nedorážal.
37:38
Suomi vyhrali buly v útočnom pásme a opäť sa skúšali presadiť strelou z modrej čiary. Nahodený puk z hokejky Nutivaaru však Genoni takisto ukontroloval.
37:19
Veli-Matti Savinainen vypálil z modrej čiary, no strela mu na hokejku veľmi nesadla. Z opačnej strany to strelecky skúšal tiež Ville Pokka, ale Genoni opäť sebavedomý.
36:38
Rantanen prenechal puk na ľavom kruhu Granlundovi, ktorý namieril so svojou hokejkou, ale napokon neprestrelil ani švajčiarskeho obrancu.
35:32
Corvi nabil medzi kruhy Kevinovi Fialovi, ktorý prudko z prvej vystrelil, ale Säteri má betóny v prevádzkovej teplote a odolali aj tejto strele.
34:54
importantKivisto si nakorčuľoval po ľavom krídle do dobrej pozície. Genoni vyrazil pred seba, kde už bol Marko Anttila, no nedokázal doraziť presne do brány!
34:38
Andrighetto v strednom pásme pekne prenechal puk Romanovi Josimu, ktorý vkorčuľoval do útočného pásma a napokon aj preveril Säteriho, ktorý po rýchlych góloch určite potreboval tento zákrok.
33:48
A zrazu má fínsky tím obrovský problém. Na tomto šampionáte ešte v žiadnom zápase nemusel otáčať nepriaznivý stav. Švajčiari boli za svoju aktivitu určite správne odmenení tromi rýchlymi gólmi.
33:08
33:08
goalŠvajčiarsko dalo gól!
Tak takýto priebeh druhej tretiny by čakal asi málokto! Simon Moser si nakorčuľoval po pravom krídle a z kruhu veľmi takticky vystrelil na Säteriho betón, od ktorého sa puk odrazil na hokejku GREGORYHO HOFMANNA a ten úspešnou dorážkou zvýšil švajčiarske vedenie!
Asistencie: Simon Moser, Michael Fora.
32:32
32:32
Švajčiari pokračujú úspešne a dostávajú sa do vedenia! JOEL VERMIN vybojoval puk v rohu klziska, drzo sa natlačil pred bránku a spomedzi kruhov prekvapil Säteriho strelou pomedzi betóny. Bol aj faulovaný, no avizovaný trest sa samozrejme ruší.
Asistencia: Timo Meier.
31:52
Timo Meier sa veľmi rýchlo otočil a z miesta pri mantineli vystrelil prekvapivo. Zaskočilo to aj gólmana Harriho Säteriho, ktorý chvíľu nevedel, kde sa nachádza puk.
31:14
Untersander predĺžil Kukanovu prihrávku smerom na Niederreitera, ktorého delovka z pravého kruhu napokon bola blokovaná.
30:23
Švajčiarski hráči sa dokázali natlačiť do útočnej tretiny znovu, no dlho sa tam neohriali. Po súbojoch pri mantineloch získali puk Fíni.
29:54
importantHneď o rýchlo odpoveď sa pokúsili Suomi. Aho našiel prihrávkou Savinainena, ktorý to skúsil spomedzi kruhov. Ešte tam mal príležitosť na dorážku Teräväinen, no nepresadil sa. Tak naozaj sledujeme hektické okamihy na oboch stranách.
29:13
29:13
Helvéti vyrovnávajú po veľmi krásnej akcii! Niederreiter vykorčuľoval až k modrej čiare a potom perfektnou prihrávkou prihral pred bránkou Fialovi, ktorý bol v obrovskej šanci, no blafák mu nevyšiel. Preto prišiel s dorážkou pomôcť ENZO CORVI, ktorý trafil presne!
Asistencie: Kevin Fiala, Nino Niederreiter.
28:44
Enzo Corvi svoju strelu spomedzi kruhov skryl poza fínskeho obrancu. Säteri teda úplne nevedel, ako bude letieť puk, ale napokon to bol nepresný pokus.
28:20
Manninen ešte chvíľu čakal so strelou od modrej, presunul sa bližšie medzi kruhy a odtiaľ to skúšal, no nebola to úspešná strela.
27:14
Švajčiari dôrazne bojovali o puk pri mantineloch a podarilo sa im ho získať. Rod napokon vyštartoval aj dopredu a nazbieral nejaké cenné sekundy.
26:32
Genoni si opäť siahol na puk po strele Sebastiana Aha, ktorý to namieril z ľavého kruhu. Genoni odolal zakončeniu najlepšieho strelca turnaja a vhadzuje sa po jeho pravici.
26:11
Aho prihrával pred bránku Granlundovi, ktorý chcel vyšperkovať akciu prihrávkou na Savinainena pred bránku, no tento puk už neprešiel. Fíni ostávajú ale v pásme.
25:29
Prichádza vôbec prvé vylúčenie v tomto zápase. Timo Meier dostáva dve minúty za hákovanie.
25:25
Meier si spracoval prihrávku na pravom kruhu a pri opačnej žrdi mal pripraveného úplne voľného Svena Andrighetta, no puk neprešiel cez fínskeho obrancu.
24:42
Juuso Riikola mal dostatok času pripraviť si puk na strelu na modrej čiare a napokon aj nepríjemne vypálil. Genoni odolal a následne musel odolávať aj prieniku Savinainena, ktorý vystrelil spomedzi kruhov, no švajčiarsky gólman si opäť svätyňu postrážil.
24:16
Honkovu prihrávku letiacu popred bránkovisko nik nezachytil. Fíni si však vďaka strele z hokejky Koivista vybojovali buly v útočnom pásme.
23:37
Rantanen si našliapol po pravej strane a dostal sa napokon až skoro pred bránku. Jednu ruku mal blokovanú a tou druhou už nedokázal prihrávať.
23:16
importantFiala perfektne nabil na ľavý kruh, kde bol pripravený na strelu Enzo Corvi. Ten okamžite delovkou z prvej pálil do protipohybu Säteriho, ktorý však dokázal vytiahnuť svoju lapačku.
22:54
Kapanen premiešaval puk na ľavom kruhu, ale napokon žiadnu prihrávku a ani strelecký pokus na bránku nevymyslel. Puk uchmatli Švajčiari.
22:12
importantMüller vypálil z modrej čiary. Säteri vyrazil len pred seba, kde už číhal útočník Timo Meier, no z dorážky nedokázal premiestniť puk za chrbát fínskeho gólmana!
21:42
Diaz už musel pod tlakom rozohrávať, pretože sa k nemu blížil fínsky obor Marko Anttila. Napokon Švajčiari úspešne rozohrali a dostali puk do útočného pásma.
21:22
Säteri si teraz trošičku zažongloval s pukom po strele Untersandera z modrej čiary. Puk však skrotil a uchoval si ho v lapačke.
21:06
Teuvo Teräväinen sa takmer dostal do výhodnej brejkovej pozície, no napokon švajčiarsky obranca v poslednej chvíli vystihol prihrávku na obrannej modrej čiare.
20:32
Fínom sa úspešne nepodarilo založiť útok a puk iba odovzdali Švajčiarom do ich obranného pásma. Akciu expresne rozohral Roman Josi.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Švajčiari vstúpili do úvodného dejstva tohto zápasu vcelku sľubne. Vytvorili si súvislejší tlak v útočnom pásme v dvoch či troch po sebe idúcich striedaniach, no neprofitovali z toho. Do vedenia šli naopak v 8. minúte Fíni zásluhou Nutivaaru a potvrdili tak pozíciu mužstva, ktoré na tomto turnaji obrovsky dominuje v prvých tretinách a má výborný nástup do zápasu.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:42
Corvi hľadal kolmou prihrávkou na modrú čiaru Niederreitera, ktorý sa rozbehol na bránku, no skackajúci puk si nedokázal úspešne spracovať.
19:22
Švajčiari teraz dobre zatlačili súpera v útočnom pásme, no na modrej čiare si nedal pozor Roman Josi, ktorý s pukom už tesne tesne zašiel do stredného pásma.
18:48
Šikovnú strelu spoza pravého kruhu poslal na bránku Markus Nutivaara. Tečovať strelu sa snažil Pesonen. Genoni na chvíľu nevedel, kde je puk, no potom ho vytriasol zo svojej výstroje a prikryl.
18:20
Meier bol natlačený do útočného pásma a jeho spoluhráč, ktorý prenikal po pravom krídle už nemohol ďalej pokračovať v útočení. Pískal sa ofsajd.
17:56
Untersanderovu strelu z modrej čiary tečoval Kevin Fiala, no Säteri bol aj v tejto situácii pripravený a úspešne zasiahol.
17:18
Fínsky gólman teraz pre istotu prikryl zblokovanú strelu Niederreitera, ktorá padala z ľavej strany. Säteri si na puk počkal a pohodlne ho prikryl.
16:44
Opäť sledujeme švajčiarsky pohyb v útočnom pásme, no zatiaľ sa Helvéti dostávajú len do málo nebezpečných pozícii pri mantineloch. Tam môžu pokojne krúžiť, pre Säteriho nebezpečenstvo v takomto prípade nehrozí.
16:12
Nepríjemná delovka Kivista od modrej čiary ešte bola tečovaná aj Manninenom, ale švajčiarsky gólman Leonardo Genoni si aj s touto strelou poradil.
15:27
Meier teraz však zachytil puk pri ľavom mantineli a namieril si to rovno pred bránku, ale napokon nám svoje zakončenie neukázal.
14:54
Švajčiari nahodili puk do útočného pásma, no po dobrej práci Pokku pri zadnom mantineli ho už nedokázali opätovne získať.
14:11
Aho sa rozbehol opäť po krídle a prenechal puk Teuvovi Teräväinenovi, ktorý vystrelil, no rozvlnil len bočnú sieť.
13:49
Mikael Granlund sa rozhodol využiť menšie zaváhanie vo švajčiarskej rozohrávke, ale strelou z pravého kruhu Genoniho neprekvapil.
13:15
Rantanen sa pretláčal do útočného pásma popri pravom mantineli, kde však bol prišpendlený švajčiarskym obrancom Forom. Fínom sa však podarilo znovuzískať útočné pásmo.
12:44
Haasova delovka od modrej čiary sa nepríjemne odrazila od zadného mantinelu a dostala sa na hokejku Mosera, ale ten nedokázal z tejto pozície vyťažiť.
12:15
Mirco Müller sa rozhodol vypáliť z modrej čiary, ale jeho strela cez dvojicu fínskych korčuliarov rozhodne nemohla preniknúť.
11:42
Nutivaara mal dosť času na strelu, a tak ešte puk na modrej čiare párkrát premiešal. Napokon ho poslal na bránku a Genoni ho bezpečne vyrazil hokejkou do rohu klziska.
11:14
Pesonen si nakorčuľoval do pásma z druhej vlny a po prenechaní puku okamžite strieľal, no švajčiarskych obrancov neprestrelil.
10:51
Nino Niederreiter si vylepšil svoju streleckú pozíciu na ľavom kruhu a švihom ohrozil fínskeho gólmana. Säteri bol pripravený.
10:12
Scherweyovi ušiel puk po prihrávke na pravé krídlo a následne už nedokázal pokračovať v ťahu na bránku. Na ťahu boli opäť Fíni, ale ich akcia takisto stroskotala.
09:38
K Nutivaarovi sa odrazil puk na modrú čiaru, odkiaľ tento fínsky obranca pálil. Genoniho táto strela zasiahla do ramena, no švajčiarsky brankár puk ani nevidel.
09:06
Pokkovi sa za vlastnou bránkou zaplietol puk medzi nohami a okamžite ho už napádal nepríjemný Timo Meier. Napokon mu na pomoc však prišiel Heiskanen.
08:29
Pesonen prenechal puk na ľavom kruhu Koivistovi, ktorému už korčuľoval pred bránku Anttila, no napokon iba tečoval túto prihrávku a nejak dôraznejšie nezakončil.
07:40
Enzo Corvi nebojácne prenikal stredným pásmo, no puk mu Fíni vypichli na modrej čiare. Dopredu sa preto prebojoval Sebastian Aho, ktorého strelu z ľavého kruhu Genoni vystihol.
07:01
07:01
Tak napokon Fíni predsa len ako prví udierajú gólovo v tomto zápase! Tantanen vybojoval puk v rohu klziska, posunul puk Koivistovi, ktorý perfektnou prihrávkou pred bránku našiel MARKUSA NUTIVAARU a ten z prvej vypálil do Genoniho bránky.
Asistencie: Miikka Koivisto, Mikko Rantanen.
06:34
Koivisto nebol veľmi trpezlivý a vošiel do pásma Granlundovi. Naozaj, Švajčiari vstúpili do tohto štvrťfinále nebojácne a dokázali zavrieť Fínov v ich obrannom pásme. Toto Suomi asi ešte na tomto šampionáte nezažili, a to ani v zápasoch s Američanmi alebo Kanaďanmi.
05:52
Švajčiari pokračovali v tvorení hry v útočnom pásme. Corvi vypálil z modrej čiary, no zlomil hokejku. Helvéti ešte stihli na niekoľko sekúnd udržať útočné pásmo, ale potom sa Fíni dokázali oslobodiť vyhodením puku do strednej tretiny.
05:16
05:16
Fiala takmer jednou rukou prihral Niederreiterovi, ktorý by mal už dobrú streleckú pozíciu spred bránky, no nestalo sa tak. Pre Fínov zdá sa že Švajčiari nebudú takou jednoduchou záležitosťou.
04:46
04:46
Fiala si pekne našliapol po hranici pravého kruhu a vystrelil z jeho vrcholu. Säteri musel urýchlene vytiahnuť svoj pravý betón.
03:52
Diaz chcel zrýchliť akciu a hľadal dlhou krížnou prihrávkou Andrighetta, ktorému však puk tesne ušiel. Následne bol v dobrej príležitosti spred bránky aj Enzo Corvi, ktorému strela veľmi nesadla.
03:11
importantKoivisto peknou priamou prihrávkou medzi kruhy našiel Tolvanena, ktorý bol síce v oblúku, no mal obrovskú možnosť. Trafil však Genoniho iba priamo do betónov.
02:40
Rysovala sa výborná príležitosť na fínskej strane. Rantanenovi už pred bránku korčuľoval Granlund, ale dobre tam bola vložená hokejka švajčiarskeho hráča.
02:18
Helvéti si chceli vytvoriť hneď v úvode taký menší súvislejší tlak na fínsku bránku, no nepodarilo sa im už dlhšie udržať puk v útočnom pásme.
01:50
Meier si našiel miesto medzi kruhmi. Spracoval si prihrávku a ihneď z polootočky strieľal. Puk letel tesne vedľa Säteriho bránky.
01:02
Pohroziť dokázali už aj švajčiarski hokejisti. Niederreiter posunul puk na modrú čiaru Diazovi, ktorý to ihneď vyskúšal strelou. Säteri taktiež musel zasahovať.
00:36
Aho vybojoval puk v rohu klziska a posielal ho okamžite pred bránku, kde však bol iba švajčiarsky útočník Hofmann, ktorému sa podarilo dostať puk do stredného pásma.
00:18
Fíni hneď podnikli prvý útok smerom na švajčiarsku bránu. Na nič nečakal Eeli Tolvanen, ktorý si nakorčuľoval po ľavom krídle a z kruhu švihom vystrelil. Genoni zasiahol úspešne.
00:01
Na ľadovej ploche už máme oba tímy. Fíni, písaní ako domáce mužstvo, sa predstavia v štvrťfinálovom stretnutí v modrých dresoch, Švajčiari budú hrať v bielych. Len pripomínam, že víťaz tohto stretnutie sa v semifinále stretne s reprezentáciou Kanady, ktorá dnes zdolala Rusko 4:5 po predĺžení.

Fínsko: Säteri (Husso) – Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Mikael Granlund (C), Tolvanen, Rantanen (A) – Savinainen, Aho (A), T. Teräväinen – Kapanen, Jormakka, Manninen – Anttila, Mäenalanen, Pesonen – Palola.

Švajčiarsko: Genoni (Berra) – Diaz (C), Josi (A), Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick – Fiala, Niederreiter (A), Corvi – Meier, Vermin, Andrighetto – Hofmann, S. Moser, Haas – Baltisberger, Schäppi, Rod – Scherwey.

Rozhodca: Jeřábek, Reneau – Lazarev, Lhotský.
Prajem vám príjemný večer a vítam vás pri sledovaní on-line prenosu zo štvrťfinálového zápasu MS v hokeji v Dánsku. Fínsko o 20:15 v Herningu v aréne Jyske Bank Boxen vyzve Švajčiarsko. Stretnutím vás bude sprevádzať Lukáš R. Ovšonka.

FÍNSKO

Nedá sa povedať, žeby fínski hokejisti úplne suverénne prešli základnou skupinou. Turnaj začali jednoznačnými výhrami nad Južnou Kóreou 8:1, nad Lotyšskom zvíťazili rovnakým výsledkom a následne aj Nórsko rozprášili vysoko 7:0. Potom však Suomi mierne zaváhali, keďže domácej dánskej reprezentácii podľahli tesne 2:3. Naplno však zabodovali proti Kanade v nasledujúcom zápase, v ktorom chceli určite odčiniť svoje menšie zlyhanie v zápase s Dánmi. Javorové listy porazili vcelku jednoznačne 1:5. Následne sa stretli v dueli so striebornými medailistami z Pjongčangu Nemcami, ktorým napokon podľahli 3:2 po predĺžení. V ich záverečnom zápase skupiny B vyzvali reprezentantov Spojených štátov a po Kanade aj tento druhý zámorský celok porazili vysoko 6:2. Fínsko sa teda v herningskej skupine umiestnilo na 1. priečke so ziskom 16 bodov a skóre 38:11. Fíni nastrieľali druhý najvyšší počet gólov po USA najmä vďaka produktívnemu druhému útoku so Sebastianom Ahom, ktorý zaznamenal 17 bodov za 9 gólov a 8 asistencií a Teuvom Teräväinenom, ktorý nazbieral 14 bodov vďaka 5 gólom a 9 asistenciám.

ŠVAJČIARSKO
So švajčiarskou účasťou vo štvrťfinále už posledné roky široká hokejová verejnosť určite počíta. Za posledných päť rokov Švajčiarom ušlo štvrťfinále len dvakrát, a to v rokoch 2014 a 2016. Švajčiarsko začalo účinkovanie na tohtoročných majstrovstvách sveta výhrou nad Rakúskom až po predĺžení 3:2, následne si Helvéti poradili so slovenským výberom výhrou 0:2. S Českom prehrali až po nájazdoch 5:4, Bielorusko zdolali jednoznačne 5:2, no najväčším favoritom skupiny A body ukradnúť nedokázali. S Rusmi prehrali Švajčiari tesne 4:3, ale v tomto zápase predviedli určite jeden zo svojich najlepších výkonov v doterajšom priebehu turnaja. Vyčerpanosť zo zápasu s Ruskom sa určite prejavila aj v stretnutí so silným Švédskom, ktorému Švajčiari podľahli 3:5. No a v záverečnom súboji s Francúzskom si Švajčiari definitívne zabezpečili účasť medzi najlepšími ôsmimi tímami a túto príležitosť si rozhodne nenechali ujsť. Francúzov porazili jasne 5:1 a zároveň týmto víťazstvom rozhodli aj o osude slovenskej reprezentácie na šampionáte. Švajčiarsko má tento rok určite výborne poskladaný tím, nachádza sa v ňom až osem hráčov z NHL. Helvéti budú určite chcieť favorita z Fínska potrápiť. V doterajšom priebehu sa zatiaľ mohli opierať najmä o dvoch ofenzívnych lídrov, Enza Corviha a Nina Niederreitera. Obaja v základnej skupine nazbierali po 7 bodov za 3 góly a 4 asistencie.

Posledný vzájomný zápas týchto dvoch celkov sa odohral práve na minuloročných majstrovstvách v základnej skupine. Švajčiari vtedy dokázali potrápiť Suomi, v zápase viedli dokonca 2:0, ale napokon Fínom podľahli 2:3 po predĺžení.

Po dvoch výborných zápasoch silných tímov medzi Ruskom a Kanadou a USA a Českom nás večer čaká možno jasnejšia pozícia favorita, no vieme, že Švajčiari určite dokážu aj predpokladaného papierového favorita zaskočiť. Určite si nenechajte tento duel ujsť. Prajem vám pekný športový zážitok!
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:15.