Nedeľa, 21. apríl , 2019

Stala sa najúspešnejšou športovkyňou olympiády. Björgenová ukončila kariéru

Nórska bežkyňa na lyžiach získala osem zlatých olympijských medailí.

Marit Björgenová je najúspešnejším športovcom v histórii zimných olympijských hier.Marit Björgenová je najúspešnejším športovcom v histórii zimných olympijských hier.(Zdroj: TASR/AP)

OSLO. Najúspešnejšia športovkyňa zimných olympiád v histórii, nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová, ukončila kariéru.

"Necítim, že mám potrebnú motiváciu na to, aby som podala 100-percentné výkony v ďalšej sezóne, a preto som sa rozhodla skončiť," povedala pre nórsku verejnoprávnu televíziu NRK.

Björgenová získala osem zlatých medailí

Uviedla to krátko pred národným šampionátom, ktorý sa uskutoční cez víkend v Alta a bude to jej súťažná derniéra, informovala agentúra DPA.

Tridsaťosemročná Björgenová má na konte osem zlatých olympijských medailí, celkovo 15 (8-4-3).

Na majstrovstvách sveta získala 18 titulov, čo sa pred ňou nepodarilo žiadnemu inému bežcovi, dokopy nazbierala 26 pódiových umiestnení na svetových šampionátoch.

Štyrikrát vyhrala celkové poradie SP (2005, 2006, 2012 a 2015), pričom v prestížnom seriáli získala dokopy 114 triumfov a 184 pódiových umiestnení v 303 pretekoch.

Björgenová prekonal aj Björndalena

Na uplynulých ZOH v Pjongčangu získala dve zlaté, striebornú a dve bronzové medaily.

V historických štatistikách zimných olympionikov tak prekonala nórskeho biatlonového velikána Oleho Einara Björndalena (8-4-1), ktorý po sezóne taktiež ukončil bohatú kariéru.

Prečítajte si tiež: Björgenová posunula seba i Nórsko na čelo

"Bol to perfektný koniec mojej olympijskej kariéry," vyhlásila ešte v Pjongčangu.

Matka dvojročného syna povedala už po marcovom finále SP, že sa počas Veľkonočných sviatkov rozhodne, či bude pokračovať ešte ďalšiu sezónu.

Reprezentačná kolegyňa Therese Johaugová podporila jej rozhodnutie, i keď by po jej boku rada ešte rok pretekala.

"Marit znamenala veľmi veľa v mojej kariére, bola môj vzor. Stretnúť ju, byť s ňou v jednom tíme a súťažiť proti nej bolo skvelé," povedala.