Tri góly dal a na tri prihral. Čech Pastrňák odohral senzačný zápas

Na ľad dopadajú šiltovky po tom, ako Čech David Pastrňák zavŕšil hetrik.
Na ľad dopadajú šiltovky po tom, ako Čech David Pastrňák zavŕšil hetrik. (Autor: TASR/AP)
SITA|15. apr 2018 o 06:16

Boston vyhral v druhom zápase prvého kola play off nad Torontom 7:3 a v sérii vyhráva už 2:0.

BRATISLAVA. Senzačný výkon predviedol český hokejový útočník v službách Bostonu David Pastrňák v druhom zápase prvého kola play off Východnej konferencii NHL proti Torontu Maple Leafs.

Na sobotňajšom triumfe 7:3 sa podieľal troma gólmi a troma asistenciami. V prvých dvoch zápasoch série si spolu pripísal 4 góly a 5 asistencií.

To je vyrovnaný rekord play off z roku 1969, vtedy v dvoch zápasoch dosiahol deväť bodov legendárny hráč Bruins Phil Esposito.

Prekonal Gretzkého

Celkovo po devätnásty raz sa stalo, že hráč predviedol v play off zápase NHL aspoň šesť bodov. Pastrňák nadviazal na Clauda Girouxa z Philadelphie a jeho šesťbodový zápis (3+3) proti Pittsburghu 13. apríla 2012.

Rekordérmi sú osembodoví Mario Lemieux (Pittsburgh) a Patrik Sundström (New Jersey). Lemieux v roku 1989 do bránky Philadelphie nasúkal päť gólov a pridal aj tri asistencie, Sundström o rok skôr deprimoval súperov z Washingtonu tromi gólmi a piatimi asistenciami.

Pastrňák je najmladším hráčom v histórii NHL, ktorý dosiahol minimálne šesť bodov v jednom zápase play off. Prekonal Wayna Gretzkého.

Najväčšia legenda profiligy vo veku 22 rokov a 81 dní v drese Edmontonu predviedla sedem bodov proti Calgary v divíznom finále v roku 1983.

9 bodov

zaznamenal David Pastrňák v prvých dvoch zápasoch série 1. kola play off.

Pripísal si štyri góly a päť asistencií.

Čoskoro 22-ročný rodák z Havířova je lídrom produktivity, gólov, asistencií aj štatistiky plus/mínus bodov vo vyraďovacej časti.

Portál TSN po jeho sobotňajšom predstavení neváhal použiť titulok: Monštruózna noc Pastrňáka.

Séria sa za stavu 2:0 pre Boston z TD Garden presunie do torontského Air Canada Centre (16. a 19. apríla).

Prvý útok Bostonu: 2 zápasy, 20 bodov

Prvý útok Bruins je pre Toronto zatiaľ nočnou morou. Trio Pastrňák, Bergeron, Marchand sa na úvodnom triumfe 5:1 podieľalo spolu šiestimi bodmi a v druhom zápase im na rovnaký zápis stačilo desať minút prvej tretiny.

Celkovo v dvoch zápasoch série spolu dosiahli 20 bodov. Popri šesťbodovom Pastrňákovi sa Marchand a Bergeron blysli štyrmi asistenciami.

Slovenský obranca a kapitán Bostonu Zdeno Chára v zápase číslo 2 nebodoval, ale počas 22:25 minúty na ľade si pripísal dva hity, jednu zablokovanú strelu súpera a dva plusové body.

Stretnutie nevyšlo dánskemu brankárovi Toronta Frederikovi Andersenovi. Ten sa porúčal z ľadu po treťom góle z piatich striel. Jeho náhradník Curtis McElhinney síce štyrikrát inkasoval, ale pripísal si aj 19 zásahov.

Tréner New Jersey: Budeme lepší ako doteraz

Výhodu domáceho prostredia využili aj hráči Tampy Bay. Najlepší tím Východnej konferencie po základnej časti zdolal New Jersey 5:3.

V sérii vedie rovnako 2:0 na zápasy.

V sobotňajšom súboji Tampa rozhodla vydareným úsekom desiatich minút v druhej tretine, v ktorej jej hráči strelil štyri góly z desiatich striel.

Ideme domov za našimi skvelými fanúšikmi a strasieme zo seba tieto dve prehry. Budeme určite lepší ako doteraz.

John Hynes, tréner New Jersey

Ruská útočná hviezda Lightning Nikita Kučerov sa blysla gólom a dvoma asistenciami. Jeho krajan, gólman Andrej Vasilevskij, predviedol štyridsaťjeden úspešných zákrokov.

"Dali sme si cieľ vyhrať oba domáce zápasy - a to sa nám aj podarilo. Teraz pôjdeme za súperom s ambíciou získať aspoň jedno, v ideálnom prípade obe stretnutia. To je náš plán," uviedol tréner Tampy Bay Jon Cooper na webe NHL.

"Ideme domov za našimi skvelými fanúšikmi a strasieme zo seba tieto dve prehry. Budeme určite lepší ako doteraz," verí tréner Devils John Hynes.

Anaheim prehral oba domáce zápasy

V Západnej konferencii sa v sobotu hrali rovnako dve stretnutia prvého kola play off. Nashville zdolal Colorado 5:4 a v sérii vedie 2:0.

Anaheim prehral so San Jose 2:3 a pred sťahovaním série na ľad súpera prehráva už 0:2.

Logan Couture strieľa jeden z gólov San Jose do siete Anaheimu.
Logan Couture strieľa jeden z gólov San Jose do siete Anaheimu. (Autor: TASR/AP)

NHL - Západná konferencia, 1. kolo play off:

Nashville - Colorado 5:4 (0:1, 3:1, 2:2)

Góly: 22. K. Fiala (Sissons, Turris), 33. Arvidsson, 37. R. Johansen (Ekholm, P. K. Subban), 48. A. Watson (K. Fiala, Bonino), 59. Ryan Hartman (P. K. Subban, Ekholm) - 3. Gabriel Bourque (Compher, C. Wilson), 38. MacKinnon (Zadorov), 50. Landeskog (MacKinnon, Barrie), 60. Kerfoot (Landeskog, Barrie)

(priebežný stav série 2:0)

Anaheim - San Jose 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Góly: 1. Silfverberg (Lindholm), 28. Lindholm (Getzlaf, Kesler) - 10. M. Sörensen (Dillon), 15. Couture (Labanc, Pavelski), 22. T. Hertl (Bödker, Couture)

(priebežný stav série 0:2)

Hokejisti San Jose rozbehli sériu parádne.
Hokejisti San Jose rozbehli sériu parádne. (Autor: TASR/AP)

NHL - Východná konferencia, 1. kolo play off:

Tampa Bay - New Jersey 5:3 (1:1, 4:1, 0:1)

Góly: 13. Brayden Point (O. Palát, McDonagh), 24. Killorn (Kučerov, Stamkos), 25. Tyler Johnson (McDonagh, Brayden Point), 27. Kučerov, 34. Killorn (Kučerov, Hedman) - 14. Hischier, 40. Vatanen (Andy Greene, Cory Schneider), 52. Blake Coleman (Travis Zajac, John Moore)

/Peter Budaj (Tampa Bay) nechytal, prednosť dostal Andrej Vasilevskij/

Boston - Toronto 7:3 (4:0, 1:2, 2:1)

Góly: 6. Pastrňák (Krug, Bergeron), 10. DeBrusk (Krug, Bergeron), 13. Kevan Miller (Pastrňák, Marchand), 15. Rick Nash (Pastrňák, Krug), 24. D. Krejčí (Pastrňák, Marchand), 43. Pastrňák (Bergeron, Marchand), 59. Pastrňák (Marchand, Bergeron) - 22. Marner (Hyman), 40. Bozak (Connor Brown, Morgan Rielly), 55. J. van Riemsdyk (A. Johnsson, Marner)

/Zdeno Chára (Boston) odohral 22:25 minúty, ani raz nevystrelil na bránu, zaznamenal dva plusové body, dva hity a zblokoval jeden pokus súpera/

Domov»Hokej»NHL»Tri góly dal a na tri prihral. Čech Pastrňák odohral senzačný zápas