Chodci idú päťdesiatkilometrovú trať.
Chodci idú päťdesiatkilometrovú trať. (Autor: TASR)
SITA|5. máj 2018 o 07:04

Preteky mužov na MS družstiev v chôdzi skončili totálnym triumfom Japoncov.

TCHAJ-CCHANG. Preteky mužov na 50 km na II. majstrovstvách sveta družstiev v chôdzi sa v čínskom Tchaj-cchangu skončili totálnym triumfom Japoncov.

Nielenže vyhrali tímovú súťaž, ale obsadili prvé tri priečky - najvyššiu Hirooki Arai. Súťaž žien vyhrala Číňanka Žuej Liang vo svetovom rekorde 4:04:36 h.

/viac tímov neklasifikovali/

Pri neúčasti olympijského víťaza, slovenského reprezentanta Mateja Tótha, svetového šampióna Francúza Yohanna Diniza a obhajcu prvenstva Jareda Tallenta z Austrálie triumfoval minuloročný vicemajster sveta a bronzový z OH v Riu Hirooki Arai, avšak časom 3:44:25 h nezosadil Tótha, ktorý v Dudinciach dosiahol 3:42:46 z pozície lídra svetových tabuliek. Zaradil sa však hneď za neho.

Druhý v cieli Hajato Kacuki si utvoril osobný rekord 3:44:31 h, bronz si vybojoval Satoši Maruo (3:44:52) o sedem sekúnd pred najlepším Európanom, Ukrajincom Marianom Zakalnyckým, ktorý si bezmála o 9 minút zlepšil osobné maximum.

Japonsko doteraz na 50 km nikdy nezískalo na MS tímov alebo predtým na Svetovom pohári individuálnu medailu, v Tchaj-cchangu si vybojovalo všetky tri.

Dvadsaťdeväťročný Arai, ktorý za víťazstvo zinkasoval prémiu 30-tisíc dolárov, svojím triumfom potvrdil výbornú tohtoročnú formu, keď si predtým na japonskom šampionáte v Kobe zlepšil na 20 km osobný rekord z 1:19:54 na 1:19:19.

Japonci režírovali päťdesiatku už od úvodných kilometrov. Na štyridsiatom ostal vpredu len Arai so Švédom Karlström s náskokom 29 sekúnd, no v záverečnej desiatke sa poradie premiešalo.

Švéd klesol až na ôsmu priečku, takisto Kanaďan Evan Dunfee za piatej na dvanástu (3:50:18).

Najlepšia Európanka skončila ôsma

Víťazka pretekov žien na 50 km Žuej Liang zlepšila o 1:20 min svetový rekord 4:05:56 h Portugalčanky Ines Henriquesovej z lanských MS v Londýne a k prémii 30-tisíc dolárov za triumf dostala ešte ďalších 50-tisíc za historické maximum.

Svetová šampiónka Henriquesová súťaž nedokončila, hoci na méte 25 km ešte viedla, no na medzičase na 30. kilometri sa už jej meno vo výsledkoch neobjavilo. Tímovú súťaž vyhrali suverénne Číňanky.

Dvadsaťtriročná Žuej Liang na päťdesiatke debutovala, jej doterajší najväčší úspech bolo striebro na 20 km na majstrovstvách Ázie 2016.

V tomto roku však na pretekoch na 35 km v Chuang-šane naznačila, že je vážna adeptka na svetový rekord. Vyhrala za 2:49:23 h a šliapala v tempe na 4:02 h.

Druhá v Tchaj-cchangu skončila takisto ako na MS 2017 ďalšia Číňanka Chang Jin (4:09:09), ktorá ešte 5 km pred cieľom strácala na dovtedy druhú krajanku Mao-cchuo Li viac ako minútu.

Tá napokon úplne vyčerpaná klesla až na siedmu priečku. Z bronzu v osobnom rekorde 4:09:33 h sa tešila skúsená 36-ročná Austrálčanka Claire Tallentová, manželka olympijského víťaza na 50 km z Londýna 2012 Jareda Tallenta.

Najlepšia Európanka v cieli, Španielka Julia Takácsová, skončila ôsma (4:16:37) o vyše dve minúty horším výkonom ako bol víťazný čas Márie Katerinka Czakovej v marci na Dudinskej päťdesiatke (4:14:25).

Domov»Ďalšie športy»Číňanka Žuej Liang vytvorila svetový rekord v chôdi na 50 kilometrov