Iba sme sa na Rusov pozerali, hneval sa kapitán Sekera

Slovenskí hokejisti prehrali v dôležitom zápase s Ruskom 0:4.

Slovenskí hokejisti kľúčový zápas nezvládli.(Zdroj: TASR)

KODAŇ, BRATISLAVA. Slovenskí hokejisti nevyhrali na majstrovstvách sveta nad Ruskom štrnásť rokov a nepodarilo sa im to ani na turnaji v Dánsku. Favoritovi podľahli po nevydarenom výkone 0:4 a ich šance na postup do štvrťfinále klesli.

Slováci už nemajú situáciu vo svojich rukách. Musia sa spoliehať na priaznivý výsledok zápasu medzi Švajčiarskom a Francúzskom.

V utorok čaká slovenský tím posledný súboj v základnej skupine proti Bielorusku, ktoré je už istým vypadávajúcim z elitnej kategórie (hrá sa o 16.15).

Okrem Slovenska sú v hre o posledné postupové miesto aj Švajčiarsko a Francúzsko.

Dajú im Švajčiari šancu?

Slováci sú v tabuľke A-skupiny s ôsmimi bodmi na piatom mieste. Štvrtí sú Švajčiari, ktorí majú o bod viac a lepší vzájomný zápas (nad Slovenskom vyhrali 2:0).

Prečítajte si tiež: Hokejisti kľúčový zápas nezvládli, podľahli Rusku

Ak Švajčiari nad Francúzmi vyhrajú za tri alebo dva body, naisto postúpia do štvrťfinále. Slovákom by v tom prípade nestačilo ani víťazstvo nad Bieloruskom.

Slovenskí hokejisti budú už pred svojim zápasom vedieť, či ešte majú šancu na postup, a ak áno, aký výsledok potrebujú dosiahnuť. Švajčiari totiž budú hrať pred nimi od 12.15.

„Môžeme len odohrať svoj zápas, to je naša práca. Ostatné neovplyvníme,“ komentoval tréner Craig Ramsay pre RTVS.

Čiliak: Jednu tretinu sme nehrali

Rusi v prvej tretine Slovákov zvalcovali, na strely vyhrali 17:2, dali dva góly a to ešte brankárovi Marekovi Čiliakovi pomáhali aj žŕdky. „Do ničoho nás nepustili, nezachytili sme to,“ reagoval útočník Michal Krištof.

Rusi boli lepší vo všetkom. Boli rýchlejší, my sme sa na nich len pozerali. Vyhrali úplne zaslúžene.

Andrej Sekera, kapitán Slovenska

Slovenský gólman predviedol viacero skvelých zákrokov, ale v 12. minúte bol bez šance pri dorážke Mamina.

Slovákom hra nešla, robili chyby vo vlastnom pásme, mali veľké ťažkosti so zakladaním akcií, nepresne si prihrávali. V útoku neboli vôbec nebezpeční, chýbala im iskra z predchádzajúceho zápasu proti Švédsku.

V 17. minúte zvýšil Gusev, ktorého strela skončila v bránke aj s prispením korčule obrancu Michala Čajkovského. „Začali sme hrať až od druhej tretiny. Jednu tretinu sme nehrali a tak to aj dopadlo,“ povzdychol si Čiliak.

Dva góly do prázdnej bránky

Na prelome tretín hrali Rusi dlhú presilovku o dvoch hráčov, ale Slováci odolali. Potom trochu vyrovnali hru, zlepšili prihrávky, ale do nebezpečných situácií pred ruskou bránkou sa nedostávali.

Vôbec im nevychádzali ani presilovky.

„Rusi boli lepší vo všetkom. Boli rýchlejší, my sme sa na nich len pozerali. Vyhrali úplne zaslúžene,“ reagoval kapitán slovenského tímu Andrej Sekera pre RTVS.

Aj v poslednej tretine Rusi dobre bránili a nepúšťali Slovákov do šancí. V závere pri hre bez Čiliaka pridali Rusi do prázdnej bránke ešte ďalšie dva góly.

„Boli sme málo aktívni, aj v presilovkách. A keď sme si už vypracovali šancu, nevyužili sme ju. A bez gólu nemôžeme vyhrať,“ vravel útočník Tomáš Marcinko.