Mexiko šokovalo, zdolalo úradujúceho majstra sveta Nemecko

Mexičania sa radujú po jednom z úspešných zákrokov, ktoré predviedol Guillermo Ochoa. (Autor: TASR/AP)

Gól: 35. Lozano

ŽK: Müller, Hummels - Moreno, Herrera. Rozhodovali: Faghani - Sokhandan, Mansouri (všetci Irán), 78.011 divákov.

Nemecko: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Plattenhardt (79. Gomez) - Kroos, Khedira (60. Reus) - Müller, Özil, Draxler - Werner (86. Brandt)

Mexiko: Ochoa - Salcedo, Ayala, Moreno, Gallardo - Herrera, Guardado (74. Marquez) - Layun, Vela (58. Alvarez), Lozano (66. Jimenez) - Hernandez

MOSKVA. Mexiko vyhralo v nedeľňajšom dueli F-skupiny na MS vo futbale 2018 v Rusku nad obhajcom titulu Nemeckom 1:0 po góle Hirvinga Lozana z 35. minúty.

V 74. minúte sa dostal na ihrisko mexický reprezentant Rafael Marquez, ktorý sa stal iba štvrtým hráčom futbalovej histórie s piatimi účasťami na svetových šampionátoch.

Predtým sa to podarilo jeho krajanovi Antoniovi Carbajalovi, Nemcovi Lotharovi Matthäusovi a talianskemu brankárovi Gianluigimu Buffonovi.

Druhý zápas F-skupiny medzi Švédskom a Kórejskou republikou sa uskutoční v pondelok o 14.00 v Nižnom Novgorode.

Nemci budú opäť v akcii v sobotu 23. júna o 20.00 v Soči proti Švédom. Stretnutie Mexiko - Kórejská republika je na programe o tri hodiny skôr v Rostove.

Pozrite si najlepšie momentky zo zápasu Nemecko - Mexiko: fotogaléria

22.6.2018

Hlas po stretnutí:

/zdroj: FIFA/

Hirving Lozano, autor gólu: "Neviem, či ide o najväčšie víťazstvo v histórii Mexika, ale jedno z najväčších určite. Vykročili sme do turnaja skvelo, zdolali sme úradujúcich majstrov sveta. Vypláca sa naša tvrdá práca. Strelil som najdôležitejší gól v mojej kariére a mám z neho obrovskú radosť."

Juan Carlos Osorio, tréner Mexika: "Náš zámer s dvoma kmitajúcimi krídelníkmi vyšiel, Hirving je najrýchlejší hráč v našom mužstve a dnes ho bolo plné ihrisko. V prvom polčase sme pozorne bránili, hrali sme skutočne inteligentne a súperovi sme pri brejkoch spôsobovali problémy. Boli sme lepším tímom a zaslúžene sme sa ujali vedenia.

Dostali sme sa pod tlak, teraz musíme získať šesť bodov v zápasoch so Švédskom a Kóreou.

Toni Kroos, nemecký futbalista

Nemci v druhom polčase potvrdili, že majú fantastické mužstvo, zatlačili nás. Dokázali sme to však dotiahnuť do víťazného konca. Mexiko ukázalo, že má pred sebou svetlú budúcnosť. Toto víťazstvo venujeme všetkým verným fanúšikom, ktorí sem merali dlhú cestu. Celé mužstvo cítilo ich ohromnú podporu."

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Musíme čeliť situácii, na ktorú nie sme zvyknutí. Po veľmi dlhom čase sme nezvládli vstup do veľkého turnaja, ten však pokračuje ďalej. Som presvedčený, že hráči na túto prehru rýchlo zabudnú a zareagujú na ňu v ďalšom zápase proti Švédsku tak, ako sa očakáva."

Toni Kroos, stredopoliar Nemecka: "V prvom polčase sme nevedeli nájsť recept na oklamanie súperovej obrany. Mexiko hralo šikovne. Po zmene strán sme boli lepší, súper však s vypätím všetkých síl udržal tesný náskok. Dostali sme sa pod tlak, teraz musíme získať šesť bodov v zápasoch so Švédskom a Kóreou."

Stručný priebeh zápasu:

I. polčas:

Už v prvej minúte musel likvidovať nebezpečenstvo pred vlastnou bránkou Boateng, ktorý v poslednej chvíli zablokoval strelu Lozana na roh. Táto akcia bola predzvesťou priamočiarej hry Mexika a veľkého trápenia favorita.

Ten síce ovládol štatistiku držania lopty, no vinou častých nepresností výstavba jeho ofenzívnych akcií škrípala.

Mexičania v pohode odolávali náznakom útokov a keď sa im naskytla možnosť, nebojácne využívali svoju rýchlosť a techniku na trápenie neskoordinovanej obrany nemeckého tímu.

Tri-štyri takéto sľubné akcie nedotiahli do gólového konca, v 14. minúte neuspel pred Neuerom ani hlavičkujúci Moreno. Nemci sa nevedeli dostať k ich strojovej hre a v 35. minúte po ďalšej zbytočnej strate lopty prehrávali.

Lozano vyťažil z kombinácie Guardada s Hernandezom, zasekol si Kimmicha a po pravej ruke Neuera otvoril skóre - 0:1.

S Mexičanmi hralo v 39. minúte šťastie, keď priamy kop Kroosa vytlačil Ochoa na brvno.

II. polčas:

V 57. minúte Hernandez s Velom zle vyriešili gólom zaváňajúci brejk dvoch na jedného. Nemecký kouč následne stiahol z ihriska Khediru a poslal naň Reusa, ale jeho tím evidentne nebol vo svojej koži.

Pružne fungujúca, aj keď už viac stiahnutá, obranná formácia Mexičanov nepustila súpera do súvislého tlaku. Nemci s pribúdajúcim koncom predsa len zvýšili obrátky, ale v 76. minúte Kroos vypálil iba vedľa žrde a zmenu skóre nepriniesla ani aktivita striedajúceho Gomeza.

Mexičania mohli viackrát poistiť tesný náskok, pri brejkoch si však počínali zbrklo a o víťazstvo sa triasli až do konečného hvizdu. Napokon sa im však podarilo získať skalp úradujúcich majstrov sveta.

Online prenos: Nemecko - Mexiko (MS vo futbale 2018, F-skupina)

Majstrovstvá sveta Skupina F 2017/2018
17.06.2018 o 17:00
Nemecko
0:1
(0:1, 0:0)
90+4 minúta
Ukončený
Mexiko
Prehľad
Góly: 35. Lozano. ŽK: 83. T. Müller (GER), 84. Hummels (GER) – 40. H. Moreno (MEX), 90. H Herrera (MEX). Rozhodca: Alireza Faghani – Reza Sokhandan, Mohammadreza Mansouri (IRN).
Prenos
Na majstrovstvách sveta v Rusku sme svedkami prvého veľkého prekvapenia. Nemecko prehráva otvárací zápas s Mexikom 0:1. V druhom polčase tlačilo zverencov Juana Carlosa Osoria, ale vyrovnať sa mu už nepodarilo. V závere bol blízko strelenia gólu Julian Brandt, ale svojou strelou opečiatkoval žrď. Nationaelf tak napodobňuje Francúzsko z roku 2002 a ako úradujúci majster sveta vstupuje do turnaja prehrou. Hrdinom Mexika je Hirving Lozano, ktorý v 35. minúte ako jediný rozvlnil sieť. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.
90+4
Koniec zápasu.
90+3
Nemecko malo k dispozícii rohový kop. Do pokutového územia prišiel svojim spoluhráčom na pomoc aj Manuel Neuer, ale ani on sa po centri Toniho Kroosa do zakončenia nedostal.
90+2
Thomas Müller to vymyslel skutočne parádne. Naznačil strelu spoza šestnástky, ale napokon zvolil kolmú prihrávku. Do pokutového územia vbehla hneď trojica hráčov Nemecka, ale pri lopte bol ako prvý Guillermo Ochoa.
90+1
Práve v týchto chvíľach sa začína trojminútové nadstavenie. Pred niekoľkými sekundami strieľal spoza pokutového územia Jérôme Boateng, ale mieril len do stredu brány, kde bol pripravený Guillermo Ochoa.
90
yellowCardV poslednej minúte riadneho hracieho času dostáva žltú kartu aj Héctor Herrera. Ten sa snažil trošku zdržať nemeckú rozohrávku, no hlavný rozhodca nemal pre jeho počínanie pochopenie.
89
importantObrovský závar pred mexickou bránou. Po akcii Marca Reusa nepretlačil loptu do brány Mario Gómez. O niekoľko sekúnd neskôr pálil spoza šestnástky striedajúci Julian Brandt, ale svojou strelou opečiatkoval pravú žrď.
88
importantNemecko predsa len mohlo vyrovnať skóre zápasu. Po centri Joshuu Kimmicha z pravej strany hlavičkoval Mario Gómez, ale nemieril presne. Skúsený útočník bol trošku v záklone a preto netrafil priestor brány Guillerma Ochou.
87
Jesús Gallardo to skúšal individuálne, ale do šance sa nedostal. Napokon mu lopta ušla mimo hracej plochy, a tak bude môcť odkopávať Manuel Neuer. Samozrejme, ten s rozohrávkou nestráca ani sekundu navyše.
86
changeZáverečné striedanie zápasu. Timo Werner po trošku nevýraznom výkone končí a na posledné minúty prichádza na ihrisko Julian Brandt pôsobiaci vo farbách Bayeru Leverkusen.
85
Mexičania prichádzajú o držanie lopty. Héctor Herrera si pomohol nedovolene v súboji s jedným nemeckým hráčom. Opakované zábery ruskej réžie ukázali, že faulovaným hráčom bol Toni Kroos.
84
yellowCardĎalšia žltá karta na strane Nemecka. Tentokrát to Mats Hummels prehnal v súboji s Edsonom Álvarezom. Ešte predtým musel zasahovať Guillermo Ochoa po strele Joshuu Kimmicha zo strednej vzdialenosti.
83
yellowCardMexičania sa mohli dostať do rýchleho brejku. V poslednej chvíli však Thomas Müller potiahol za dres Héctora Herreru, za čo si u hlavného arbitra Alireza Faghaniho vykoledoval žltú kartu.
82
Mexiko sa dostalo do ďalšieho brejku, tentokrát aj so zakončením. Z hranice šestnástky pálil prudko Miguel Layún, ale netrafil priestor brány Manuela Neuera. Ten okamžite rozohráva akciu svojho celku.
81
Nemecko už hrá totálny vabank. Teraz prepadlo v stredovej formácii, ale Mexičania pokazili prečíslenie troch proti dvom. Nie je to dnes prvý prípad, čo by sa nemuselo zverencom Juana Carlosa Osoria vyplatiť.
80
Toni Kroos mäkučkým centrom hľadal za obrannou líniou súpera Thomasa Müllera. Útočník mníchovského Bayernu reagoval na jeho aktivitu, ale lopty sa skôr zmocnil mexický brankár Guillermo Ochoa.
79
changeDruhé striedanie na strane Nemecka. Joachim Löw posilňuje útočnú formáciu svojho tímu. Marvin Plattenhardt končí v dnešnom zápase na trávnik prichádza útočnejšie ladený Mario Gómez.
78
Na druhej strane sme videli súboj jedného proti jednému. Miguel Layún sa snažil presadiť cez Marvina Plattenhardta. To sa mu aj podarilo, ale jeho zakončenie spoza šestnástky smerovalo nad bránu Manuela Neuera.
77
Mexičania fantasticky bránia. V priebehu snáď 20 sekúnd zblokovali dve nádejné strely nemeckých hráčov. Edson Álvarez zarmútil Juliana Draxlera a následne po rohovom kope neuspel ani Thomas Müller.
76
76
importantToni Kroos si pýtal loptu pred hranicou pokutového územia súpera. Joshua Kimmich si to všimol, našiel ho presnou prihrávkou, ale hráč Realu Madrid mieril tesne vedľa ľavej žrde.
75
Štvrťhodinu pred koncom riadneho hracieho času majstri sveta z Nemecka stále prehrávajú. Teraz to skúšali cez ľavú stranu, ale Marvin Plattenhardt sa s Julianom Draxlerom nepresadili.
74
Nemci sa stále nevedia dostať do vyloženej šance. Náznaky tam síce sú, ale Guillermo Ochoa nemusel vážnejšie zasahovať. Mexická obrana funguje dokonale a ešte ju prišiel vystužiť Rafael Márquez.
73
changeJuan Carlos Osorio poslednýkrát v zápase strieda. Rafael Márquez sa zapisuje do futbalovej histórie, keď vyrovnáva rekord Lothara Matthäusa v počte piatich účasť na svetových šampionátoch. Strieda Andrésa Guardada, ktorý mu odovzdáva aj kapitánsku pásku.
72
Teraz budeme svedkami ošetrenia na mexickej strane. Po spomínanej strele Marca Reusa dostal Jesús Gallardo loptou priamo do tváre a je otrasený. Tento čas využívajú obaja tréneri na udelenie taktických pokynov.
71
Jérôme Boateng poslal loptu do súperovej šestnástky. Marco Reus najskôr trafil Jesúsa Gallarda, následne aj prudko vystrelil, ale bránu súpera netrafil. Guillermo Ochoa môže nazbierať cenné sekundy.
70
Mexičania si teraz pýtali pokutový kop. Javier Hernández spadol v šestnástke súpera po kontakte s Matsom Hummelsom, ale hlavný rozhodca zostáva pokojný a neukazuje na značku bieleho bodu.
69
Julian Draxler sa presadil po ľavej strane. Jeho následný prízemný center mal nájsť niekoho v bielom drese, ale napokon situáciu vyriešil obranným zákrokom Carlos Salcedo. Nemci však zvyšujú svoj tlak.
68
Po rohovom kope hlavičkoval Mats Hummels. Následne sa lopta dostala k Timovi Wernerovi, no jeho pohotové zakončenie smerovalo nad bránu krajiny zo Strednej Ameriky. Guillermo Ochoa bude odkopávať.
67
Nemecko bude mať výhodu rohového kopu. Center z pravej strany preletel až na Juliana Draxlera. Futbalista parížskeho Saint Germain vystrelil pravačkou, no trafil jedného z brániacich hráčov Mexika.
66
changeDruhé striedanie mexického celku. Na lavičku náhradníkov odchádza Hirving Lozano, ktorý je zatiaľ jediným strelcom zápasu. Na jeho miesto prichádza na necelú polhodinu Raúl Jiménez.
65
65
Nemci sa po dlhšom čase dostali do zakončenia. Jérôme Boateng centrom z pravej strany našiel Joshuu Kimmicha, ale jeho akrobatické zakončenie skončilo nad bránou Guillerma Ochou.
64
Héctor Herrera teraz posielal vynikajúci kolmú prihrávku na Hirvings Lozana. Akciu ale dokázal výborne prečítať Manuel Neuer a pomohol svojim obrancom vybehnutím ďaleko z vlastnej brány.
62
Mexiko teraz dokázalo vytlačiť svojho súpera do okolia stredového kruhu. Zatiaľ pokračuje vo veľmi dobrom výkone, ktorý zatiaľ pripomína jeho osemfinálové stretnutie proti Holandsku z roku 2014.
61
Nemci sa v druhom polčase snažia, ale zatiaľ si nevypracovali žiadnu veľkú gólovú šancu. Najnebezpečnejšie vyzerala strela Thomasa Müllera spred niekoľkých minút, no tej predchádzal ofsajdový verdikt iránskeho rozhodcu.
60
changePo hodine hry vidíme prvú zmenu v nemeckom kádri. Prvýkrát sa na scéne majstrovstiev sveta predstaví Marco Reus z Borussie Dortmund. Naopak, dnešné stretnutie sa končí pre Samiho Khediru.
59
Nemci sa v druhom polčase snažia prenikať najmä cez pravú stranu, kde operuje Joshua Kimmich. Aj teraz sa dostal k centru, ale ten odvrátil do bezpečia Héctor Moreno alebo Hugo Ayala.
58
changeJuan Carlos Osorio prvýkrát strieda v dnešnom zápase. Na ihrisko sa dostane Edson Álvarez. Naopak, na lavičku náhradníkov smeruje Carlos Vela, ktorý sa pred niekoľkými sekundami mohol dostať do veľkej šance.
57
Mexičania to teraz poriadne pokazili. Dostali sa do brejku dvoch proti jednému, ale Javier Hernández všetko pokazil nepresnou prihrávkou na Carlosa Velu. Následné zakončenie Andrésa Guardada smerovalo nad bránu.
55
Teraz sa črtala dobrá šanca pre Nemecko. Mesut Özil presnou prihrávkou našiel na ľavom krídle osamoteného Juliana Draxlera. Ten sa snažil vystreliť k ľavej žrdi, ale loptu stihol zblokovať Carlos Salcedo.
54
Hugo Ayala teraz zviedol chlapský súboj s Timom Wernenom. Útočník Lipska po kontakte s obrancom Mexika spadol tesne pred pokutovým územím, ale iránsky rozhodca priamy kop nepíska.
53
Joshua Kimmich je na začiatku druhého polčasu veľmi aktívny. Teraz zobral zodpovednosť na svoje plecia a vystrelil spoza šestnástky. Guillermo Ochoa však zasahovať nemusel, keďže lopta išla nad bránu.
52
Joshua Kimmich centroval z pravej strany, ale našiel len brániaceho Jesúsa Gallarda. Ten loptu zblokoval, a tak budú nemeckí futbalisti pokračovať v kombinácii autovým vhadzovaním.
51
Hirving Lozano sa snažil presadiť po ľavej strane. Joshua Kimmich bol však proti a napokon získava loptu pre svoj tím. Nationalelf však naďalej tesne prehráva, čo je určite scenár, ktorý sa pred zápasom nečakal.
50
Nemci teraz vysunuli svoje napádanie hlboko na útočnú polovicu. Zverenci Juana Carlosa Osoria s tým mali pomerne veľké problémy, ale napokon Guillermo Ochoa situáciu vyriešil dlhočizným odkopom.
49
Thomas Müller centroval z pravej strany, ale lopta preteleta celým pokutovým územím súpera. Na druhej strane číhal Julian Draxler, ale k lopte sa po pase svojho spoluhráča už nedostal.
48
Marvin Plattenhardt to skúsil strelou z veľkej vzdialenosti. Guillermo Ochoa si na svoje konto pripisuje piaty úspešný zákrok. Päť striel na bránu vyslalo aj Mexiko, ale pokus Hirvinga Lozana skončil v sieti Manuela Neuera.
47
Zatiaľ sa druhý polčas odohráva v pokojnom tempe. Územnú prevahu majú futbalisti Nemecka, ale zatiaľ sa nevedia dostať cez sformovanú obranu Mexika, ktoré šesťkrát za sebou vypadlo v osemfinále majstrovstiev sveta.
46
Druhé dejstvo otvoril výkop nemeckého mužstva. Joachim Löw ani Juan Carlos Osorio počas prestávky nezasahovali do svojej zostavy. Uvidíme, či aj v nasledujúcich minútach budeme svedkami takého útočného divadla ako v prvom polčase.
46
Začal sa druhý polčas.
Prvý polčas otváracieho zápasu F-skupiny bol skutočnou reklamou na futbal. Postarali sa o to najmä Mexičania, ktorí sú majstrom sveta z Nemecka viac než vyrovnaným súperom. V úvodnom dejstve sa dostali do niekoľkých brejkov a jeden z nich aj využili. V 35. minúte skóroval Hirving Lozano, keď si zasekol Mesuta Özila a prekonal Manuela Neuera. Nemci následne zvýšili obrátky. Veľkú šancu na vyrovnanie mal Toni Kroos, ale jeho pokus z priameho kopu skončil na brvne. Druhý polčas sa začne krátko po 18:00 hod.
45+2
Prvý polčas sa skončil.
45+1
Hlavný rozhodca pridal k prvému polčasu 60 sekúnd. Pomaly nám nadstavený čas vyprší a zdá sa, že sa už nič nestane. Nemci totiž kombinujú len na vlastnej polovici ihriska.
45
Marvin Plattenhardt centroval z ľavej strany, ale Thomas Müller bol opäť veľmi dobre bránený. Na druhej strane zakončil brejkovú situáciu Carlos Vela, ale strelou spoza šestnástky mieril vedľa brány.
44
Pomaly sa blížime k záveru prvého polčasu. Mexiko sa snaží ustrážiť svoje tesné vedenie. Javier Hernández teraz hrať nemohol, pretože v momente prihrávky svojho spoluhráča stál v tesnom ofsajde.
42
Julian Draxler si to chystal na strelu spoza šestnástky, ale napokon si to rozmyslel. Následne centroval z pravej strany Joshua Kimmich, ale svojim pasom našiel len pripraveného Huga Ayalu.
41
Jérôme Boateng dlhým centrom do pokutového územia hľadal Thomasa Müllera. Spolupráca futbalistov mníchovského Bayernu, ale k úspechu neviedla, pretože mexickí obrancovi dobre bránili spomínaného útočníka.
40
yellowCardHlavný rozhodca Alireza Faghani z Iránu prvýkrát siaha do svojho vrecka. Potrestaným hráčom je mexický obranca Héctor Moreno, ktorý úplne zbytočne dostáva žltú kartu za zdržovanie hry.
39
Nemecko okamžite zvýšilo aktivitu po inkasovanom góle. Teraz však prichádza o loptu po útočnom faule najlepšieho reprezentačného strelca zo súčasného kádra Thomasa Müllera.
38
38
importantVeľké šťastie na strane Mexika. Exekútorom priameho kopu po faule na Joshuu Kimmicha bol Toni Kroos. Záložník madridského Realu krásne poslal loptu ponad múr, ale napokon ju nasmeroval do brvna brány Guillerma Ochou.
37
Nemci sa okamžite dostali do šance na vyrovnanie. Po centri z ľavej strany zakončoval Sami Khedira, ale trafil len jedného z brániacich obrancov Mexika.
36
Futbalisti Mexika sú odmenení za svoju prvopolčasovú snahu. Zatiaľ predvádzajú v Moskve vynikajúci výkon a musíme uznať, že ich vedenie je zaslúžené. Skóre dnešného stretnutia otvoril Hirving Lozano.
35
35
goalMexiko dalo gól! Majstri sveta doplatili na veľké diery vo svojej defenzíve. Mexičania sa opäť dostali do brejku. Javier Hernández posunul loptu doľava na HIRVINGA LOZANA, ten si šikovne zasekol Mesuta Özila a strelou k pravej žrdi prekonáva Manuela Neuera.
34
Teraz sa črtala veľká šanca pre Miguela Layúna. Ten si vynikajúco nabehol za obrannú líniu súpera, Carlos Vela mu adresoval krásnu kolmicu, ale prvému menovanému chýbal snáď krok k tomu, aby sa dostal k lopte.
33
Jesús Gallardo sa presadil po ľavej strane. Joshua Kimmich už nestihol zblokovať jeho prízemný center do šestnástky, ale napokon loptu upratal do bezpečia výborne pozične hrajúci Jérôme Boateng.
32
Thomas Müller centroval z pravej strany, no jeden z mexických obrancov zblokoval jeho center smerujúci do šestnástky súpera. Guillermo Ochoa si bez problémov prišiel pre loptu a môže založiť útočnú akciu Mexika.
31
Nemeckí futbalisti kombinujú na vlastnej polovici ihriska. Mexičania sa teraz trošku stiahli pred vlastné pokutové územie, ale favorita zápasu nepúšťajú do nejakého zakončenia.
30
Úvodnú tretinu hracieho času máme za sebou a rozhodne sme sa nenudili. Dianie v tomto úseku hry ukončil nepríjemný stret medzi Javierom Hernándezom a Jérômom Boatengom. Hlavný rozhodca po ňom prisudzuje loptu Nemcom.
29
Nemci teraz chybovali v rozohrávke tesne pred vlastnou šestnástkou. Využiť sa to snažil Miguel Layún, ale jeho prízemná strela spoza pokutového územia nemohla prekonať najlepšieho brankára MS 2014 v Brazílii.
28
Ďalší rýchly brejk v podaní hráčov Mexika. Carlos Vela dostal veľmi veľa priestoru na ľavej strane. Prihrávkou do šestnástky hľadal Javiera Hernándeza, ale výborný sklz predviedol Mats Hummels.
27
Po spomínanom priamom kope Nemcov sa dostali do brejku aj futbalisti v zelených dresoch. Akciu napokon zakončil strelou spoza šestnástky Miguel Layún, ale mieril len nad bránu Manuela Neuera.
26
Majstri sveta mali k dispozícii priamy kop z pravej strany. Toni Kroos poslal loptu na zadnú žrď, k hlavičke sa snažil dostať Julian Draxler, ale napokon celú situáciu vyriešil Jesús Gallardo.
24
Po mexickom priamom kope sa nič nebezpečné pre Manuela Neuera nestane. Héctor Moreno si totiž pomáhal nedovolene v súboji so Samim Khedirom. Hlavný rozhodca ešte dohovára obom zúčastneným.
23
Mexičania teraz mohli ísť do trošku otvorenej obrany súpera. Javier Hernández prihrávkou na päty síce našiel Hirvinga Lozana, ale jeho následnú strelu spoza šestnástky zblokoval Jérôme Boateng.
22
Ďalší strelecký pokus do priestoru mexickej brány. Julian Draxler sa síce k strele nedostal, no následne to ľavačkou vyskúšal Toni Kroos. Našiel však len pozorného Guillerma Ochou, ktorý si pripisuje ďalší zákrok.
21
Manuel Neuer teraz bez najmenších problémov kryje dlhú loptu, ktorá mala zrejme smerovať na Javiera Hernándeza. Adresátom dlhej prihrávky bol z vlastnej polovice ihriska mexický obranca Héctor Moreno.
20
Tentokrát musel zasahovať Guillermo Ochoa. Nemecký hrotový útočník Timo Werner si prebral pas za obranou líniou, dokázal sa otočiť s loptou, ale jeho následná strela po zemi smerovala len do stredu brány.
19
Mexičania to teraz skúšali centrom z ľavej strany. Mats Hummels však potvrdil svoju pozíciu dirigenta nemeckej defenzívy. Obranca Bayernu Mníchov vyhral hlavičkový súboj a poslal loptu do bezpečia.
18
Pekná akcia v podaní mexického tímu. Héctor Herrera sa presadil individuálne a následne našiel na ľavej strane úplne voľného Javiera Hernándeza. Ten však príliš dlho váhal s koncovkou, a tak Manuel Neuer zasahovať nemusel.
17
Guillermo Ochoa bude odkopávať od svojej brány. Tentokrát to skúšal strelou z veľkej diaľky Toni Kroos. Čerstvý víťaz Ligy majstrov mieril ale veľmi nepresne, a tak sa nemohol zapísať do gólovej listiny.
16
Nemci mali výhodu rohového kopu. K odrazenej lopte sa dostal Julian Draxler a strelou z veľkej diaľky preveril pozornosť mexického brankára. Guillermo Ochoa si ale bez väčších problémov poradil.
15
15
Mexičania si dali takmer vlastný gól. Joshua Kimmich centroval z pravej strany. Jeho pas mal nájsť Samiho Khediru, ale napokon spadol na nohu Carlosa Salceda. Ten loptu poslal tesne vedľa pravej žrde brány Ochou.
14
importantDruhá veľmi dobrá šanca futbalistov z krajiny Aztékov. Po ruke Toniho Kroosa mali hostia výhodu priameho kopu. Miguel Layún presným centrom z pravej strany našiel Héctora Morena, ale jeho hlavičku kryje Manuel Neuer.
13
Carlos Vela si teraz krásne ustrážil loptu proti trom futbalistom Nemecka. Mexičania budú môcť pokračovať vo svojej rozohrávke na útočnej polovici. Zatiaľ sú El Tri minimálne vyrovnaným súperom majstrom sveta.
12
Pekná akcia nemeckého tímu. Joshua Kimmich dostal presnú prihrávku za obrannú líniu súpera a pretlačil sa cez ľavého obrancu Jesúsa Gallarda. Následne chcel centrovať, ale našiel len Guillerma Ochou.
10
Výborných desať minút prvého polčasu ukončil technickou strelou spoza šestnástky Héctor Herrera. Jeho pokus nebol zlý, ale Manuel Neuer predviedol istý zákrok, keď loptu chytil do svojho náručia.
9
Miguel Layún si teraz nepotykal so zakončením. Strelou z možno 23 metrov netrafil priestor brány Manuela Neuera. Jeden z najlepších brankárov sveta tak bude odkopávať od svojej svätyne.
8
Mexičania sa dostali do brejku štyroch proti trom. Akciu viedol Carlos Vela a napokon ho len za cenu faulu zastavil Mats Hummels. Mexiko tak bude mať výhodu priameho kopu, ktorý z dobrej pozície zahrá Miguel Layún.
7
Po aktivite Thomasa Müllera mali domáci futbalisti výhodu rohového kopu. Napokon celú akciu zakončil strelou spoza šestnástky Mats Hummels, ale v strede brány našiel len pripraveného Guillerma Ochou.
6
Sami Khedira hľadal centrom do šestnástky Thomasa Müllera. Útočník mníchovského Bayernu sa ale k lopte nedostal, a tak si bude musieť počkať na svoje prvé zakončenie v dnešnom zápase.
5
Mexiko veľmi dobre napáda rozohrávku súpera. Timo Werner sa snažil presadiť po pravej strane, ale vybojoval len autové vhadzovanie. Následne El Tri vytlačili svojho súpera až na úroveň stredového kruhu.
4
Začiatok zápasu sa hrá v strhujúcom tempe. Mexičania na Nemcov vybehli a naznačujú, že úradujúci majstri sveta to dnes nebudú mať ľahké. Hráči v bielych dresoch momentálne kombinujú na vlastnej polovici.
3
Joshua Kimmich krásnou kolmou prihrávkou poslal do šance Tima Wernera. Útočník Lipska dokázal vystreliť cez nestíhajúceho Huga Ayalu, ale loptu nasmeroval vedľa pravej žrde brány Guillerma Ochou.
2
importantHneď v úvodnej minúte mali veľkú šancu hostia. Hirving Lozano vbehol do pokutového územia, ale jeho strelu z výbornej pozície zblokoval Jérôme Boateng. Po následnom rohovom kope loptu chytá do svojich rukavíc Manuel Neuer.
1
Úvodný výkop dnešného zápasu mali v moskovských Lužnikách futbalisti Mexika. V samotnom úvode si Jesús Gallardo dobre postrážil Thomasa Müllera a nepustil ho po pravom krídle.
1
Stretnutie sa práve začalo.
Úvodné zostavy:

Nemecko: Neuer (C) – Kimmich, Hummels, J. Boateng, Plattenhardt – S. Khedira, Kroos – T. Müller, Özil, Draxler – Werner.
Náhradníci: ter Stegen, Trapp – Ginter, Reus, Goretzka, Süle, Rüdiger, Rudy, Brandt, Gündoğan, Mario Gómez.

Mexiko: Ochoa – Salcedo, Ayala, H. Moreno, Gallardo – H Herrera, Guardado – Layún, Vela, Lozano – J. Hernández.
Náhradníci: José Corona, Talavera – R. Márquez, É. Gutiérrez, J. dos Santos, Fabián, Jiménez, G. dos Santos, J. M. Corona, Peralta, Aquino, E. Álvarez.

Rozhodcovia: Alireza Faghani – Reza Sokhandan, Mohammadreza Mansouri (IRN).

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z Majstrovstiev sveta vo futbale 2018. V štvrtý hrací deň turnaja sa nám predstavia aj úradujúci šampióni Nemci, ktorých úvodným súperom bude Mexiko. V moskovských Lužnikách sa zápas začne o 17:00 hod.

NEMECKO

Futbalisti Nemecka sa zúčastňujú majstrovstiev sveta nepretržite od roku 1954. Práve v tomto roku získali svoj prvý titul, keď vo švajčiarskom Berne senzačne otočili finále proti Maďarsku. Zaujímavosťou je, že z osemnástich účasti na MS sa im len päťkrát stalo, že by nepostúpili aspoň do semifinále. S postupom do Ruska nemal Nationalelf žiadne problémy a stal sa jediným európskym celkom, ktorý vyhral v kvalifikácii všetkých desať zápasov. Skóre 43:4 takisto hovorí jasnou rečou. Nemecko vlani triumfovalo aj na Pohári konfederácie FIFA, hoci možno povedať, že Joachim Löw zobral so sebou hráčov druhého sledu. Tesne pred mundialom v Rusku sa štvornásobným majstrom sveta príliš nedarilo. Prehrali s Brazíliou, Rakúskom a chuť si čiastočne napravili aspoň triumfom nad Saudskou Arábiou 2:1. Najlepším reprezentačným strelcom je Thomas Müller, ktorý má na konte 38 gólov. V zostave nechýba Marco Reus, Timo Werner, Mario Gómez, víťaz Ligy majstrov Toni Kroos či brankár Manuel Neuer.

MEXIKO

Futbalisti Mexika sú takisto pravidelným účastníkom záverečného turnaja majstrovstiev sveta. Od roku 1994 zakaždým postúpili zo skupiny, ale vo všetkých šiestich prípadoch vypadli v osemfinále. Pred štyrmi rokmi mali veľkú smolu. Nad Holandskom dlho viedli, ale v 88. minúte vyrovnal Wesley Sneijder a v nadstavenom čase premenil sporne nariadenú penaltu Klaas-Jan Huntelaar. Výhodou mexického tímu môže byť to, že v porovnaní s rokom 2014 sa príliš nezmenil. Zo súčasného kádra len jeden hráč odohral menej než 20 reprezentačných duelov a vekový priemer tímu je takmer 29 rokov. Najstarším hráčom turnaja je Rafael Márquez, ktorý vo februári oslávil 39. narodeniny. Na troch predošlých svetových šampionátoch skóroval, čo je na obrancu obdivuhodná štatistika. Najlepším strelcom stredoamerickej krajiny je Javier Hernández. Útočník West Hamu dnes bude poľovať na jubilejný 50. gól v najcennejšom drese. Krajina Aztékov sa s Nemeckom stretla aj na vlaňajšom Pohári konfederácie FIFA, no v semifinále mu podľahla 1:4.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 17:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Mexiko šokovalo, zdolalo úradujúceho majstra sveta Nemecko