Celkovým víťazom sa stal 21-ročný Kolumbijčan Egan Bernal.

7. etapa: (Sacramento - Sacramento, 143 km):

1.Fernando GaviriaKolumbiaQuick-Step Floors3:07:39 h
5.Miguel BryonUSAHolowesko-Citadel+0
...
15.Michal KolářSlovenskoBora-Hansgrohe+0 s
83.Juraj SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+16 s

SACRAMENTO. Kolumbijčan Fernando Gaviria z tímu Quick-Step Floors vyhral záverečnú 7. etapu na cyklistických pretekoch Amgen Okolo Kalifornie, ktoré boli zaradené do prestížneho seriálu WorldTour.

Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) zostal v rýchlej koncovke v Sacramente bez pódiového umiestnenia, skončil štvrtý.

Jeho spolujazdec a krajan Michael Kolář finišoval na 15. priečke, Juraj Sagan sa s pretekmi rozlúčil 83. miestom.

Etapový hetrik pre Gaviriu

Etapa so štartom aj cieľom v Sacramente (143 km) mala predpokladaný šprintérsky záver, v ktorom Gaviria dovŕšil víťazný etapový hetrik na tohtoročnej Kalifornii, keď veľmi tesne zdolal Nemca Maxa Walscheida z tímu Sunweb.

Tretia priečka v cieli patrila Austrálčanovi Calebowi Ewanovi (Mitchelton-Scott).

Bodovacia súťaž:

1. Fernando Gaviria (Kol.) 45

2. Caleb Ewan (Aus.) 42

3. Egan Bernal (Kol.) 36

4. Peter Sagan (SR) 32

5. Adam Yates (V. Brit.) 26.

Rekordér v počte etapových triumfov na Okolo Kalifornie Peter Sagan (16) zostal bez víťazstva na 13. ročníku týchto pretekov.

Vo svojej deviatej účasti 28-ročný Sagan vôbec po prvý raz nesiahol na etapové víťazstvo. Okrem sobotňajšej štvrtej priečky si pripísal ešte dve tretie a ďalšie štvrté miesto.

Saganovi to nestačilo ani na víťazstvo v bodovacej súťaži, ktoré dosiahol v Kalifornii sedemkrát. V aktuálne skončenej edícii skončil štvrtý, víťazom "bodovačky" sa stal Gaviria.

"Milujem preteky v Kalifornii a je škoda, že som po prvý raz nevyhral ani jednu etapu. Zároveň však ďakujem spolujazdcom z tímu za dobrú podporu. Každý deň tvrdo pracovali a veľmi som chcel etapové víťazstvo pre nich a tiež pre miestnych fanúšikov.

Veľmi si vážim ich srdečnosť. Je to však cyklistická súťaž a nedá sa vždy víťaziť. Teraz sú predo mnou nové výzvy, už o tri týždne sa začnú preteky Okolo Švajčiarska," uviedol Peter Sagan na webe tímu Bora-Hansgrohe.

Najmladší šampión v Kalifornii

Celkovým víťazom sa stal 21-ročný Kolumbijčan Egan Bernal z tímu Sky, ktorý si svoj triumf vybojoval suverénnym triumfom v piatkovej kráľovskej vrchárskej etape s cieľom v South Lake Tahoe.

Kolumbijský mladík zvíťazil s náskokom 1:25 min pred Američanom Tejayom van Garderenom (BMC Racing).

Bernal sa stal vôbec najmladším šampiónom na pretekoch Okolo Kalifornie a tiež víťazom súťaže mladých jazdcov do 25 rokov.

Egan Bernal (v strede) sa stal najmladším víťazom Okolo Kalifornie.
Egan Bernal (v strede) sa stal najmladším víťazom Okolo Kalifornie. (Autor: TASR/AP)

Zároveň je prvý kolumbijský šampión na týchto pretekoch. V 13-ročnej histórii pretekov figuruje medzi víťazmi aj meno Petra Sagana, stalo sa tak v roku 2015.

V aktuálne skončenej edícii P. Sagan patrí celková 58. pozícia s mankom 37:58 min na Bernala.

"Som veľmi šťastný, lebo toto je moje prvé víťazstvo na úrovni WorldTour. Záverečná etapa už nebola problém.

Cítil som sa dobre a všetci moji spolujazdci to počas celého dňa v pohode kontrolovali," uviedol Egan Bernal, cituje ho web Cyclingnews.

Šprintérsky boj o víťazstvo

Posledná etapa sa jazdila na rovine a v závere po okruhoch v Sacramente. Štvorica v úniku mala zloženie Neilson Powless (LottoNL-Jumbo), Adam de Vos (Rally), Mikkel Bjerg (Hagens Berman Axeon) a Jonny Clarke (UnitedHealthcare).

Utvorili si náskok takmer 3 minúty, ale v záverečných 20 km klesol pod minútu. Šesť kilometrov pred cieľom bol únik štvorice minulosť, ale na ešte jeden útok sa odhodlal Američan Powless.

Neuspel a v záverečných 5 km sa rozpútal očakávaný šprintérsky boj o víťazstvo. Do posledného 3,5 km okruhu sa vrútil celý "balík" pokope.

Výbornú prácu tímu Quick-Step Floors napokon Fernando Gaviria premenil na tretí tohtoročný triumf, hoci v závere ho takmer zdolal Nemec Max Walscheid (Sunweb), ktorý sa prirútil nečakane zozadu a predstihol Petra Sagana aj Calena Ewana.