Švajčiari sa túžili vyrovnať Slovensku. Teraz vstupujú do novej éry

Švajčiarsku rozprávku zastavili až Švédi.

Švajčiarsko siahalo po zlatej medaile. Napokon titul majstra sveta obhájili Švédi.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Bolo trinásť minút pred koncom tretej tretiny, keď slovenský hokejista Ladislav Nagy vyrovnal na svetovom šampionáte v zápase proti Švédsku na 3:3.

Odvtedy Slováci zvierali súpera, boli lepší a mohli zvíťaziť. V predĺžení napokon prehrali 3:4.

Prečítajte si tiež: Švédsko obhájilo titul majstra sveta, Švajčiarsko vo finále zdolalo až po nájazdoch

Ak by sa im podarilo streliť víťazný gól, boli by jediným tímom na turnaji, ktorý by zdolal majstrov sveta.

Finálový zápas Švédov proti senzácii turnaja Švajčiarom mal všetko. Emócie, skvelú úroveň i veľké napätie.

Rozhodli až samostatné nájazdy. Úspešnejší boli Švédi, ktorí obhájili titul majstrov sveta.

Nemyslieť na zlato je hlúposť

Už pred šampionátom patrili k najväčším favoritom na prvenstvo. Turnaj zobrali so všetkou vážnosťou, na súpiske mali až dvadsiatich hokejistov z NHL.

Prečítajte si tiež: Ohlasy médií: Švajčiarske srdcia boli veľké ako Matterhorn

„So zostavou, ktorú máme k dispozícii, by bolo hlúpe nemyslieť na zlato. Nikoho však nepodceňujeme a na ceste za titulom sa snažíme baviť hokejom,“ priznal pre SME švédsky obranca Adam Larsson.

So zlatom na krku sa v ňom miešali emócie. Radosť z víťazstva, ale aj smútok. Vo februári mu totiž zomrel otec Robert.

„Želám si, aby tu bol so mnou. Táto medaila je preňho,“ cituje Larssona švédsky denník Aftonbladet.

Švédom pomáhali šťastné nohavice

Švédi na turnaji ani raz nezaváhali. Vo štvrťfinále zdolali Lotyšsko 3:2 a v semifinále USA 6:0. Na majstrovstvách sveta ťahajú famóznu sériu sedemnástich víťazstiev.

„Sme stroj aj mimo ľadu. Teraz budeme oslavovať minimálne tri dni,“ vravel útočník Rickard Rakell.

Kapitán švédskeho tímu Mikael Backlund po finále prezradil aj nečakané tajomstvo zlatého úspechu.

Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C5CGG na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti platby:
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C5CGG na číslo 8787, alebo kliknite na „Objednať cez SMS“ a odošlite predvyplnenú správu. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).