Portugalsko sa vytrápilo, o jeho výhre nad Marokom rozhodol Ronaldo

Cristiano Ronaldo oslavuje gól v sieti Maroka.
Cristiano Ronaldo oslavuje gól v sieti Maroka. (Autor: TASR/AP)

Ronaldo má na konte už štyri góly.

MS vo futbale 2018, B-skupina:

Portugalsko - Maroko 1:0 (1:0)

Gól: 4. Ronaldo

ŽK: Ad. Silva - Benatia. Rozhodcovia: Geiger - Fletcher (obaja USA), Anderson (Kan.), 78 011 divákov

Portugalsko: Patricio - Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro - B. Silva (59. Martins), Carvalho, Moutinho (89. Ad. Silva), Mario (70. B. Fernandes) - Guedes, Ronaldo

Maroko: El Kajoui - Dirar, Benatia, Da Costa, Hakimi - El Ahmadi (86. Fajr), Boussoufa - N. Amrabat, Belhanda (75. Carcela-Gonzalez), Ziyech - Boutaib (69. El Kaabi)

MOSKVA. Portugalsko zvíťazilo v stredajšom zápase B-skupiny na MS vo futbale 2018 v Rusku nad Marokom 1:0.

O jediný gól zápasu v moskovských Lužnikách sa v 4. minúte postaral Cristiano Ronaldo, keď hlavičkou prekonal Munira El Kajouiho.

Pre Maroko je to druhá prehra na turnaji, po ktorej je už bez šance na postup.

MS vo futbale 2018: Pozrite si najlepšie momentky zo zápasu Portugalsko - Maroko: fotogaléria

20.6.2018

Zaujímavosťou je, že jediná doterajšia prehra Portugalčanov s africkým protivníkom sa zrodila na MS v Mexiku 1986, vtedy podľahli práve Maroku (1:3).

Portugalský kapitán Ronaldo je so štyrmi gólmi priebežne najlepším strelcom šampionátu. Bol to pre neho zároveň 85. gól v reprezentačnom drese, čím sa stal najlepším európskym reprezentačným strelcom.

V celosvetovom rebríčku je pred ním iba Ali Daei z Iránu, ktorý zaznamenal 109 gólov v národnom tíme.

Portugalsko odohrá tretí zápas v B-skupine v pondelok 25. júna od 20.00 v Saransku proti Iránu, Maroko nastúpi v rovnakom čase v Kaliningrade proti Španielsku.

Hlasy po stretnutí:

/zdroj: fifa.com/

Fernando Santos, tréner Portugalska: "Sú to majstrovstvá sveta. Maroko disponuje silným tímom, rovnako ako my. Dnes sme hrali dobre v defenzíve, zlepšiť sa musíme v útočnej činnosti. Ronaldo je ako portské víno. Vzhľadom na svoj vek vie, ako najlepšie zdokonaliť svoje futbalové schopnosti."

Hervé Renard, tréner Maroka: "Na moskovskom štadióne sme mali pocit, že hráme doma v Casablance, čo nám veľmi pomohlo. Žiaľ, na turnaji končíme. Po 20 rokoch sme sa kvalifikovali na MS a dokázali sme, že vieme hrať futbal."

Cristiano Ronaldo, kapitán Portugalska: "Som šťastný, že som strelil gól, ale najdôležitejšou vecou je víťazstvo. Musíme sa koncentrovať na každý zápas, aby sme mohli napredovať."

Stručný priebeh zápasu:

I. polčas:

Ronaldo už v 4. minúte potvrdil skvelú formu, keď po centri z rohového kopu využil nedôraz marockej defenzívy a hlavou otvoril skóre - 1:0. Portugalský kapitán sa dostal do šance aj v 10. minúte, pravačkou však tesne minul bránku.

Od tohto momentu prevzali inicatívu Maročania. V 13. minúte ju potvrdil hlavičkujúci Benatia, ale Rui Patricio mu výborným zákrokom zmaril radosť.

Reprezentanti Maroka sa snažili vytvoriť si tlak, obranu Portugalska však v prvom polčase nedokázali prekvapiť. Naopak, v 39. minúte Ronaldo vysunul do šance Guedesa, ktorý z voleja trafil iba do marockého brankára.

II. polčas:

V 56. minúte to Maročan Belhanda skúsil strelou z hranice šestnástky, ale ani jeho pokus skóre nezmenil. Krátko nato sa ten istý hráč dostal k zakončeniu po priamom kope, Rui Patricio však zneškodnil jeho pokus k pravej žrdi.

Maročania sa postupne dostávali k častejšej streľbe, streleckou aktivitou hýril najmä Belhanda, ale marocký gól nepriniesla ani technická strela Ziyecha v 68. minúte.

Záverečná štvrťhodina bola najmä o marockej snahe o vyrovnanie, tá však narážala na koncentrovanú defenzívu súpera.

Maročania sa síce viackrát dostali k zakončeniu, ich pokusy však zväčša minuli bránku.

Úspešný nebol ani Ziyech, keď v 90. minúte vnikol do pokutového územia, ale zakončil nepresne. V úplnom závere mal vyrovnanie na kopačke Belhanda, ľavačkou však opäť netrafil presne.

Online prenos: Portugalsko - Maroko (MS vo futbale 2018, B-skupina)

Majstrovstvá sveta Skupina B 2017/2018
20.06.2018 o 14:00
Portugalsko
1:0
(1:0, 0:0)
90+5 minúta
Maroko
Góly: 4. Ronaldo. ŽK: 90+2. Adrien Silva (POR) – 40. Benatia (MRK). Rozhodca: Geiger – Fletcher, Anderson.
Na marockých hráčoch je badať frustráciu a nemožno sa tomu čudovať. Levi spod Atlasu predviedli kvalitný a aktívny výkon s množstvom dobrých akcií, avšak zlyhali vo finálnej fáze. Portugalsko nepredviedlo oslnivý výkon, celé druhé dejstvo najmä bránilo, no zásluhou gólu Cristiana Ronalda z prvého polčasu získalo tri body do tabuľky B-skupiny. Maroko v dvoch stretnutiach na 21. svetovom šampionáte nedokázalo skórovať a dvakrát prehralo 0:1 napriek dobrým výkonom.
90+5
90+5
Portugalčania to v záverečnej minúte nadstaveného času robia skúsene, keď držia loptu na súperovej polovici.
90+4
Cristiano Ronaldo získal pre svoj tím rohový kop. Portugalsko tak môže získať cenné sekundy.
90+3
90+3
importantTak to je naozaj neskutočné! Vyrovnanie mal na kopačke Medhi Benatia, ale ľavačkou poslal loptu len vysoko nad brvno Patriciovej svätyne! Maroku hrozí druhý duel na majstrovstvách sveta v Rusku bez streleného gólu.
90+2
yellowCardAdrien Silva inkasoval krátko po príchode na ihrisko žltú kartu. Maroko môže odcentrovať loptu pred bránu Ruia Patrícia.
90+1
Plynie prvá z piatich minút, ktoré hlavný rozhodca pridal k druhému dejstvu.
90
importantMarocké levi sa ešte predsa len dostali do veľkej príležitosti! Hakim Ziyech vnikol do pokutového územia Portugalska ako víchor, z dobrej pozície zakončil ľavačkou, ale trafil len skúseného matadora Pepeho!
90
Čakáme na údaj o nadstavenom čase. Maroko má pred sebou už len minimálny čas na vytúžené vyrovnanie.
89
changeStriedanie v tíme Portugalsko: z ihriska odchádza João Moutinho, prichádza Adrien Silva.
87
Marocké ofenzívne snaženie prerušené nedovoleným zákrokom na Williama Carvalha. Portugalský tréner Fernando Santos pripravuje záverečné striedanie.
86
changeStriedanie v tíme Maroko: z ihriska odchádza Karím El Ahmádí, prichádza Fajsal Fadr.
85
Kapitán Portugalska možnosť na piaty gól v Rusku nezužitkoval. Strelu poslal len do marockého múru. Následne sa opäť dostal k lopte a spadol na trávnik v pokutovom území, ale penaltu si nevypýtal.
83
Cristiano Ronaldo sa dostával do šance, Medhi Benatia ho však fauloval a Portugalsko má k dispozícii priamy voľný kop z hranice šestnástky.
82
V ofenzíve sa ukázalo i Portugalsko. Zo strany Bruna Fernandesa sa pýtal center na zadnú žrď, ale zvolil strelu, ktorá mu na pravačku nesadla podľa predstáv.
81
Lopta sa po rohu odrazila do druhej vlny k pravému obrancovi Nabilovi Dirarovi, ktorý to vyskúšal pohotovo, ale nepresne. Zakončil len na tribúnu.
80
Maroko v týchto momentoch stupňuje svoj tlak. Do šestnástky Portugalska prichádza jedna lopta za druhou. Ďalšiu tam africký tím pošle od rohovej zástavky.
79
Center 25-ročného záložníka využil na zakončenie Medhi Benatia. Loptu však nezasiahol hlavou, ale plecom, čo sa podpísalo pod zníženú kvalitu jeho koncovky. Lopta po nej nesmerovala medzi tri portugalské žrde.
78
78
Hakim Ziyech spadol na trávnik po kontakte s Moutinhom. Hráč, ktorý získal ofenzívnu štandardnú situáciu, ju aj sám rozohrá.
77
Portugalskou so zbytočnou stratou lopty na vlastnej polovici ihriska. Maroko pokračuje v neúnavnom dobýjaní portugalskej defenzívy.
76
Oba tímy majú k dispozícii ešte jedno striedanie. Do konca zápasu ostáva aj s nadstaveným časom niečo viac ako štvrťhodina.
75
changeStriedanie v tíme Maroko: z ihriska odchádza Júnis Bilhanda, prichádza Mahdí Carcela-González.
74
Center Hakima Ziyecha z priameho voľného kopu priniesol len jednoduchý zákrok portugalského brankára Ruia Patrícia.
73
Cristiano Ronaldo posunul prihrávkou po pravici loptu na Bruna Fernandesa. Striedajúci hráč vracal loptu svojmu kapitánovi, ale ten sa už k nej opätovne nedostal.
71
Po dlhšej dobe sa do akcie opäť zapojil aj Cristiano Ronaldo. Portugalské ofenzívne eso dostalo loptu na ľavé krídlo, posunulo sa s ňou viac na os a vyskúšalo zakončenie na bránu. Marocká defenzíva však loptu zastavila.
70
changeStriedanie v tíme Portugalsko: z ihriska odchádza João Mário, prichádza Bruno Fernandes.
69
changeStriedanie v tíme Maroko: z ihriska odchádza Chálid Butaíb, prichádza Ajjúb El Kábí.
68
68
importantÁno, prišlo. Postaral sa oň Hakim Ziyech, ktorý ľavačkou obstrelil múr, ale prekopol aj bránu Portugalska. Strela to bola zaujímavá, ale Rui Patrício zasahovať nemusel.
67
Ďalší faul Guerreira. Maroko získalo priamy voľný kop z dobrej pozície. Príde priame zakončenie smerom na bránu Portugalska?
65
Nordin Amrabat dnes počas celého stretnutia zvádza súboje s Raphaelom Guerreirom. Ľavý bek Portugalska teraz dostal od hlavného arbitra výrazné napomenutie.
64
Maročania sa najprv dožadovali odpískania ruky po centri Amrabata z pravej strany. Následne centroval z ľavého krídla bek Achraf Hakimi, ale len do náručia Ruia Patrícia.
63
Zdalo sa, že Gelson Martins pekným spôsobom vyvezie loptu z polovice Portugalska. Zastavilo ho však vrazenie do jedného z hráčov Maroka, po ktorom rozhodca Mark Geiger nepískal a nechal pokračovať v hre.
62
Portugalsko kontrovalo akciou striedajúceho Martinsa a následnou ofenzívnou štandardkou. Moutinho odcentroval do šestnástky, William Carvalho sa dostal do súboja s brankárom Maroka a fauloval ho.
61
importantStrelecké zakončenia Maroka pribúdajú, ale gól stále nie a nie padnúť! Po štandardnej situácii si v pokutovom území Portugalska vypracoval streleckú parketu kapitán Medhi Benatia, ale prepálil bránu Ruia Patrícia!
60
60
Maroko je po zmene strán zatiaľ jasne lepším tímom. Portugalčania sa spoliehajú na pozornú defenzívu a vyrážanie do rýchlych kontier. Územnou prevahou však disponuje africké mužstvo.
59
changeStriedanie v tíme Portugalsko: z ihriska odchádza Bernardo Silva, prichádza Gelson Martins.
57
57
importantV 57. minúte duelu mohlo byť vyrovnané. Čakanie Maročanov na prvý presný zásah na 21. majstrovstvách sveta však pokračuje. Po centri Ziyecha mal gólové zakončenie na hlave Younes Belhanda, ale Portugalsko podržal skvelým zákrokom na bránkovej čiare Rui Patrício!
56
56
Po faule Jaoa Mariu na Nordina Amrabata bude Maroko zahrávať ofenzívnu štandardnú situáciu.
55
Nordin Amrabat na seba naviazal pozornosť dvoch Portugalčanov, peknou prihrávkou uvoľnil Younesa Belhandu, ktorý zakončil pohotovo, ale bol z toho len ľahký zákrok Ruia Patrícia.
53
Na druhej strane ihriska odcentroval do pokutového územia Nabil Dirar, avšak našiel len skúseného portugalského stopéra Joseho Fonta.
51
importantZlyhanie v koncovke oboch útočníkov Portugalska počas jednej ofenzívnej akcie. Po faule na Ronalda Portugalčania rýchlo rozohrali, do pokutového územia sa dostal Jao Mario, ten ponúkol loptu Goncalovi Guedesovi, ktorý ju v dobrej pozícii zle trafil. Z pokazeného zakončenia sa však stala prihrávka na Cristiana Ronalda, ktorý prekopol bránu Maroka!
50
Hakim Ziyech využil pri napádaní pravého obrancu Portugalska Cedrica Soaresa nedovolené prostriedky.
49
Maročania sa na ľavom krídle svojej ofenzívy nepresadili. Vhadzovať môže Cedric Soares.
48
Jao Moutinho rozohral roh na krátko, posunul loptu Raphaelovi Guerreirovi, ktorý ju odcentroval do pokutového územia. Tam sa k hlavičke dostal stopér Jose Fonte, ale pomohol si útočným faulom.
47
Cristiano Ronaldo vyhral hlavičkový súboj pre Guedesa, portugalský mladík sa predieral do pokutového územia a vybojoval pre svoj tím rohový kop.
46
Druhé dejstvo otvorilo ofsajdové postavenie Cristiana Ronalda.
46
Obidva mančafty vybehli na trávnik po prestávke bez zmeny v zostavách.
46
Začal sa druhý polčas.
Prvé dejstvo sa nieslo v znamení veľkej útočnej aktivity Maroka, avšak bez úspešnej finalizácie. Portugalsko po úvodnej štyridsapäťminútovke vedie vďaka presnému zásahu Cristiana Ronalda, ktorý sa v štvrtej minúte presadil hlavou.
45+3
Prvý polčas sa skončil.
45+3
Posledné slovo v úvodnom dejstve mal Pepe, ktorý nakopol loptu na útočnú polovicu. Viac sa pred zmenou strán neudeje.
45+2
45+2
Maroko pohrozilo z rohového kopu, Medhimu Benatiovi chýbal kúsok, aby sa dostal do hlavičkovej koncovky po predĺžení lopty od Belhandu. Ani táto akcia však hosťom úspech nepriniesla.
45+1
Plynie prvá z troch nadstavených minút, ktoré hlavný arbiter pridal k prvému polčasu.
45
Asi minútu sa nehralo pre ošetrovanie Younesa Belhandu, ktorý padol na zem po drobnom kontakte s Williamom Carvalhom.
44
Ďalšie dve krídelné akcie Maroka, ani jedna však nepriniesla nebezpečnú koncovku. Najväčším problémom afrického tímu v doterajšom priebehu je práve finalizácia útokov.
43
Pas na rozbehnutého Nordina Amrabata pokryl Raphael Guerreiro a s odprataním lopty mu následne pomohol aj kolega z obrany Jose Fonte.
42
Maroko s loptou na kopačkách. Podarí sa jeho reprezentantom ešte pred zmenou strán vypracovať si šancu na vyrovnanie?
40
yellowCardMedhi Benatia druhý raz v priebehu úvodného dejstva nešetrne atakoval Cristiana Ronalda. Za svoje počínanie videl žltú kartu.
39
39
importantPortugalsko mohlo v závere prvého polčasu zvýšiť náskok na rozdiel dvoch gólov. Cristiano Ronaldo sa teraz prezentoval v role nahrávača, peknou prihrávkou poslal do šance Goncala Guedesa, ktorý však stroskotal na ľavej ruke brankára Munira Mohandu!
38
Hakim Ziyech to pekne vymyslel, prehodil loptu do pokutového územia, kde mal rozbehnutého spoluhráča, ale priestor i prihrávku pokryl stredopoliar William Carvalho.
37
Cedric Soares fauloval Khalida Boutaiba a od amerického rozhodcu Marka Geigera si vyslúžil výrazný dohovor. Pravý bek Portugalska s hrozbou žltej karty.
36
Younes Belhanda tak aj učinil, obranný zákrok hlavou predviedol Cristiano Ronaldo, po ktorého zásahu ukryl loptu do svojej moci strážca portugalskej svätyne.
35
Faul Cedrica Soaresa prináša Maroku príležitosť odcentrovať loptu do pokutového územia Portugalska.
34
Karim El Ahmadi sa oprel do lopty z úctyhodnej vzdialenosti, ale strela mu vôbec nevyšla. Skončila medzi divákmi na tribúne za bránou Ruia Patrícia.
33
Z rohového kopu Portugalska nevzišlo nebezpečenstvo pre bránu Maroka. Portugalčania však ostávajú v držaní lopty.
32
Loptu si na zakončenie nepripravil nikto iný ako Cristiano Ronaldo, ale tentoraz svoju strelu namieril len do múru, presnejšie do Younesa Belhandu.
31
Rýchly brejk Portugalska s prihrávkou Bernarda Silvu na Jaoa Maria, ktorý bol faulovaný na hranici pokutového územia. Nasledovať bude priamy kop z hranice zhruba sedemnástich metrov.
30
Po polhodine hry vedie Portugalsko v dôležitom dueli B-skupiny 1:0 nad Marokom zásluhou gólu Cristiana Ronalda. Na strely však vedie africký tím.
28
28
Mark Geiger už dohovára aj trénerovi Maroka. Po krátkom prestoji sa opäť môže hrať.
26
Nordin Amrabat sa presadzoval cez Guerreira, ten ho nakoniec cez seba nepustil, marockí hráči i priaznivci reklamovali nedovolený zákrok, ale hlavný arbiter na ich snaženie nereagoval.
25
Kapitán Maroka Medhi Benatia teraz zozadu vletel do Cristiana Ronalda a prišliapol mu nohu. Kapitána Portugalska tento zákrok poriadne bolel, ale je v poriadku.
24
Nordin Amrabat je síce veľmi rýchly, ale ani on už teraz nestačil zachytiť loptu na hracej ploche. Maroko sa však zásluhou kvalitného napádania dostalo ihneď späť na loptu.
23
Aktívny Hakim Ziyech si prehodil loptu na pravačku a strelou spoza pokutového územia preveril pozornosť brankára Ruia Patrícia, ktorý predviedol úspešný zásah.
21
Maroko pôsobí v doterajšom priebehu aktívnejším dojmom, hrozí najmä z krídelných priestorov, no zatiaľ má problém s finalizáciou útočných akcií.
20
Prvotný center od rohovej zástavky pokryla defenzíva Maroka, s ďalšou loptou, ktorá priletela do šestnástky Portugalska, si zas poľahky poradil brankár Rui Patrício.
19
Nebezpečná akcia Maroka z krídelného priestoru, závar pred bránou Portugalska ukončil verdikt hlavného arbitra Marka Geigera z USA, ktorý odpískal útočný faul.
18
Pekná akcia Maroka s prihrávkou Khalida Boutaiba na Ziyecha, ktorý si to peknou kľučkou pripravil na strelu zvnútra pokutového územia, ale trafil len portugalského zadáka pred sebou.
16
Vysoký center z pravej strany do pokutového územia Maroka, tam sa k lopte mohol dostať Goncalo Guedes, ale napokon ju k nemu defenzíva súpera nepustila.
15
Goncalo Guedes bojoval na hrote Portugalského útoku proti výraznej presile a o loptu prišiel.
14
Maroko dokázalo predviesť zakončenie hlavou, ktorému však chýbala potrebná presnosť.
13
13
Maroko zatlačilo Portugalsko do defenzívy a Ziyech vybojoval ďalší rohový kop.
11
importantNordin Amrabat s pekným prienikom po pravej strane, po ktorom nasledoval rohový kop. Na center z neho si naskočil Medhi Benatia, ktorý mohol vyrovnať, ale na bránkovej čiare úspešne zasiahol Rui Patrício!
10
V opačnom pokutovom území sa do zakončenia hlavou dostal Moubarak Boussoufa. Loptu však nezasiahol tak, ako bolo v danej situácii potrebné.
9
9
importantZ dobrej individuálnej práce Raphaela Guerreira profitoval Cristiano Ronaldo, ktorý mohol pridať druhý presný zásah v zápase. Jeho strela pravačkou však prešla mimo pravej žrde Maroka!
8
Po chybe skúseného stopéra Pepeho pohrozilo Maroko dobrým útočným výpadom, avšak bez koncovky na bránu Ruia Patrícia.
7
Po útočnom faule Maroka má loptu k dispozícii Portugalsko.
5
Jeden z najlepších futbalistov v histórii futbalu tak pridal už svoj štvrtý gól na majstrovstvách sveta v Rusku, ktoré ho zastihli vo fantastickej forme.
4
4
goalPortugalsko dalo gól!
Selecao das Quinas zaznamenávajú skvelý štart stretnutia, keď sa na konci štvrtej minúty ujímajú vedenia! Center Jaoa Moutinha z pravej strany premenil na presné hlavičkové zakončenia zvnútra pokutového územia CRISTIANO RONALDO!
3
Portugalčania odpovedali aktivitou Bernarda Silvu, ktorého center zrazil Ziyech na rohový kop.
2
Maroko s dobrým vstupom do duelu. Na krídelnú akciu Amrabata nadviazalo hlavičkovým zakončením. To však minulo tri žrde, ktoré háji Rui Patrício.
1
Prvý útok zápasu patril Maročanom. Po pravom krídle ho potiahol Nordin Amrabat, ktorý dnes hrá s ochranou hlavy, keďže v súboji s Iránom utrpel otras mozgu. Jeho center na zadnej žrdi pokryl Cedric Soares.
1
Predzápasový los vyhral kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo, ktorý si vybral stranu. Úvodný výkop tak obstaralo Maroko v červeno-zelelenom farebnom prevedení. Portugalci v bielych dresoch.
1

Portugalsko: Patrício – Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro – B. Silva, W. Carvalho, Moutinho, Mário – Ronaldo (C), Guedes.
Náhradníci: Beto, A. Lopes – Alves, Rúben Dias, R. Pereira, Rui, B. Fernandes, Manuel Fernandes, Adrien Silva, G. Martins, Quaresma, André Silva.

Maroko: Mohand – Dirár, Benatia (C), M. da Costa, Hakimí – El Ahmádí, Busufa – N. Amrabat, Bilhanda, Zijach – Butaíb.
Náhradníci: Bunú, Tadnautí – Mendyl, Saïss, Aït Bennasser, S. Amrabat, Carcela-González, Fadr, Harít, Buhaddúz, El Kábí, Nasjrí.

Rozhodca: Geiger – Fletcher, Anderson.
Všetkým športovým nadšencom prajeme príjemné stredajšie popoludnie. Program siedmeho dňa 21. majstrovstiev sveta vo futbale otvorí súboj B-skupiny medzi Portugalskom a Marokom, o ktorého priebehu vás budeme informovať v tomto priamom prenose.

Situácia v skupine B po prvom hracom kole

Lídrom skupiny je pred druhým kolom duelov Irán. Ázijská reprezentácia vo svojom úvodnom vystúpení na ruskom mundiale pokorila Maroko 1:0 zásluhou vlastného gólu Aziza Bouhaddouza v piatej minúte nadstaveného času.

Stretnutie medzi Portugalskom a Španielskom bolo pravdepodobne najlepším zápasom prvého kola skupinových konfrontácií. Iberské derby ponúklo poltucet gólov, hetrikové predstavenie Cristiana Ronalda s čerešničkou v podobe famózneho priameho kopu a konečnú deľbu bodov po výsledku 3:3.

Selecao das Quinas na majstrovstvách sveta vo futbale

Futbalové mužstvo Portugalska sa doposiaľ predstavilo na nasledovanejšom turnaji planéty šesťkrát. Najvýraznejší úspech zaznamenalo hneď pri premiérovej účasti v roku 1966, keď sa tešilo z tretieho miesta. V roku 2006 obsadilo štvrté miesto, na šampionáte v Juhoafrickej republike pred ôsmimi rokmi vypadlo v osemfinále a na ďalších troch majstrovstvách vrátane tých v roku 2014 nepostúpilo zo skupiny.

Ako postúpili do Ruska?

Zverenci Fernanda Santosa, ktorý je kormidelníkom futbalovej reprezentácie Portugalska od roku 2014, odštartovali boje v B-skupine európskej časti kvalifikácie prehrou 0:2 na pôde Švajčiarska. V nasledujúcich deviatich stretnutiach si však už počínali suverénne. Vyhrali ich so skóre 32:2 a na svetový šampionát postúpili priamo z prvého miesta.

Nominácia

brankári: Anthony Lopes (Olympique Lyon), Beto (Göztepe), Rui Patricio (Sporting Lisabon)

obrancovia: Bruno Alves (Glasgow Rangers), Cedric Soares (FC Southampton), Jose Fonte (Dalian Yifang), Mario Rui (SSC Neapol), Pepe (Besiktas Istanbul), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund), Ricardo Pereira (FC Porto), Ruben Dias (Benfica Lisabon)

stredopoliari: Adrien Silva (Leicester City), Bruno Fernandes (Sporting Lisabon), Joao Mario (West Ham United), Joao Moutinho (AS Monaco), Manuel Fernandes (Lokomotiv Moskva), William Carvalho (Sporting Lisabon)

útočníci: Andre Silva (AC Miláno), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Gelson Martins (Sporting Lisabon), Goncalo Guedes (FC Valencia), Ricardo Quaresma (Besiktas Istanbul)

Maroko

Levi z Atlasu na majstrovstvách sveta vo futbale

Ruský svetový šampionát je pre marocký národný tím piatym v histórii. Najlepší výsledok dosiahli Maročania v Mexiku v roku 1986, keď sa prebojovali do osemfinále. V rokoch 1970, 1994 a 1998 nepostúpili zo základnej skupiny.

Maroko vyradilo na úvod v dvojzápase Rovníkovú Guineu, čím si zabezpečilo účasť v C-skupine africkej časti kvalifikácie majstrovstiev sveta. Pôsobenie v nej ukončili Maročania s bilanciou 12 bodov za tri víťazstva a tri remízy, nulou v kolónke inkasovaných gólov a miestenkou do Ruska na úkor Pobrežia Slonoviny, Gabonu a Mali.

Nominácia

brankári: Mounir El Kajoui (Numancia), Yassine Bounou (Girona), Ahmad Reda Tagnaouti (Ittihad Tanger)

obrancovia: Medhi Benatia (Juventus Turín), Romain Saiss (Wolverhampton Wanderers), Manuel Da Costa (Basaksehir Istanbul), Nabil Dirar (Fenerbahce Istanbul), Achraf Hakimi (Real Madrid), Hamza Mendyl (Olympique Lille)

stredopoliari: Mbark Boussoufa (Al Jazira), Karim El Ahmadi (Feyenoord Rotterdam), Youssef Ait Bennasser (SM Caen), Sofyan Amrabat (Feyenoord Rotterdam), Younés Belhanda (Galatasaray Istanbul), Faycal Fajr (Getafe CF), Amine Harit (Schalke 04 Gelsenkirchen)

útočníci: Khalid Boutaib (Yeni Malatyaspor), Aziz Bouhaddouz (FC St. Pauli), Ayoub El Kaabi (Renaissance Berkane), Nordin Amrabat (CD Leganés), Mehdi Carcela-González (Standard Liége), Hakim Ziyech (Ajax Amsterdam), Youssef En-Nesyri (FC Málaga)

Vzájomné zápasy na scéne majstrovstiev sveta

Marocká futbalová reprezentácia odohrala na scéne majstrovstiev sveta doposiaľ štrnásť zápasov, pričom vyhrala len dvakrát. Jeden z triumfov zaznamenala práve proti Portugalsku na šampionáte v roku 1986. Aj vďaka nemu Maroko postúpilo do vyraďovacej fázy turnaja.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 14:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Portugalsko sa vytrápilo, o jeho výhre nad Marokom rozhodol Ronaldo