Francúzi sa radujú po góle Kyliana Mbappeho.
Francúzi sa radujú po góle Kyliana Mbappeho. (Autor: TASR/AP)

Rozhodol gól Kyliana Mbappého.

MS vo futbale 2018, C-skupina:

Francúzsko - Peru 1:0 (1:0)

Gól: 34. Mbappé

ŽK: Matuidi, Pogba - Guerrero, Aquino. Rozhodcovia: Hassan - Al Hammadi, Al Mahri (všetci SAE), 32 789 divákov.

Francúzsko: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Lucas - Pogba (89. N'Zonzi), Kante - Mbappé (75. Dembele), Griezmann (80. Fekir), Matuidi - Giroud

Peru: Gallese - Advincula, Ramos, Rodriguez (46. Santamaria), Trauco - Aquino Sanchez, Yotun (46. Farfan) - Carrillo, Cueva (82. Ruidiaz), Flores - Guerrero

JEKATERINBURG. Hráči Francúzska zvíťazili vo štvrtkovom dueli C-skupiny na MS vo futbale 2018 v Rusku nad Peru 1:0. Po dvoch zápasoch majú na konte plný počet bodov a po Rusku a Uruguaji sú tretím tímom s istotou postupu do osemfinále.

O ich víťazstve rozhodol gól Kyliana Mbappého v 34. minúte.

Útočník parížskeho Saint-Germain sa stal vo veku 19 rokov, 6 mesiacov a jeden deň najmladším francúzskym autorom gólu na finálovom turnaji MS.

MS vo futbale 2018: Pozrite si momentky zo zápasu Francúzsko - Peru: fotogaléria

22.6.2018

Prekonal rekord Davida Trezegueta, ktorý na MS 1998 skóroval do siete Saudskej Arábie vo veku 20 rokov a 246 dní.

Pre Peru je to druhá prehra na šampionáte, ktorý sa pre nich skončí po skupinovej fáze. Uzavrú ju v utorok 26. júna od 16.00 proti Austrálii.

Francúzi odohrajú tretí duel v rovnaký deň od 16.00 proti Dánsku.

Hlasy po stretnutí:

/zdroj: FIFA/

Didier Deschamps, tréner Francúzska: "Urobili sme všetko potrebné pre víťazstvo postup. dôležitý bol prvý polčas, v ktorom sme mali šance a dali aj gól. V druhom polčase šance ubudli, náš výkon nemal takú kvalitu ako pred prestávkou."

Ricardo Gareca, tréner Peru: "Očakávali sme a verili v iný výsledok. Som však spokojný s tým, čo môj tím predviedol na ihrisku. Na ploche odovzdali všetko a inak to nebude ani v utorok proti Austrálii."

Pedro Gallese, brankár Peru: "Ďakujeme našim fanúšikom za veľkú podporu tu v Rusku. Na ihrisku sme nechali všetko v oboch zápasoch proti ťažkým súperom. Napriek tomu, že už nemôžeme postúpiť, tak nekončíme. V rovnakom nasadení chceme absolvovať aj náš posledný duel na turnaji."

Stručný priebeh zápasu:

I. polčas:

Už prvá štvrťhodina hry priniesla viacero zaujímavých situácií dokumentujúcich hernú prevahu Francúzov. Griezmann najskôr z ostrého uhla netrafil bránku a ľavú žrď Galleseho bránky tesne minul aj pokus Pogbu.

V 14. minúte Griezmannov center z rohu našiel hlavu Varana, ale ani on nenasmeroval loptu do priestoru bránky. Peruánci si začali dávať väčší pozor na chyby a postupne sa osmeľovali aj v ofenzíve.

Ich najväčšiu šancu v prvom polčase nevyužil Guerrero, keď v 31. minúte prebral loptu v šestnástke, no jeho pokus ľavačkou zmaril brankár Lloris. Táto situácia ich mrzela o to viac, že v 35. minúte Giroud prehodil brankára Galleseho a loptu dostal do bránky Mbappé - 1:0.

Francúzi mohli ísť do šatní ešte spokojnejší, ale obranca Hernandez trafil v 43. minúte iba peruánskeho brankára.

II. polčas:

Päť minút po zmene strán mohlo byť vyrovnané, ale ďalekonosná strela Aquina sa iba obtrela o pravú žrď bránky Francúzska.

Peruánci na niekoľko minút prevzali iniciatívu, snažili sa aj o zakončenie, ale pokusy Carrilla v 63. minúte a Advinculu o päť minút neskôr nesmerovali na bránku.

Francúzi boli dlhé minúty v druhom polčase ofenzívne pasívni, ich prvá strela prišla až v 82. minúte, ale Dembele v sľubnej pozícii nenamieril presne.

Francúzi si napokon tesné víťazstvo ustrážili, súpera v závere nepustili do vážnejšej šance.

Online prenos: Francúzsko - Peru (MS vo futbale 2018, C-skupina)

Majstrovstvá sveta Skupina C 2017/2018
21.06.2018 o 17:00
Francúzsko
1:0
(1:0, 0:0)
90+4 minúta
Peru
Góly: 35. Mbappé. ŽK: 16. Matuidi (FRA), 86. P. Pogba (FRA) – 23. Guerrero (PER), 81. Aquino (PER). Rozhodca: Mohammed Abdulla Hassan Mohamed – Al Hammadi , Al Mahri (UAE).
Francúzsko vyhralo druhý zápas na ruskom mundiale o gól. Peruánci zas aj vo svojom druhom vystúpení prehrali najtesnejším možným rozdielom 0:1. Francúzi sú po Rusoch a Uruguajcoch tretím tímom s miestenkou v osemfinále. Peru prišlo definitívne o možnosť zahrať si vo vyraďovacej fáze a s ruskými majstrovstvami sveta sa rozlúči po záverečnej skupinovej konfrontácii s Austráliou.
90+4
90+4
V záverečnej minúte nadstaveného času ešte mohol pridať druhý francúzsky gól Oliver Giroud, ktorý sa pekne predral do pokutového územia, ale jeho strela bola zrazená.
90+3
Advincula odcentroval do pokutového územia. Vo vzdušnom súboji uspel Paolo Guerrero, vyhral ho, ale loptu predĺžil len do priestoru, kde bol brankár Hugo Lloris.
90+2
K odrazenej lopte sa za šestnástkovým oblúkom dostal Blaise Matuidi, vyskúšal strelecké šťastie, ale brankára Gallesa neohrozil.
90+1
Francúzi v prvej z nich vybojovali rohový kop a pri následnom zdržiavaní v rohu ihriska aj ofenzívnu štandardnú situáciu. Faulovaný bol Nabil Fekir.
90
Riadny hrací čas druhého zápasu ôsmeho hracieho dňa 21. majstrovstiev sveta vo futbale sa naplnil. Ešte štyri minúty bude žiť peruánska nádej na vyrovnanie. Presne taký údaj totiž ukázal štvrtý rozhodca pri oznamovaní dĺžky nadstaveného času.
89
changeStriedanie v tíme Francúzsko: z ihriska odchádza Paul Pogba, prichádza Steven N'Zonzi.
88
88
Na začiatku 88. minúty bol exekútorom priameho kopu Paolo Guerrero. Trafil bránu, avšak Hugo Lloris nemohol mať s týmto zakončením vážnejšie starosti.
86
yellowCardPaul Pogba sa veľmi čudoval, no pri výskoku do vzduchu za loptou trafil rukou Farfana do tváre. Záložník Francúzov videl žltú kartu a Peruánci majú navyše možnosť zahrávať priamy kop zo zaujímavej pozície.
85
Center od rohovej zástavky letel na striedajúceho Santamariu, pred ktorým však úspešne zasiahol člen francúzskej obrannej štvorice Samuel Umtiti.
84
Peruánci majú aj s nadstaveným časom pred sebou ešte približne desať minút na vyrovnanie.
83
Nového muža na trávniku Nabila Fekira poslal na zem Aquino. Francúzom každá podobná situácia, po ktorej sa preruší hra, za súčasného stavu len a len vyhovuje.
82
82
importantFrancúzi mohli svojou úvodnou strelou po zmene strán navýšiť náskok na rozdiel dvoch gólov! K odrazenej lopte sa v pokutovom území dostal Dembele, prehodil si ju na ľavačku, no netrafil priestor brány.
81
yellowCardŽltú kartu dostáva Pedro Aquino (Peru).
80
changeStriedanie v tíme Francúzsko: z ihriska odchádza Antoine Griezmann, prichádza Nabil Fékir.
79
Zaujímavo sa rozvíjajúca kontra Francúzska stroskotala pádom Dembeleho, ktorý je na trávniku len niekoľko minút.
78
Paul Pogba získal loptu na vlastnej polovici, mohol ju poslať dopredu rozbehnutýcm spoluhráčom, ale urobil to takticky a vypýtal si faul jedného z protihráčov.
76
Blaise Matuidi dokázal vyhrať hlavičkový súboj a predĺžiť loptu za seba, avšak tam bol pripravený len brankár Peru Gallese.
75
changeStriedanie v tíme Francúzsko: z ihriska odchádza Kylian Mbappé, prichádza Ousmane Dembèlé.
74
74
importantAndre Carrillo dostal dobrú prienikovú prihrávku do pokutového územia, sprava odcentroval na zadnú žrď, kde z ťažkej pozície nepresne zakončil akrobatickým spôsobom Jefferson Farfan.
72
Ani v druhom dueli na ruskom šampionáte nepredvádzajú Francúzi nejaký oslnivý ofenzívny výkon. Nad Peru vedú 1:0 a po zmene strán sa prezentujú len akousi udržiavacou taktikou.
71
Po prihrávke Hernándeza centroval z ľavej strany Blaise Matuidi, ale s jeho útočným pokusom si obrana Peru poradila a následne sa juhoamerickým zadákom podarilo aj získať loptu.
70
Dvadsať minút do konca riadneho hracieho času. Francúzsky kormidelník Didier Deschamps zatiaľ nestriedal. Jeho náprotivok môže urobiť ešte jednu personálnu zmenu na trávniku.
69
Prvý rohový kop Peruáncov po zmene strán priniesol len útočný faul na Oliviera Girouda, ktorý si pred vlastnou bránou plnil defenzívne povinnosti.
68
68
Na začiatku 68. minúty si Luis Advincula pred hranicou pokutového územia prehodil loptu na ľavačku a vyskúšal ohroziť Llorisa. Jeho strele však chýbala presnosť.
66
Andre Carrillo je v dnešnom zápase aktívny. Teraz vyprodukoval z pravej strany center do pokutového územia, odkiaľ loptu odvrátil stopér Barcelony Samuel Umtiti.
65
Paul Pogba videl rozbehnutého Mbappeho, chcel mu adresovať prihrávku, ale loptu zachytil ľavý bek Peru Miguel Trauco.
64
Varanov dlhý nákop na Girouda medzi oboch peruánskych stopérov nebol úspešný. Lopta prepadla až k brankárovi Pedrovi Gallesovi.
63
63
Olivier Giroud mohol z hranice pokutového územia možno už aj zakončovať, ale rozhodol sa ešte otočiť hru na pravú stranu. Do šestnástky následne vnikol Kylian Mbappe, ale nepodarilo sa mu odcentrovať pred bránu.
61
Nápaditá akcia Peruáncov vyvrcholila zakončením spoza pokutového územia v podaní Carrilla. Lopta preletela ponad hornú žrď francúzskej brány.
60
Peruánci nedali gól na svetovom šampionáte v Rusku už niečo viac ako 150 minút. Stále čakajú na úvodného strelca na 21. majstrovstvách sveta vo futbale.
58
Francúzi sa teraz veľmi hnevajú. Chceli by žltú kartu pre Carrilla, ktorý nafilmoval pád na hranici pokutového územia Francúzov. Pravý krídelník Peru vyšiel zo situácie bez kartového napomenutia.
57
Kylian Mbappe teraz na ľavom krídle prezentoval svoje individuálne majstrovstvo. Peknou prihrávkou poslal do šestnástky Matuidiho, po ktorého zrazenom zakončení sa lopty zmocnil peruánsky brankár.
56
Paul Pogba na ľavom krídle vybojoval rohový kop. Rozohral ho Mbappe, po ktorého centri mal problémy vo vlastnom pokutovom území Pedro Gallese. Celá situácia dopadla v prospech Peruáncov.
54
28-ročný gólman sa potom okamžitým rozohratím lopty snažil naštartovať rýchly brejk svojho tímu, ale jeho nákop skončil len za postrannou čiarou.
53
Na center Griezmanna naskakovali viacerí Francúzi, lopta sa potom ešte vrátila do pokutového územia, ale najbližšie k nej mal peruánsky brankár Pedro Gallese.
52
52
Hernández vybojoval loptu na ľavom krídle a následne bol faulovaný Guerrerom. Francúzi majú k dispozícii ofenzívnu štandardnú situáciu. Centrovať bude Antoine Griezmann.
50
importantFúúú. Tak toto mohol byť jeden z najkrajších gólov doterajšieho priebehu ruských majstrovstiev sveta! Pedro Jesus Aquino napriahol zo strednej vzdialenosti a jeho skvelá strela opečiatkovala spojnicu brvna a pravej žrde francúzskej svätyne!
49
Vyzerá to tak, že Umtiti by to mal rozchodiť. Za postrannú čiaru odišiel po vlastných nohách.
47
Jefferson Farfan pri vzdušnom súboji zasiahol Samuela Umtitiho. Ten je ošetrovaný priamy na trávniku. Stopéra Francúzska musel zásah Farfana kolenom veľmi bolieť.
46
Tréner Peru Ricardo Gareca sa rozhodol poslať do druhého dejstva dvoch hráčov z lavičky. Uvidíme, či sa im podarí pozitívne ovplyvniť výkon peruánskeho mužstva.
46
changeStriedanie v tíme Peru: z ihriska odchádza Alberto Rodríguez, prichádza Anderson Santamaría.
46
changeStriedanie v tíme Peru: z ihriska odchádza Yoshimar Yotún, prichádza Jefferson Farfán.
46
Začal sa druhý polčas.
O jediný gólový moment prvej štyridsaťpäťminútovky sa postaral Kylian Mbappe, ktorý poľahky dorazil loptu do siete po zrazenej koncovke Girouda. Peruáncov môže veľmi mrzieť, že ich kapitán Paolo Guerrero pár minút predtým nevyužil dobrú príležitosť na otvorenie skóre.
45+2
Prvý polčas sa skončil.
45+2
O záverečný moment polčasu sa postarali Antoine Griezmann a Oliver Giroud. Prvý menovaný poslal dobrú loptu na hrot útoku svojmu kolegovi z ofenzívy, no ten sa proti obrancovi Peru nedokázal presadiť.
45+1
Na konci prvej nadstavenej minúty môže od svojej svätyne odkopávať peruánsky gólman.
45
V prvom polčase budeme hrať nad rámec riadnej hracej doby dve minúty.
45
Loptu dokázali dostať do pokutového územia Francúzska, kde ju však do svojej moci poľahky získal brankár Hugo Lloris.
44
Jeden zo záverečných útokov úvodného dejstva štartujú peruánski reprezentanti zo zadných radov.
43
43
importantKrásna akcia Francúzov! Tí teraz pekne vykombinovali defenzívu súpera a Antoine Griezmann uvoľnil šikovnou prihrávkou Hernándeza. Ľavý bek zakončoval zvnútra pokutového územia, ale len do brankára Gallesa!
42
Francúzi s pokojnou kombináciou do plných, keďže Peruánci sa stiahli na vlastnú polovicu ihriska.
41
Vzhľadom na to, že Peruánci prehrali úvodný zápas s Dánmi 0:1, dnes potrebujú bodovať, aby si ešte udržali šancu na postup do osemfinále. Vo zvyšnom priebehu tak očakávame ich veľké útočné snaženie.
40
Päť minút do konca úvodného dejstva.
39
Veľmi pekný a rýchly protiútok Francúzov so šprintom Mbappeho, ktorý posunul loptu Griezmannovi. Hráč Atlética Madrid ju ešte poslal do pokutového územia, kde sa jej ako prvý zmocnil brankár Peru Pedro Gallese pred nabiehajúcim Giroudom.
38
Olivier Giroud sa síce veľmi hneval, ale na verdikte hlavného arbitra, ktorý mu odpískal útočný faul, už nezmenil nič.
36
19-ročný ofenzívny hráč Kylian Mbappe sa vďaka tomuto presnému zásahu stal najmladším francúzskym strelcom na fóre majstrovstiev sveta.
35
35
goalFrancúzsko dalo gól!
Les Bleus sa desať minút pred koncom prvého polčasu dostávajú do vedenia! Paul Pogba predviedol ďalší dobrý moment, z jeho prihrávky do šestnástky prišlo zrazené zakončenie Oliviera Girouda a ľahučká dorážka mladučkého KYLIANA MBAPPEHO do odkrytej siete!
34
importantNa šancu Guerrera odpovedali Francúzi príležitosťou Kyliana Mbappeho. Ten dostal krásnu prihrávku do stredu pokutového územia od Paula Pogbu, otočený chrbtom k bráne vyskúšal zakončenie pätičkou, no neskóroval!
32
Francúzi sa presunuli do útoku, avšak na útočnej polovici nevyprodukovali nič, čo by stálo za zmienku.
31
31
importantA veruže aj prišla! Paolo Guerrero dostal dobrú prihrávku z ľavej strany do pokutového územia, kapitán Peruáncov si pripravil dobrú streleckú parketu a využil ju na zakončenie ľavačkou. Hugo Lloris predviedol úspešný zákrok a podržal Francúzov!
30
Polhodina hry za nami. Po dobrých príležitostiach Francúzov Varaneho a Griezmanna zo štrnástej a šestnástej minúty čakáme na ďalšiu gólovú možnosť.
29
Trauco odkopol loptu mimo hraciu plochu, pretože Kylian Mbappe ležal na trávniku s bolestivou grimasou. Mladík Francúzska je už však späť na nohách a bude v poriadku.
28
V Jekaterinburgu sa zatiaľ nehrá žiadny okulahodiaci futbal s golovými príležitosťami. Obidve reprezentácie predvádzajú dobrú organizáciu hry s dobrými návratmi do defenzívy.
27
Peruánci mali loptu vo svojej moci, avšak nič zaujímavé s ňou nevymysleli a následne ju nepresnosťou odovzdali protivníkovi.
26
Kylian Mbappe sa nechal pripraviť o loptu, ale potom dobre zapracoval pri napádaní.
25
Blaise Matuidi vo vzduchu faulovaný, zdalo sa nám, Floresom. Stredopoliar Juventusu Turín zasiahol do úvodného vystúpenia Francúzov na šampionáte proti Austrálii z lavičky. Dnes je súčasťou základnej jedenástky.
24
Peruánci so streleckým pokusom. Hugo Lloris však mohol ostať pokojný a celé zakončenie skontroloval len pohľadom.
23
yellowCardPískalo sa síce proti Francúzom, ale žltú kartu nakoniec dostal Paolo Guerrero. Kapitán Peru ju videl za nešportové správanie.
22
Samuel Umtiti pokračoval s Paolom Guerrerom až k poliacej čiare, kde ho nedovoleným spôsobom poslal na trávnik.
21
Lopta sa z pravého krídla dostala dovnútra pokutového územia Francúzska. Do bezpečia ju odtiaľ odvrátiť Raphael Varane.
20
Peru však zo štandardky nič nevyťažilo. Súboj dvoch stopérov sa skončil faulom Alberta Rodrígueza na Samuela Umtitiho.
19
Ruka Pavarda, Peru bude mať k dispozícii ofenzívnu štandardnú situáciu. Do šestnástky Francúzska sa presúvajú obaja stopéri juhoamerickej reprezentácie.
18
Raphael Varane našiel prihrávkou z hĺbky poľa Antoina Griezmanna, ktorý ešte dobehol loptu na hracej ploche a stačil ju poslať pred bránku, avšak len priamo k brankárovi Gallesovi.
16
yellowCardPrvým hráčom v zápase potrestaným žltou kartou sa stal Blaise Matuidi za faul na vlastnej polovici ihriska.
16
importantVeľkú príležitosť na úvodný gól mal aj Antoine Griezmann. Radosť z druhého presného zásahu na ruskom mundiale mu prekazil úspešný zásah Gallesa na kolenách!
14
14
importantV závere štrnástej minúty mohli Francúzi po svojom druhom rohovom kope otvoriť skóre! Antoine Griezmann posadil center na hlavu Varana, ktorý sa krásne zavesil do vzduchu, no jeho koncovka minula bránu.
13
Úvodný rohový kop duelu budú zahrávať Francúzi. Predchádza mu intervencia hlavného arbitra, ktorý upokojuje hráčov v peruánskej šestnástke.
12
importantZakončenie spoza pokutového územia predviedol Paul Pogba. Jeho strela nemala zlé parametre, skončila tesne vedľa pravej žrde Gallesovej svätyne.
11
11
Kante s prienikom po pravom krídle. Spomalil ho Trauco, no stredopoliar Francúzska udržal loptu v hre a Francúzi tak môžu pokračovať v útočnej akcii.
10
importantAntoine Griezmann sa dostal k prvému zakončeniu v zápase. Zvnútra pokutového územia však nemieril presne.
9
Brankár a kapitán francúzskeho výberu Hugo Lloris v akcii, keď predviedol jednoduché zmocnenie sa lopty po nepresnosti Peruáncov.
8
Raphael Varane využil prítomnosť Oliviera Girouda na hrote francúzskeho útoku a prekonal stredovú líniu pasom na tohto útočníka. Francúzi sa vďaka tomu priblížili šestnástke súpera, ale následne im rozhodca odpískal útočný faul.
6
Na konci šiestej minúty vystrelil z polovice ihriska Andre Carrillo. Chcel využiť, že francúzsky brankár Hugo Lloris bol postavený troška vyššie, no loptu nasmeroval len nad brvno jeho brány.
5
Peruánci zachytili úvod zápasu lepšie ako Francúzi. Na ich prvú súvislú ofenzívnu akciu zatiaľ čakáme.
4
N'Golo Kante mal loptu na kopačkách v stredovom kruhu. Záložník anglickej Chelsea predviedol pas k ľavej postrannej čiare, ale tam sa nepohyboval žiadny z jeho spoluhráčov.
3
Hra je prerušená. 27-ročný Andre Carrillo, ktorý strávil klubovú sezónu 2017/18 vo Watforde, so zdravotnými problémami. Po krátkej prestávke by však mal pokračovať v dueli.
2
Krídelná akcia Peru. Andre Carrillo chcel na pravej strane nasadiť okolo Hernándeza, ale ľavý bek Francúzov zastavil jeho individuálny postup úspešnou skĺzačkou.
1
Prvým mužom, ktorý sa v dnešnom podvečernom stretnutí dotkol lopty, bol Antoine Griezmann. Ten bude operovať na podhrotovej pozícii pod Olivierom Giroudom.
1

Francúzsko: Lloris (C) – Pavard, Varane, Umtiti, Hernández – P. Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann, Matuidi – Giroud.
Náhradníci: Mandanda, Aréola – Kimpembe, Lemar, O. Dembèlé, Tolisso, N'Zonzi, Rami, Fékir, Sidibé, Thauvin, Mendy.

Peru: Gallese – Advíncula, Ch. Ramos, A. Rodríguez, Trauco – Aquino, Yotún – Carrillo, Cueva, E. Flores – Guerrero (C).
Náhradníci: Cáceda, Carvallo – Corzo, Santamaría, Araujo, Hurtado, Farfán, Ruidíaz, Tapia, Polo, Cartagena, Loyola.

Rozhodca: Mohammed Abdulla Hassan Mohamed – Al Hammadi , Al Mahri (UAE)
Všetkým športovým priaznivcom prajeme príjemný podvečer. Ôsmy deň 21. majstrovstiev sveta vo futbale ponúka tri zápasy. Druhým z nich je konfrontácia Francúzska s Peru v rámci C-skupiny. V tomto priamom prenose vám priblížime priebeh súboja.

Situácia v C-skupine po prvom kole duelov

Lídrom C-skupiny je Francúzsko, ktoré zdolalo Austráliu 2:1 vďaka gólu z 81. minúty. Austrálčania však boli favoritovi zdatným protivníkom. Druhé miesto tabuľky okupujú Dáni po triumfe 1:0 nad Peru. Presným zásahom ho zariadil Yussuf Poulsen. Peruánci vyprodukovali v zápase viac streleckých pokusov, no ani jeden nepremenili na gól. V nadstavenom čase prvého polčasu kopali penaltu, ale Cueva netrafil bránu.

Francúzsko

Les Bleus na majstrovstvách sveta vo futbale

Ruské majstrovstvá sveta sú pre Francúzsko pätnástymi. Pri štrnástich predchádzajúcich účastiach zaknihovali dve tretie miesta, jedno strieborné a v roku 1998 získali na domácom šampionáte titul. Pred štyrmi rokmi vypadli v štvrťfinále.

Ako postúpili do Ruska?

Mužstvo Didiera Deschampsa postúpilo do Ruska priamo z prvého miesta tabuľky A-skupiny európskej kvalifikácie. V desiatich stretnutiach získali 23 bodov a za seba odsunuli Švédov i Holanďanov.

Nominácia

brankári: Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), Steve Mandanda (Olympique Marseille), Alphonse Areola (Paríž Saint-Germain)

obrancovia: Djibril Sidibé (AS Monako), Benjamin Pavard (VfB Stuttgart.), Samuel Umtiti (FC Barcelona), Raphael Varane (Real Madrid), Presnel Kimpembé (Paríž Saint-Germain), Adil Rami (Olympique Marseille), Benjamin Mendy (Manchester City), Lucas Hernández (Atlético Madrid)

stredopoliari: Paul Pogba (Manchester United), Corentin Tolisso (Bayern Mníchov), Blaise Matuidi (Juventus Turín), N'Golo Kanté (FC Chelsea), Steven N'Zonzi (FC Sevilla)

útočníci: Antoine Griezmann (Atlético Madrid.), Olivier Giroud (FC Chelsea), Kylian Mbappé (Paríž Saint-Germain), Ousmane Dembélé (FC Barcelona), Florian Thauvin (Olmypique Marseille), Nabil Fekir (Olympique Lyon), Thomas Lemar (AS Monako)

Peru

La Blanquirroja na majstrovstvách sveta

Futbalová reprezentácia Peru bola aktérom prvých majstrovstiev sveta v histórii. Potom na tejto scéne chýbala štyridsať rokov. Vrátila sa na mexickom šampionáte v roku 1970, na ktorom postúpila do štvrťfinále, čo je jej doposiaľ najlepším výsledkom. Peruánci hrali aj na záverečných turnajoch v rokoch 1978 a 1982. Odvtedy až do roku 2018 však na svetovom šampionáte nefigurovali.

Peru obsadilo v juhoamerickej časti kvalifikácie piate miesto a na úkor Čile postúpilo do interkontinentálnej baráže. Súperom zverencov trénera Ricarda Garecu boli futbalisti Nového Zélandu. Úvodný duel skončil výsledkom 0:0, odveta vyznela 2:0 v prospech Peruáncov. Tí si tak po ôsmich neúspešných kvalifikáciách konečne vybojovali postup na mundial.

Nominácia

brankári: Pedro Gallese (Veracruz.), José Carvallo (UTC), Carlos Cáceda (Municipal)

obrancovia: Luis Advíncula (Lobos BUAP), Miguel Araujo (Alianza Lima), Aldo Corzo (Universitario), Nilson Loyola (Melgar), Christian Ramos (Veracruz), Alberto Rodríguez (Atlético Junior), Anderson Santamaría (Puebla), Miguel Trauco (Flamengo.)

stredopoliari: Pedro Aquino (Lobos BUAP), Wilmer Cartagena (Veracruz), Christian Cueva (FC Sao Paulo), Edison Flores (Aalborg BK), Paolo Hurtado (Vitória Guimaraes), Sergio Peňa (FC Granada), Andy Polo (Portland Timbers), Renato Tapia (Feyenoord Rotterdam), Yoshimar Yotún (Orlando City)

útočníci: André Carrillo (FC Watford), Raúl Ruidíaz (Monarcas Morelia), Jefferson Farfán (Lokomotiv Moskva), Paolo Guerrero (Flamengo)