Švajčiari otočili zápas, v závere rozhodol Shaqiri

Srbsko podľahlo Švajčiarsku 1:2.

MS vo futbale 2018 - E-skupina:

Srbsko - Švajčiarsko 1:2 (1:0)

Góly: 5. Mitrovič - 52. Xhaka, 90. Shaqiri

ŽK: Milinkovič-Savič, Milivojevič, Matič, Mitrovič - Shaqiri. Rozhodcovia: Brych - Borsch, Lupp (všetci Nem.), 33 167 divákov

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Milenkovič, Tošič, Kolarov - Matič, Milivojevič (81. Radonjič) - Tadič, Milinkovič-Savič, Kostič (64. Ljajič) - Mitrovič

Švajčiarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Džemaili (73. Embolo), Zuber (90.+3 Drmič) - Seferovič (46. Gavranovič)

MOSKVA. Futbalisti Švajčiarska zvíťazili v piatkovom zápase E-skupiny MS v Kaliningrade nad Srbskom 2:1.

V tabuľke im patrí druhé miesto so 4 bodmi, na čele je tiež štvorbodová Brazília. Srbi sú s troma bodmi tretí, bezbodová Kostarika na poslednej priečke je už von z postupovej hry.

Skóre na štadióne v Kaliningrade otvoril v 5. minúte hlavou Aleksandar Mitrovič, v druhom polčase vyrovnal Granit Xhaka a v 90. minúte rozhodol o triumfe Švajčiarov Xherdan Shaqiri.

Srbi najbližšie nastúpia v stredu 27. júna v Moskve proti Brazílii o 20.00 SELČ, Švajčiari v rovnaký deň i čas v Nižnom Novgorode proti už eliminovanej Kostarike.

Pozrite si momentky zo zápasu Srbsko - Švajčiarsko (MS vo futbale 2018): fotogaléria

23.6.2018

Stručný priebeh zápasu

I. polčas:

Švajčiari nastúpili v rovnakej zostave ako proti Brazílii, Srbi urobili jednu zmenu, keď Ljajiča nahradil Kostič. Ako prví ohrozili bránku súpera Švajčiari, ale strela Xhaku išla tesne vedľa.

V 5. minúte najprv nádejnú hlavičku Mitroviča zlikvidoval brankár Sommer, ale o pár okamihov už kapituloval. Zuber zbytočne stratil loptu na ľavej strane, Tadič výborne nacentroval a našiel Mitroviča, ktorý opäť hlavou už nezaváhal a otvoril skóre.

Oba tímy hrali aktívne, nešpekulovali a snažili sa o kolmé akcie. V 10. minúte po zaváhaní Ivanoviča takmer pri rohovej zástavke nasledoval center do šestnástky, kde v dobrej pozícii Džemaili pálil vedľa.

Aktívny Mitrovič v 19. minúte predviedol parádu, presný center Ivanoviča si stlmil na prsiach a skúsil to nožničkami, no lopta letela nad bránku.

Po polhodine Zuber našiel pekne nabiehajúceho Džemailiho, no brankár Stojkovič ho vychytal.

Na konci polčasu opäť pritlačili Srbi, v 43. minúte nestačil prudký center usmerniť na zadnej žrdi Matič a v nadstavenom čase po sklepnutí od Milinkoviča-Saviča jedovatá strela Tadiča išla tesne nad.

II. polčas:

V 51. minúte opäť hlavičkoval agilný Mitrovič, ale tesne nad a vzápätí udrelo na druhej strane.

Švajčiari predviedli rýchlu akciu, Shaqiriho pokus ešte obrana zblokovala, ale následnú strelu perfektne zarotoval do siete Xhaka.

Zaskočení Srbi mohli opäť inkasovať v 58. minúte, ale Shaqiriho zakrútená strela trafila len žrď. O desať minút prudko centroval cez celú päťku Kolarov, ale Mitrovičovi chýbali dva kroky.

Stále vo vysokom tempe sa oba tímy pokúšali strhnúť víťazstvo na svoju stranu aj v záverečnej desaťminútovke. Rozhodnúť mohol Gavranovič, ale vo výbornej, zrejme však ofsajdovej pozícii trafil slabo.

Keď to už vyzeralo ne deľbu bodov, v 90. minúte sa rozbehol z vlastnej polovice do bleskurýchleho brejku Shaqiri a šikovnou strelou rozhodol o triumfe Helvétov.

Hlasy po zápase (zdroj: ČT4)

Mladen Krstajič, tréner Srbska: "Samozrejme, že nám vyrovnávajúci gól Švajčiarov narušil plán. Možno mali viac držania lopty, ale aj za stavu 1:1 sme chceli útočiť. Vystriedal som defenzívneho stredopoliara za ofenzívneho, no nanešťastie sme dostali druhý gól v 90. minúte z protiútoku.

Taký je futbal. Nepremenili sme niektoré naše šance, ale moji chlapci odovzdali všetko. Sme v situácii, keď potrebujeme vyhrať nad Brazíliou v poslednom zápase v skupine.

V druhom polčase to bol od nás strašný výkon. Urobili sme mnoho hlúpych chýb. Strácali sme zbytočne veľa lôpt.

Aleksandar Mitrovič, úútočník Srbska

Od prvého dňa po žrebe sme vedeli, že oni sú favoriti na postup, čo rešpektujeme. Dobre sa však skoncentrujeme a urobíme všetko, aby sme uspeli. Nič nie je nemožné. Skúsime využiť ich slabiny."

Vladimir Petkovič, tréner Švajčiarska: "Bol to zaujímavý zápas, ako na kolotoči. Po prvom polčase nikto neveril, že to otočíme, ale udržali sme našu úroveň a záver bol euforický.

Dôležité je, že stále rozvíjame víťaznú mentalitu. Aj keď prehrávame, myslíme pozitívne."

Aleksandar Mitrovič, útočník Srbska: "V druhom polčase to bol od nás strašný výkon. Urobili sme mnoho hlúpych chýb. Strácali sme zbytočne veľa lôpt. Boli sme vo vedení 1:0 a stratili sme víťazstvo."

Xherdan Shaqiri, stredopoliar Švajčiarska a Hráč zápasu: "Teraz nás čaká posledný zápas v skupine proti Kostarike. Ak ho zvládneme, postúpime. Myslím si, že je to v našich silách, máme na to dostatočnú kvalitu."

Online prenos: Srbsko - Švajčiarsko (MS vo futbale 2018, E-skupina)

Majstrovstvá sveta Skupina E 2017/2018
22.06.2018 o 20:00
Srbsko
1:2
(1:0, 0:2)
90+5 minúta
Švajčiarsko
Góly: 5. A. Mitrović – 52. Xhaka, 90. Shaqiri. ŽK: 33. S. Milinković-Savić (SRB), 39. Milivojević (SRB), 45+2. N. Matić (SRB), 87. A. Mitrović (SRB) – 90+1. Shaqiri (SUI). Rozhodca: Felix Brych (Nemecko).
Sledovali sme zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom úvodnom mali viac z hry Srbi, ktorí viedli rýchlym gólom Aleksandara Mitrovića, avšak v druhom polčase sa obraz hry úplne otočil. Najskôr sa podarilo nádhernou strelou vyrovnať Granitovi Xhakovi a o troch bodoch pre Švajčiarov rozhodol v absolútnom závere riadneho hracieho času chladnokrvným premenením brejku Xherdan Shaqiri. S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a prajem vám dobrú noc!
90+5
90+5
Hráme už nad plán. Po ďalšom nevydarenom útoku Srbov sa opäť k strele dostal Xherdan Shaqiri, tentokrát však taký úspešný, ako pred pár minútami nebol.
90+5
Breel Embolo to teraz spravil veľmi šikovne, keď proti Aleksandarovi Kolarovovi vybojoval rohový kop, ktorý sa snažili Švajčiari zahrať takticky, Embolo sa tam však previnil nedovoleným zákrokom.
90+4
changeZopár sekúnd si dnes pripíše aj Josip Drmić, ktorý vybieha na ihrisko namiesto Stevena Zubera.
90+3
Zápas sa nám v štvorminútovom nadstavenom čase už v podstate len dohráva, Srbi doslova rezignovali na zisk akéhokoľvek bodu.
90+2
Srbi vyzerajú, že gól Shaqiriho z rýchleho protiútoku bol pre nich definitívnym K.O. v tomto stretnutí.
90+1
yellowCardXherdan Shaqiri sa zo svojho gólu tešil natoľko, až porušil pravidlo o nevyzliekaní si dresu pri oslave a aj on si z tohto duelu odnesie žltú kartu.
90+1
V druhom polčase sa nadstavujú štyri minúty.
90
90
goalŠvajčiarsko dalo gól! Aboslútny kolaps Srbov v závere riadneho hracieho času! Srbi sa nestihli vrátiť z ofenzívneho výpadu, vzadu zostal len Duško Tošić, ktorý prehral bežecký súboj so XHERDANOM SHAQIRIM, a ten zakončuje popri Vladimirovi Stojkovićovi!
89
Aleksandar Kolarov sa vydal na ďalší zo svojich ofenzívnych výpadov, kde sa však previnil nedovoleným zákrokom proti Stephanovi Lichtsteinerovi.
88
Branislav Ivanović teraz tak trochu zaváhal pri "malej domov" vlastnému brankárovi, keď po jeho hlavičke nasledoval len rohový kop pre Švajčiarsko. Ten ale Helvéti na žiadnu väčšiu príležitosť nevyužili.
87
yellowCardPo rozohratí rohu zo strany Srbska tam prišlo k útočnému faulu Aleksandara Mitrovića, ktorý za následné protesty vidí žltú kartu z rúk Felixa Brycha.
87
Stredajúci Nemanja Radonjić plný síl vyrazil do rýchleho protiútoku, avšak váhal so svojim centrom "do ohňa", čo na odvrátenie lopty na rohový kop využil Manuel Akanji.
86
Do lopty sa oprel ľavák Ricardo Rodríguez, jeho pokus bol zblokovaný na rohový kop, po ktorom zakončenie Manuela Akanjiho zblokoval späť do ihriska Nemanja Matić.
85
Nemanja Matić si teraz nedal pozor v súboji s Breelom Embolo a ponúkol tak Helvétom štandardnú situáciu z mimoriadne zaujímavej pozície.
84
84
importantAsistent Felixa Brycha si teraz nevšimol jednoznačné ofsajdové postavenie Maria Gavranovića po sklepnutí od Breela Embola a bola z toho obrovská príležitosť Švajčiarov!
83
Ani po tomto rohovom kope nevzniklo pred Vladimirom Stojkovićom bezprostredné nebezpečenstvo, do odrazenej lopty sa veľmi nevydarene oprel Xherdan Shaqiri.
82
82
importantBreel Embolo vyskúšal pozornosť Vladimira Stojkovića, keď "popálil" jeho rukavice pomerne prekvapivou strelou. Pokračovala aktivita Švajčiarov, po ktorej si Branislav Ivanović takmer strelil vlastný gól.
81
changeDruhé striedanie na strane Srbska. Dobrú robotu dnes v strede poľa odviedol Luka Milivojević, ktorý zvyšok stretnutia odsleduje z lavičky. Na jeho miesto totiž vybieha Nemanja Radonjić.
80
Stephan Lichtsteiner sa zbavil na pravom krídle Aleksandara Kolarova, Duško Tošić však jeho center odpratal do bezpečia. O malú chvíľu sa Granit Xhaka snažil dlhou loptou nájsť Maria Gavranovića, avšak nepresne.
79
Felix Brych opäť prerušuje hru, Švajčiari však budú môcť v pokoji rozohrávať po ďalšom z nedovolených zákrokov na Xherdana Shaqiriho. Všetko sa to však deje v blízkosti poliaceho kruhu.
78
Srbi dostali k dispozícii ďalšiu štandardnú situáciu, lopta tentokrát smerovala na Nemanju Matića, dobre tam však zapracoval Fabian Schär.
77
Xherdan Shaqiri predviedol ďalší zo svojich ofenzívnych výpadov, avšak tentokrát jeho center nenašiel ani jedného z jeho spoluhráčov.
76
Felix Brych teraz trochu nepochopiteľne púšťal súboj Valona Behramiho s Nemanjom Matićom, po snáď päťsekundovom váhaní však napokon prisúdil loptu srbskému tímu.
75
Fabian Schär našiel peknou prihrávkou za obranu opäť Ricarda Rodrígueza, jeho center však tentokrát do bezpečia odvrátil Duško Tošić.
74
74
Ricardo Rodríguez dnes hrá s veľkou chuťou. Na ďalšom svojom ofenzívnom výpade posunul loptu Xherdanovi Shaqirimu, ktorý posielal do jasnej príležitosit Maria Gavranovića, avšak našiel ho len v postavení mimo hry.
73
changeŠvajčiari druhý raz striedajú, namiesto Blerima Džemailiho, ktorý mal viacero svetlých momentov najmä v prvom polčase, bude teraz v ofenzíve podporovať Gavranovića Breel Embolo.
72
Aleksandar Mitrović sa teraz mimoriadne hnevá na Felixa Brycha potom, čo bol v pokutovom území v zovretí švajčiarskej dvojice Lichtsteiner-Akanji.
71
Xherdan Shaqiri oklamal v stredovom kruhu Duška Tošića, ktorý ho však šikovným taktickým faulom zastavil v ofenzívnom rozlete.
70
Do konca riadnej hracej doby zostáva posledných 20 minút a v Kaliningrade pokračujeme vo vyrovnanom priebehu. Podarí sa niektorému z tímov strhnúť víťazstvo na svoju stranu?
69
A znova tu máme diskusiu s rozhodcom. Blerim Džemaili protestuje proti verdiktu Felixa Brycha po jeho kontakte so srbským stopérom Nikolom Milenkovićom.
68
68
importantTeraz sa to Balkáncom podarilo. Nemanja Matić kombinoval so Sergejom MIlinkovićom-Savićom, ten roztiahol hru doľava na Aleksandara Kolarova, ktorý krásne hľadal Aleksandara Mitrovića, no ten jeho prihrávku minul o centimetre!
67
Srbskí futbalisti sa momentálne s výnimkou predchádzajúcej situácie, kedy sa takmer do zakončenia dostal MItrović, v posledných chvíľach príliš nevedia presadiť cez organizovanú hru Švajčiarov.
66
Pekná kombinácia Srbov na pravej strane, centroval Dušan Tadić, hlavičkovať chcel Aleksandar Mitrović, no ten podľa názoru v osobnom súboji fauloval Stephana Lichtsteinera.
65
changeSrbský tréner Mladen Krstajić cíti, že potrebuje oživiť krídelné priestory svojho tímu, a tak namiesto Filipa Kostića posiela na trávnik Adema Ljajića.
64
Filip Kostić aj všetci jeho spoluhráči sa teraz poriadne čudujú verdiktu Felixa Brycha, ktorý po jeho vzájomnom súboji s Fabianom Schärom prisudzuje loptu Helvétom.
63
Švajčiari dosiahli vytúžený vyrovnávajúci gól a v posledných desiatkach sekúnd majú zápas absolútne pod kontrolou.
62
Ani tentokrát z toho nebude ofenzívny výpad Švajčiarov, keď sa k lopte nedostal striedajúci Mario Gavranović, hrať tak môže srbský gólman Vladimir Stojković.
61
Hra v týchto momentoch stratila tempo a odvíja sa v blízkosti pokutového územia Švajčiarska. Oživil ju odvážny kúsok Yanna Sommera, ktorý zariskoval a pokúsil sa sám vyviezť loptu z vlastnej šestnástky.
60
Aleksandar Kolarov už na opačnej strane, jeho často milimetrovo presná ľavačka však tentokrát nezapracovala, keď po jeho centri skončila len mimo ihriska.
59
Xherdan Shaqiri chce dnes veľmi strhnúť tri body na stranu svojho tímu. Teraz pocítil vo svojej tvári ruky Aleksandara Kolarova, Felix Brych však štandardnú situáciu pre Srbov nezapískal.
58
58
importantXherdan Shaqiri sa síce nepresadil cez Aleksandara Kolarova, pri lopte však zostal a následne krásne zatočil loptu ľavačkou, a tá opečiatkovala pravú žrď Stojkovićovej brány! Tak toto mohol byť krásny futbalový moment!
57
Yann Sommer si poradil s ďalekonosnou vysokou loptou do pokutového územia, ktorú svojou hlavičkou do jeho rukavíc nasmeroval Nemanja Matić.
56
Tvrdé kontakty medzi jednotlivými dvojičkami pokračovali, Felix Brych píska po páde Sergeja Milinkovića-Savića krátko po prekročení poliaceho kruhu.
55
Helvéti naďalej držia loptu vo svojej moci, v týchto momentoch však sledujeme skôr fázu plnú osobných súbojov v strede poľa.
54
Švajčiarski futbalisti sú povzbudení vyrovnávajúcim presným zásahom, avšak ich následná ofenzívna kombinácia sa skončila len u brankára Vladimira Stojkovića.
53
Švajčiari si za svoju zvýšenú aktivitu v druhom polčase vyrovnávajúci gól zaslúžili. Pre nezaujatého fanúšika je Xhakov gól tiež pozitívnym momentom, keďže začíname prakticky odznova.
52
52
goalŠvajčiarsko dalo gól! Srbi po ďalšom nevyužitom náznaku príležitosti zaspali na súperov polovici, Steven Zuber nabíjal Xherdanovi Shaqirimu, jeho zrazený pokus sa dostal ku GRANITOVI XHAKOVI, ktorý predviedol dynamit vo svojej ľavačke!
51
51
Aleksandar Mitrović ukazuje veľkú silu v hre chrbtom od brány, keď tentokrát si takto prikryl loptu pred Manuelom Akanjim, následne však zbytočne prepúšťal ešte prihrávku od Dušana Tadića.
50
Švajčiari v úvode druhého polčasu oplývajú aktivitou, tá je však v tejto chvíli aspoň na chvíľu zastavená po veľmi nevydarenom centri Ricarda Rodrígueza.
49
Ak som správne videl, bol to Granit Xhaka, kto poslal do pokutového územia peknú dlhú loptu na Stevena Zubera, no asistent hlavného arbitra Felixa Brycha videl tesné ofsajdové postavenie strelca vyrovnávajúceho švajčiarskeho gólu z predchádzajúceho zápasu s Brazíliou.
48
Granit Xhaka chcel cez Blerima Džemailiho dostať loptu na Xherdana Shaqiriho, avšak tam bol len dobre postavený Branislav Ivanović.
47
Úvodná ofenzívna akcia druhej polovice stretnutia patrila Srbom, avšak defenzíva Švajčiarska tentokrát zapracovala bezchybne a Yann Sommer tak mal uľahčenú pozíciu.
46
changeŠvajčiarsky tréner nemohol byť v prvom polčase spokojný s výkonom svojho hrotového útočníka Harisa Seferovića, ktorý si už v druhom polčase nezahrá. Na jeho miesto vybieha Mario Gavranović.
46
Začal sa druhý polčas.
V stretnutí Srbska so Švajčiarskom sa nepredpokladalo nejaké veľké ofenzívne divadlo, no treba povedať, že prvý polčas tohto súboja nabúral tieto predpoklady. Lepší štart zaznamenali Srbi, ktorí svoj úvodný nápor aj využili na strelenie otváracie gólu, keď sa presadil Aleksandar Mitrović. Švajčiari sa dlho hľadali, no najmä v druhej polovici prvej štyridsaťpäťminútovky aj oni naznačili sympatický ofenzívny potenciál. Z ich strany boli aktívni najmä Xherdan Shaqiri a Blerim Džemaili. Tešme sa na druhý polčas. Ak by sa duel skončil takýmto výsledkom, Srbsko by si zabezpečilo postup do osemfinále majstrovstiev sveta.
45+3
Prvý polčas sa skončil.
45+2
yellowCardFelix Brych si v prvom polčase zjednával poriadny rešpekt na ihrisku, čo potvrdzuje ďalšou žltou kartou, ktorú tentokrát ukazuje Nemanjovi Matićovi.
45+1
45+1
importantSrbi okamžite rozohrali, loptu si vypýtal Dušan Tadić, ktorý pekným half-volejom vystrašil Yanna Sommera!
45+1
V závere prvej polovice zápasu sa nám opäť hra poriadne rozbehla, zaujímavé momenty na oboch stranách prerušil nedovolený zákrok Valona Behramiho na Luku Milivojevića.
45
V prvom polčase sa budú nadstavovať dve minúty.
44
importantNo a už to mohlo byť 2:0! Center od pravej rohovej zástavky však tesne minuli tak Duško Tošić, ako aj Nemanja Matić!
43
43
Srbskí futbalisti reagujú na nápor súpera rovnakou mincou a po ďalšej dobrej práci Yanna Sommera budú zahrávať rohový kop z pravej strany.
42
Po dlhšom čase sme sledovali aj ofenzívnu aktivitu Srbov, ktorý po snahe Aleksandara Mitrovića opäť zamestnali Yanna Sommera, ktorý ale vyrazil vysokú loptu pred vlastnú bránu do autu.
41
Švajčiari sa nadychujú k náporu ešte v závere prvého polčasu, avšak zatiaľ je to z ich strany skôr platonický tlak.
40
Štandardnú situáciu zahrával Xherdan Shaqiri, s jeho centrom si síce srbská defenzíva poradila, Helvéti ale pokračujú v ofenzívnej snahe.
39
yellowCardLuka Milivojević svojim skluom pri snahe zasiahnuť loptu trafil len členky Xherdana Shaqiriho a nemôže sa tak čudovať, že aj on vidí žlté napomenutie.
38
Ricardo Rodríguez posielal vysokú loptu do pokutového územia, tá sa dostala až na opačnú stranu k Xherdanovi Shaqirimu, ktorý si u Felixa Brycha nevypýtal faul od NIkolu Milenkovića.
37
Center Aleksandara Kolarova bol síce zrazený, k odrazenej lopte sa ale dostal Dušan Tadić, ktorý zamestnal Yanna Sommera.
36
Aleksandar Mitrović sa dnes už po niekoľký raz stretol v súboji s Fabianom Schärom, tentokrát sa to skončilo veľmi nepríjemným zákrokom zo strany švajčiarskeho stopéra. Srbi budú zahrávať zaujímavú štandardnú situáciu.
35
Srbskí futbalisti pokračujú v pomerne nevýraznom výkone z posledných desiatok sekúnd, keď predviedli pomerne lacné nedorozumenie v ofenzívnej kombinácii.
34
Xherdan Shaqiri sa snaží zásobovať Harisa Seferovića či Blerima Džemailiho množstvom centrov, avšak aj tentokrát si Vladimir Stojković s jeho prihrávkou poradil.
33
33
yellowCardSrbskí futbalisti majú teraz trochu problém s koncentráciou. Navyše, Sergej Milinković-Savić pristúpil v osobnom súboji nohu Fabianovi Schärovi a Felix Brych mu ukazuje žltú kartu.
32
Fabian Schär sa vydal na ofenzívny výlet, prihral do pokutového územia Xherdanovi Shaqirimu, ktorý našiel Blerima Džemailiho, no ten v náznaku ďalšej príležitosti zbytočne váhal.
31
Švajčiari zahrávali ďalší rohový kop, tentokrát hlavičkoval Fabian Schär, no ten len napodobnil svojho kolegu zo stopérskej dvojice Akanjiho, keď mieril veľmi nepresne.
30
30
importantGranit Xhaka posunul loptu Stevenovi Zuberovi, ktorý vyzval na zakončenie Blerima Džemailiho, ten ale v stopercentnej príležitosti zlyhal zoči-voči Vladimirovi Stojkovićovi!
29
Luka Milivojević už sa zdvihol "na vlastné", avšak keďže bol ošetrovaný na hracej ploche, podľa pravidiel futbalu, musí na chvíľu odísť za čiaru.
28
Momentálne sa chvíľu nehrá potom, čo na trávniku zostal v bolestiach sedieť Luka Milivojević. Vyzerá to na problémy s pravým lýtkovým svalom.
27
Luka Milivojević pritvrdil v osobnom súboji v strede poľa proti Granitovi Xhakovi, Felix Brych bol blízko a píska proti srbskému stredopoliarovi.
26
Štandardnú situáciu Helvétov zahrával Ricardo Rodríguez, k hlavičke sa dostal Manuel Akanji, no jeho zakončenie bolo mimoriadne nevydarené a mierilo len na tribúnu za bránou Vladimira Stojkovića.
25
Snáď po prvý raz v zápase sme sledovali dlhšie držanie lopty v podaní Švajčiarov, po dlhom pase na Ricarda Rodrígueza sa musel činiť Duško Tošić, ktorý odvrátil loptu na rohový kop.
24
Srbi znova zvládli defenzívnu činnosť na jednotku, Nemanja Matić chcel do rýchleho protiútoku vyslať Aleksandara Kolarova, avšak jeho kolmica našla len kopačky Fabiana Schära.
23
Prvé menšie nedorozumenie aj v hre Srbov sa snažil využiť na strelu z prvej Xherdan Shaqiri, ktorého pokus však späť do ihriska zrazil Duško Tošić.
22
Napokon sa im to po ďalekom odkope Stephana Lichtsteinera podarilo, avšak treba povedať, že Helvéti sa zatiaľ na ihrisku len hľadajú.
21
Srbi teraz predvádzajú vysoké napádanie rozohrávky súpera, s ktorým majú švajčiarski obrancovia veľké problémy, keď sa nevedia dostať ani na hranicu poliacej čiary.
20
Dušan Tadić vymyslel ďalšiu zaujímavú kombináciu, v rozhodujúcej chvíli po kolmici do pokutového územia však až príliš zahnal Filipa Kostića, ktorý už nedokázal odcentrovať dôraznejšie.
19
19
Aleksandar Mitrović je dnes pri veľkej streleckej chuti a predviedol nám aj akrobatické zakončenie. Po centri Dušana Tadića si loptu spracoval chrbtom od brány a zastrihal efektnými "nožničkami".
18
Ricardo Rodríguez to chcel skúsiť individuálne po ľavom krídle, avšak tam narazil na skalu menom Branislav Ivanović, ktorého napokon aj fauloval.
17
Švajčiarsky gólman bol opäť v permanencii, no potom, čo stiahol zo vzduchu center z ľavej strany, píska sa ofsajd Aleksandara Mitrovića.
16
importantSpolupráca stredných záložníkov srbského tímu Nemanju Matića so Sergejom Milinkovićom-Savićom priniesol zaujímavú strelu druhého menovaného, ktorá mierila tesne vedľa brány Yanna Sommera.
15
Srbi predviedli rýchly protiútok, Aleksandar Kolarov preváhal ideálny moment na center na Aleksandara Mitrovića, ktorého od lopty odstavil navrátivší Granit Xhaka. Na opačnej strane si nedovolene proti Duškovi Tošićovi počínal Haris Seferović.
14
Branislav Ivanović sa vydal na ofenzívny výlet, odhodlal sa k centru. Hľadal koho iného, ako Aleksandara Mitrovića, ten ale tentokrát svojou hlavou nenasmeroval loptu medzi tri žrde.
13
Xherdan Shaqiri sa teraz trochu hneval pravdepodobne na Stephana Lichtsteinera, ktorý mu po zisku loptu od Nemanju Matića na pravej strane ihriska neprihral presne.
12
Vladimir Stojković sa prezentoval dobrým čítaním hry, keď pri dlhom pase od Stephana Lichtsteinera predskočil Blerima Džemailiho a doslova mu zobral loptu z hlavy.
11
Aleksandar Kolarov poslal dlhé vhazdovanie do pokutového územia až na Aleksandara Mitrovića, ktorý si však v súboji s Fabianom Schärom počínal nedovolene.
10
10
importantRicardo Rodríguez si vypýtal loptu na ľavé krídlo, presadil sa okolo Branislava Ivanovića a pripravil jasnú príležitosť pre Blerima Džemailiho, ktorý ale ľavačkou nenamieril presne!
9
Aleksandar Mitrović sa chcel presadiť okolo Blerim Džemailiho, ten si však počínal veľmi skúsene a vypýtal si od srbského útočníka nedovolený zákrok, ktorý neušiel pozornosti Felixa Brycha.
8
Center Xherdana Shaqiriho bol zblokovaný,a tak sme sledovali prvý rohový kop zápasu. Srbi sa ubránili aj následnej strele po odrazenej lopte, navyše, Manuel Akanji sa previnil ofenzívnym faulom.
7
Tí po inkasovanom góle držia loptu na svojich kopačkách, zatiaľ sa však len hľadajú. Srbi sa v týchto momentoch stiahli do defenzívy a budú čakať na reakciu súpera.
6
Tak tento gól môže zápasu len pomôcť. Srbi vstúpili do stretnutia aktívne a podarilo sa im streliť mimoriadne dôležitý vedúci gól. Uvidíme, ako zareagujú Švajčiari.
5
5
5
goalSrbsko dalo gól! Srbi vytvorili pred bránou Švajčiarska obrovský tlak. Yann Sommer najskôr predviedol fantastický zákrok proti hlavičke ALEKSANDARA MITROVIĆA, o pár sekúnd sa však podobná situáica zopakovala a švajčiarsky gólman nemal žiadnu šancu!
4
4
Granit Xhaka zachytil nepresnú rozohrávku Filipa Kostića od vlastného pokutového územia, oprel sa do lopty, avšak namieril veľmi nepresne.
3
Švajčiarski futbalisti sa snažia kontrolovať loptu po prvý raz kombinujú prostredníctvom viacerých krátkych prihrávok na malom priestore.
2
Sledovali sme aj prvý nedovolený zákrok, ktorým sa previnil Xherdan Shaqiri. Srbi z toho vyťažili prvý náznak príležitosti, Aleksandara Mitrovića však do zakončenia nepustil Fabian Schär.
1
Felix Brych fúkol do píšťalky a dal tak pokyn Švajčiarom odštartovať tento zápas rozohrávkou. Úvodná akcia Helvétov sa však skončila nepresným pasom na krídelníka Stevena Zubera. Srbi sa pokúsili odpovedať podobnou mincou, Dušana Tadića však do ničoho nebezpečného nepustil Ricardo Rodríguez.
1

Srbsko: Stojković – Ivanović, Milenković, D. Tošić, Kolarov – Tadić, N. Matić, Milivojević, Kostić – S. Milinković-Savić – A. Mitrović.
Náhradníci: Dmitrović, P. Rajković – Rodić, Antonio Rukavina, Spajić, Veljković, Grujić, Ljajić, A. Živković, Jović, Prijović, Radonjić.

Švajčiarsko: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Akanji, Ricardo Rodríguez – Shaqiri, Behrami, Džemaili, Xhaka – Zuber – Seferović.
Náhradníci: Bürki, Mvogo – Djourou, Elvedi, Lang, Moubandje, G. Fernandes, Freuler, Zakaria, Drmić, Embolo, Gavranović.

Rozhodca: Felix Brych (Nemecko).
Príjemný piatkový večer všetkým športovým priaznivcom. Futbalový seriál s názvom majstrovstvá sveta 2018, premierovaný medzi 14. júnom a 15. júlom, dnes ponúka deviaty diel s tromi zápasmi. Aktérmi duelu vo večernom čase sú Srbsko a Švajčiarsko z E-skupiny.

Situácia v E-skupine po prvých dvoch stretnutiach

Po úvodných dvoch zápasoch je lídrom tabuľky skupiny Srbsko. Dvanásťnásobný účastník záverečného turnaja majstrovstiev sveta porazil vo svojom úvodnom vystúpení Kostariku 1:0. Tutovky Milinkovića-Savića a Mitrovića ešte ostali nevyužité, ale na parádny priamy kop kapitána Aleksandara Kolarova už jeden z najlepších brankárov sveta Keylor Navas nemal nárok.

Druhá konfrontácia medzi Brazíliou a Švajčiarskom priniesla deľbu bodov. Kanárikov dostal do vedenia nádherný gólový okamih Coutinha. Po zmene strán však zariadil remízu presnou hlavičkou švajčiarsky ofenzívny futbalista Zuber.

Srbi na majstrovstvách sveta

Najväčším úspechom Srbov z predchádzajúcich jedenástich účastí na najvýznamnejšom turnaji sveta sú dve štvrté miesta z rokov 1930 a 1962, ktoré dosiahli ako Juhoslávia. Srbsko pred štyrmi rokmi v Brazílii chýbalo a pred ôsmimi v Juhoafrickej republike nepostúpilo do vyraďovacích bojov.

Ako postúpili do Ruska?

Srbsko si vybojovalo miestenku do Ruska v konkurencii Írska, Walesu, Rakúska, Gruzínska a Moldavska. Z desiatich súbojov šesť vyhralo, tri remizovalo a v jednom ťahalo za kratší koniec povrazu. Skupinu D ovládlo so ziskom 21 bodov s dvojbodovým náskokom pred druhými Írmi.

Švajčiarsko

Švajčiari na majstrovstvách sveta

Švajčiari hrali na majstrovstvách sveta pred ruským mundialom doposiaľ desaťkrát, v roku 1954 boli organizátorom šampionátu. Ich najväčším úspechom je štvrťfinálová účasť z rokov 1934, 1938 a 1954.

Zverenci Vladimira Petkovića, ktorý je trénerom Švajčiarska od roku 2014, bojovali o ruské majstrovstvá sveta v kvalifikačnej skupine B. V desiatich stretnutiach získali 27 bodov. Jedinú prehru zaznamenali až v poslednom zápase, keď podľahli Portugalsku na jeho pôde 0:2. Tento nepriaznivý výsledok ich pripravila o priamy postup. V následnom barážovom dvojzápase si poradili so Severným Írskom celkovým skóre 1:0.

Vzájomné zápasy

Srbsko a Švajčiarsko sa na fóre majstrovstiev sveta stretnú po prvý raz.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Švajčiari otočili zápas, v závere rozhodol Shaqiri