Nemci odvrátili pohromu v 95. minúte, otočili zápas proti Švédsku

Nemeckým hrdinom sa stal Toni Kroos. (Autor: TASR/AP)

Obhajca strelil rozhodujúci gól, hoci dohrával v oslabení.

Góly: 48. Reus, 90.+5 Kroos - 32. Toivonen

ŽK: Boateng - Ekdal, Larsson, ČK: 82. Boateng po druhej ŽK. Rozhodovali: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všetci Poľ.), 44.287 divákov.

Nemecko: Neuer - Kimmich, Rüdiger, Boateng, Hector (87. Brandt) - Rudy (31. Gündogan), Kroos - Müller, Draxler (46. Gomez), Reus - Werner

Švédsko: Olsen - Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson (74. Durmaz), Larsson, Ekdal, Emil Forsberg - M. Berg (90. Thelin), Toivonen (78. Guidetti)

MOSKVA. Hráči Nemecka vyhrali v sobotňajšom dueli F-skupiny MS vo futbale 2018 nad Švédskom 2:1. Obhajcovia titulu zostali v hre o postup do osemfinále.

O ich triumfe rozhodol v 95. minúte exportnou strelou Toni Kroos.

Fotogaléria zo zápasu Nemecko - Švédsko: fotogaléria

24.6.2018

Nemci mali síce územnú prevahu, no Švédi hrozili z protiútokov a v 32. minúte sa dostali do vedenia po chybe Kroosa a šikovnom lobe Olu Toivonena.

Favorit vyrovnal hneď po zmene strán zásluhou Marca Reusa, neskôr prišiel o vylúčeného Jeromeho Boatenga. Aj v oslabení sa Nemci dočkali víťazného gólu, skvelou strelou z ľavej strany po priamom kope sa o to postaral Kroos.

V stredu 27. júna o 16:00 SELČ v Kazani nastúpia Nemci v závere skupinovej fázy proti Kórejskej republike. Paralelne sa v Jekaterinburgu bude hrať duel Mexika so Švédskom. Lídrom skupiny je Mexiko so šiestimi bodmi, Nemci a Švédi majú na druhom mieste po tri body a rovnaké skóre 2:2.

Futbalisti Švédska smútia po zbabranom závere.
Futbalisti Švédska smútia po zbabranom závere. (Autor: TASR/AP)

Hlasy po zápase:

(zdroj: DPA)

Joachim Löw, tréner Nemecka: "To, že sme dosiahli víťazstvo v nadstavení a bez vylúčeného hráča, bolo šťastné. Ale zároveň spravodlivé, pretože sme mali v druhom polčase tlak a nevzdávali sme sa. Chýbalo nám iba šťastie v koncovke. V prestávke som hráčom zdôrazňoval, aby sme nestratili nervy, že máme ešte k dispozícii 45 minút. Súpera sme potom dostali pod enormný tlak a dokázali sme to otočiť."

Janne Andersson, tréner Švédska: "Je veľmi ťažké hodnotiť zápas po takejto prehre. Odohrali sme dobrý duel a strelili sme pekný gól. Hrali sme tak, ako sa má hrať proti silnému súperovi. Mohli sme kopať aj penaltu, to bol možno detail, ktorý by nám v súboji s tímom svetovej triedy pomohol.

Po prestávke Nemci rýchlo vyrovnali a pre nás to bola ešte ťažšia situácia. Inkasovali sme v nadstavení, ale naše šance žijú ďalej. Koncentrujeme sa na posledný zápas, ktorý chceme v každom prípade vyhrať."

Toni Kroos, autor rozhodujúceho gólu Nemecka: "Čo môžem povedať po takomto stretnutí? Nevyužili sme naše šance, keď sme kontrolovali hru. Nakoniec sme však zaslúžene vyhrali."

Online prenos: Nemecko - Švédsko (MS vo futbale 2018, F-skupina)

Majstrovstvá sveta Skupina F 2017/2018
23.06.2018 o 20:00
Nemecko
2:1
(0:1, 2:0)
90+8 minúta
Švédsko
Góly: 48. Reus, 90+5. Kroos – 32. Toivonen. ŽK: 71. J. Boateng (GER) – 52. Ekdal (SWE), 90+7. Seb. Larsson (SWE). 2.ŽK=ČK: 82. J. Boateng (GER). Rozhodca: Szymon Marciniak (POL) – Pawel Sokolnicki (POL), Tomasz Listkiewicz (POL) – Ryuji Sato (JPN).
Futbalisti Nemecka to zvládli a udržali sa v šampionáte. Už po troch minútach druhého dejstva dokázal vyrovnať Marco Reus, no bod bol pre úradujúcich majstrov sveta málo. Zverenci Joachima Löwa potrebovali vyhrať, dohrávali len v desiatich, ale napokon im vystrelil existenčné tri body Toni Kroos v piatej minúte nadstaveného času. Švédi takisto ešte zostávajú v hre, no v poslednom zápase proti Mexiku budú potrebovať víťazstvo. V Soči to bola parádna futbalová dráma so šťastným koncom pre Nemecko. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.
90+8
90+7
yellowCardV samotnom závere ešte dostáva žltú kartu Sebastian Larsson. Ten stratil loptu v súboji s Ilkayom Gündoğanom a následne prerušil akciu súpera nedovolenou hrou rukami.
90+6
Ďalšia minúta nadstaveného času bola v znamení nemeckých osláv a švédskych sĺz. Štvornásobní majstri sveta sa tak nebudú musieť spoliehať na druhých a postup si môžu vybojovať sami v záverečnom dueli proti Južnej Kórei.
90+5
90+5
goalNemecko dalo gól!
Tak to je neuveriteľné! Majstri sveta sa udržujú v turnaji i keď ani remíza by ich ešte definitívne nevyradila z hry. Po faule Jimmyho Durmaza mali k dispozícii priamy kop a TONI KROOS je hrdinom nemeckého národa. Hráč Realu Madrid si priťukol loptu s Marcom Reusom a krásnou technickou strelou prekonal Robina Olsena.
90+4
V štvrtej minúte nadstaveného času sme videli strelecké pokusy na oboch stranách. Marco Reus z náročnej pozície prestrelil bránu a John Guidetti nevýraznou strelou pozdravil Manuela Neuera.
90+3
Švédi sa dostali do brejku snáď piatich proti trom, no ich akciu pomerne prekvapujúco prerušil hvizd hlavného arbitra. Szymon Marciniak zrejme pískal útočný faul jedného zo švédskych hráčov.
90+2
90+2
importantNemci majú v dnešnom dueli opäť kus smoly. Po rohovom kope sa dostal do zakončenia ľavačkou Julian Brandt, ale jeho pokus spoza šestnástky skončil na pravej žrdi. Následná dorážka Tima Wernera bola už z ofsajdu.
90+1
Szymon Marciniak nadstavuje päť minút, čo je ešte dostatočný čas na strelenie rozhodujúceho gólu. Nemci budú držaní lopty, pretože Isaac Kiese Thelin si pomohol voči pravidlám faulom.
90
changeV poslednej minúte riadneho hracieho času tu máme záverečné striedanie zápasu. Isaac Kiese Thelin prichádza namiesto Marcusa Berga, ktorý dnes odohral veľmi dobré stretnutie.
89
Nemci budú mať k dispozícii priamy kop, pretože striedajúci Jimmy Durmaz fauloval Juliana Brandta. Exekútorom bude zrejme Toni Kroos, no ešte predtým budú Švédi striedať.
88
88
importantNemecko mohlo rozhodnúť dnešné stretnutie. Mario Gómez sa dostal k centru z ľavej strany, ale jeho hlavičkové zakončenie dokázal Robin Olsen vytesniť na rohový kop.
87
changeJoachim Löw robí posledné striedanie, ktoré má samozrejme útočný charakter. Jonas Hector uvoľňuje priestor Julianovi Brandtovi, ktorý by mohol byť tým povestným žolíkom z lavičky.
86
Thomas Müller centroval z pravej strany, ale jeho pas nenašiel v šestnástke súpera nikoho v bielom drese. Dobre to vyriešil Sebastian Larsson, ktorý poslal loptu mimo nebezpečného priestoru.
85
Švédi mali šancu dostať sa do brejku, ale aj tentokrát sa nepresnou prihrávkou vystavili do ofsajdu. Za obrannou líniou súpera bol Marcus Berg, na ktorom sa pred chvíľou nechal vylúčiť Jérôme Boateng.
84
Joshua Kimmich bol faulovaný Emilom Forsbergom, a tak Nemci získali loptu pod svoju kontrolu. Rýchlo sa snažili rozohrať, ale center z pravej strany bez najmenších problémov kryje Robin Olsen.
83
83
Švédi sa dostali do zakončenia hneď po pár sekundách svojej presilovky. Po centrovanej lopte hlavičkoval Andreas Granqvist, ale Manuel Neuer dokázal loptu vytesniť pred Johnom Guidettim na rohový kop.
82
82
redCardAfterYellowNemecko bude dohrávať zápas v početnom oslabení. Szymon Marciniak najprv omilostil Jérôma Boatenga po zákroku na Marcusa Berga, ale zrejme dostal pokyn do slúchatka o tom, že si Nemec zaslúžil za svoj faul aj druhú žltú kartu.
81
Joachim Löw musel zostať veľmi sklamaný po ďalšej akcii svojich zverencov. Timo Werner dostal výborný pas z pravej strany, ale z hranice bieleho bodu prestrelil bránu Robina Olsena.
80
Veľmi dobrá práca obrannej formácie Nemecka. Všetci jej členovia dokázali v správny čas spraviť krok dopredu, a tak vystavili do ofsajdového postavenia aktívneho Marcusa Berga.
78
changeDruhé striedanie v podaní škandinávskej krajiny. Strelec jej jediného gólu Ola Toivonen končí v dnešnom zápase a na záverečných možno pätnásť minút ho nahradí John Guidetti.
77
Švédska útočná aktivita bude prerušená, pretože Marcus Berg si počínal nedovolene v súboji s Joshuom Kimmichom. Ten hrá dnes vynikajúci zápas a je ho najmä vidno smerom dopredu.
76
Manuel Neuer musel prvýkrát v druhom dejstve zasahovať. Po rohovom kope sa odrazená lopta dostala k Emilovi Forsbergovi. Ten vystrelil spoza šestnástky, ale brankár, ktorý vynechal celú predošlú sezónu jeho pokus zlikvidoval.
75
Antonio Rüdiger sa síce hnevá, no striedajúci Jimmy Durmaz po pár sekundách na trávniku vybojoval pre svoj tím rohový kop. Ten zrejme zahrá Ludwig Augustinsson, ktorý predvedie svoju šikovnú ľavačku.
74
changePrvé striedanie na strane Švédska. Na lavičku náhradníkov smeruje Viktor Claesson, ktorý v prvom polčase zahodil veľkú šancu na skórovanie. Na jeho miesto prichádza Jimmy Durmaz.
73
Do švédskej šestnástky teraz smeruje jeden center za druhým. Do zakončenia sa Thomas Müller nedostal, pretože veľmi dobre zasiahol krajný obranca Mikael Lustig.
72
Timo Werner zužitkoval svoju rýchlosť. Presadil sa cez pravú stranu švédskej obrany, ale následnou spätnou prihrávkou Marca Reusa nenašiel. Trošku so šťastím, ale dobre zasiahol Victor Lindelöf.
71
yellowCardEmil Forsberg sa snažil rozvinúť rýchlu akciu švédskeho tímu. Jérôme Boateng ho fauloval v stredovom kruhu, ale u hlavného rozhodcu Szymona Marciniaka si vykoledoval žltú kartu.
70
Teraz sa dostali do náznaku brejku Švédi ale Marcus Berg sa ďaleko nedostal. Celkovo sú hostia v druhom polčase zatiaľ smerom dopredu prakticky bezzubí a Manuel Neuer skoro nebol v zábere televíznych kamier.
69
Robin Olsen mal tentokrát veľmi ľahkú prácu. Jérôme Boateng opäť centroval z pravej strany, ale našiel len rukavice švédskeho brankára. Ten samozrejme zbiera cenné sekundičky pre svoj tím.
68
importantObrovská šanca Nemecka. Mario Gómez sa vyhol ofsajdovej pasci hostí, dostal sa k centru Jérôma Boatenga, ale z tesnej blízkosti nasmeroval loptu vysoko nad bránu Robina Olsena.
67
Ilkay Gündoğan našiel trošku pretiahnutým centrom na pravej strane Marca Reusa. Ten z náročnej pozície poslal loptu pred bránu, no odtiaľ ju okamžite poslal preč kapitán Andreas Granqvist.
66
Joshua Kimmich sa opäť presadil v krídelnom priestore. Tentokrát jeho prízemný center brankár Robin Olsen len vyrazil a mal šťastie, že sa k dorážke z dobrej palebnej pozície nedostal Timo Werner.
65
Po zblokovanej strele Toniho Kroosa nasledoval rohový kop Nemcov. Spomínaný hráč madridského Realu aj centroval do súperovej šestnástky, ale našiel len švédskeho stopéra Victora Lindelöfa.
64
Na pravej strane neúnavne pracuje Joshua Kimmich. Jeho prízemný center smeroval do územia okolo bieleho bodu, ale tam bol pripravený Sebastian Larsson, ktorý loptu upratal do bezpečia.
63
Timo Werner naviazal na seba hneď dvoch brániacich Švédov. Na hranici šestnástky našiel voľného Toniho Kroosa, ale jeho zakončenie bolo včas zblokované. Robin Olsen tak zasahovať nemusel.
61
61
Ďalšia dobrá krídelná akcia v podaní nemeckého celku. Marco Reus si nabehol za obrannú líniu súpera, ale nedokázal reagovať na prízemný center Joshuu Kimmicha z pravej strany.
60
Hodinu hry nám ukončila akcia krajného obrancu Ludwiga Augustinssona. Ten centroval z ľavej strany, ale nikoho v modrom drese nenašiel. Do zakončenia sa nepretlačil ani Marcus Berg.
59
Jérôme Boateng sa vydal na útočný výlet. Prihrávkou hľadal pred pokutovým územím Maria Gómeza, ale dobre zapracoval Mikael Lustig. Následne môžu rozvinúť rýchlu akciu futbalisti zo Severnej Európy.
58
Teraz sme videli nepresnosť v rozohrávke favorita dnešného zápasu. Nasledoval tak len odkop od brány Robina Olsena. Ten si však dával poriadne načas, za čo ho diváci v Soči odmenili piskotom.
57
Nationalelf pokračuje vo svojej ofenzívnej aktivite. Jonas Hector sa ocitol na netradičnej pozícii v strede šestnástky. Dostal sa k centru z ľavej strany, ale jeho zakončenie našlo len rukavice Robina Olsena.
56
Ola Toivonen šprintoval za dlhou loptou dopredu od svojho spoluhráča. Jérôme Boateng si ho však postrážil a pomohol si spätnou prihrávkou na pripraveného Manuela Neuera.
55
Akcia nemeckého celku nebude môcť pokračovať. Toni Kroos síce peknou prihrávkou ľavačkou uvoľnil Tima Wernera, no ten bol v momente prihrávky tesne za obrannou líniou Švédska.
54
Nemci sa snažili zaútočiť po ľavej strane. Mikael Lustig si však splnil svoje defenzívne povinnosti a tentokrát vybojoval autové vhadzovanie v súboji s krajným obrancom Nationalelf Jonasom Hectorom.
52
yellowCardSzymon Marciniak prvýkrát siaha do svojho vrecka. Po faule Albina Ekdala na Thomasa Müllera síce ponechal Nemcom výhodu, ale po následnom prerušení hry udeľuje švédskemu hráčovi kartový trest.
51
51
Majstri sveta sa mohli dostať do vedenia po spolupráci bývalých spoluhráčov z Bayernu Mníchov. Toni Kroos presným pasom našiel Thomas Müllera, ale jeho hlavička smerovala len do baneru za bránou.
50
Nemecko bude mať výhodu priameho kopu z pravej strany. Jeho exekútorom bude Toni Kroos, ale ešte si musí chvíľu počkať. Poľský rozhodca totiž ešte dohovára hráčom v pokutovom území Švédska.
49
Nemcov strelený gól evidentne povzbudil. O niekoľko sekúnd neskôr strieľal Toni Kroos a Švédi mali šťastie, že jeho tečovaná strela nemierila presne. Následne ešte z rohu centroval, no nenašiel svojho spoluhráča.
48
48
Joachim Löw sa prvýkrát na turnaji môže tešiť z gólu svojich zverencov. Timo Werner sa presadil na ľavej strane cez Mikaela Lustiga, presnou prihrávkou našiel MARCA REUSA, ktorý strieľa mimoriadne dôležitý gól.
47
Thomas Müller sa dostal k prízemnému centru z ľavej strany. V pokutovom území boli dvaja jeho spoluhráči, ale útočník mníchovského Bayernu našiel len pripraveného Andreasa Granqvista.
46
changeJoachim Löw na nič nečaká a od úvodu druhého polčasu bude hrať s ďalším čistokrvným útočníkom. Julian Draxler v zápase skončil a na jeho miesto prichádza mimoriadne skúsený Mario Gómez.
46
Začal sa druhý polčas.
Úradujúci majstri sveta z Nemecka sú 45 minút od konca na tomto šampionáte. V Rusku čakajú na svoj prvý gól a podobne ako v zápase s Mexikom po prvom polčase prehrávajú. Švédi sa ubránili úvodnému tlaku súpera a dokázali si vypracovať niekoľko gólových šancí. Marcus Berg v 12. minúte ešte neuspel, ale o dvadsať minút neskôr sa do listiny strelcov zapísal Ola Toivonen. S prispením Antonia Rüdigera preloboval Manuela Neuera, a tak Nemci prehrávajú 0:1. Druhý polčas sa začne krátko po 21:00 hod.
45+3
Prvý polčas sa skončil.
45+2
45+2
importantV samotnom závere prvého dejstva mohlo Švédsko odskočiť svojmu súperovi na rozdiel dvoch gólov. Po faule Antonia Rüdigera zahrával priamy kop z pravej strany Sebastian Larsson, presným pasom našiel hlavu Marcusa Berga, no skvelý zákrok vytiahol Manuel Neuer.
45+1
Joshua Kimmich si teraz pýtal loptu svojim pohybom. Napokon ju aj dostal, ale Ludwig Augustinsson bol šikovnejší. Napálil loptu do neho a vybojoval ďalší odkop od brány Robina Olsena.
45
Jérôme Boateng sa snažil prekvapiť strelou spoza šestnástky Robina Olsena, ale minul jeho bránu. Na začiatku dvojminútového nadstaveného času tak budeme svedkami odkopu brankára dánskej Kodane.
44
44
importantŠvédi teraz premrhali veľkú šancu na strelenie druhého gólu. Dostali sa do brejku, Emil Forsberg prihrávkou z ľavej strany našiel nabiehajúceho Viktora Claessona, ale ten nepochopiteľne váhal s koncovkou a odzbrojil ho Jonas Hector.
43
Prvý polčas sa chýli k svojmu záveru. Nemci sa snažia presadzovať najmú cez pravú stranu, kde operuje dvojica Thomas Müller a Joshua Kimmich. Bol to aj tento prípad, no dobre zasiahol Ludwig Augustinsson.
42
Joshua Kimmich sa dostal k dvom centrom z pravej strany, ale ani po jednom z nich sa Nemci do zakončenia nedostali. V druhom prípade fauloval Julian Draxler v hlavičkovom súboji Mikaela Lustiga.
40
Po následnom rohovom kope sa Nemci do koncovky nedostali. Snažili sa síce pekne vykombinovať brániacich Švédov, ale pri spracovaní prihrávky si Timo Werner pomohol svojou hornou končatinou.
39
39
importantIlkay Gündoğan vystrelil z diaľky, ale Robin Olsen predviedol vynikajúci zákrok. Následne sa snažil dorážať Thomas Müller, ale Mikael Lustig v poslednej chvíli odvrátil loptu na rohový kop.
38
Mikael Lustig centroval z pravej strany. Ola Toivonen číhal na ďalšie zakončenie z tesnej blízkosti, ale teraz ho stihol zastaviť Antonio Rüdiger pôsobiaci vo farbách londýnskej Chelsea.
37
Nemci kombinujú len na vlastnej polovici ihriska. Švédi sa ich snažia vytláčať mimo nebezpečných pozícii, čo sa im možno s výnimkou úvodnej štvrťhodiny dokonale darí. V Soči senzačne vedú po góle Olu Toivonena.
36
Trápenie futbalistov v bielych dresoch dokumentuje aj predošlá situácia. Joshua Kimmich mal trošku viac priestoru na pravej strane, ale po jeho následnom centri bude nasledovať len odkop od brány Robina Olsena.
35
Ani táto akcia nemeckého celku nepriniesla vytúžený gól. Julian Draxler sa snažil dostať k centru z pravej strany, ale pomohol si útočným faulom. Švédi tak budú môcť rozohrávať, no nikam sa neponáhľajú.
34
Nemecko inkasuje v približne rovnakom čase ako v zápase s Mexikom a teraz už nemá na čo čakať. Aktuálny pohľad na tabuľku hovorí, že ak sa im nepodarí streliť gól, tak sa ich púť svetovým šampionátom skončí v základnej skupine.
32
32
goalŠvédsko dalo gól!
Úradujúci majstri sveta sa dostávajú do ďalších problémov. OLA TOIVONEN si nabehol na center z pravej strany, presadil sa cez brániaceho Antonia Rüdigera a technickou strelou dokázal prelobovať vybehnutého Manuela Neuera.
31
31
changeNemci už ďalej nebudú hrať s desiatimi mužmi. Sebastian Rudy predčasne končí v dnešnom zápase, pretože stále krváca z nosa. Na jeho miesto prichádza Ilkay Gündoğan.
30
Napriek pretrvávajúcemu oslabeniu Nemci zaútočili po ľavej strane. Julian Draxler posunul loptu na Jonasa Hectora, ale jeho následný center stihol veľmi dobre zblokovať na aut Mikael Lustig.
29
Švédi sa po rohu nedokázali presadiť. Loptu do šestnástky poslal Emil Forsberg, ale našiel len Jonasa Hectora. Musíme povedať, že Nemci hrajú stále v číselnom oslabení a kto vie, či nebudú musieť striedať.
28
28
Severania dlho kombinovali na polovici ihriska. Následne rozvinuli akciu do ľavého krídla, odkiaľ centroval Ludwig Augustinsson. Jeho pas smeroval na Olu Toivonena, no pred ním upratal loptu na rohový kop Jonas Hector.
27
Nemci hrajú stále v krátkom oslabení, keďže Sebastian Rudy je ošetrovaný mimo hracej plochy a bude musieť vymeniť aj dres. Švédi to využívajú na to, aby sa aj oni na dlhší časový úsek dostali k lopte.
25
Teraz musela byť hra prerušená, pretože Sebastian Rudy zostal ležať na trávniku. Ola Toivonen ho nešťastne zasiahol kolenom do tváre, a tak nemeckí lekári musia zastaviť krvácanie z nosa.
24
Toni Kroos posielal loptu na prednú žrď, ale tam bol pripravený Mikael Lustig. Pohotovo odvrátil loptu hlavou do bezpečného priestoru, a tak Nemci musia začínať zo svojej polovice ihriska.
23
Mikael Lustig trošku chyboval, a tak sa dostal k centu z ľavej strany Marco Reus. Lopta po bloku švédskeho hráča doputovala mimo ihriska, a tak bude nasledovať ďalší rohový kop nemeckého výberu.
22
Albin Ekdal si teraz veľmi dobre poradil s najlepším nemeckým strelcom súčasného kádra. Thomas Müller napriek veľkému úsiliu nezachytil loptu na hracej ploche, a tak bude odkopávať Robin Olsen.
21
Môžeme konštatovať, že Švédsko trošku otupilo úvodný tlak favorizovaného súpera. Navyše, dostalo sa do niekoľkých zaujímavých šancí a zrejme bolo ukrátené o výhodu pokutového kopu.
20
Na konci dvadsiatej minúty centroval z pravej strany Joshua Kimmich. Na jeho pas sa snažil reagovať Julian Draxler, ale v súboji so švédskym brankárom Robinom Olsenom sa previnil útočným faulom.
19
Strelou zo strednej vzdialenosti to skúšal Sebastian Rudy. Záložník mníchovského Bayernu ale bránu minul a navyše jeden z postranných rozhodcov avizoval ofsajdové postavenie číhajúceho Tima Wernera.
18
Teraz sa črtala ďalšia šanca pre Severanov. Mikael Lustig vyhral súboj na pravej strane s Marcom Reusom. Dokázal loptu posunúť na Marcusa Berga, ale jeho pohotové zakončenie zblokoval Jérôme Boateng.
17
Ludwig Augustinsson si teraz splnil svoje obranné povinnosti a po ľavej strane nepustil ďaleko Tima Wernera. Útočník Lipska sa zatiaľ trošku trápi a podobne ako celý Nationalelf čaká na prvý presný zásah na turnaji.
16
Zodpovednosť na svoje plecia teraz zobral Jérôme Boateng. Ľavačkou vystrelil spoza pokutového územia, ale obetavým spôsobom jeho razantný projektil dokázal zblokovať brániaci Albin Ekdal.
15
Švédsko malo výhodu vhadzovania v blízkosti súperovej šestnástky. Viktor Claesson poslal dlhú loptu do pokutového územia, ale Jérôme Boateng odhlavičkoval loptu do bezpečného priestoru.
14
Nemci teraz dlho kombinovali na polovici ihriska, no bez úspechu. Po následnom prerušení hry nám ruská réžia ponúkla spomalené zábery na súboj Berga s Boatengom a musíme konštatovať, že sa mala kopať penalta.
12
12
importantObrovská šanca na strane Švédska. Nemci opäť prepadli v defenzíve a Marcus Berg postupoval sám na bránu Manuela Neuera. Zozadu ho bránil Jérôme Boateng a podľa názoru hlavného arbitra si počínal v súlade s pravidlami.
11
Nemecko má na konte už 122 prihrávok oproti šiestim švédskym. Aj tento štatistický ukazovateľ dokumentuje jasnú prevahu úradujúcich svetových šampiónov, ktorí majú po úvodnej prehre čo naprávať.
10
Jérôme Boateng dlhým pasom našiel na ľavej strane Jonasa Hectora. Krajný obranca z náročnej pozície už nedokázal odcentrovať, a tak bude nasledovať len odkop od brány švédskeho gólmana Robina Olsena.
9
9
Joshua Kimmich parádnou kolmicou našiel v šestnástke Marca Reus. Ten sa snažil prestrčiť loptu na Tima Wernera, ale dobre zasiahol Victor Lindelöf. Po následnom rohu sa Nemci do zakončenia nedostali.
8
Tentokrát to nebol Jonas Hector, ale Julian Draxler kto sa presadil po pravej strane švédskej obrany. Ukázal svoju rýchlosť, vbehol do šestnástky, ale strieľanou prihrávkou nikoho v bielom nenašiel.
7
Nemecko opäť pokračuje vo svojej útočnej aktivite. Timo Werner reagoval na kolmý pas Joshuu Kimmicha z pravej strany, ale následne musel zvoliť spätný pohyb a poslať loptu k obrancom.
6
Teraz sa črtala šanca na rýchly brejk pre Švédov. Po niekoľkých kratších prihrávkach sa dostal k lopte Emil Forsberg, postupoval smerom k bráne súpera, ale veľmi dobre sa stihol vrátiť Thomas Müller.
5
Jonas Hector v úvode stretnutia veľmi dobre podporuje nemecký útok z ľavej strany. Prihrávkou do šestnástky hľadal Marca Reusa, ale pred hráčom Borussie Dortmund včas zasiahol Sebastian Larsson.
4
Nemecko vstúpilo do zápasu mimoriadne aktívne. Pred niekoľkými sekundami zakončoval Jonas Hector, ale trafil len Andreasa Granqvista. Teraz je hra prerušená po faule na Mikaela Lustiga.
3
3
importantNa začiatku tretej minúty mali Nemci veľkú šancu na strelenie gólu. Timo Werner sa presadil cez Andreasa Granqvista po pravej strane, následne našiel pred bránou voľného Juliana Draxlera, ale ten trafil Sebastiana Larssona.
2
Thomas Müller zaútočil z ľavej strany. Prudkým centrom hľadal v šestnástke Tima Wernera, ale na útočníka Lipska lopta neprešla. Nasledovať bude len vhadzovanie, o ktoré sa postará Ludwig Augustinsson.
1
Úvodný výkop dnešného zápasu mali futbalisti Švédska, ktorí hrajú v modrých dresoch. Nemecko nastupuje v tradičnej bielo-čiernej kombinácii a so štyrmi zmenami v zostave oproti duelu s Mexikom.
1

Nemecko: Neuer (C) – Kimmich, Rüdiger, J. Boateng, Hector – Rudy, Kroos – T. Müller, Draxler, Reus – Werner.
Náhradníci: Trapp, ter Stegen – Plattenhardt, Ginter, Hummels, Özil, S. Khedira, Goretzka, Süle, Brandt, Gündoğan, Mario Gómez.

Švédsko: Olsen – Lustig, Lindelöf, Granqvist (C), Augustinsson – Claesson, Seb. Larsson, Ekdal, Forsberg – Berg, Toivonen.
Náhradníci: Johnsson, Nordfeldt – M. Olsson, Guidetti, Svensson, Helander, Hiljemark, Krafth, P. Jansson, Rohdén, Durmaz, Kiese Thelin.

Rozhodcovia: Szymon Marciniak (POL) – Pawel Sokolnicki (POL), Tomasz Listkiewicz (POL) – Ryuji Sato (JPN).
Vážení futbaloví fanúšikovia, vítam vás pri sledovaní ďalšieho textového prenosu z majstrovstiev sveta v Rusku. Dnes je na programe opäť porcia troch zápasov. My sa spoločne pozrieme na druhé vystúpenie Nemecka, ktoré v Soči nastúpi proti výberu Švédska.

NEMECKO

Úradujúci majstri sveta nevstúpili do turnaja tou správnou nohou. V zápase proti Mexiku mali síce územnú prevahu, ale v defenzíve hrali až príliš ľahkovážne. Súpera pustili do množstva brejkov a Mexičania jeden z nich dokázali využiť. V 35. minúte si Hirving Lozano šikovne zasekol nedôrazne brániaceho Mesuta Özila a umiestnenou strelou prekonal Manuela Neuera. Nemci sa vytrvalo snažili o vyrovnanie. Najbližšie ku skórovaniu boli Toni Kroos a Julian Brandt, no ich zakončenia spoza šestnástky skončili na žrdi. Napriek úvodnej prehre pôsobí Joachim Löw veľmi sebavedomo. „Nie je dôvod na paniku. Nič nám nehrozí, zo skupiny postúpime,“ povedal 58-ročný kouč Nationalelf. Zaujímavosťou je, že naposledy prehrali Nemci úvodný zápas na MS 1982 a napokon dokráčali až do finále, v ktorom podľahli Taliansku 1:3. Proti Švédom si nemôžu dovoliť ďalšie zaváhanie, no zrejme nastúpia bez Matsa Hummelsa. Ten má problémy s krkom a vyzerá to tak, že ho na stopérskom poste nahradí Niklas Süle alebo Antonio Rüdiger.

ŠVÉDSKO

Futbalisti Švédska sa kvalifikovali na záverečný turnaj majstrovstiev sveta po dvanástich rokoch. Ich postup bol trošku prekvapujúci, pretože v baráži dokázali zdolať Taliansko. Najlepším výsledkom škandinávskej krajiny na scéne svetových šampionátov je druhé miesto z domáceho mundialu v roku 1958. Jedinú prehru utŕžili až vo finále proti Pelého Brazílii 2:5. Do aktuálneho turnaja vstúpili lepšie ako Nemci, keďže Južnú Kóreu zdolali najtesnejším rozdielom. Vypracovali si pomerne veľa šancí, no zápas rozhodli až z bieleho bodu. V 65. minúte bola vďaka technológii VAR nariadená penalta, ktorú s prehľadom premenil Andreas Granqvist. Ázijský účastník sa nedostal k priamemu ohrozeniu brány a viac fauloval ako hral. Ani švédsky tím nie je úplne zdravotne fit. Filip Helander, Pontus Jansson a Marcus Rohden mali žalúdočné problémy a ich štart je ohrozený. Zranenie členka zase trápi útočníka Isaaca Kieseho Thelina. Obe krajiny sa stretli v kvalifikácii o postup na MS 2014. Diváci videli gólovo bohaté zápasy, keďže v Berlíne sa zrodila pamätná remíza 4:4 a v Solne vyhrali Nemci po hattricku Andrého Schürrleho 5:3.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Nemci odvrátili pohromu v 95. minúte, otočili zápas proti Švédsku