Poliaci sa radujú po góle Jana Bednareka (č. 5).
Poliaci sa radujú po góle Jana Bednareka (č. 5). (Autor: TASR/AP)

Gól: 59. Bednarek

ŽK: Makino (Jap.). Rozhodovali: Sikazwe (Zambia) - Dos Santos (Angola), Siwela (JAR), 42 189 divákov

Japonsko: Kawašima - H. Sakai, Jošida, Makino, Nagatomo - Jamaguči, Šibasaki - G. Sakai, Okazaki (47. Osako), Usami (65. Inui) - Muto (82. Hasebe)

Poľsko: Fabiaňski - Bereszyňski, Glik, Bednarek - Kurzawa (80. Peszko), Krychowiak, Goralski, Jedrzejczyk - Zieliňski (80. Teodorczyk), Lewandowski, Grosicki

VOLGOGRAD. Hráči Japonska prehrali vo štvrtkovom dueli tretieho kola H-skupiny na MS vo futbale 2018 vo Volgograde s Poľskom 0:1.

Napriek tomu postúpili do osemfinále z druhého miesta, pri rovnosti bodov, skóre i remízovom vzájomnom dueli so Senegalom mali lepšie hodnotenie fair play.

Na prebiehajúcom šampionáte nazbierali doteraz o dve žlté karty menej.

MS vo futbale 2018: Pozrite si najlepšie momentky zo zápasu Japonsko - Poľsko: fotogaléria

28.6.2018

V osemfinále sa v pondelok 2. júla o 20.00 v Rostove stretnú s víťazom G-skupiny (Anglicko/Belgicko).

Poliaci boli už pred zápasom po predchádzajúcich dvoch prehrách von z hry o postup, ich víťaznú rozlúčku so šampionátom zariadil po necelej hodine hry premiérovým reprezentačným gólom obranca Jan Bednarek.

Japonsko bude účinkovať vo vyraďovacích bojoch na MS tretíkrát v histórii, po rokoch 2002 a 2010.

Hlas po stretnutí:

/zdroj: FIFA, DPA/

Akira Nišino, tréner Japonska: "Zaslúžili sme si postup. Ešte sme na šampionáte neukázali naše maximum. Chcem, aby si hráči verili a boli sebavedomí, aj keď teraz budeme hrať proti Belgicku alebo Anglicku."

Adam Nawalka, tréner Poľska: "Toto víťazstvo možno prinesie trochu radosti medzi našich fanúšikov, ale nenapraví pachuť po výsledkoch v prvých zápasoch. Museli sme sa vyrovnať s množstvom oprávnenej kritiky, takže v dnešnom zápase sme chceli ukázať lepšiu tvár."

Jan Bednarek, strelec víťazného gólu Poľska: "Zo šampionátu odchádzame sklamaní. Chceli sme postúpiť do osemfinále, ale to sa nám nepodarilo. Túžili sme sa preto aspoň rozlúčiť so cťou, aby sme potešili našich fanúšikov. Bolo to pre nás dobrá lekcia do budúcnosti."

Stručný priebeh zápasu:

I. polčas:

Do prvej šance zápasu sa v 12. minúte dostali Japonci. Po veľkej chybe obrancu Bednareka sa do hlavičkového zakončenia dostal Okazaki, no netrafil medzi tri žrde.

O chvíľu neskôr už bol poľský brankár Fabiaňski v pohotovosti, keď vyrazil strelecký pokus Muta.

Po štvrťhodine hry sa na druhej strane premiérovo prezentoval Lewandowski, jeho pokus zblokovala obrana súpera.

Pohybliví Japonci mali navrch, aktívnou hrou Poliakov v prvej polhodine prakticky k ničomu nepúšťali.

Zmenil to až v 32. minúte Grosicki, ktorý hlavou poslal loptu k žrdi, jeho gólový pokus ale skvelo vytlačil spred bránkovej čiary brankár Kawašima.

Ani jeden z tímov potom už neukázal nič navyše a tak išli hráči do kabín za bezgólového stavu.

II. polčas:

Hneď po zmene strán musel pre zranenie opustiť ihrisko Okazaki. V 53. minúte sa rútili do brejku Poliaci, Kawašima ale včasným vybehnutím zmaril črtajúcu sa šancu Zieliňskému.

Na opačnej strane zaujali nepresné tzv. "nožničky" Makina, ale skóre zmenili Poliaci. Po priamom kope Kurzawu v 59. minúte sa zvnútra šestnástky strelecky presadil obranca Bednarek.

Robert Lewandowski

nestrelil na MS v Rusku ani jeden gól.

Odpovedať mohli Japonci v 72. minúte, no Jošida po rohovom kope neohrozil hlavou priestor bránky.

Druhý gól Poliakov mal štvrťhodinu pred koncom na nohe Lewandowski, po pase od Grosického ale z veľmi dobrej pozície netrafil dobre loptu.

Kawašima v 81. minúte zachránil Japoncov od vlastného gólu, jeho spoluhráči vpredu sa v zostávajúcom priebehu na vyrovnanie nezmohli.

Ázijský tím sa aj napriek prehre tešil z postupu.

Online prenos: Japonsko - Poľsko (MS vo futbale 2018, H-skupina)

Majstrovstvá sveta Skupina H 2017/2018
28.06.2018 o 16:00
Japonsko
0:1
(0:0, 0:1)
90+3 minúta
Poľsko
Góly: 59. Bednarek. ŽK: 66. Makino (JPN). Rozhodca: Janny Sikazwe (ZAM) – Jerson Dos Santos (ANG), Zakhele Siwela (RSA) – Ricardo Montero (CRC).
Futbalová fraška je na konci. Podobne ako Senegalčania sa vlani museli cítiť slovenskí futbalisti do 21 rokov, keď ich z Eura vyprevadila neochota útočiť v podaní Nemecka a Talianska. Dnes africká krajina smúti, pretože v prospech nešportovo hrajúcich Japoncov rozhodlo to, že dostali o jednu žltú kartu menej. Dnes prehrali s Poľskom 0:1, no namiesto snahy o vyrovnanie záverečnú štvrťhodinu zápasu doslova odchodili. Strelcom jediného gólu je Jan Bednarek. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.
90+3
90+2
Jakub Błaszczykowski čaká na striedanie pri postrannej čiare, no podľa mňna sa už na hraciu plochu nedostane. Na ihrisku si Japonci vymieňajú loptu, prakticky si nič nedeje a žiadne prerušenie nehrozí.
90+1
Smutný pohľad na dianie na ihrisku. Fanúšikovia pískajú na obe mužstvá, z ktorých by si zrejme nezaslúžili postup do osemfinále ani jeden tím.
90
Hlavný rozhodca pridáva k druhému polčasu ešte tri minúty. Vyzerá to tak, že ešte 180 sekúnd budeme svedkami kombinácie Japoncov, ktorá k absolútne ničomu nevedie.
89
V prospech Japonska momentálne hovorí bilancia žltých kariet v konfrontácii so Senegalom. Je to skutočne kuriózne, no osobne by som za japonský prístup prial strelenie vyrovnávajúceho gólu africkej krajine.
88
Bartosz Bereszyński poslal dlhý aut do šestnástky súpera. Łukasz Teodorczyk predlžoval loptu za seba, ale tam nebol nikto v bielom drese. Robert Lewandowski bol dobre strážený.
87
Japonsko a Poľsko akoby podpísali pakt o neútočení. Naši severní susedia vedú tesným rozdielom, no v prípade výhry Kolumbie budú na postupovej druhej priečke aj Japonci.
86
Takto sa o postup do osemfinále majstrovstiev sveta nehrá. Japonci už možno dve-tri minúty kombinujú na polovici ihriska. Poliaci sa do napádania príliš nehrnú, a tak je to celkom slušná fraška.
85
Takýto prístup zo strany Japoncov je veľmi odvážny. Modrí samuraji sa absolútne nehrnú dopredu a kombinujú na vlastnej polovici ihriska. Spoliehajú sa tak na Kolumbiu, že svoj tesný náskok udrží.
83
Rohový kop sme videli ešte v predošlej minúte, no môžeme si povedať, že Artur Jędrzejczyk hlavičkoval nad bránu. Momentálne držia loptu na svojich kopačkách hráči v modrých dresoch.
82
changePosledné striedanie japonského tímu uvidíme ešte pred rohovým kopom Poľska. Jošinori Muto končí v dnešnom meraní síl a na záverečné minúty prichádza na hraciu plochu Makoto Hasebe.
81
Pekná akcia poľského tímu cez priestor pravého krídla. Kamil Grosicki centroval cez Juta Nagatoma a brankár Ejdži Kawašima musel zasahovať po trošku nešťastnom obrannom zákroku Tomoakiho Makina.
80
changeDesať minút pred koncom sme sa dočkali aj druhého avizovaného striedania poľského tímu. Na trávnik sa dostane Sławomir Peszko výmenou za dnes dobre hrajúceho Rafała Kurzawu.
79
changeAdam Nawalka pošle na trávnik hneď dvoch nových hráčov. Štvrtý rozhodca neukazuje čísla príliš šikovne, a tak zatiaľ vieme len to, že Łukasz Teodorczyk nahradí Piotra Zielińskeho.
78
Poľsko malo k dispozícii rohový kop. Na center z pravej strany reagoval Jan Bednarek, ale tentokrát nezakončoval tak presne ako tesne pred uplynutím hodiny hry. Jeho hlavička skončila vedľa.
76
Japonsko má síce územnú prevahu, no jeho tlak možno označiť za platonický. Na rýchlo si ani neviem vybaviť situáciu z druhého polčasu, po ktorej musel zasahovať brankár Łukasz Fabiański.
75
Štvrťhodinu pred koncom Japonsko stále prehráva najtesnejším rozdielom. Kolumbii sa však podarilo streliť gól v zápase so Senegalom, a tak sú momentálne na postupovom druhom mieste.
74
74
importantRobert Lewandowski mal na kopačke možno rozhodnutie dnešného zápasu. Poliaci sa dostali do brejku, útočník mníchovského Bayernu dostal presnú prihrávku od Kamila Grosickeho z pravej strany, ale z dobrej pozície mieril nad bránu.
73
Po dlhšom čase sa vymanili z defenzívnej ulity aj poľskí hráči, ale prakticky nič zaujímavé nevymysleli. Ich snaha o strelenie gólu sa skončila niekoľko metrov za stredovou čiarou.
72
Gaku Šibasaki poslal ďalší kvalitný center do šestnástky súpera. Maja Jošida sa dostal k hlavičke, ale z náročnej pozície mieril nepresne. Łukasz Fabiański tak bude môcť odkopávať.
71
Zatiaľ je to márna snaha japonského mužstva. Možno sa to zmení po rohovom kope, ktorý zariadil svojou aktivitou Juja Osako, respektíve vydareným obranným zákrokom Bartosz Bereszyński.
70
V prvej akcii po príchode na trávnik sa ocitol Takaši Inuj. Z ľavej strany centroval, respektíve strieľal, no každopádne jeho strelecký pokus nesmeroval medzi tri žrde brány Łukasza Fabiańskeho.
69
Ešte raz pripomínam, že Japonsko je momentálne na treťom mieste tabuľky H-skupiny. Ak zo Samary nepríde pomoc Senegalu, tak modrí samuraji potrebujú nutne streliť vyrovnávajúci gól.
68
Poľskí futbalisti sa dostali do ďalšieho zakončenia, no Ejdži Kawašima zasahovať nemusel. Na center z ľavej strany si nabehol Kamil Grosicki, ale jeho hlavičkový pokus smeroval ďaleko vedľa brány.
66
yellowCardHlavný rozhodca Janny Sikazwe prvýkrát siaha do svojho vrecka. Potrestaným mužom je Tomoaki Makino, ktorý si počínal nedovolene v súboji s Robertom Lewandowskim.
65
changeDruhé striedanie v podaní japonského kormidelníka. Na lavičku náhradníkov smeruje Takaši Usami, hoci mal v druhom polčase niekoľko dobrých momentov. Namiesto neho prichádza na ľavú stranu Takaši Inuj.
64
K strele z veľkej diaľky sa odhodlal aj Piotr Zieliński, no spoluhráč nášho Mareka Hamšíka z SSC Neapol nedokázal ohroziť brankára Ejdžiho Kawašimu. Tomu pomohli brániaci spoluhráči.
63
Juja Osako si teraz pomohol nedovoleným zákrokom, a tak bude môcť rozohrať ďalšiu útočnú akciu poľský tím. Najväčšia hviezda Robert Lewandowski síce naďalej gólovo mlčí, no dnes ho dokázal zastúpiť Jan Bednarek.
62
Japonci sa snažili presadiť po ľavej strane. Po sérii odrazov sa dostal k lopte aktívny Takaši Usami, ale jeho strelecký pokus dokázal zblokovať, Kamil Glik.
61
Poľsko sa teraz snažilo prejsť do trošku otvorenej obrany súpera, ale kolmá prihrávka na Roberta Lewandowskeho nebola presná. Lopta tak končí len v moci Ejdžiho Kawašimu, ktorý okamžite rozohráva.
60
Tesne predtým ako sa naplnila hodina hracieho času nečakane Poliaci udreli. Jan Bednarek strelil svoj druhý gól v najcennejšom drese, a tak je Japonsko aktuálne mimo postupových pozícii.
59
59
goalPoľsko dalo gól!
Z ničoho nič sa naši severní susedia dostávajú do vedenia. Hotaru Jamaguči fauloval Rafała Kurzawu, a tak mali k dispozícii priamy kop. Faulovaný hráč presným centrom našiel JANA BEDNAREKA a ten umiestnil loptu k ľavej žrdi.
58
Po rohovom kope sme videli menší závar pred poľskou bránou. Grzegorz Krychowiak nedôrazne hlavičkoval, no mal šťastie, že obranca Tomoaki Makino neuspel svojim akrobatickým zakončením cez hlavu.
57
Pekná akcia Japoncov. Jošinori Muto zachytil loptu na hracej ploche, následne s ňou kúzlil Takaši Usami, ale jeho prízemný center z ľavej strany dokázal odvrátiť na rohový kop Kamil Glik.
55
Jošinori Muto získal loptu v šestnástke súpera, ale príliš dlho váhal s koncovkou. Loptu si chcel posunúť do lepšej palebnej pozície, čo sa však neukázalo byť tým správnym riešením.
54
Tempo druhého polčasu takisto nie je príliš vysoké. Japonci naďalej kombinujú na polovici ihriska, no teraz musíme pochváliť aj Poliakov za trošku aktívnejšie napádanie rozohrávky.
53
Takaši Usami si urobil priestor pred šestnástkou, ale jeho následnú strelu zblokoval Kamil Glik. Onedlho sa dostali do brejku aj poľskí futbalisti, ale prihrávku smerujúcu na Piotra Zielińskeho chytil Ejdži Kawašima.
52
Takaši Usami centroval z ľavej strany. Jeho pas mal smerovať zrejme na striedajúceho Juju Osaka, ale loptu odvrátil do bezpečného priestoru Artur Jędrzejczyk. Łukasz Fabiański tak zasahovať nemusel.
51
Japonci sa teraz na dlhší čas dostali k lopte, ale dopredu sa s ňou príliš nehrnú. Zatiaľ im remízový výsledok vyhovuje, keďže ani v paralelnom zápase v Samare diváci gól nevideli.
50
Bartosz Bereszyński sa nepresadil po pravej strane. Až príliš dôrazný bol v súboji s Takašim Usamim, čo neuniklo pozornosti hlavného arbitra. Po útočnom faule bude rozohrávať Ejdži Kawašima.
49
Japonci teraz vytlačili súpera na vlastnú polovicu a Kamil Glik musel dokonca adresovať prihrávku na brankára Łukasza Fabiańskeho. Samozrejme, takýto obraz stretnutia sa fanúšikom nepáči.
48
Poľsko dlho držalo loptu na svojich kopačkách mimo nebezpečného priestoru. Až po chvíli sa snažil zaútočiť po pravej strane Kamil Grosicki, ale veľmi dobre ho zastavil iný muž s číslom jedenásť Takaši Usami.
47
changeJaponský tréner musí nútene striedať už po pár sekundách druhého polčasu. Kvôli svalovým problémom sa zápas končí pre Šindžiho Okazakiho a na jeho miesto prichádza ďalší hrotový útočník Juja Osako.
46
Do druhého polčasu vstúpili obe mužstva v nezmenenej zostave. Juto Nagatomo sa smažil zaútočiť po ľavej strane, ale Bartosz Bereszyński nechal skúsene prejsť loptu mimo hracej plochy. Odkopávať tak bude Łukasz Fabiański.
46
Začal sa druhý polčas.
Vo Volgograde sme v prvom polčase veľa futbalovej krásy nevideli. Japonsko ani Poľsko sa nedokázali strelecky presadiť, hoci veľmi blízko ku skórovaniu bol Kamil Grosicki. Ten hlavičkoval po centri z pravej strany a Ejdži Kawašima loptu zachytil na úrovni bránkovej čiary. Dúfajme, že v druhom polčase budeme svedkami zaujímavejšieho futbalu s patričným gólovým korením. Ten sa začne krátko po 17:00 hod.
45+1
Prvý polčas sa skončil.
45
Jošinori Muto chrbtom k bráne fauloval Jana Bednareka. Hlavnému rozhodcovi to neušlo, a tak na začiatku minútového nadstaveného času zostanú pri lopte zverenci Adama Nawalku.
44
Prvý polčas nezadržateľne smeruje k svojmu záveru. Poliaci majú loptu na kopačkách, ale nevyzerá to tak, že by sme sa v prvom polčase dočkali ešte nejakej nebezpečnej šance na jednej či druhej strane.
43
V závere prvého polčasu sa črtala šanca na brejk aj pre Poliakov. Robert Lewandowski posunul loptu doprava, kam si nabehol Bartosz Bereszyński. K centru sa však už nedostal, pretože dobrú prácu odviedol Takaši Usami.
42
V šestnástke súpera sa s loptou na kopačke ocitol Gotoku Sakaj. V súboji jedného proti jednému sa však presadiť nedokázal a následne mu vracajúci sa Jacek Góralski zobral loptu z nohy.
41
Ďalší rohový kop na strane Japonska. Tento raz sprava centroval Gaku Šibasaki, ale Tomoaki Makino z náročnej pozície hlavičkoval nepresne. Po tejto situácii tak budeme svedkami vhadzovania hostí.
40
Takaši Usami centroval z ľavej strany, ale jeho pas nemožno označiť za podarený. Lopta smerovala do miest, kde namiesto hráčov v modrých dresoch bol len pripravený brankár Łukasz Fabiański.
39
Rohový kop uvidíme aj na druhej strane. Hiroki Sakaj centroval z pravej strane, ale v poľskej šestnástke si so Šindžim Okazakim dokázal poradiť dnes veľmi dobre hrajúci Rafał Kurzawa.
37
Poľsko malo k dispozícii rohový kop. Tentokrát ho zahral Kamil Grosicki, presným pasom našiel Rafała Kurzawu, ale jeho pohotové zakončenie volejom smerovalo nad bránu Ejdžiho Kawašimu.
36
Japonci dlho držali loptu na svojich kopačkách. Následne zaútočili po pravej strane, ale prihrávku na os ihriska nedokázal zachytiť Gotoku Sakaj. Loptu si tak opäť berie do rúk Łukasz Fabiański.
35
35
importantPekná akcia aj na druhej strane. Takaši Usami dokázal vystreliť cez Jana Bednareka, ale Łukasz Fabiański predviedol pohotový zákrok. Následne upokojil situáciu aj za pomoci Kamila Gilika.
34
Japonskí futbalisti sa snažili zaútočiť po pravej strane, ale úspešní neboli. Gotoku Sakaj si chcel vybojovať aspoň faul na svoju osobu, ale píšťalka hlavného arbitra tentokrát zostala nemá.
33
Po predošlej situácii mali Poliaci ešte k dispozícii rohový kop. Rafał Kurzawa centrom z ľavej strany nikoho v bielom drese nenašiel. Z druhej vlny ešte pálil Jacek Góralski, ale priestor brány netrafil.
32
32
importantPrvá veľká šanca aj na strane Poľska. Naši severní susedia sa dostali do brejku, Kamil Grosicki dokázal hlavičkovať po centri z pravej strany, ale Ejdži Kawašima loptu doslova vytiahol z bránkovej čiary. Lopta bola za čiarou len polovicou svojho objemu.
31
Rafał Kurzawa centroval z pravej strany, no v šestnástke nemal dostatočnú podporu svojich spoluhráčov. Loptu tak poľahky upratal do bezpečného priestoru japonský stopér Maja Jošida.
30
Úvodnú polhodinu hry máme za sebou. V jej závere sme videli útočnú aktivitu Roberta Lewandowskeho. Toho však okamžite zdvojili dvaja Japonci a donútili najväčšiu hviezdu duelu prejsť s loptou za autovú čiaru.
29
Hlavný rozhodca prisudzuje loptu zverencom Adama Nawalku. Šindži Okazaki si teraz nedal pozor pri svojom spätnom pohybe a spomalené zábery ho usvedčili nielen z faulu, ale aj z hry rukou.
28
Kamil Glik odvrátil center z pravej strany na rohový kop Japonska. Po trošku dlhšej prestávke poslal loptu do šestnástky Gaku Šibasaki, ale svojim spoluhráčom pomohol v defenzíve Robert Lewandowski.
27
Hiroki Sakaj sa snažil presadiť cez priestor pravého krídla. Možno aj za cenu faulu sa dostal cez Artura Jędrzejczyka, ale následne jeho aktivitu stopol pripravený stopér Kamil Glik.
25
Poliaci už možno minútu držia loptu na svojich kopačkách, ale pohybujú sa s ňou len na úrovni poliacej čiary. Robert Lewandowski sa opäť nedostáva k prihrávkam či centrom, z ktorých by mohol skórovať.
24
Tentokrát sa voči pravidlám previnil spomínaný Bartosz Bereszyński. V hlavičkovom súboji zasiahol do tváre Juta Nagatoma, čo neuniklo pozornosti rozhodcu z čierneho kontinentu.
23
Po faule na Bartosza Bereszyńskeho zostali pri lopte naši severní susedia. Po následnej akcii sa dostali aj do zakončenia, ale Rafał Kurzawa strelou spoza šestnástky trafil len jedného z brániacich Japoncov.
22
Po ďalšom faule Kamila Glika mali domáci futbalisti výhodu priameho kopu. Z pomerne veľkej diaľky to skúšali centrom do šestnástky, ale situáciu bez najmenších problémov vyriešil istým zákrokom Łukasz Fabiański.
21
Poľsko pred malou chvíľou zahrávalo svoj druhý rohový kop v zápase. Rafał Kurzawa centrom z ľavej strany našiel hlavu Kamila Glika, ale tomu hlavný rozhodca zo Zambie napokon odpískal útočný faul.
20
Maja Jošida odkopol loptu do bezpečia a trošku so šťastím poslal dopredu Jošinoriho Muta. Ten sa ocitol v situácii proti dvom poľským obrancom, kľučkou doľava si chcel vylepšiť pozíciu, ale Jan Bednarek ho odzbrojil.
19
Tempo hry nám opäť mierne opadlo. Výkon poľského tímu je naďalej veľkým sklamaním. Zatiaľ brankár Ejdži Kawašima zasahovať nemusel. Na druhej strane sa už dvakrát musel mať na pozore Łukasz Fabiański.
17
Voči pravidlám sa teraz previnil Kamil Glik, ktorý mal v úvode šampionátu zdravotné problémy. Poliaci podobne ako v prvých dvoch dueloch často chybujú v rozohrávke, čo sa im nemusí vyplatiť.
16
Łukasz Fabiański si na svoje konto pripisuje ďalší zákrok. Tentokrát strieľal spoza šestnástky Gotoku Sakaj, ale musíme uznať, že jeho strele chýbal či už lepší smer alebo väčšia razancia.
15
Teraz sa črtala šanca na zakončenie pre Roberta Lewandowskeho. Kanonier mníchovského Bayernu vystrelil spoza šestnástky, ale trafil len jedného z brániacich hráčov japonského celku.
14
Rafał Kurzawa bol nedovolene atakovaný pri ľavej postrannej čiare. Voči pravidlám si počínal Gaku Šibasaki, pre ktorého je to už druhý nedovolený zákrok v dnešnom súboji.
13
importantPrvýkrát musel zasahovať Łukasz Fabiański, ktorý dnes nastúpil namiesto Wojciecha Szczęsneho. Spoza šestnástky ho preveril prudkou strelou Jošinori Muto a bývalý brankár Arsenalu mal čo robiť, aby jeho pokus vyrazil.
12
12
Jan Bednarek spravil veľkú chybu v rozohrávke, ale napokon ju stihol napraviť. Na center Juta Nagatomu sa snažil reagovať Šindži Okazaki, ale útočníka Leicesteru City si dobre postrážil chybujúci Poliak.
11
Poliaci teraz trošku ľahkovážne stratili loptu. Jošinori Muto ju dostal na kopačku, ale netrúfol si ísť proti presile hráčov súpera. Rozvinul akciu do ľavého krídla, ale následný center Juta Nagatoma nikoho nenašiel.
10
Prvých desať minút zápasu môžeme označiť za futbalovú nudu. Poliaci sa v úvode dostali k rohovému kopu, okrem toho mali ešte jeden rýchly brejk, no to je asi všetko zaujímavé, čo sa zatiaľ v Kaliningrade stalo.
9
Prvý nedovolený zákrok aj na strane Japonska. Proti pravidlám sa previnil Gaku Šibasaki, hostia následne chceli rýchlo rozohrať, ale dlhá prihrávka na Roberta Lewandowskeho nebola presná.
8
Teraz sme videli snáď prvý nedovolený zákrok dnešného stretnutia. Na útočnej polovici sa ním previnil Artur Jędrzejczyk, a tak sa už môže vrátiť na svoje miesto na ľavom kraji poľskej obrany.
7
Opäť sme svedkami siahodlhej kombinácie na strane Japonska. Zostava ázijskej krajiny je dnes plná zmien a napríklad na lavičke náhradníkov začínajú aj také reprezentačné stálice ako Kejsuke Honda či Šindži Kagawa.
6
Začiatok stretnutia sa hrá v pomerne slabom tempe. Pred malou chvíľou sa snažil niečo individuálne vymyslieť Artur Jędrzejczyk, ale Japonci ho dokázali dokonca strojiť. Poliak tak nemal veľa šancí na úspech.
5
Poliaci sa dostali do rýchleho brejku, ale ten sa zakončením neskončil. Piotr Zieliński potiahol akciu po pravej strane, ale po jeho prihrávke sa v šestnástke nepretlačil do koncovky zdvojený Robert Lewandowski.
4
Teraz pre zmenu držali loptu na kopačkách Japonci, ale ďaleko sa nedostali. Krajný obranca Maja Jošida sa síce vysunul pomerne vysoko, ale jeho následný dlhý pas sa na útočníkov nedostal.
3
Územnú prevahu majú v úvode stretnutia zverenci Adama Nawalku, ale s výnimkou spomínaného rohu sa nedostali na dostrel japonskej brány. Modrí samuraji sa zatiaľ bez väčších problémov bránia v niekoľkých blokoch.
2
Naši severní susedia mali výhodu rohového kopu. Z ľavej strany poslal loptu do šestnástky Rafał Kurzawa, ale našiel len jedného z brániach hráčov Japonska. Následne opäť získavajú loptu na svoje kopačky Poliaci.
1
Úvodný výkop dnešného zápasu mali futbalisti Poľska, pre ktorých je to labutia pieseň na majstrovstvách sveta v Rusku. Naopak, Japonci sú blízko k postupu a za istých okolností si môžu dovoliť aj prehrať.
1

Japonsko: Kawašima (C) – Sakaj, Jošida, Makino, Nagatomo – Jamaguči, Šibasaki – Sakaj, Okazaki, Usami – Muto.
Náhradníci: Higašiguči, Nakamura – Endo, Haraguči, Hasebe, Kagawa, Honda, Inuj, Osako, Ošima, Šódži, Ueda.

Poľsko: Fabiański – Bereszyński, Glik, Bednarek – Kurzawa, Krychowiak, Góralski, Jędrzejczyk – P. Zieliński, Lewandowski (C), Grosicki.
Náhradníci: Białkowski, Szczęsny – Cionek, Pazdan, Ł. Piszczek, Błaszczykowski, Linetty, Peszko, Rybus, Kownacki, Milik, Teodorczyk.

Rozhodcovia: Janny Sikazwe (ZAM) – Jerson Dos Santos (ANG), Zakhele Siwela (RSA) – Ricardo Montero (CRC).
Pekný deň prajem všetkým športovým fanúšikom. Vítam vás pri sledovaní textového prenosu zo zápasu medzi Japonskom a Poľskom. Kým pre európsky celok to bude rozlúčka s majstrovstvami sveta, zverenci Akiru Nišina budú chcieť potvrdiť svoj postup zo skupiny G. Na čistotu hry bude dohliadať Janny Sikazwe zo Zambie.

JAPONSKO

Krajina vychádzajúceho Slnka má po úvodných dvoch dueloch na konte štyri body. Najskôr zdolala oslabenú Kolumbiu 2:1 a v nedeľu remizovala vo výbornom zápase so Senegalom 2:2. Práve s africkou krajinou je Japonsko na prvom mieste skupiny a jeho vyhliadky smerom k osemfinále sú viac než dobré. Z hry by ho mohlo vyradiť len prípadné víťazstvo Kolumbie nad Senegalom, ktoré by zároveň bolo nižším rozdielom než jeho možná prehra s Poľskom. Tento scenár nie je príliš pravdepodobný, a tak sú modrí samuraji blízko k tomu, aby po ôsmich rokoch postúpili do vyraďovacej fázy majstrovstiev sveta. V juhoafrickej Pretórii skončili v roku 2010 na Paraguaju, keď prehrali na pokutové kopy. Na prebiehajúcom turnaji strelilo Japonsko zatiaľ štyri gól – každý z kopačky, respektíve z hlavy iného hráča. Gólovo zatiaľ mlčí Šindži Okazaki, ktorý je zo súčasného kádra najlepším strelcom s počtom 50 gólov. Všetci hráči sú zdravotne v poriadku, a tak možno očakávať nasadenie rovnakej jedenástky ako v predošlých zápasoch.

POĽSKO

Ak sa bude po turnaji hovoriť o sklamaniach šampionátu, rozhodne v zozname mužstiev bude aj Poľsko. Naši severní susedia boli favoritom na postup, ale prehry so Senegalom 1:2 a Kolumbiou 0:3 ich predčasne vyradili z turnaja. Adam Nawalka prišiel do Ruska prakticky s rovnakou zostavou, ktorej len tesne ušiel postup do semifinále Eura 2016. Svoj potenciál však nenaplnila a musíme konštatovať, že jej prehry boli zaslúžene. Na svoju premiéru na svetovom šampionáte nebude v dobrom spomínať Robert Lewandowski, ktorý sa zatiaľ gólovo nepresadil. Celkovo sa dostal do siedmich zakončení, tri išli smerom na bránu, ale ťažko by sme hľadali vyloženú šancu. Poľsku sa nedarí ako tímu a obávaný kanonier mníchovského Bayernu je často odrezaný z hry. Nawalkov výber v poslednom zápase nemá čo stratiť. Možno očakávať trošku lepší výkon, ktorý nebude zviazaný taktikou či stresom. Otázny je štart Jakuba Blaszczykowskeho, ktorý odohral na turnaji len 45 minút. Obe krajiny sa naposledy stretli v marci 2002, keď v rámci prípravy pred MS zvíťazilo Japonsko 2:0.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Japonsko podľahlo Poľsku, vďaka pravidlu fair play ale postúpilo do osemfinále