Prehrávalo už o dva góly. Belgicko zdolalo Japonsko gólom z poslednej minúty

Hráči Japonska smútia po jednom z inkasovaných gólov.
Hráči Japonska smútia po jednom z inkasovaných gólov. (Autor: TASR/AP)

Góly: 69. Vertonghen, 74. Fellaini, 90.+4 Chadli - 48. Haraguči, 52. Inui

ŽK: Šibasaki (Jap.). Rozhodovali: Diedhiou - Camara, Samba (všetci Sen.)

Belgicko: Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (65. Chadli) - Mertens (65. Fellaini), Lukaku, Hazard

Japonsko: Kavašima - H. Sakai, Jošida, Šodži, Nagatomo - Hasebe, Šibasaki (81. Jamaguči) - Haraguči (81. Honda), Kagawa, Inui - Osako

ROSTOV NAD DONOM. Hráči Belgicka zvíťazili v pondelňajšom stretnutí osemfinále na MS vo futbale 2018 v Rostove nad Japonskom 3:2 a postúpili medzi osem najlepších tímov.

V jednom z najatraktívnejších zápasov turnaja Japonci viedli po dvoch rýchlych góloch Genkiho Haragučiho a Takašiho Inuia v druhom polčase 2:0, ale Belgičania presnými hlavičkami Jana Vertonghena a Marouana Fellainiho vyrovnali.

Keď sa už zdalo, že zápas dospeje do predĺženia, vyšiel Belgičanom rýchly protiútok, ktorý zakončil Nacer Chadli.

Belgičania sa v boji o semifinále stretnú s Brazíliou, ktorá vyradila Mexiko 2:0. Ich štvrťfinálový súboj je na programe v piatok 6. júla od 20.00 v Kazani.

MS vo futbale 2018: Pozrite si najlepšie momentky zo zápasu Belgicko - Japonsko: fotogaléria

3.7.2018

Hlas po zápase:

/zdroj: ČT4/

Roberto Martinez, tréner Belgicka: "Musím pogratulovať Japonsku, ktoré odohralo fantastický zápas a nesmierne nám to sťažilo. Inkasovať z posledného protiútoku musí byť pre nich tragédia. Ukázala sa súdržnosť nášho tímu, dôležitý bol prínos striedajúcich hráčov, ktorí strhli aj ostatných."

Akira Nišino, tréner Japonska: "Chceli sme vyhrať. Náš tím je dosť silný a Belgicku sa dokázal vyrovnať. V mojej mysli boli rôzne zámery a veril som, že zvíťazíme. Druhý polčas sme začali veľmi dobre, napokon sme však stratili náskok.

Aj za stavu 2:0 sme ešte chceli streliť ďalší gól, mali sme aj príležitosti, ale Belgicko muselo zvýšiť úroveň svojej hry a to aj urobilo. Po rohovom kope v nadstavenom čase sme chceli rozhodnúť a ukončiť zápas. Neočakával som však takýto koniec."

Kevin De Bruyne, stredopoliar Belgicka: "Vo futbale sa zakaždým vyskytnú náročné momenty. Aj za stavu 0:2 som veril, že máme šancu. Gól na 3:2 v 94. minúte ukázal, čo chce dosiahnuť náš tím. Chce vyhrať majstrovstvá sveta."

Stručný priebeh zápasu:

I. polčas:

Belgičania boli v pozícii favorita a v prvom polčase to aj potvrdzovali ofenzívnou aktivitou, ako prví však pohrozili Japonci. Kagawa už v prvej minúte nebezpečne vystrelil, brankár Courtois si však poradil.

Favorit prevzal iniciatívu, viac sa hralo na polovici japonského tímu, ale snaha Belgičanov dostať sa do výhodných pozícií stroskotávala na aktívne brániacich Japoncoch.

Viackrát sa do nádejnej pozície dostal najmä Lukaku, ale žiadna z jeho príležitostí sa gólom neskončila. Hazard to v 27. minúte skúsil tvrdou strelou spoza šestnástky, Kavašima sa však nenechal prekvapiť.

Japonci zvládli niekoľkominútové obliehanie pokutového územia a v závere prvého polčasu takmer skórovali, keď brankár Courtois s námahou chytil loptu po Osakovom teči Nagatomovej strely.

II. polčas:

Krátko po zmene strán sa však už Japonci radovali. Obranca Vertonghen nezachytil Šibasakiho dlhú prihrávku na Haragučiho, ktorý krížnou strelou prekonal Courtoisa - 0:1.

Okamžitý protiútok Belgičanov takmer priniesol vyrovnanie, pohotovú strelu Hazarda však zastavila ľavá žrď Kavašimovej bránky. Belgičania stratili sebaistotu, naopak, Japonci boli viditeľne povzbudení.

Od 52. minúty viedli už 2:0, keď Inui strelou spoza šestnástky prekvapil Courtoisa. Belgičania sa nevzdávali ofenzívnej hry aj za cenu hroziacich protiútokov súpera a výrazne im pomohli aj striedania.

Lukaku ešte v 62. minúte nehlavičkoval presne, ale o sedem minút sa Vertonghenov pokus vrátiť loptu pred brankára Kavašimu skončil gólom na 1:2.

Japonci stratili dvojgólový náskok takmer rovnako rýchlo, ako ho získali. V 74. minúte sa Hazard uvoľnil na ľavej strane a Fellaini zužitkoval jeho center na presnú hlavičku - 2:2.

Nerozhodný stav mohli zmeniť Inui aj Honda, ale v nádejných šanciach neuspeli. Zaujímavé dianie v druhom polčase podporili aj dve šance Belgičanov v 85. minúte, proti ktorým efektne zasiahol Kavašima.

Japoncom v nadstavenom čase nevyšla situácia po rohovom kope pred bránkou súpera, Belgičania sa dostali do rýchleho protiútoku, v ktorom po Meunierovej prihrávke rozhodol Chadli - 3:2.

Online prenos: Belgicko - Japonsko (MS vo futbale 2018, 6. osemfinále)

Majstrovstvá sveta Osemfinále 2017/2018
02.07.2018 o 20:00
Belgicko
3:2
(0:0, 3:2)
90+5 minúta
Japonsko
Góly: 69. Vertonghen, 74. Fellaini, 90+4. Chadli – 48. Haraguči, 52. Inuj. ŽK: 40. Šibasaki (JPN). Rozhodca: Malang Diedhiou (SEN) – Djibril Camara (SEN), El Hadji Samba (SEN) – Bakary Gassama (GAM).
Šiestym osemfinalistom svetového šampionátu sa stávajú futbalisti Belgicka. V 52. minúte prehrávali už 0:2, keď v krátkom časovom úseku skórovali Genki Haraguči a Takaši Inuj. Červení diabli boli v hernom kŕči, ale z neho ich dostal šťastný zásah Jana Vertonghena. Navyše, tréner Roberto Martínez mal šťastnú ruku pri striedaní. Marouane Fellaini vyrovnal a v štvrtej minúte nadstaveného zakončil rýchly brejk gólovou strelou Nacer Chadli. Japonci končia turnaj v slzách, kedže vedia, že premárnil šancu na historický úspech. My sa však môžeme tešiť na ostro sledované štvrťfinále medzi Belgickom a Brazíliou. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.
90+5
90+4
90+4
goalBelgicko dalo gól! Neuveriteľný záver zápasu. Japonci mali výhodu rohového kopu, ale Kejsuke Honda poslal loptu do rukavíc Thibauta Courtoisa. Ten založil rýchly brejk a Kevin De Bruyne posunul loptu doprava na Thomasa Meuniera. Hráč parížskeho Saint Germain presným centrom našiel NACERA CHADLIHO, ktorý posiela Belgicko do štvrťfinále s Brazíliou.
90+3
Kejsuke Honda to skúsil strelou z dobrých 35 metrov. Thibaut Courtois sa musel mať na pozore, no predviedol vydarený zákrok. Po ňom budú mať modrí samuraji k dispozícii ešte jednu štandardnú situáciu.
90+2
Malang Diedhiou napokon pridáva ešte štyri minúty. Okrem toho píska aj nedovolený zákrok Vincenta Kompanyho. Japonsko tak bude mať výhodu priameho kopu, ktorý zrejme rozohrá Kejsuke Honda.
90+1
Zatiaľ nemáme údaj o nadstavenom čase, no 60 sekúnd už takmer uplynulo. Japonci z rohového kopu nič nevyťažili, a tak budú rozohrávať z vlastnej obrannej polovice.
90
V poslednej minúte riadneho hracieho času centroval z ľavej strany Juto Nagatomo. Loptu smolne tečoval Axel Witsel a brankár Thibaut Courtois musel loptu vyraziť na rohový kop.
89
Nacer Chadli si to namieril medzi dvoch japonských hráčov. Už to vyzeralo tak, že sa pretlačí k centru do šestnástky, ale pomôcť svojim defenzívne ladeným spoluhráčom prišiel Kejsuke Honda.
88
Thomas Meunier centroval opäť z pravej strany. Tentokrát sa Romelu Lukaku do koncovky nedostal a dokonca mu hlavný rozhodca odpísal útočný faul. Ejdži Kawašima sa s rozohrávkou neponáhľa.
87
Belgičania uťahujú skrutky a snažia sa rozhodnúť zápas. Jan Vertonghen pálil spoza šestnástky a Ejdži Kawašima mal čo robiť, aby jeho strelu vyrazil. Následne už Marouane Fellaini chcel dorážať z ofsajdu.
86
86
importantEjdži Kawašima je hrdinom momentu. V priebehu snáď piatich sekúnd vytiahol dva vynikajúce zákroky. Najskôr vyrazil hlavičku Nacera Chadliho smerujúcu k pravej žrdi a následne aj ďalšie zakončenie Romelua Lukakua.
85
Čas na strelenie rozhodujúceho gólu sa veľmi rýchlo kráti. Po prihrávke Thomasa Meuniera centroval z pravej strany Marouane Fellaini, ale svojim pasom našiel len pripraveného Maju Jošidu.
83
importantJaponsko sa mohlo dostať do vedenia. Po ľavej strane si nabehol do šestnástky Takaši Inuj, ale druhý gól v zápase zatiaľ nestrelil. Veľmi dobrý zákrok predviedol Thibaut Courtois.
82
Hiroki Sakaj nezachytil loptu na hracej ploche, a tak bude vhadzovať Jan Vertonghen. Obranca Tottenhamu sa postaral o jeden z najkurióznejších gólov šampionátu, ktorý mal však nesmiernu dôležitosť.
81
changeStriedanie v tíme Japonsko: z ihriska odchádza Genki Haraguči, prichádza Kejsuke Honda.
Striedanie v tíme Japonsko: z ihriska odchádza Gaku Šibasaki, prichádza Hotaru Jamaguči.
80
Belgičania mali k dispozícii dva rohové kopy. Po tom prvom hlavičkoval Vincent Kompany, ale z náročnej pozície nebol taký úspešný ako Jan Vertonghen. Po tom druhom nasleduje kop od brány.
79
Belgičania majú naďalej územnú prevahu a je na nich vidno, že chcú zápas rozhodnúť ešte v riadnom hracom čase. Predĺženie je nevyspytateľné, o čom sa presvedčili aj favorizovaní Španieli.
78
Nacer Chadli si teraz napravil reputáciu z predošlého príspevku. Na druhej strane ihriska poslal dobrý center do šestnástky, ale Romelu Lukaku nehlavičkoval presne a nevyhádal si ani rohový kop.
77
Hiroki Sakaj ukázal svoju rýchlosť a cez pomalého Nacera Chadliho odcentoval. Vincent Kompany odvrátil loptu priamo na Šindžiho Kagawu, ale ten sa následne už do zakončenie nedostal.
76
Genki Haraguči už loptu nezachytil na hracej ploche, a tak bude nasledovať odkop od brány belgického mužstva. V Rostove nad Donom sledujeme výborný druhý polčas, po ktorom sa zápas skončiť nemusí.
75
Teraz sa črtala šanca na druhej strane. Po trošku statickom bránení Belgičanov sa dostal k strele spoza šestnástky Takaši Inuj a Európania mali šťastie, že Toby Alderweireld bol na svojom mieste a loptu zblokoval.
74
74
goalBelgicko dalo gól! Červeným diablom sa v priebehu piatich minút podarilo vyrovnať skóre zápasu. Eden Hazard sa dostal k centru z ľavej strany, striedajúci MAROUANE FELLAINI sa presadil cez dvoch japonských obrancov a z tesnej blízkosti hlavičkoval presne.
72
Po obrannom zákroku Tobyho Alderweirelda mali hostia výhodu rohového kopu, no presadiť sa nedokázali. Naopak, Belgičania sa dostali do brejku a strelu Kevina De Bruyna musel zblokovať až Gen Šódži.
70
Dvadsať minút pred koncom riadneho hracieho času máme o drámu postarané. Belgicko stráca už len jeden gól. Teraz sa dostane k lopte, pretože Vincent Kompany si vypýtal faul po súboji s Jujom Osakom.
69
69
goalBelgicko dalo gól! Neuveriteľný priebeh druhého polčasu pokračuje ďalej. JAN VERTONGHEN teraz strelil gól zo skoro nemožnej pozície. Po menšom zmätku akoby chcel vrátiť loptu do ohňa, ale tá zapadla presne k ľavej žrdi japonskej brány.
68
Thomas Meunier je v tejto hernej sekvencii mimoriadne aktívny. Aj teraz dobrým prízemným pasom našiel Romelua Lukakua, ale Maja Jošida predviedol skvelý defenzívny sklz, ktorým strelu zblokoval.
67
Thomas Meunier nezachytil loptu na hracej ploche, a tak mali hostia k dispozícii rohový kop. Na center z ľavej strany ale nikto v modrom drese nereagoval. Ďalšiu akciu Belgicka tak rýchlo začína Thibaut Courtois.
66
Nacer Chadli sa po príchode na trávnik uviedol faulom v súboji s Hirokim Sakajom. Ešte predtým sme videli strelecký pokus Thomasa Meuniera, ktorý spoza šestnástky minul bránu Ejdžiho Kawašimu.
65
changeStriedanie v tíme Belgicko: z ihriska odchádza Dries Mertens, prichádza Marouane Fellaini.
Striedanie v tíme Belgicko: z ihriska odchádza Yannick Carrasco, prichádza Nacer Chadli.
64
Japonci sa dostali do ďalšej dobrej akcie. Hiroki Sakaj sa presadil po pravej strane a Thibaut Courtois musel zakročiť pravou nohou. Následne sa už Genki Haraguči do lepšej koncovky nedostal.
62
62
importantObrovská šanca na strane Belgicka! Thomas Meunier centroval z pravej strany cez Jutu Nagatoma. Romelu Lukaku sa poľahky presadil cez stopéra Maju Jošidu, ale z tesnej blízkosti neusmernil hlavou loptu do siete.
61
Japonci sú kondične určite veľmi dobre pripravení. Tieto slová potvrdzuje aj ich agresívne napádanie napriek priaznivému stavu, ktorý sieti na tabuli skóre. Belgicko akoby bolo v hernom kŕči.
60
Japonci sa nedokázali presadiť po rohovom kope, ktorý z pravej strany zahral Gaku Šibasaki. Každopádne, polhodinu pred koncom riadneho hracieho času majú k dispozícii nečakané vedenie o dva góly.
59
Genki Haraguči dostal veľa priestoru na pravej strane. Následne centroval do šestnástky a po obrannom zákroku Axela Witsela bude nasledovať aj rohový kop ázijskej krajiny. Ešte predtým Malang Diedhiou upokojuje situáciu.
58
Japonci sa dostali pred pokutové územie súpera. Následne Gaku Šibasaki loptu stratil, no zastavil rýchly brejk Edena Hazarda. Tentokrát sa jeho faul zaobišiel bez kartového trestu.
57
Kevin De Bruyne sa dostal cez obrancu súpera, ktorý bol myslím Maja Jošida. Vystrelil z hranice šestnástky, ale priestor brány minul o poriadny kus. Odkopávať tak bude len brankár Ejdži Kawašima.
56
Belgičania okamžite zvýšili napádanie. Juto Nagatomo sa dostal do problémov po prihrávke Ejdžiho Kawašimu, ale napokon si poradil pred dobiedzajúcim Driesom Mertensom, pôsobiacim v SSC Neapol.
54
Belgičania si nerozumeli a lopta končí len v moci japonského brankára. Ejdži Kawašima sa nikam neponáhľa a už teraz sa snaží nazbierať niekoľko cenných sekundičiek pre svoj tím.
53
Kto by to bol povedal... Japonsko vyhráva dvojgólovým rozdielom a Belgičanom hrozí podobne nečakané vyradenie ako na Eure 2016. Vtedy sa nedokázali dostať do semifinále cez prekvapenie z Walesu.
52
52
goalTím Japonsko práve strelil gól! Problémy veľkého európskeho favorita sa zdvojnásobili. Šindži Kagawa mal loptu pred šestnástkou súpera a posunul ju na TAKAŠIHO INUJIHO. Ten nešpekuloval, vystrelil a loptu parádne usmernil k ľavej žrdi. Thibaut Courtois nemal šancu.
51
Belgicko sa opäť snažilo presadiť po pravej strane. Thomas Meunier centroval do šestnástky, ale Romelu Lukaku sa do koncovky nedostal. Pripravený bol brankár Ejdži Kawašima.
50
V prvých piatich minútach druhého polčasu sa toho stalo viac ako počas celého prvého dejstva. Každopádne, Belgicko prvýkrát na turnaji prehráva a Japonsko sa približuje k senzačnému postupu.
49
49
importantBelgičania mohli po približne 60 sekundách reagovať na úvodný gól súpera. Dries Mertens sa presadil po pravej strane, v šestnástke našiel osamoteného Edena Hazarda, ale ten strelou z prvej poslal loptu len do ľavej žrde.
48
48
goalTím Japonsko práve strelil gól! Nečakaný gólový moment v Rostove nad Donom. Jan Vertonghen nezachytil kolmú prihrávku smerujúcu na GENKIHO HARAGUČIHO. Ten dokázal vystreliť cez obrancu londýnskeho Tottenhamu a strelou k pravej žrdi prekonal Thibauta Courtoisa.
47
Juto Nagatomo si počínal nedovolene v súboji s Driesom Mertensom. Následne sa snažili presadiť aj Belgičania, ale Yannicka Carrasca si dobre postrážil krajný obranca súpera Hiroki Sakaj.
46
Do druhého polčasu nastúpili oba tímy v nezmenených zostavách. Prvá útočná akcia Japonska po ľavej strane nebola úspešná, a tak bude môcť rozohrávať jeden z najlepších brankárov Premier League Thibaut Courtois.
46
Začal sa druhý polčas.
Šieste osemfinálové stretnutie má úvodné dejstvo za sebou. V Rostove nad Donom sme gól nevideli a musíme konštatovať, že sme veľa šancí nevideli. Belgicko malo síce prevahu, ale Ejdži Kawašima musel vážnejšie zasahovať len pri tvrdej strele Edena Hazarda z hranice šestnástky. V samotnom závere vyzeral nebezpečne teč Juju Osaka, ale ak by aj lopta prešla bránkovou čiarou, gól by zrejme neplatil pre ofsajd. Druhý polčas sa začne krátko po 21:00 hod.
45+2
Prvý polčas sa skončil.
45+1
V jedinej nadstavenej minúte musel ešte zasahovať Ejdži Kawašima. Dries Mertens preveril jeho pozornosť strelou spoza pokutového územia, po ktorej sa prvý polčas definitívne končí.
45
Spomalené zábery z predošlej akcie Juju Osaka usvedčili z ofsajdu, ktorý si senegalskí rozhodcovia nevšimli. Okrem toho sa minutáž prvého polčasu naplnila, no pridávať sa bude ešte 60 sekúnd.
44
44
importantV závere prvého dejstva mohli senzačne udrieť Japonci. Juto Nagatomo si prebral loptu na ľavej strane a poslal prízemný center do šestnástky. Juja Osako loptu jemne tečoval a takmer pomýlil Thibauta Courtoisa, ktorý zasahoval na dvakrát.
43
Belgičania teraz možno až príliš špekulovali v šestnástke súpera. Romelu Lukaku bol síce v trošku lepšej pozícii než Eden Hazard, no jeho zadovka nemala v prehustenom priestore veľa šancí na úspech.
42
Teraz sa črtala šanca pre Thomasa Meuniera. Ten si pekne nabehol na center z ľavej strany, ale v poslednej chvíli dokázal pred ním odhlavičkovať loptu do bezpečia Juto Nagatomo.
41
Exekútorom priameho kopu bol Kevin De Bruyne. Presným pasom našiel Jana Vertonghena, no ten už nedokázal predĺžiť loptu na Romelua Lukakua. Svoje defenzíve úlohy si opäť splnil Maja Jošida.
40
yellowCardGaku Šibasaki smeroval s loptou dopredu, no tú mu šikovne zobral Eden Hazard. Následne mu to japonský reprezentant chcel vrátiť, ale po faule na slávnejšieho súpera dostáva žltú kartu.
39
Prvý polčas sa pomaličky blíži k svojmu záveru. Japonsko smerom dopredu nič nevymyslelo, a tak sa musí brániť pred ďalšou útočnou akciou svojho európskeho rivala.
38
Belgičania sa po rohovom kope presadiť nedokázali. Jan Vertonghen je síce povestný svojim dobrým hlavičkovaním, ale tentokrát si ho postrážila japonská defenzíva na čele s Majou Jošidom.
37
Gen Šódži síce nepustil do koncovky Romelu Lukakua, ale nasledovať bude ďalší rohový kop. Ten s poradovým číslom päť rozohrá už tradične hráč víťaza anglickej Premier League Kevin De Bruyne.
36
Na strane Belgicka registrujeme ďalšie dva strelecké pokusy. Najskôr to skúšal Eden Hazard, ale jeho pokus spoza šestnástky zblokoval Maja Jošida. O pár sekúnd neskôr pálil vysoko nad bránu Axel Witsel.
35
Teraz sa črtala šanca pre belgický tím. Po krídelnej akcii sa dostal k lopte Dries Mertens, no nepotykal so spracovaním. To využili japonskí obrancovia, ktorí ho následne pripravili o šancu skórovať.
34
Hiroki Sakaj si nabehol za obrannú líniu súpera. Yannick Carrasco si ho nepostrážil, ale mal šťastie, že Thibaut Courtois dobre čítal hru a skorým vybehnutím z brány bol pri lopte ako prvý.
33
Japonci sa trošku viac osmelili. Makoto Hasebe centroval z pravej strany a veľa nechýbalo k tomu, aby sa Takaši Inuj dostal do koncovky. Napokon z toho je len odkop brankára londýnskej Chelsea.
31
Šindži Kagawa mal veľa priestoru, a tak vbehol s loptou do šestnástky súpera. Následne Juto Nagatomo našiel presným centrom z ľavej strany Takašiho Inujiho, ale jeho nedôraznú hlavičku kryje Thibaut Courtois.
30
Polhodinu zápasu máme za sebou. V Rostove nad Donom čakáme na prvý gól, ale tempo hry nabralo na intenzite. Uvidíme či sa presného zásahu dočkáme ešte v úvodnom dejstve.
29
Tlak belgického tímu sa stupňuje. Ruská réžia nám ukázala, že favorit zápasu drží loptu na kopačkách 60% hracieho času. Nie je to síce nejaká drvivá prevaha, ale vieme dobre, k čomu bolo viac než tisíc španielskych prihrávok v dueli s Ruskom.
28
importantBelgičania mali k dispozícii ďalší roh, pretože Maja Jošida tečoval center Driesa Mertensa. Následne poslal loptu do šestnástky Kevin De Bruyne, ale Vincent Kompany nedokázal z náročnej pozície usmerniť loptu do siete.
27
27
Ejdži Kawašima musel prvýkrát v zápase zasahovať. Eden Hazard to zobral na seba, prudko vystreli z hranice šestnástky a japonský brankár mal čo robiť, aby jeho projektil vyrazil do bezpečia.
26
Belgičania začínajú získavať väčšiu prevahu a vytvárajú si náznaky šancí. Momentálne sa hrá prakticky len na polovici japonského celku a čoskoro možno očakávať prvé ohrozenie súperovej brány.
25
Dries Mertens poslal výborný center do šestnástky súpera. Romelu Lukaku sa takmer presadil cez brániaceho Maju Jošidu, ale mal trošku smoly, že sa lopta odrazila k brankárovi Ejdžimu Kawašimovi.
24
Romelu Lukaku preniesol hru na ľavú stranu, kam si nabehol Yannick Carrasco. Ten následne centroval, ale loptu poslal len do miest, kde nebol nikto v červenom drese. Loptu si tak zobral Gaku Šibasaki.
23
Axel Witsel peknou kolmou prihrávkou našiel Thomasa Meuniera. Ten sa následne snažil prestrčiť loptu na hrot útoku, ale Romelu Lukaku bol okamžite zdvojený dvojicou hráčov súpera.
22
Domáci tím sa skúšal presadiť po pravej strane, ale Romelu Lukaku v hlavičkovom súboji neuspel. Lepšie si počínal Gen Šódži, ktorý prerušil akciu súpera za cenu autového vhadzovania.
21
Európsky celok zahrával ďalší rohový kop, keďže Juto Nagatomo zblokoval strelu Romelu Lukakua. Belgičania zahrali pekný signál, ale Dries Mertens nedokázal loptu trafiť po prízemnom pase Kevina De Bruyna.
20
Prvých dvadsať minút nám veľa zaujímavých akcii neprinieslo. Belgicko zatiaľ trošku zaostáva za očakávaniami a musíme konštatovať, že Ejdži Kawašima je naďalej bez brankárskeho zákroku.
18
Kevin De Bruyne svojim centom opäť hľadal Vincenta Kompanyho. Obranca Manchestru City sa napokon dostal do koncovky po súboji s Jujom Osakom, ale bránu súpera tesne minul.
17
Romelu Lukaku sa dostal do prvého zakončenia. Dobre si postrážil loptu chrbtom k bráne a následne vybojoval aspoň rohový kop, keďže jeho pokus z otočky stihol zblokovať Makoto Hasebe.
16
Po zblokovanej strele Axela Witsela mali Belgičania k dispozícii rohový kop. Kevin De Bruyne smeroval svoj center z ľavej strany na Vincenta Kompanyho, ale ten nedokázal z náročnej pozície razantnejšie zakončiť.
15
Úvodnú štvrťhodinu nám ukončili dve akcie Hirokiho Sakaja. Najskôr ho fauloval Vincent Kompany a následne jeho dlhý center smerujúci na Juja Osaka končí len v rukaviciach Thibauta Courtoisa.
14
Eden Hazard rozvinul rýchlu akciu belgického tímu. Následne sa na ľavej strane dostal k lopte Yannick Carrasco, ale nedokázal sa presadiť cez dvojicu brániacich hráčov súpera.
13
Japonci to opäť skúšali cez ľavú stranu, kde operuje Takaši Inuj. Kapitán Makoto Hasebe smeroval prihrávku práve na neho, ale center z hĺbky ihriska bol privysoký. Odkopávať bude Thibaut Courtois.
12
Takaši Inuj nezachytil loptu na hracej ploche, a tak bude nasledovať vhadzovanie belgického mužstva. To vstupovalo do zápasu ako jasný favorit, ale zatiaľ jeho kombinácie k ničomu neviedli.
11
Kevin De Bruyne šikovným pasom hľadal za obrannou líniou súpera Driesa Mertensa. Spoluhráč nášho Mareka Hamšíka z Neapolu sa k lopte nedostal, a tak bude odkopávať Ejdži Kawašima.
10
Takaši Inuj poslal veľmi dobrý center do šestnástky súpera, ale v ňom si zjednal rešpekt Vincent Kompany, ktorý prvýkrát nastupuje v základnej zostave. Následne jeden z Japoncov pálil z veľkej diaľky, čím nemal šancu na úspech.
9
Yannick Carrasco mohol vystreliť spoza šestnástky, ale ešte si chcel vymeniť naraziť loptu s Driesom Mertensom. Nedokázal sa však presadiť a dokonca hlavný arbiter píska jeho faul na Gena Šódžiho.
8
Na začiatku zápasu vidíme množstvo osobných súbojov v strede ihriska. Japonskí futbalisti veľmi dobre napádajú rozohrávku súpera a Belgičania majú pomerne veľké problémy so založením útoku.
7
Na ľavej strane dostal trošku viac priestoru Takaši Inuj. Prízemným centrom hľadal v pokutovom území zrejme Juju Osaka, ale našiel len pripraveného Tobyho Alderweirelda.
6
Belgičania sa snažili prejsť stredom ihriska. Eden Hazard si chcel naraziť loptu s Driesom Mertensom, ale jeho úmysel veľmi dobre prečítal Maja Jošida. Ten bude opäť lídrom japonskej defenzívy.
5
Yannick Carrasco sa nepresadil po ľavej strane. Čistým zákrokom ho odstavil Hiroki Sakaj a následne vybojoval faul pre svoje mužstvo. Proti futbalovým pravidlám sa previnil Kevin De Bruyne.
4
Belgičania majú od začiatku stretnutia územnú prevahu, ale na ich prvé zakončenie stále čakajú. Červení diabli teraz zostanú pri lopte, pretože Edena Hazarda fauloval kapitán súpera Makoto Hasebe.
3
Zaujímavé je, že dnešný zápas rozhoduje práve senegalská trojica. Pripomíname, že práve Japonci sa svojim neútočením postarali o to, že africká krajina sa so šampionátom musela rozlúčiť už po troch zápasoch.
2
Na hrote japonského útoku dostáva opäť priestor Juja Osako. Tentokrát však nemohol pokračovať vo svojej akcii, pretože postranný rozhodca zo Senegalu avizoval jeho postavenie mimo hry.
1
1
Úvodný výkop dnešného stretnutia mali futbalisti Belgicka, ktorí sú nepochybne veľkým favoritom. Ako prví sa však dostali do koncovky Japonci. Spoza šestnástky strieľal Šindži Kagawa, ale minul bránu.
1

Belgicko: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco – D. Mertens, E. Hazard (C) – R. Lukaku.
Náhradníci: Mignolet, Casteels – Vermaelen, Boyata, Dendoncker, Fellaini, T. Hazard, Tielemans, M. Dembélé, Chadli, Januzaj, Batshuayi.

Japonsko: Kawašima – Sakaj, Jošida, Šódži, Nagatomo – Hasebe (C), Šibasaki – Haraguči, Kagawa, Inuj – Osako.
Náhradníci: Higašiguči, Nakamura – Ueda, Endo, Makino, Sakaj, Honda, Usami, Jamaguči, Ošima, Okazaki, Muto.

Rozhodcovia: Malang Diedhiou (SEN) – Djibril Camara (SEN), El Hadji Samba (SEN) – Bakary Gassama (GAM).
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z majstrovstiev sveta vo futbale. V poradí šiesty osemfinálový súboj sa odohrá v Rostov nad Donom a jeho protagonistami budú reprezentanti Belgicka a kontroverzne postupujúceho Japonska.

BELGICKO

Belgicko je jednou z troch krajín, ktoré v základnej skupine vyhrali všetky tri zápasy. Najskôr si poradilo rozdielom triedy s Panamou, následne zdolalo Tunisko 5:2 a vo štvrtok zvládlo lepšie aj futbalovú nudu s Anglickom. Po peknej strele Adnana Januzaja vyhralo 1:0, no možno ešte viac zaujala divákov nevydarená oslava Michyho Batshuayia z gólu svojho spoluhráča. Tréner Roberto Martínez urobil až deväť mien v zostave a šetril svoje najväčšie hviezdy typu Edena Hazarda či Kevina de Bruyna. Nehral ani Romelu Lukaku, ktorý v prvých dvoch zápasoch nastrieľal štyri góly. Útočník Manchestru United mal drobné problémy s členkom, a tak mu voľno padlo vhod. Naopak, proti Albionu nastúpil aspoň na pár minút Vincent Kompany, čo je určite dobrá správa. Zlatá generácia belgického futbalu neprehrala 21 zápasov v rade a túto šnúru bude chcieť predĺžiť. Pred dvoma či štyrmi rokmi vo vyraďovacích súbojoch zlyhala, no teraz si podobný osud nepripúšťa.

JAPONSKO

Japonsko na predošlých štyroch šampionátoch pravidelne striedalo postup do osemfinále s vyradením v základnej skupine. Podľa postupnosti malo v Rusku postúpiť, čo sa aj naplnilo. Kľúčové víťazstvo dosiahlo už v prvom dueli, keď oslabenú Kolumbiu zdolalo 2:1. Následne v kvalitnom stretnutí remizovalo so Senegalom 2:2, no proti Poľsku si už srdcia futbalových fanúšikov nezískalo. Japonci záverečných desať minút doslova odchodili. Za nepriaznivého stavu 0:1 sa nesnažili o vyrovnanie, ale čakali na koniec. Na tento nešportový prejav reagoval aj Kamil Grosicki, ktorý si sadol na ihrisko a pozeral sa na nezmyselnú kombináciu modrých samurajov. Zverenci Akiru Nišina nazbierali rovnako ako Senegal štyri body, ale v ich prospech rozhodlo kritérium o počte žltých kariet. Proti Belgicku nemajú čo stratiť a aj obranca Yuto Nagatomo priznal, že súper má kvalitnejší tím. V novembri minulého roka sa obe krajiny stretli v Bruggách a z tesného triumfu 1:0 sa tešili domáci. Gól strelil Romelu Lukaku.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Prehrávalo už o dva góly. Belgicko zdolalo Japonsko gólom z poslednej minúty