Švédi vyradili Švajčiarov, rozhodca v závere odvolal pokutový kop

Švédi sa radujú po góle Emila Forsberga (vpravo).
Švédi sa radujú po góle Emila Forsberga (vpravo). (Autor: TASR/AP)

Jediný gól strelil Forsberg.

MS vo futbale 2018, osemfinále:

Švédsko - Švajčiarsko 1:0 (0:0)

Gól: 66. Forsberg

ŽK: Lustig - Behrami, Xhaka, ČK: 90.+4 Lang (Švaj.). Rozhodovali: Skomina - Praprotnik, Vukan (všetci Slov.)

Švédsko: Olsen - Lustig (82. Krafth), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg (82. Olsson) - Berg (90.+1 Kiese Thelin), Toivonen

Švajčiarsko: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili (73. Seferovič), Zuber (73. Embolo) - Drmič

BRATISLAVA, PETROHRAD. Pätnásť rokov (2001 – 2016) boli Švédi tímom jedného muža - Zlatana Ibrahimoviča. Počas éry najlepšieho hráča v dejinách Švédska sa však nikdy nedostali na majstrovstvách sveta cez osemfinále.

Na posledné dva svetové šampionáty sa vôbec neprebojovali.

Pred MS vo futbale 2018 v Rusku sa 36-ročný Ibrahimovič ponúkol, že by sa do reprezentácie po dvojročnej pauze vrátil, tréner Janne Andersson ho však odmietol.

Podľa prieskumu najčítanejšieho tamojšieho denníka Aftonbladet hlasovalo 65 percent čitateľov proti návratu Ibrahimoviča. Akoby to vycítili.

A práve bez neho sa Švédom prvýkrát od roku 1994 podarilo dostať medzi osmičku najlepších tímom sveta. V osemfinále zdolali Švajčiarov 1:0.

MS vo futbale 2018: Pozrite si momentky zo zápasu Švédsko - Švajčiarsko: fotogaléria

3.7.2018

Tréner sotva rozprával

„Moji zverenci pracovali počas celého zápasu spoločne ako tím. Som nadšený z ich výkonu. Som taký nadšený, že môžem sotva rozprávať,“ dodal po zápase podľa fifa.com tréner Švédov Andersson.

Švédi sú dôkazom toho, že úspech sa dá dosiahnuť bez veľkej hviezdy. Tím je zložený výlučne z legionárov, ktorí sú roztrúsení v kluboch po celej Európe.

Hlavnými prednosťami škandinávskeho mužstva sú húževnatosť, dobrá organizácia a hra hlavou. Vo vzduchu dominovali Granqvist, Toivonen,Lindelöf.

Proti Švajčiarom sa však presadili hrou po zemi.

Hrdina Forsberg

Tvorca hry Emil Forsberg v 66. minúte vystrelil a obranca Akanjiho tečoval loptu za chrbát vlastného brankára.

Forsberg bol hrdinom zápasu, keď v závere zastavil loptu smerujúcu do opustenej švédskej brány.

„Švédsko ma v utorok potrebovalo a ja som mu bol k dispozícii. Máme fantastické mužstvo a tento moment je úžasný. O takýchto okamihoch snívate," vravel.

V stretnutí zaujal aj moment z nadstaveného času druhého polčasu, keď rozhodca pôvodne nariadil pokutový kop pre Švédsko, po vzhliadnutí videa ale rozhodnutie odvolal a Švédi zahrávali iba priamy kop.

Severania vyzvú vo štvrťfinále víťaza duelu medzi Kolumbiou a Anglickom.

Stručný priebeh zápasu:

I. polčas:

Švédi si vypracovali prvú šancu v 8. minúte, po priťuknutí Toivonena však Berg napálil loptu v dobrej pozícii mimo.

Vzápätí zle rozohral švajčiarsky brankár Sommer a Berg sa ocitol v ďalšej príležitosti, tentoraz jeho pokus zblokoval Akanji a dorážka Ekdala preletela nad.

Švajčiari mali v úvode pod vplyvom aktívneho švédskeho napádania problém zakladať nebezpečné akcie, pohrozili jedine centre Shaqiriho ľavačkou.

Väčšie možnosti boli na strane Švédska, po takmer polhodine hry síce Berg zakončil z náročnej pozície, ale vyrovnal sa s ňou a bolo z toho najväčšia šanca dovtedajšieho priebehu, strelu s námahou vyrazil Sommer.

Skóre však mohlo otvoriť aj Švajčiarsko, no Dzemaili nezužitkoval ukážkovú spoluprácu so Zuberom.

Minúty pred prestávkou patrili opäť Švédom, najprv Forsbergov tečovaný priamy kop skončil tesne mimo a potom Ekdal vo veľkej príležitosti neusmernil loptu na bránku.

II. polčas:

Po zmene strán mali prvý ofenzívny náznak Švédi, ale Švajčiari sa potom usadili okolo súperovej šestnástky vďaka sérii rohových kopov.

Z niekoľkých centrovaných lôpt do pokutového územia však nič nevyťažili a iniciatívu prebrali Švédi. Ich snahe chýbali strelecké pokusy, odhodlal sa až Forsberg v 66. minúte a Akanji tečoval loptu za chrbát Sommera.

Švajčiari zareagovali, na trávnik prišli k Drmičovi ďalší útočníci Embolo a Seferovič.

Do šestnástky okamžite začali lietať nebezpečné centre najmä v podaní Shaqiriho, Švajčiari sa po nich dostali k zakončeniu, no mali problém vypracovať si čistú pozíciu.

Najbližšie k vyrovnaniu bol Seferovič, Olsen si však poradil s jeho hlavičkou.

Švédi sa ubránili tlaku a v nadstavenom čase mohli zvýšiť z protiútoku. Olsson sa rútil sám na bránku, keď ho zozadu fauloval Lang.

Ten dostal červenú kartu, po konzultácii s videoasistentom zmenil rozhodca verdikt z jedenástky na priamy kop, z ktorého Toivonen neskóroval. Švajčiarom už na ďalší útok nezostal čas a Švédom stačil jediný gól na postup do štvrťfinále.

Online prenos: Švédsko - Švajčiarsko (MS vo futbale 2018, 7. osemfinále)

Majstrovstvá sveta Osemfinále 2017/2018
03.07.2018 o 16:00
Švédsko
1:0
(0:0, 1:0)
90+8 minúta
Švajčiarsko
Góly: 66. Forsberg. ŽK: 30. Lustig (SWE) – 61. Behrami (SUI), 68. Xhaka (SUI). ČK: 90+3. Lang (SUI). Rozhodca: Damir Skomina – Jure Praprotnik, Robert Vukan (všetci Slovinsko) – Nawaf Shukralla (Bahrajn) – Daniele Orsato (Taliansko), Roberto Diaz (Španielsko), Bastian Dankert (Nemecko).
Siedmym štvrťfinalistom MS v Rusku sa stali tak trochu prekvapujúco futbalisti Švédska. Tí zvládli svoj osemfinálový súboj s mierne favorizovanými Švajčiarmi vynikajúco najmä takticky a vďaka presnému zásahu Emila Forsberga sa môžu tešiť zo svojho prvého postupu medzi najlepšiu osmičku turnaja od MS 1994. Meno svojho súpera sa Tri korunky dozvedia z večerného súboja medzi Kolumbiou a Anglickom. S týmto konštatovaním sa s vami už definitívne lúčim a prajem vám pekný zvyšok dňa!
90+8
90+7
importantDnešný oslávenec Ola Toivonen ešte poriadne "vyprášil" rukavice Yanna Sommera. Gól síce nedal, mrzieť ho to však v žiadnom prípade nemusí.
90+6
importantAž do týchto chvíľ študoval Damir Skomina súboj Olssona s Michaelom Langom. Červená karta pre švajčiarskeho obrancu zostala v platnosti, napokon to však nebude pokutový kop, ale "len" priamy kop.
90+3
redCardMartin Olsson unikol Michaelovi Langovi, ten ho na hranici pokutového územia poslal k zemi a Damir Skomina nariaďuje penaltu, navyše vyťahuje červenú kartu pre Michaela Langa! Všetko si však ide ešte preštudovať na video.
90+2
importantNo a mohlo byť vyrovnané! Haris Seferović sa presadil k hlavičke z tesnej blízkosti, Robin Olsen však vytiahol fantastický zákrok!
90+1
90+1
V druhom polčase sa budú nadstavovať tri minúty.
90
changeV závere riadnej hracej doby sledujeme taktické striedanie Švédov, keď Marcusa Berga strieda Isaac Kiese Thelin.
89
Po kombinácii Xherdana Shaqiriho s Granitom Xhakom vybojoval Ricardo Rodríguez aspoň autové vhadzovanie pre svoj tím.
88
Ola Toivonen sa pokúsil nastreliť Švajčiara stojaceho pred sebou, napokon však z toho bol len mimoriadne nevydarený center.
87
Helvéti ale pokazili ďalšiu kombináciu v strede poľa, Švédi vyviezli loptu na opačnú stranu ihriska a Albin Ekdal vybojoval pre svoj tím aspoň autvoé vhadzovanie. O pár sekúnd po robote od Olu Toivonena z toho vznikol napokon dokonca rohový kop.
86
Švédi sa už nemajú kam ponáhľať, v posledných desiatkach sekúnd sa stiahli do defenzívy a čakajú, čo vymyslí súper.
85
Na opačnej strane sme po aktivite Xherdana Shaqiriho a dobrom obrannom zákroku Emila Kraftha sledovali rohový kop Helvétov, Robin Olsen však po ňom zostal bez práce.
84
Ola Toivonen sa snažil prebiť cez Manuela Akanjiho, dokonca si chcel vypýtať aj pokutový kop, Damir Skomina však rezolútne rozpažil.
83
Breel Embolo to v tomto momente trochu prehnal v súboji proti švédskemu kapitánovi Andreasovi Granqvistovi. Takýto vývoj stretnutia len vyhovuje švédskemu tímu, ktorý sa už nemá kam ponáhľať.
82
Švajčiari síce držia loptu vo svojej moci, v týchto momentoch však pôsobia mierne bezradným dojmom proti mimoriadne kompaktne pôsobiacim Švédom.
81
changeTak ako Švajčiari, aj švédsky realizačný tím vyťahuje dvojité striedanie. Z ihriska odchádza zatiaľ hrdina tohto stretnutia Emil Forsberg, na ktorého miesto vybieha Martin Olsson. No a obrancu Mikaela Lustiga strieda Emil Krafth.
80
80
Dostávame sa do poslednej desaťminútovky riadneho hracieho času. Bude to pre Švajčiarsko posledných desať minút na majstrovstvách sveta v Rusku?
79
importantNo a takmer sme sa dočkali vyrovnávajúceho gólu! Skvelý center Xherdana Shaqiriho od rohovej zástavky totiž nasmeroval na bránu Breel Embolo, loptu smerujúcu za bránkovú čiaru odvrátil vynikajúcim obranným zákrokom Emil Forsberg!
79
V druhom polčase pomerne nevýrazný Michael Lang tentokrát vyskúšal odcentrovať, avšak trafil opäť len dobre postaveného Ludwiga Augustinssona.
78
Breel Embolo sa pokúsil prebiť cez Mikaela Lustiga, ktorý si ale s čerstvým hráčom na ihrisku poradil, aj keď len za cenu rohového kopu.
77
Tri korunky však z následnej štandardnej situácie po centri Emila Forsberga nič nebezpečné vymyslieť nedokázali, útočia tak opäť Helvéti.
76
Viktor Claesson prechádzal cez Harisa Seferovića, cez ktorého napokon dokázal vybojovať rohový kop, vôbec prvý pre Švédov v druhom polčase.
75
Po odrazenej lopte sme videli kvalitný nábeh zo strany viacerých švajčiarskych futbalistov, avšak Granit Xhaka pri svojom pokuse o akrobatickú hlavičku loptu netrafil.
74
Ricardo Rodríguez pri svojom ďalšom svojom ofenzívnom výpade pokúsil odcentrovať, lopta sa od Mikaela Lustiga odrazila len na rohový kop.
73
changeAž do tejto chvíle sme museli čakať na úvodné striedanie v zápasu a Švajčiari si pripravili hneď dvojitú zmenu. Z ihriska odchádzajú Blerim Džemaili a Steven Zuber, ofenzívu sa pokúsia oživiť Haris Seferović a Breel Embolo.
72
Po štandardnej situácii Xherdana Shaqiriho nasledoval ďalší defenzívny zákrok Victora Lindelöfa, následný rohový kop však žiadny rozruch pred Robinom Olsenom nepriniesol.
71
Po centri Ricarda Rodrígueza vznikli v defenzíve Švédov menšie zmätky, Granit Xhaka však napálil len Victora Lindelöfa a lopta sa dokotúľala na rohový kop.
70
Xherdan Shaqiri teraz dobrým pohybom proti Mikaelovi Lustigovi vybojoval štandardnú situáciu pre Švajčiarsko približne 30 metrov od brány súpera.
69
Pred Albinom Ekdalom sa otvoril zaujímavý priestor a švédsky stredopoliar sa ho rozhodol využiť na ďalekonosnú strelu. Tá však bola veľmi nepresná.
68
yellowCardŠvajčiari po inkasovanom góle evidentne znervózneli, Granit Xhaka poriadne tvrdo zasiahol Viktora Claessona, za čo už vidí z rúk Damira Skominu žltú kartu.
66
goalŠvédsko dalo gól!
Viac ako hodinu riadneho hracieho času sme si museli počkať na otvárací gól zápasu, ktorý sa podarilo streliť Švédom. Dobrú prácu odviedol Ola Toivonen, ktorý na hranici pokutového územia posunul loptu EMILOVI FORSBERGOVI, a ten aj s prispením teču Manuela Akanjiho otvára skóre stretnutia!
65
Veľmi dobrý obranný zákrok Ludwiga Augustinssona, ktorý teraz zastavil center Xherdana Shaqiriho a Švédi tak môžu založiť svoju ofenzívnu akciu.
64
Emil Forsberg trafil len v múre stojaceho Blerima Džemailiho a následne sa ešte snažil tak trochu zbytočne zachytiť loptu v ihrisku, čím pripravil svoj tím o možnosť rohového kopu.
63
Valon Behrami dnes nehrá v úplnej psychickej pohode. Len pár desiatok sekúnd potom, čo inkasoval žltú kartu poslal k zemi na hranici vlastného pokutového územia opäť Emila Forsberga, ktorý aj zahrá nebezpečnú štandardnú situáciu.
62
Po dobrom štarte z oboch strán do druhého polčasu sme sa dostali do fázy zápasu, kedy si oba tímy uvedomujú, že tento duel môže rozhodnúť jediný gól.
61
61
yellowCardValon Behrami si v súboji s Emilom Forsbergom nedal pozor dnes ani po tretí raz, Damir Skomina mu to všetko spočítal, udelil mu žltú kartu a vystavil mu tak stopku do prípadného štvrťfinále.
60
Máme za sebou hodinu riadneho hracieho času a naďalej sledujeme mimoriadne vyrovnaný a napriek bezgólovému stavu aj pomerne zaujímavý duel.
59
Švédi sa nebezpečne pribliížili k pokutovému územiu Švajčiarska v zaujímavom počte hráčov, avšak Albin Ekdal s Viktorom Claessonom túto situáciu už zbytočne prekombinovali.
58
Švajčiarom sa teraz absolútne nedarí v prechode do útoku. Vyzerá to tak, že ani Josip Drmić ich nevytrhne zo slabých výkonov ich hrotových útočníkov v doterajšom priebehu turnaja.
57
Viktor Claesson chcel nájsť recept na prekonanie obranného valu súpera ďalším dlhým vhadzovaním, avšak aj s týmto herným variantom si Johan Djourou a spol. poradili.
56
Loptu majú v týchto momentoch vo svojej moci viac Tri korunky, avšak nedarí sa im prekvapiť tradične skvelo organizovanú defenzívu Švajčiarov.
55
Na malú chvíľu bola hra prerušená, keď menšie zdravotné problémy hlásil švédsky stredopoliar Albin Ekdal, ktorý by však podľa všetkého mal pokračovať v zápase podľa svojho gesta smerom k svojmu realizačnému tímu.
54
Tentokrát už švédski futbalisti dostali loptu ďaleko od vlastnej brány, Emil Forsberg sa ju snažil vyviesť okolo Xherdana Shaqiriho, ktorý ho zatiahol za pravú ruku a môže byť rád, že nevidel žltú kartu, ktorá by ho vyradila z prípadného štvrťfinále.
53
Švédi si zatiaľ v defenzívnej robote počínajú vynikajúco, keď sa im podarilo v priebehu pár sekúnd odvrátiť na ďalšie rohové kopy už dva centre od Ricarda Rodrígueza.
52
Ricardo Rodríguez sa dostal k centru už zvnútra pokutového územia, avšak trafil len dobre postaveného Victora Lindelöfa, ktorý posiela loptu na rohový kop.
51
Zatiaľ sledujem mimoriadne svižný úvod druhého polčasu, nedá sa povedať, že by tímy čakali na chybu svojho súpera.
50
Na opačnej strane náznak príležitosti aj pre Švajčiarsko, Victor Lindelöf však pred vlastným brankárom odvracia späť do hry center Michaela Langa.
49
importantPoriadne krkolomne a s veľkým šťastím sa Švédi dostali do veľkej príležitosti, avšak Ola Toivonen po centri Ludwiga Augustinssona v koncovke opäť zlyhal.
48
Xherdan Shaqiri sa snažil odvrátiť loptu do bezpečia, dostal ju však len na autové vhadzovanie pre Švédov. To obstaral Viktor Claesson, po nevýraznej hlavičke Andreasa Granqvista však bude Yann Sommer odkopávať od vlastnej brány.
47
Granit Xhaka sa teraz trochu čuduje verdiktu Damira Skominu, ktorý po jeho súboji s Viktorom Claessonom odpískal hru rukou v podaní švajčiarskeho stredopoliara.
46
Druhý polčas otvorili svojou rozohrávkou Švajčiari, pri pohľade na trávnik zisťujeme, že ani jeden z trénerov sa cez polčasovú prestávku neodhodlal k zmene vo svojej základnej jedenástke.
46
Začal sa druhý polčas.
Osemfinálový súboj medzi Švédskom a Švajčiarskom sa zatiaľ vyvíja v podstate podľa papierových predpokladov. Najskôr sme sledovali tak trochu opatrný úvod z oboch strán, s blížiacim sa záverom prvého polčasu však začali pribúdať príležitosti na oboch stranách. Zakončujúci hráči však zatiaľ zlyhávajú v koncovke, a tak je pred druhým polčasom všetko v boji o postup do štvrťfinále otvorené.
45+2
Prvý polčas sa skončil.
45+1
V záverečných sekundách sme ešte sledovali náznak príležitosti na strane Švajčiarska, Robin Olsen však bol pred vlastnou bránou opäť šikovnejší ako Blerim Džemaili.
45+1
Nadstavovať sa v prvom polčase bude ešte jedna minúta.
45
Švajčiarski fubalisti mali ešte k dispozícii jednu štandardnú situáciu, aj tú však dokázal Robin Olsen bez nejakých väčších problémov vyriešiť.
44
Ďalší z pokusov Xherdana Shaqiriho o prehodenie lopty do pokutového územia na Josipa Drmića sa končí len v rukách Robina Olsena.
43
Švajčiari sa teraz snažia nájsť ďalšiu medzeru v defenzíve Švédska, avšak tentokrát zvolili postupnú kombináciu v pomerne veľkej vzdialenosti od Robina Olsena.
42
No tak v závere prvého polčasu sa nám zápas konečne poriadne rozbehol a na oboch stranách sme videli niekoľko zaujímavých príležitostí.
41
41
importantŠvédi mali k dispozícii rohový kop, po odrazenej lopte sa k centru dostal Mikael Lustig, ktorý našiel Albina Ekdala, ten bol však prekvapený do takej miery, že svoj volej uz tesnej blízkosti nasmeroval vedľa švajčiarskej brány!
40
importantJohan Djourou išiel teraz až príliš neopatrne do súboja s Olom Toivonenom a daroval tak zaujímavú štandardnú situáciu švédskemu tímu. Nepríjemná strela Emila Forsberga našťastie pre Švajčiarsko po teči doplachtila tesne vedľa pravej žrde Sommerovej brány.
39
importantNo a napokon z toho mohol byť otvárajúci gól zápasu, keď sa po prihrávke od Stevena Zubera z veľmi zaujímavej pozície nepresadil Blerim Džemaili, ktorý sa môže len chytiť za hlavu!
38
38
Victor Lindelöf sa teraz poriadne hneval na Damira Skominu, keď si pýtal nedovolený zákrok zo strany Josipa Drmića, je však z toho len autové vhadzovanie Švajčiarska.
37
S blížiacim sa záverom prvého polčasu sledujeme naďalej nie príliš atraktívne futbalové predstavenie zo strany aktérov predposledného osemfinálového súboja na MS v Rusku.
36
No a Helvéti okamžite podnikli protiútok a po práci Valona Behramiho si vybojovali aj úvodný rohový kop zápasu, ktorý však nedokázali využiť na nejaké výraznejšie ohrozenie švédskej defenzívy.
35
Švédom sa naskytla príležitosť štandardnej situácie, center Emila Forsberga na Andreasa Granqvista však švajčiarska defenzíva dokázala odvrátiť.
34
Naopak, Granit Xhaka videl pred sebou priestor, a tak sa približne vo vzdialenosti 25 metrov od brány oprel do lopty, Robin Olsen však v tomto prípade zasahovať nemusel.
33
Švajčiari však predvádzajú vo svojej stredovej formácii zatiaľ veľmi koncentrovaný výkon a Švédom najmä v posledných desiatkach sekúnd vôbec nič nedovoľujú.
32
Posledné sekundy zápasu patrili skôr švajčiarskym futbalistom, a tak sa v týchto momentoch snažia Švédi upokojiť svoje rady postupnou kombináciou.
31
Ricardo Rodríguez chcel prekvapiť Robina Olsena, keď namiesto centra zvolil z úctyhodnej vzdialenosti strelecký pokus, ten však bol mimoriadne nevýrazný.
30
yellowCardMenšia komplikácia pre Švédsko. Mikael Lustig si počínal veľmi tvrdo a nedovolene proti Josipovi Drmićovi, z rúk Damira Skominu vidí žltú kartu a v prípade postupu svojho tímu si vo štvrťfinále nezahrá.
29
Tak tesne pred uplynutím polhodiny hracieho času sme sledovali zatiaľ najväčšiu príležitosť stretnutia, ktorá by kvalite zápasu mohla do nasledujúcich momentov pomôcť.
28
28
importantObrovská príležitosť Švédska! Ludwig Augustinsson najskôr po svojom zblokovanom centri Michaelom Langom zahral rukou, Švajčiari však nepochopiteľne prestali hrať, lopta sa cez Toivonena dostala k Marcusovi Bergovi, ten však po skvelom zásahu Yanna Sommera svoju streleckú smolu neprelomil ani tentokrát!
27
Po sérii súbojov v strede poľa sa naskytla možnosť na postupný útok, Valon Behrami však svoju kombináciu so Stevenom Zuberom pokazil.
26
Viktor Claesson chcel na opačnej strane odpovedať dlhou loptou na Olu Toivonena, avšak tento úmysel mu absolútne nevyšiel. Yann Sommer tak môže opäť odkopávať od vlastnej brány.
25
Steven Zuber sa snažil preniesť ťažisko hry na pravú stranu, kde však dobrou prácou pokryl Xherdana Shaqiriho švédsky ľavý bek Ludwig Augustinsson.
24
Po osi Xhaka-Džemaili sa lopta dostala ku komu inému, ako k Xherdanovi Shaqirimu, ten konečne svojim centrom našiel hlavu Stevena Zubera, ktorý bol ale v pomerne náročnej pozícii, a tak nemohol dôraznejšie hlavičkovať.
23
23
Valon Behrami si teraz vypočul poriadne dôrazný príhovor od Damira Skominu potom, čo v osobnom súboji v strede poľa stiahol k zemi Emila Forsberga.
22
Švajčiari držia v polovici prvého polčasu loptu vo svojej moci, Švédi však predvádzajú aktívne napádanie, ktorým dostávajú svojho súpera pod tlak.
21
Ústredný muž švajčiarskej ofenzívy Xherdan Shaqiri sa už v polovici prvého polčasu začína tváriť trochu "kyslo", keďže mu ani tentokrát nevyšiel jeho pokus o dlhý pas na Josipa Drmića.
20
Ricardo Rodríguez na ľavej strane defenzívy Švajčiarska nie je do týchto chvíľ taký výrazný ako obyčajne. Ani tentokrát sa mu nepodarilo úspešne zakombinovať so Stevenom Zuberom.
19
Švajčiari sa presunuli do ofenzívy, Xherdan Shaqiri chcel opäť vymyslieť prekvapivú prihrávku do pokutového územia na Blerima Džemailiho, toho ale dobre postrážil Victor Lindelöf.
18
Manuel Akanji s Marcusom Bergom sa dnes budú stretávať v nespočetnom množstve osobných súbojov. Berg sa však do týchto chvíľ proti svojmu "osobnému strážcovi" príliš presadiť nedokáže.
17
Momentálne sledujeme pasáž stretnutia, v ktorej sa ani jedno z mužstiev nevie dostať k nejakej súvislejšej kombinácii. Loptu na svojich kopačkách držia v posledných sekundách najmä Švajčiari.
16
Ďalšie menšie zaváhanie vo švajčiarskej defenzíve, keď tentokrát išiel nedôrazne do súboja s Emilom Forsbergom Yohan Djourou, Forsberg však zaskočený už na odraz lopty nereagoval.
15
Máme za sebou úvodnú štvrťhodinu zápasu, no a musíme povedať, že zápas sa zatiaľ vyvíja podľa predpokladov. Doposiaľ sme sledovali jednu veľkú príležitosť, v ktorej sa však pred Yannom Sommerom nepresadil Marcus Berg.
14
Xherdan Shaqiri krútil loptu ľavačkou z pravej strany smerom k bráne, na jeho center však nenaskočil nikto z dvojice Blerim Džemaili-Josip Drmić.
13
Švajčiari v strede poľa zatiaľ veľmi dobre pristupujú k súperom, a tak majú švédski futbalisti do týchto chvíľ veľké problémy prepasírovať loptu po zemi na svojich hrotových útočníkov.
12
Manuel Akanji chcel vysokou loptou na pravú stranu nájsť Xherdana Shaqiriho. Jeho prihrávka síce nebola presná, napriek tomu si za svoj úmysel vyslúžil pochvalu od svojho spoluhráča.
11
Xherdan Shaqiri ukázal skvelý prehľad v hre, poslal dlhú loptu do pokutového územia na Blerima Džemailiho, ktorý ale v tak trochu akrobatickej pozícii nedokázal dôraznejšie zakončiť.
10
Opäť sme sledovali osobný súboj dvojice Berg-Akanji, aj tentokrát bol úspešnejší obranca švajčiarskeho celku, a tak môže Yann Sommer upokojiť hru odkopom od vlastnej brány.
9
9
O pár sekúnd neskôr trochu dezorientovaní Švajčiari môžu ďakovať skvelému obrannému zákroku Manuela Akanjiho, ktorý nedovolil skórovať Marcusovi Bergovi.
8
8
importantOla Toivonen zaskočil defenzívu Švajčiarska prihrávkou na Marcusa Berga, ten však v rozhodujúcej chvíli v dobrej pozícii loptu netrafil vôbec podľa svojich predstáv.
7
Severania si v kombinácii nerozumeli, hra sa presunula na opačnú stranu a sledovali sme prvú strelu do priestoru brány, Robin Olsen si však zákrok proti Stevenovi Zuberovi vychutnal.
6
Michael Lang svojim centrom do pokutového územia prekvapil aj vlastného spoluhráča Josipa Drmića, akcia Helvétov sa tak končí a dopredu môžu ísť Švédi.
5
Švédi kombinujú v okolí poliaceho kruhu, avšak zatiaľ nenašli potrebnú medzierku v pripravenej defenzíve Švajčiarov.
4
Emil Forsberg sa snažil predrať cez Blerima Džemailiho, počínal si však nedovolene, a tak sa ozvala píšťalka pozorného rozhodcu Damira Skominu.
3
O pár sekúnd sa Granit Xhaka ukázal už v lepšom svetle, keď sám odvrátil do bezpečnej vzdialenosti center do pokutového územia svojho tímu.
2
2
Na opačnej strane potvrdil svoju povesť v osobnom súboji s Ola Toivonenom Granit Xhaka, ktorý si však počínal nedovolene, a tak ponúkol štandardnú situáciu švédskenu tímu.
1
Damir Skomina fúkol do píšťalky a odštartoval tak siedme osemfinále majstrovstiev sveta v Rusku. Rozohrávku obstarali síce Švédi, po pošmyknutí Mikaela Lusitga sa však už po pár sekundách dostal k streleckému pokusu Xherdan Shaqiri, mieril však nepresne.
1

Švédsko: Olsen – Lustig, Lindelöf, Granqvist (C), Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg – Berg, Toivonen.
Náhradníci: Johnsson, Nordfeldt – Durmaz, Guidetti, Helander, Hiljemark, P. Jansson, Krafth, Kiese Thelin, M. Olsson, Rohdén.

Švajčiarsko: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, Ricardo Rodríguez – Behrami (C), Xhaka – Shaqiri, Džemaili, Zuber – Drmić.
Náhradníci: Bürki, Mvogo – Elvedi, G. Fernandes, Embolo, Gavranović, Freuler, Moubandje, Zakaria, Seferović.

Rozhodca: Damir Skomina – Jure Praprotnik, Robert Vukan (všetci Slovinsko) – Nawaf Shukralla (Bahrajn) – Daniele Orsato (Taliansko), Roberto Diaz (Španielsko), Bastian Dankert (Nemecko).
Vážení fanúšikovia!

Zloženie štvrťfinálových dvojíc na futbalových MS v Rusku je takmer kompletné. Do kompletného zoznamu nám chýbajú už iba dva tímy. O jednu z dvojice zvyšných miesteniek medzi najlepšou osmičkou turnaja sa vo veľmi zaujímavom európskom súboji v Petrohrade pobijú od 16.00 futbalisti Švédska a Švajčiarska.

ŠVÉDSKO

Švédski futbalisti neprišli na šampionát s nejakými vysokými ambíciami, avšak práve to im môže byť veľkou výhodou. Potvrdili to aj v základnej skupine, keď v pomerne náročnej konkurencii Nemecka, Mexika a Južnej Kórey dokázali získať v troch dueloch šesť bodov a do vyraďovacích bojov tak išli z najvýhodnejšej pozície. Veľkou výsadou Škandinávcov sa ukazuje byť defenzíva. V skupinových bojoch totiž ich brankárska jednotka Robin Olsen inkasovala len dva góly, aj to vo veľmi nešťastnom dueli s Nemeckom. Švédi si pri svojom vstupe do turnaja v psychicky náročnom zápase s Južnou Kóreou napriek miestami zdrvujúcemu tlaku poradili len chudobným výsledkom 1:0, keď sa z pokutového kopu presadil kapitán Andreas Granqvist. Nasledoval spomínaný nešťastný súboj s Nemeckom. V tomto dueli sa zase naopak museli zverenci trénera Janneho Anderssona brániť takmer sústavnému obrovskému tlaku obhajcov majstrovského titulu, napriek tomu siahali na senzačný výsledok. Do vedenia dostal Švédov krátko po polhodine hry Ola Toivonen. Po zmene strán však najskôr vyrovnal Marco Reus, Švédom nepomoholo ani vylúčenie Boatenga a o troch bodoch pre National Elf tak rozhodol nádhernou strelou z 95. minúty zápasu Toni Kroos. V záverečnom zápase skupiny v boji o prvé miesto Švédi jednoznačne prevýšili až nezvyčajne odovzdaných Mexičanov, ktorých po presnom zásahu Ludwiga Augustinssona, ďalšej premenenej penalte Andreasa Granqvista a vlastnom góle Edsona Alvareza zdolali jednoznačne 3:0. Jannemu Anderssonovi však v poslednom stretnutí skupiny pridalo nejaké vrásky na čele absencia jedného z kľúčových mužov ofenzívy Sebastiana Larssona, ktorý si dnes musí odpykať trest za dve žlté karty.

ŠVAJČIARSKO

Švajčiari mali v základnej skupine podobne náročných súperov ako Švédsko. Navyše, hneď pri vstupe do MS museli čeliť topfavoritovi a päťnásobnému šampiónovi Brazílii. Helvéti však duel vďaka obetavému výkonu zvládli a vydolovali z neho dôležitý bod po remíze 1:1, keď na otvárací gól z kopačky Philippeho Coutinha odpovedal presnou hlavičkou Steven Zuber. Tento pomerne priaznivý výsledok pomohol zverencom Vladimira Petkovica aj psychicky. Ukázalo sa to už v nasledujúcom zápase so Srbskom. Švajčiari v ňom dlho ťahali za kratší koniec, inkasovali rýchly gól od Aleksandara Mitrovića. Potom však prišiel nádherný projektil z kopačky Granita Xhaku a v nadstavenom čase fantasticky premeneným brejkom vystrelil svojmu tímu víťazstvo Xherdan Shaqiri. Posledný duel skupiny proti Kostarikeby sa zo švajčiarskeho pohľadu dal označiť tak trochu aj ako šťastie v nešťastí. S Kostarikou totiž Petkovicovi zverenci len remizovali 2:2, keď si mimoriadne nešťastný vôastný gól dal v závere sám brankár Yann Sommer, avšak Srbi s Brazíliou neuhrali ani bod, a tak do vyrďovacej fázy postúpili švajčiarski futbalisti. Poriadnou komplikáciou pre Vladimira Petkovica pred týmto mimoriadne náročným súbojom je, že mu budú pre kartové tresty chýbať obrancovia Fabian Schär a Stephan Lichtsteiner.

Poriadnou raritou je, že napriek tomu, že sa tieto dva tímy stretli v celej histórii vo vzájomných zápasoch už 29-krát, tak dnes to bude ich vôbec premiérový súboj na vrcholnom podujatí. Ak by sa podarilo postúpiť Švajčiarsku, pre Helvétov by to bolo prvé štvrťfinále MS od domáceho šampionátu z roku 1954. Švédi sa medzi najlepšiu osmičku prepracovali naposledy v roku 1994, keď v USA dokráčali až k bronzovým medailám.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Švédi vyradili Švajčiarov, rozhodca v závere odvolal pokutový kop