Francúzsko postúpilo do semfinále, brankár Uruguaja napodobnil chybu Kariusa

Uruguajský brankár Fernando Muslera robí chybu, po ktorej Francúzsko vyhráva 2:0. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|6. júl 2018 o 00:00

Uruguaj na šampionáte končí.

MS vo futbale 2018, štvrťfinále:

Uruguaj - Francúzsko 0:2 (0:1)

Góly: 40. Varane, 61. Griezmann

ŽK: Bentancur, Rodriguez - Hernandez, Mbappé. Rozhodovali: Pitana - Maidana, Belatti (všetci Arg.), 43 319 divákov.

Uruguaj: Muslera - Caceres, Giménez, Godín, Laxalt - Nandez (73. Urretaviscaya), Torreira, Vecino, Bentancur (59. Rodriguez) - Suárez, Stuani (59. Gomez)

Francúzsko: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kanté - Mbappé (87. Dembele), Griezmann (90.+3 Fekir), Tolisso (80. Nzonzi) - Giroud

BRATISLAVA, NIŽNIJ NOVGOROD. Stopér Uruguaja José Giménez pár minút pred koncom zápasu už nezvládal emócie. Tiekli mu slzy, úpenlivo plakal.

Presne rovnako ako malý chlapec v hľadisku, ktorého si kamera často všímala.

Oscar Tabárez, tréner Uruguaja.
Oscar Tabárez, tréner Uruguaja. (Autor: TASR/AP)

Smutne hľadel do neba aj tréner Uruguaja Oscar Tabárez, vo veku 71 rokov najstarší tréner na MS vo futbale 2018 v Rusku.

El Maestro (učiteľ), ako ho prezývajú, bojuje od roku 2016 s Guillain-Barrého syndrómom. Ten ho zásadne obmedzuje pri pohybe a je nútený používať elektrický vozík alebo barly.

Hovorí sa o ňom, že má geniálny trénerský mozog. Že jeho taktika je taká premyslená, že by mu drvivá väčšina kolegov mohla závidieť.

V piatkovom štvrťfinále to však nestačilo.

Futbalisti Francúzska sa stali prvými semifinalistami majstrovstiev sveta. Vo štvrťfinále porazili Uruguaj 2:0 a v utorok 10. júla (o 20.00 SELČ) vyzvú lepšieho z dvojice Brazília – Belgicko.

„V prvých dvadsiatich minútach sme vynaložili veľké fyzické úsilie, ale nevyužili sme slabiny Francúzska. Otvárací gól ovplyvnil celý zápas, cez prestávku sme diskutovali, no v druhom polčase sme nenašli riešenie. Hráči odovzdali všetko,“ vravel Tabaréz podľa BBC.

MS vo futbale 2018: Pozrite si momentky zo zápasu Uruguaj - Francúzsko: fotogaléria

6.7.2018

Francúzi boli lepší

Uruguaj vedie od roku 2006 a trikrát za sebou dostal tím na majstrovstvá sveta, pričom v roku 2010 s ním skončil na štvrtom mieste.

„Francúzsko veľmi dobre kontrolovalo duel a priznávam, bolo lepšie než my. Náš sen na MS sa skončil, prídu nové sny. Cítime smútok, ale musíme sa pohnúť dopredu, viacero elitných krajín vypadlo už skôr. Netreba to dramatizovať, taká je realita,“ dodal Tabréz.

Neoslavoval som, lebo som chcel preukázať rešpekt Uruguajčanom , ktorí mi pomohli v začiatkoch v Atléticu Madrid.

Antoine Griezmann, francúzsky futbalista

Francúzsko si zahrá v semifinále prvýkrát od roku 2006, kedy získali striebro.

„Som hrdý na moje mužstvo. Náš tím je veľmi mladý a stále sa zlepšuje, sme pohromade už štyridsať dní,“ vravel tréner Francúzov Didier Deschamps.

Podľa štatistického portálu CIES Football Observatory má francúzsky káder hodnotu až 1,41 miliardy eur. Znamená to, že ide nielen o najdrahší národný tím prebiehajúceho šampionátu, ale aj v dejinách futbalu.

Tréner Deschamps má v kádri troch (Kylian Mbappé, Ousmane Dembelé a Paul Pogba) z piatich najdrahších hráčov v dejinách futbalu.

Francúzi stavili na výnimočne nadaných mladíkov.

Bez Cavaniho nebol Uruguaj nebezpečný

Bez hviezdneho útočníka Edinsona Cavaniho, ktorý odkrýval so zraneným lýtkom už z osemfinále proti Portugalsku (2:1), nebol Uruguaj nebezpečný.

Druhý slávny útočník Luis Suárez bol odstrihnutý od hry, za celých deväťdesiat minút sa v pokutovom území súpera nedotkol lopty.

Hrdinom zápasu bol Francúz Antoine Griezmann, muž, ktorý sa netají tým, že miluje Uruguaj. Griezmann najprv v prvom polčase asistoval na gól Raphaela Varana a v 60. minúte pridal sám druhý gól.

Aj vďaka obrovskej chybe skúseného brankára Fernanda Musleru. Strela vo vzduchu zaplávala, Muslera urobil úkrok do strany, loptu mu brnkla do rukavíc a skončila bráne.

Bol to podobný kiks ako spravil Nemec Lorius Karius z FC Liverpool v nedávnom finále Ligy majstrov (Real Madrid v ňom vyhral 3:1 - pozn. red.).

„Lopta pri mojom góle zaplávala, pre brankára sú takéto strely komplikované, takže som to vyskúšal. Neoslavoval som, lebo som chcel preukázať rešpekt Uruguajčanom , ktorí mi pomohli v začiatkoch v Atléticu Madrid,“ povedal Griezmann.

Stručný priebeh zápasu:

I. polčas:

Uruguaj sa musel zaobísť bez Cavaniho, vedľa Suáreza na hrote útoku ho nahradil Stuani. Francúzi sa spočiatku nedostávali k rýchlym akciám, ktorými sa presadili v osemfinálovom stretnutí s Argentínou.

Predovšetkým Torreira a Suárez zamestnávali francúzskych krajných obrancov, aby nemohli podporovať ofenzívu. Uruguaj zahrozil z rohového kopu, pred Stuanim zachránil francúzsky brankár Lloris.

Francúzsko si prvú šancu vypracovalo v 15. minúte, keď Giroud našiel osamoteného Mbappého v šestnástke, ale ten hlavou zle trafil a lopta skončila nad bránkou.

Uruguaj dokázal kombinovať, no vpredu mu chýbalo viac hráčov. Rovnako dopadli tiež dva výpady Francúzska po pravej strane, prihrávky Pavarda i Mbappého prešli celým pokutovým územím, kde absentovali nabiehajúci hráči.

Francúzi sa však presadili zo štandardnej situácie, Griezmannov priamy kop usmernil do siete Varane.

Uruguajci takmer vyrovnali ešte do polčasu veľmi podobným spôsobom, Lloris však bravúrne zlikvidoval hlavičku Caceresa a Godín z dorážky prestrelil bránku.

II. polčas:

Juhoameričania sa po prestávke snažili o početnejšie útočné akcie, ale tie príliš neohrozovali konsolidovanú defenzívu protivníka.

Zareagovali dvojnásobným striedaním a na trávnik vybehli Gomez s Rodriguezom, ale vzápätí museli doháňať už dvojgólové manko. V 61. minúte ich nepodržal brankár Muslera, keď pustil za chrbát Griezmannov pokus.

Francúzsko od tohto momentu kontrolovalo priebeh ešte výraznejšie, Uruguaju sa nedarilo zdramatizovať duel a neustále si musel dávať pozor na rýchlonohých brejkových hráčov súpera.

Priestor sa otvoril napríklad Tolissovi, ktorého strela preletela len tesne nad. Uruguajci sa nezmohli na nápor ani v závere, od druhého inkasovaného gólu pôsobili odovzdane a Francúzsko bez ťažkostí postúpilo do semifinále.

Online prenos: Uruguaj - Francúzsko (MS vo futbale 2018, 1. štvrťfinále)

Majstrovstvá sveta Štvrťfinále 2017/2018
06.07.2018 o 16:00
Uruguaj
0:2
(0:1, 0:1)
90+5 minúta
Francúzsko
Góly: 40. Varane, 61. Griezmann. ŽK: 38. Bentancur (URU), 69. C. Rodríguez (URU) – 33. Hernández (FRA), 69. Mbappé (FRA). Rozhodca: Pitana – Maidana, Belatii (všetci Argentína).
Nateraz je to z našej strany všetko, ale nezabúdajte, že veľký štvrťfinálový šláger medzi Brazíliou a Belgickom štartuje už o 20:00. Zatiaľ ďakujeme za pozornosť.
Meno prvého semifinalistu 21. majstrovstiev sveta vo futbale je známe. Francúzi v boji o finále vyzvú úspešnejšieho z dvojice Brazília-Belgicko. O postupe Les Blues rozhodli gólmi Varane a Griezmann, ktorému k presnému zásahu výrazne pomohla hrubá chyba Fernanda Musleru.
90+5
90+5
Hugo Lloris zrejme uzavrel zápas úspešným pokrytím uruguajského centra z pravej strany a už sa môže aj spoločne so svojimi spoluhráčmi tešiť na semifinálové zápolenie proti úspešnejšiemu z dvojice Brazília-Belgicko.
90+4
Nepresný center zmaril ofenzívne snaženie Uruguajcov. Na ich tvárach je badať veľké sklamanie a smútok.
90+3
changeStriedanie v tíme Francúzsko: z ihriska odchádza Antoine Griezmann, prichádza Nabil Fékir.
90+2
Cristian Rodríguez chcel potiahnuť loptu na útočnú polovicu. Proti presile Francúzov sa však nepresadil.
90+1
Tento zápase sa bude hrať ešte päť minút. V prvej z nich sa Uruguajci k ničomu zaujímavému na útočnej polovici nedostali a po ruke Torreiru budú pri lopte ich oponenti.
90
Plynie posledná minúta riadneho hracieho času štvrťfinále medzi Uruguajom a Francúzskom. Čakáme na údaj o nadstavenom čase, zatiaľ čo Uruguajci ešte predvádzajú zúfalý záverečný nápor.
89
Jeho rozohrávky sa ujal Antoine Griezmann, ktorého strela preletela ponad Muslerovo brvno.
88
Po striedaní, ktorého aktérmi boli dvaja francúzski mladíci, Uruguajci faulovali Paula Pogbu. Nasledovať bude priamy voľný kop.
88
changeStriedanie v tíme Francúzsko: z ihriska odchádza Kylian Mbappé, prichádza Ousmane Dembèlé.
87
Luis Suárez poslal prihrávku dopredu Cristianovi Rodríguezovi, ktorý však proti Raphaelovi Varanovi nemal šancu. Stopér Francúzska skúsene odblokoval súpera a nechal loptu prejsť mimo hraciu plochu.
85
Hugo Lloris si elegantným spôsobom poradil s napádajúcim Luisom Suárezom. Na jeho kúzelný moment Uruguajci zatiaľ márne čakajú.
84
Striedajúci Urretaviscaya chcel využiť svoju rýchlosť na prekonanie Lucasa Hernándeza, spadol na zem, no o faul nešlo a tak to vyhodnotil aj hlavný arbiter duelu.
83
31-ročný Giroud neuspel na hrote francúzskeho útoku a loptu pre svoj tím nevybojoval.
82
Olivier Giroud sa dral dopredu popri postrannej čiare na ľavej strane. Urretaviscaya ho však ďaleko nepustil a francúzsky útočník si navyše pomohol faulom.
80
Prvé striedanie Francúzov. Corentin Tolisso sa z ihriska vôbec neponáhľal a pri odchode k priestoru určenému na striedanie stihol pozdraviť viacerých spoluhráčov. Novým mužom na trávniku je Steven N'Zonzi.
80
changeStriedanie v tíme Francúzsko: z ihriska odchádza Corentin Tolisso, prichádza Steven N'Zonzi.
78
Laxal odcentroval z ľavej strany do pokutového územia pravačkou. Loptu poslal do bezpečia z pohľadu Francúzov Corentin Tolisso.
76
Kylian Mbappé chcel svoje individuálne snaženie dotiahnuť do dokonalosti a po obohratí Godína mal v úmysle pokračovať s loptou do pokutového územia. Zastavil ho však Laxalt.
75
Francúzi majú súboj pod kontrolou a pevným krokom kráčajú smerom k semifinálovým dverám. Podarí sa ešte Uruguaju vrátiť do hry?
73
changeStriedanie v tíme Uruguaj: z ihriska odchádza Nahitan Nández, prichádza Jonathan Urretaviscaya.
73
73
importantO osude stretnutie mohol definitívne rozhodnúť Corentin Tolisso. Záložník Bayernu Mníchov mohol posunúť loptu po svojej ľavici Hernándezovi, alebo sám zakončiť. Rozhodol sa pre druhú alternatívu, ale z dobrej pozície minul Muslerovu bránu!
71
Do konca riadnej hracej doby prvého štvrťfinále ostáva ešte necelých dvadsať minút. Uruguaj bude tretíkrát v dueli striedať. Didier Deschamps si svoje možnosti na zmeny zatiaľ šetrí.
69
69
yellowCardKylian Mbappé a Cristian Rodríguez dostali žltú kartu. Takto vyriešil Néstor Pitana šarvátku, pre ktorú sa nehralo zhruba tri minúty.
68
Argentínsky arbiter Néstor Pitana musí krotiť vášne. Spor vznikol pravdepodobne preto, že Uruguajci podozrievali Mbappého zo simulovania.
67
Roztržka na trávniku medzi Uruguajcami a Francúzmi, zatiaľ čo na trávniku ležal Kylian Mbappé.
66
Uruguaj už musí vrhnúť všetky sily do útoku. Tým sa zároveň otvára priestor Francúzom na rýchle kontry, na ktoré majú Les Blues vhodné hráčske typy.
64
Novic na trávniku Cristian Rodríguez sa prezentoval dvomi strelami. Prvý bola zablokovaná, druhá mala omnoho nádejnejšie parametre, ale minula Llorisovu svätyňu.
63
Uruguaj so snahou o rýchlu odpoveď prostredníctvom rohového kopu. Na zadnej žrdi si naskakoval Cáceres, bol však pokrytý.
61
61
goalFrancúzsko dalo gól!
Les Blues sa dostali do vedenia 2:0! Pri strele ANTOINA GRIEZMANNA predviedol obrovské zaváhanie Fernando Muslera. Skúsenému gólmanovi prepadla lopta cez ruky za bránkovú čiaru.
60
Óscar Tabárez sa nakoniec rozhodol pre dvojité striedanie. Ofenzívu svojho mužstva sa snaží rozprúdiť Cristianom Rodríguezom a Maxim Gómezom.
59
changeStriedanie v tíme Uruguaj: z ihriska odchádza Rodrigo Bentancur, prichádza Cristian Rodríguez.
59
changeStriedanie v tíme Uruguaj: z ihriska odchádza Cristhian Stuani, prichádza Maxi Gómez.
58
Martin Cáceres poslal z pravej strany do šestnástky Francúzska strieľaný center, z ktorého však nerezultovalo zakončenie.
56
56
Rodrigo Bentancur vystrelil z hranice pokutového územia, ale len veľmi, veľmi nepresne. Uruguaj chystá prvú zmenu.
55
Matias Vecino, spoluhráč slovenského stopéra Milana Škriniara z Interu Miláno, sa previnil útočným faulom.
54
Uruguaj sa presunul s loptou na útočnú polovicu, kde môže ďalej pôsobiť po zrazenom pokuse o center v podaní Cáceresa.
53
Po odvrátenom centri sa z úctyhodnej vzdialenosti oprel do lopty Benjamin Pavarda, zrejme posmelený aj svojím výstavným kúskom zo súboja proti Argentíne. Tentoraz však rovnako úspešný nebol.
52
Kylian Mbappé čaroval s loptou v pokutovom území Uruguaja. Trojica protihráčov ho však dokázala ustriehnuť. Nasledovať bude rohový kop Francúzov.
50
50
V pokutovom území Urugaja sa odohrala zrážka medzi Pogbom, Cáceresom a Muslerom. Všetci traja môžu pokračovať v hre bez nutnosti ošetrenia.
49
Francúzi sa po zmene strán, pochopiteľne, nemusia nikam ponáhľať. Uvidíme, či sa Uruguajcom podarí dostať súpera pod tlak.
48
48
32-ročný brankár sa následne pohral s nervami uruguajských priaznivcov, keď robil kľučku na Griezmanna. Mal šťastie, že od francúzskeho ofenzívneho hráča sa lopta odrazila mimo jeho troch žrdí.
47
Griezmannov center z ofenzívnej štandardnej situácie sa stal jednoduchou prácou pre brankára Fernanda Musleru.
46
Počas polčasovej prestávky sa ani jeden z kormidelníkov nerozhodol striedať. Prvá akcia druhého polčasu patrila Griezmannovi, ktorého zastavil José María Giménez.
46
Začal sa druhý polčas.
Po úvodnej štyridsaťpäťminútovke majú bližšie k postupu do semifinále Francúzi. Do vedenia ich v 40. minúte poslal presnou hlavičkou stopér Raphael Varane. Rovnakou mincou mohol odpovedať Cáceres, ale vyrovnaniu zabránil skvelý zákrok Llorisa, ktorý tak ako správny kapitán podržal svoj tím v kľúčovom momente.
45+2
Prvý polčas sa skončil.
45+2
Záver prvého polčasu sa nesie v znamení ofenzívnej aktivity Uruguaja. Ten by rád vyrovnal ešte pred zmenou strán, ale už to nestihne. Úspech neprinieslo ani snaženie Suáreza.
45+1
Do pokutového územia Francúzska sa dostala lopta trikrát za sebou v krátkom časovom slede. Ani v jednom prípade sa však Uruguajci nedostali k zakončeniu na Llorisa.
45
V prvom polčase sa budú hrať nad rámec riadneho hracieho času dve minúty.
44
44
importantPred odchodom do kabín mohlo byť vyrovnané 1:1! Na center zo štandardnej situácie si naskočil muž, ktorý ju vybojoval. Martin Cáceres výborne hlavičkoval, ale Hugo Lloris mu odoprel gólovú radosť exkluzívnym zákrokom! Dorážal ešte Godín, ale kapitán Uruguaja z tesnej blízkosti prestrelil francúzsku svätyňu!
43
N'Golo Kanté fauloval Martina Cáceresa. La Celeste majú k dispozícii ofenzívnu štandardnú situáciu, po ktorej príde center do francúzskej šestnástky.
42
Uruguajci sa snažili o okamžitú odpoveď. Po rohovom kope však nenašli spôsob, ako vážnejšie ohroziť francúzskeho kapitána Huga Llorisa.
40
Otvárací gól prvého štvrťfinálového zápolenia padol päť minúť pred koncom úvodného dejstva! Antoine Griezmann poslal loptu centrom do pokutového územia Uruguaja, kde sa hlavičkovým zakončením k vzdialenejšej žrdi gólovo presadil francúzsky stopér RAPHAEL VARANE! 25-ročný stredný obranca poslal svojím tretím presným zásahom za reprezentáciu Les Blues do vedenia.
38
38
yellowCardRodrigo Bentancur predviedol tvrdý zákrok na Tolissa. 22-ročný stredopoliar sa za svoj faul ospravedlnil, ale na rozhodnutí Pitanu udeliť mu žltú kartu už nič nezmenil.
37
Stuaini chcel prihrávkou do priestoru pravej vertikály nájsť Cáceresa. Ten by však musel disponovať rýchlosťou Mbappého, aby mal šancu loptu dostihnúť. I tak by sa mu to možno nepodarilo.
35
35
Na druhej strane predviedol Uruguaj útočnú akciu so zakončením Matiasa Vecina. Hugo Lloris si bez problémov poradil. Predsa len, nešlo o príliš nebezpečnú strelu.
34
Kylian Mbappé dokázal dostihnúť loptu a predložiť ju pred bránu Uruguaja. V šestnástke však nefiguroval žiadny jeho spoluhráč.
33
33
yellowCardNathian Nández unikol Lucasovi Hernándezovi, ktorý ho zastavil ťahaním za dres. Ľavý bek Francúzska inkasoval po zásluhe žlté napomenutie.
32
Lucas Hernández sa už hotoval vhodiť loptu spoza postrannej čiary späť na ihrisko. Néstor Pitana mu však odpískal nedovolený zákrok.
30
30
Prízemný center Benjamina Pavarda z pravej strany zasiahol v pokutovom území Mbappé, k lopte sa snažil dostať Tolisso, ale do šance ho nepustil pozorný Cáceres.
29
Rodrigo Bentancur posunul loptu v útočnej zóne po svojej ľavici, kde očakával Laxalta. Keďže ten v predmetnom priestore absentoval, za loptou sa rozbehol sám Bentancur. Neuspel však v súboji s Pavardom.
28
Pogba s úmyslom prehodiť loptu na Griezmanna. Realizácia tohto nápadu však Francúzom nevyšla a lopty sa zmocnil brankár Fernando Muslera.
26
Nesmierne rýchly Mbappé vnikol do pokutového územia Uruguaja, snažil sa individuálnym spôsobom presadiť cez Laxalta, no ten sa nenechal prekabátiť.
25
Uruguajci síce získali loptu na vlastnej polovici, ale dlho ju vo svojej moci neudržali. Prihrávka na Cáceresa bola príliš prudká a obranca už nestačil loptu zachytiť v hre.
23
Benjamin Pavard, ktorý dnes nastúpil na desiaty reprezentačný zápas, potreboval po strete so Suárezom chvíľu na zotavenie. Pravý bek však je v poriadku a môže vhadzovať.
22
Po Griezmannovom centri z rohu sa lopta točila smerom k bráne. Z pokutového územia ju odhlavičkoval Suárez a po chvíli previedol ďalší úspešný obranný zákrok Diego Godín.
21
21
Pogba poslal loptu na pravé krídla rozbehnutému Pavardovi, ktorý musel poriadne zabrať, aby ju ešte stihol na hracej ploche. Podarilo sa mu to a jeho center bol zrazený na rohový kop.
20
Francúzi predviedli peknú kombináciu s rýchlou výmenou lopty. Ofenzívna iniciatíva následne stroskotala pri Griezmannovi, ktorý najprv nasadil jasličky Laxaltovi, ale potom mu nevyšla prihrávka.
19
V devätnástej minúte vyskúšal strelecké šťastie Paul Pogba. 25-ročný záložník však minul tri žrde, ktoré háji Fernando Muslera.
18
Nepresnosť v podaní Giméneza, po ktorej skončila lopta v aute, umožňuje Francúzom kombinovať na súperovej polovici.
17
Hugo Lloris, ktorý dnes chytá 102 zápas za francúzsku seniorskú reprezentáciu, uviedol loptu späť do hry odkopom od svojej svätyne.
15
15
importantV pätnástej minúte mohlo byť 1:0 pre Francúzov! Olivier Giroud hlavičkovou prihrávkou uvoľnil Kyliana Mbappého, ktorý bol pred bránou Uruguaja úplne osamotený, no zakončoval zo záklonu a nepresne. Zdalo sa, že ešte mohol počkať a pokúsiť sa spracovať loptu na hrudi, ale rozhodol sa hlavičkovať.
14
14
Po centri od rohovej zástavky a následnej hlavičke Giméneza musel byť v pohotovosti Hugo Lloris, ktorý odvrátil loptu do bezpečia pred dobiedzajúcim hráčom Uruguaja.
13
Prvý rohový kop stretnutia získali Uruguajci. Zahrá ho Lucas Torreira.
12
Pískalo sa proti Francúzom. Stopér Samuel Umtiti fauloval Luisa Suaréza.
11
Antoine Griezmann odcentroval loptu do pokutového územia, vo vzduchu sa k nej dostal Raphael Varane, ale hlavičkoval z ťažkej pozície, a tak nemohol zakončiť podľa predstáv.
10
Tvrdý zákrok Stuaniho, ktorý v základnej zostave nahradil zraneného Cavaniho, na ľavého beka Francúzska Lucasa Hernándeza. Francúzi budú zahrávať štandardnú situáciu.
8
8
Paul Pogba fauloval v stredovej zóne Cristhiana Stuaniho. Francúzsky stredopoliar si musí dnes dávať pozor na nedovolené zákroky, pretože prípadná žltá karta by mu neumožnila nastúpiť na potenciálne semifinále.
7
Kylian Mbappé poslal z pravého krídla loptu pred bránu Musleru. Z pohľadu defenzívnej činnosti dobre zapracoval Martin Cáceres, ktorý odvrátil pred Tolissom.
5
Tentoraz sa už Uruguajcom podarilo vystreliť zvnútra francúzskej šestnástky. Luis Suárez však netrafil francúzsku bránu.
4
Uruguaj prvý raz v zápase pohrozil francúzskej defenzíve peknou akciou. Vnútri pokutového územia sa takmer dostal k lopte Cristhian Stuani.
2
V druhej minúte je hra prerušená, pretože na trávnik spadol po kontakte s Giménezom francúzsky hrotový útočník Olivier Giroud. Bude však v poriadku.
1
Ako prvý sa v úvodnom štvrťfinále majstrovstiev sveta vo futbale 2018 dotkol lopty Luis Suárez. Uruguaj nastúpil v tradičnej modro-čiernej farebnej kombinácii, Francúzi v bielych dresoch.
1

Uruguaj: Muslera – Cáceres, J. Giménez, Godín (C), Laxalt – Nández, Torreira, Vecino, Bentancur – L. Suárez, Stuani.
Náhradníci: Campaña, Silva – Varela, C. Sánchez, C. Rodríguez, De Arrascaeta, G. Silva, Maxi Pereira, Gómez, Coates, Urretaviscaya.

Francúzsko: Lloris (C) – Pavard, Varane, Umtiti, Hernández – P. Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann, Tolisso – Giroud.
Náhradníci: Aréola, Mandanda – Kimpembe, Mendy, Rami, Sidibé, N'Zonzi, O. Dembèlé, Fékir, Lemar, Thauvin.

Rozhodca: Pitana – Maidana, Belatii (všetci Argentína).
Na 21. majstrovstvách sveta v Rusku ostalo už len osem tímov. Štvrťfinálovú fázu turnaja otvorí duel medzi Uruguajom a Francúzskom. V tomto priamom prenose vám podrobne priblížime jeho priebeh.

URUGUAJ

La Celeste na majstrovstvách sveta vo futbale

Uruguajské národné futbalové mužstvo sa v Rusku zúčastňuje svojho trinásteho svetového šampionátu v histórii. Jeho najväčším úspechom sú dva tituly z rokov 1930 a 1950. Uruguaj tiež obsadil trikrát nepopulárne štvrté miesto, naposledy v roku 2010. Pred štyrmi rokmi v Brazílii vypadol v osemfinále po prehre 0:2 s Kolumbiou.

Ako postúpili do Ruska?

Zverenci skúseného kormidelníka Óscara Tabáreza si zabezpečili miestenku na ruský mundial zásluhou druhého miesta v konečnej tabuľke juhoamerickej časti kvalifikácie, ktorej najlepším strelcom bol uruguajský kanonier Edinson Cavani s desiatimi strelenými gólmi.

Cesta Uruguaja do štvrťfinále

Uruguajci majú zatiaľ na svetovom šampionáte 2018 stopercentnú bilanciu. Základnú A-skupinu ovládli vďaka trom triumfom, keď postupne zdolali Egypt 1:0, Saudskú Arábiu 1:0 a Rusko 3:0. Na tieto tri výsledky nadviazali v osemfinále víťazstvom 2:1 nad Portugalskom, ktoré zariadil dvomi presnými zásahmi Edinson Cavani.

Absencie v zápase s Francúzskom

Uruguaj dostal v štyroch doterajších zápasoch len jednu žltú kartu, takže z tohto hľadiska môžu na duel proti Francúzom nastúpiť všetci nominovaní hráči. Futbalovým priaznivcom z 3,5-miliónovej krajiny však robí starosti zdravotný stav Edinsona Cavaniho. Excelentný zakončovateľ sa v stretnutí s Portugalskom pre zranenie vypýtal z ihriska a ani deň pred štvrťfinálovým zápolením netrénoval s mužstvom, ale len individuálne. Jeho štart je ohrozený.

FRANCÚZSKO

Francúzsko

Les Bleus na majstrovstvách sveta vo futbale

Ruské majstrovstvá sveta sú pre Francúzsko pätnástymi. Pri štrnástich predchádzajúcich účastiach zaknihovalo dve tretie miesta, jedno strieborné a v roku 1998 získalo na domácom šampionáte titul. Pred štyrmi rokmi vypadlo v štvrťfinále.

Mužstvo Didiera Deschampsa postúpilo do Ruska priamo z prvého miesta tabuľky A-skupiny európskej kvalifikácie. V desiatich stretnutiach získalo 23 bodov a za sebou nechalo Švédov i Holanďanov.

Cesta Francúzska do štvrťfinále

Francúzi nepredviedli v súbojoch základnej skupiny B očarujúce výkony. Aj napriek tomu ju však vyhrali so ziskom siedmich bodov po víťazstvách 2:1 nad Austráliou a 1:0 nad Peru a bezgólovej remíze v záverečnom zápase s Dánmi. V osemfinále Les Bleus nastúpili proti Argentíne. Zásluhou premenenej penalty, ktorú získal skvelou individuálnou akciou Kylian Mbappé, sa ujali vedenia 1:0. Pred koncom prvého polčasu však utešenou strelou vyrovnal Ángel Di María a po zmene strán poslal Argentínu do vedenia šťastným zásahom obranca Gabriel Mercado. Francúzi sa však zmobilizovali a predviedli svoje najlepšie pasáže na turnaji. Nádherným zakončením vyrovnal Benjamin Pavard, po ktorého zásahu prišli dva gólové momenty 19-ročného Mbappého. Najlepší hráč duelu upravil skóre na 4:2. Argentíne sa už v nadstavenom čase podarilo len skorigovať prehru vďaka presnému zásahu Sergia Agüera.

Absencie v zápase s Uruguajom

49-ročný tréner Francúzov Didier Deschamps by nemal mať pri skladaní základnej zostavy na štvrťfinále žiadne obmedzenia vzhľadom na zdravotný stav hráčov. Do zápasových plánov však nemôže zahrnúť stredopoliara Bleisa Matuidiho, ktorý inkasoval v predchádzajúcom priebehu majstrovstiev dve žlté karty.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

Na fóre majstrovstiev sveta vo futbale sa tieto reprezentácie doposiaľ stretli trikrát. Jeden zápas vyhral Uruguaj, zvyšné dva skončili divácky neatraktívnou remízou 0:0.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:00.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Francúzsko postúpilo do semfinále, brankár Uruguaja napodobnil chybu Kariusa