Nemec Maximilian Schachmann. (Autor: TASR/AP)

Druhé miesto obsadil Rubén Plaza a tretí skončil Mattia Cattaneo.

3.Mattia CattaneoTalianskoAndroni-Sidermec-Bottecchia+16
4.Christoph PfingstenNemeckoBora-Hansgrohe+1:10 min
5.Marco MarcatoTalianskoTeam UAE+1:26
6.Michael MörkövDánskoQuick-Step Floors+1:36

PRATO NEVOSO. Víťazom štvrtkovej 18. etapy 101. ročníka pretekov Giro d'Italia sa stal Nemec Maximilian Schachmann z tímu Quick-Step Floors.

Zdrvujúcim nástupom vo finiši zdolal Španiela Rubena Plazu (Israel Cycling Academy), tretí skončil Talian Mattia Cattaneo (Androni Giocattoli).

Únik dvanástich jazdcov

Brit Simon Yates z tímu Mitchelton-Scott si udržal ružové tričko lídra celkového poradia. Na druhého Toma Dumoulina (Team Sunweb) z Holandska síce stratil takmer pol minúty, no stále vedie s náskokom 28 sekúnd.

Štvrtková 196 kilometrov dlhá alpská etapa priniesla únik 12-člennej skupiny, ktorá si vytvorila niekoľko km pred cieľom až 16-minútový náskok.

V úniku však nebol žiadny jazdec, ktorý by mohol zamiešať karty na čele priebežného poradia a tak pelotón zvoľnil tempo.

V záverečnom cieľovom stúpaní s priemerným sklonom 6,9% mala najviac síl trojica Schachmann, Cattaneo, Plaza. Finiš zvládol najlepšie nemecký cyklista a pripísal si prvé etapové víťazstvo na Grand Tours.

Schachmann: Bol som pokojný

"Posledné kilometre boli veľmi náročné. Vedel som, že keď zaútočím, môžem byť úspešný. Bol som pokojný a nechcel som zaútočiť príliš skoro.

Bolo to ťažké, pretože už máme veľkú časť Gira za sebou a všetci máme toho veľa v nohách," citovala Schachmanna agentúra AP.

V súboji favoritov na celkový triumf zaútočil v záverečnom stúpaní Dumoulin, ku ktorému sa pridali Domenico Pozzovivo a Christopher Froome, no S. Yates jeho atak nezachytil.

V cieli tak nabral takmer polminútovú stratu.

V sobotu je na programe náročná vrchárska etapa z Venaria Reale do cieľového mesta Bardonecchia z dĺžkou 184 km.

6.Miguel Angel Lopez MorenoKolumbiaAstana+4:54

Domov»Cyklistika»Giro d'Italia»Schachmann mal zdrvujúci nástup a vyhral osemnástu etapu na Gire