Pondelok, 9. december, 2019 | Meniny má Izabela

Kližan postúpil do druhého kola Roland Garros, Kovalík vypadol

Kovalík nad favorizovaným Carrenom-Bustom vyhrával, ďalšie tri sety už nevládol.

Martin Kližan.Martin Kližan.(Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ. Slovenský tenista Martin Kližan zvíťazil nad Srbom Laslom Djerem za 207 minút 7:6 (6), 4:6, 7:6 (6), 6:1 v nedeľňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži .

Je prvým slovenským zástupcom v 2. kole dvojhry na tohtoročných medzinárodných majstrovstvách Francúzska v tenise, jeho krajanovi Jozefovi Kovalíkovi sa to nepodarilo po prehre s favorizovaným Španielom Pablom Carrenom-Bustom

Ďalším súperom Monfils

Úspešný kvalifikant Kližan premenil prvý mečbal pri podaní súpera za stavu 5:1 vo štvrtom sete, jeho súperom v 2. kole bude Gael Monfils, nasadená tridsaťdvojka turnaja.

Tridsaťjedenročný skúsený Francúz bol na Roland Garros pred desiatimi rokmi až v semifinále. Kližanovým maximom na parížskej antuke dosiaľ je 3. kolo z ročníka 2014. Aktuálne je to jeho siedma účasť v hlavnej súťaži pri Seine.

Prečítajte si tiež: Svitolinová otočila nepriaznivý stav v úvodnom kole Roland Garros Čítajte

Dvadsaťosemročný Kližan (117. v rebríčku ATP) vstupoval do súboja s o 6 rokov mladším Djerem (103.) s negatívnou bilanciou 0:2, pričom v oboch prípadoch na tohto súpera nestačil práve na antuke (Marrákeš 2017 a Prostějov - challenger 2015).

Vlaňajšieho finalistu popradského challengera Djereho definitívne zlomil až v tajbrejku v treťom sete (potreboval v ňom 7 setbalov), a následne skvelým úvodom štvrtého dejstva, v ktorom mu povolil iba jeden gem za stavu 2:0.

Zverenec Dominika Hrbatého Kližan vyhral v Paríži v tomto roku už štyri zápasy. Predtým trikrát bol úspešný v kvalifikácii, keď ukážkovo zvládol aj obrat proti 18-ročnému Srbovi Miomirovi Kecmanovičovi zo stavu 6:7 (1), 1:4 a 0:40 pri podaní súpera.

Kovalíkov sľubný úvod na favorita nestačil

Jozef Kovalík v pozícii kvalifikanta v 1. kole dvojhry neuspel. Napriek sľubnému úvodu prehral na parížskej antuke s desiatym nasadeným Španielom Pablom Carrenom Bustom 6:4, 1:6, 5:7, 6:7 (5).

Aj vlani pri premiére v hlavnej súťaži stroskotal hneď na úvodnej prekážke.

Kovalík začal proti vlaňajšiemu semifinalistovi US Open odvážne, tlačil ho z forhendu a prvý set získal vďaka brejku v deviatom geme vo svoj prospech.

Druhé dejstvo bolo jasne v réžii Španiela, ktorý zlepšil servis a obmedzil počet nevynútených chýb. Na začiatku tretieho setu viedol Kovalík 2:0, Španiel však bleskovo vyrovnal a v koncovke slávil úspech.

V tajbrejku štvrtého setu mal Kovalík náskok 5:3, no Carreno Busta získal potom štyri body v rade a vybojoval si postup do 2. kola.

Dvojhra mužov - 1. kolo:

Martin Kližan (SR) - Laslo Djere (Srb.) 7:6 (6), 4:6, 7:6 (6), 6:1

Pablo Carreno-Busta (Šp.-10) - Jozef Kovalík (SR) 4:6, 6:1, 7:5, 7:6 (5)

Alexander Zverev (Nem.-2) - Ričardas Berankis (Litva) 6:1, 6:1, 6:2

Grigor Dimitrov (Bul.-4) - Mohamed Safwat (Eg.) 6:1, 6:4, 7:6 (1)

David Goffin (Belg.-8) - Robin Haase (Hol.) 4:6, 4:6, 6:4, 6:1, 6:0

Lucas Pouille (Fr.-15) - Daniil Medvedev (Rus.) 6:2, 6:3, 6:4

Kei Nišikori (Jap.-19) - Maxime Janvier (Fr.) 7:6 (0), 6:4, 6:3

Damir Džumhur (Bosna a Herc.-26) - Denis Kudla (USA) 6:4, 6:2, 6:2

Fernando Verdasco (Šp.-30) - Jošihito Nišioka (Jap.) 6:7 (4), 6:4, 6:3, 6:7 (3), 7:5

Gael Monfils (Fr.-32) - Elliot Benchetrit (Fr.) 3:6, 6:1, 6:2, 6:1

Radu Albot (Mold.) - Grégoire Barrere (Fr.) 4:6, 0:6, 7:5, 6:1, 6:2

Guido Andreozzi (Arg.) - Taylor Fritz (USA) 6:7 (4), 6:3, 3:6, 6:2, 6:3

Matteo Berrettini (Tal.) - Oscar Otte (Nem.) 3:6, 7:5, 6:2, 6:1

Federico Delbonis (Arg.) - Thomaz Bellucci (Braz.) 6:1, 6:3, 3:6, 6:1

Jared Donaldson (USA) - Nicolás Jarry (Čile) 6:3, 4:6, 3:6, 6:3, 6:4

Corentin Moutet (Fr.) - Ivo Karlovič (Chor.) 7:6 (7), 6:2, 7:6 (5)