Švédsko 0:0 0:0 Južná Kórea
Prestávka | Aktualizované o 15:02 | Sledujte naživo

Kráľovskú etapu vyhral Andersen, Sagan o víťazstvo nebojoval

Šiesta etapa mala kopcovitý profil.

Okolo Švajčiarska 2018

6. etapa (Fiesch - Gommiswald, 186 km):

1.Sören Kragh AndersenDánskoSunweb4:59:53 h
2.Nathan HaasAustráliaKaťuša-Alpecin+10 s
3.Gorka IzagirreŠpanielskoBahrain-Merida+24
4.Maxime MonfortBelgickoLotto Soudal+25
5.Cyril GautierFrancúzskoAG2R la Mondiale+27
6.Richie PorteAustráliaBMC Racing+27
...
49.Peter SaganSRBora-Hansgrohe +2:31 min.
109.Juraj SaganSRBora-Hansgrohe+15:51

GOMMISWALD. Víťazom horskej 6. etapy 82. ročníka cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska sa stal Dán Sören Kragh Andersen z tímu Sunweb.

Na druhom mieste skončil Austrálčan Nathan Haas (Kaťusa-Alpecin), tretiu priečku obsadil Španiel Gorka Izagirre (Bahrain Merida).

Článok pokračuje pod video reklamou

Porte si udržal žltý dres

Bratia Peter a Juraj Saganovci (obaja Bora-Hansgrohe) skončili na 49., respektíve 109. mieste.

V celkovom poradí figuruje trojnásobný majster sveta na 68. priečke so stratou 26:36 minúty, Juraj je na 124. pozícii (+1:04:43 h). P. Sagan si udržal dres lídra bodovacej súťaže.

P. Sagan si udržal dres lídra bodovacej súťaže. "Bola to náročná etapa, bolo lepšie pošetriť sily na záverečné dni pretekov," napísal P. Sagan na twitteri.

"Po prekonaní druhého náročného stúpania mal únik náskok 5 minút pred pelotónom a pre Petra Sagana bolo extrémne ťažké zapojiť sa do boja o víťazstvo v etape.

Preto sme sa rozhodli, že nebudeme stíhať unikajúcich a radšej ušetríme sily na zostávajúce tri etapy," povedal športový riaditeľ Enrico Poitschke na webe tímu Bora-Hansgrohe.

Prečítajte si tiež: Piatu etapu na Okolo Švajčiarska vyhral Ulissi, Sagan o triumf nebojoval

Na čele celkového poradia pokračuje Austrálčan Richie Porte z tímu BMC.

Štvrtkový úsek dlhý 186 kilometrov viedol z Fieschu do Gommiswaldu. Po štarte uniklo šestnásť jazdcov, ku ktorým sa pridali ešte Belgičania Tim Declercq a Iljo Keisse z tímu Quick-Step Floors.

Na vrchole horskej kategórie Furkapass uchmatol dvadsať bodov Haas a skupina pokračovala so štvorminútovým náskokom na pelotón.

Andersen uspel v závere etapy

V stúpaní na Klausenpass sa jej rady preriedili a priesmyk ako prvý prekonal po sólo akcii Rein Taaramäe (Direct Energie). Estónec sa vzápätí rozhodol počkať na kolegov.

Päťdesiat kilometrov pred cieľom na čele bojovala osmička Haas, Taaramäe, Izagirre, Andersen, Michael Gogl (Trek-Segafredo), Maxime Monfort (Lotto Soudal), Cyril Gautier (AG2R La Mondiale) a Mark Christian (Aqua Blue Sport) s približne trojminútovým náskokom na pelotón vedeným jazdcami BMC.

Tempo však bolo nad sily Taaramäea a Christiana. Súboj o víťazstvo rozhodol v 2,4 km dlhom záverečnom stúpaní vo svoj prospech Andersen, ktorý sa dopredu prepracoval až v závere etapy.

Celkové poradie po 6. etape:

1.Richie PorteAustráliaBMC Racing22:04:13 h
2.Wilco KeldermanHolandskoSunweb+32 s
3.Sam OomenHolandskoSunweb+32
4.Enric MasŠpanielskoQuick-Step Floors+33
5.Jack HaigAustráliaMitchelton-Scott+41
6.Nairo QuintanaKolumbijčanMovistar+45
...
67.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+26:36
124.Juraj SaganSRBora-Hansgrohe+1:04:43 h

Bodovacia súťaž:

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe22 bodov
2.Calvin WatsonAustráliaAqua Blue Sport19
3.Gorka IzagirreŠpanielskoBahrain-Merida18

Online prenos: Okolo Švajčiarska 2018 - 6. etapa (Peter Sagan)

Cyklistika

14. June 2018 o 13:00
Tour de Suisse - 6. etapa
Víťaz: Søren Kragh Andersen (Sunweb)
Prenos
Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme ešte príjemný zvyšok dňa. Tešíme sa na vás i pri zajtrajšom pokračovaní 82. ročníka pretekov Okolo Švajčiarska.
Peter Sagan sa dnes do súboja o etapový vavrín nezapojil. Udržal si však líderský post v súťaži o čierny dres.
Šiesta etapa pretekov Okolo Švajčiarska priniesla zaujímavú koncovku s víťazstvom Sørena Kragha Andersena z úniku a atakom žltého Richieho Portea na krátkom kopci tesne pred cieľom. Austrálsky pretekár demonštroval fantastickú výkonnosť tým, že sa vzdialil všetkým súperom a v cieli na nich získal niekoľko sekúnd. Vďaka nim zvýšil svoj náskok na čele celkového poradia.
Šiesta etapa pretekov Okolo Švajčiarska sa skončila.
Cieľ Richie Porte nakoniec finišoval šiesty a vďaka nečakanému, ale o to účinnejšiemu útoku získal na svojich konkurentov v celkovom poradí dvanásť alebo trinásť sekúnd.
Cieľ Víťazom šiestej etapy Okolo Švajčiarska sa stal Søren Kragh Andersen z tímu Sunweb.
1 km Goglovo snaženie neprinesie osoh, na absolútne čelo etapy sa prepracoval Søren Kragh Andersen. Čo je však tiež dôležité, Richie Porte má fantastické nohy a odišiel hlavnej skupine!
2 km Z vedúcej šestice nastúpil a vypracoval si malý náskok Michael Gogl!
2,5 km Pelotón momentálne ťahajú borci Movistaru. Náskok vedúcej šestice prudko klesá. Aktuálne má únik k dobru už len menej ako minútu.
4 km Petra Sagana v čiernom drese sme videli pohybovať sa v strede hlavného poľa. Trojnásobný majster sveta ho povezia i zajtra.
5 km Itinerár šiestej etapy obsahuje ešte jedno krátke stúpanie. Uvidíme, ako ovplyvní záverečnú fázu. Do popredia pelotónu sa už k BMC vysunuli aj ostatné tímy.
7 km Náskok vedúcej šestice klesá aj ďalej. Vyzerá to tak, že unikajúci borci by mohli prísť do cieľa s náskokom na hranici minúty a pol či dvoch minút. V každom prípade, už sa môžu koncentrovať na súboj o etapové víťazstvo.
10 km Tím BMC má celú situáciu evidentne pod kontrolou. Stratu pelotónu sa im podarilo znížiť na úroveň dvoch minút a tridsatich sekúnd. Žltý dres Richieho Portea by tak už nemal byť ohrozený Gautierom ani Monfortom.
14 km Haas, Kragh Andersen, Gorka Izagirre, Monfort, Gogl a Gautier. Jeden z týchto cyklistov sa o niekoľko minút stane víťazom šiestej etapy Okolo Švajčiarska. Peter Sagan, Michael Matthews a Fernando Gaviria sa dnes budú musieť zmieriť s tým, že do boja o triumf nezasiahnu.
17 km Najzásadnejšou dilemou pred záverečnou fázou šiestej etapy je otázka, či sa bude prezliekať žltý dres. Zoskupenie BMC tvorí tempo hlavnej skupiny i naďalej bez pomoci zo strany ostatných tímov a budeme zvedaví, ako sa to vyvinie s konečným rozdielom medzi únikom a pelotónom. Maxime Monfort je pri momentálnom náskoku jeho skupiny troch minút a piatich sekúnd stále virtuálnym lídrom pretekov.
20 km Dvadsať kilometrov pred cieľom sa zdá byť rozhodnuté o tom, že víťazstvo ukoristí jeden z cyklistov v čelnej skupine, ktorá už nemá osem, ale šesť členov. Vypadol z nej i Rein Taaramäe, ktorý zaplatil daň za aktivitu na druhom stúpaní HC-kategórie, kde atakoval.
24 km Spomedzi pretekárov na čele etapy si môže výrazne polepšiť v celkovom poradí aj Cyril Gautier. Francúzsky cyklista stráca na Richieho Portea dve minúty a štyridsať sekúnd. Aktuálny náskok vedúcej skupiny sú tri minúty a pätnásť sekúnd, takže Maxime Monfort i Cyril Gautier zatiaľ virtuálne predstihujú žltého muža pretekov.
27 km Osem unikajúcich borcov však má stále slušné vyhliadky na to, aby únik dotiahli až do súboja o etapový triumf. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že tímu BMC na špici hlavného poľa žiadny iný tím nepomôže a americký tím bez pomoci tri a pol minúty nestiahne.
30 km Tridsať kilometrov do konca tretej etapy. Registrujeme mierny pokles hodnoty odstupu pelotónu na únik. Momentálne delia tieto dve skupiny tri minúty a dvadsať sekúnd.
35 km Náskok vedúcej skupiny je aktuálne stabilizovaný okolo hranice troch minút a štyridsiatich sekúnd. Medzi ňou a pelotónom ešte figurujú traja cyklisti. Pelotón zatiaľ stále vedú len jazdci BMC. Maxime Monfort je aj naďalej virtuálnym lídrom celých pretekov.
42 km V pelotóne sme zaznamenali minimálne štyri dresy tímu Sunweb. Michael Matthews by mohol patriť k favoritom dnešného dojazdu. Nemecký tím však má zastúpenie vo vedúcej partii prostredníctvom Sørena Kragha Andersena.
47 km V hlavnom poli, ktoré vedie tím BMC, sa nachádzajú okrem Petra Sagana aj Michael Matthews a Fernando Gaviria. Uvidíme, či dostanú šancu bojovať v závere o etapové víťazstvo. Pelotón potrebuje zmazať manko troch minút a štyridsiatich sekúnd.
50 km Taaramäe, Haas, Kragh Andersen, Gorka Izagirre, Gogl, Monfort, Christian a Gautier majú päťdesiat kilometrov pred cieľom pred pelotónom náskok troch minút a štyridsiatich sekúnd.
55 km Taaramäe usúdil, že väčšie šance na úspech bude mať v skupine, preto už nechcel pokračovať osamote a počkal na svojich prenasledovateľov, s ktorými opäť vytvoril ucelenú vedúcu skupinu.
60 km Druhé miesto na prémii obsadil Mark Christian a tretie Nathan Haas. Austrálsky cyklista ruskej stajne Kaťuša tak svoje bodové konto navýšil o ďalších desať bodov. Dovedna ich má tridsať a po skončení dnešnej etapy by sa mal stať novým lídrom vrchárskej súťaže o modrý dres.
69 km Horský priesmyk HC-kategórie Klausenpass zdolal ako prvý Rein Taaramäe. Jeho atak pod vrcholom mu priniesol nielen víťazstvo na tejto prémii a zisk dvadsiatich bodov do klasifikácie vrchárov, ale aj viac ako päťminútový náskok pred hlavným poľom.
71 km Estónsky cyklista Rein Taaramäe z tímu Direct Energie sa rozhodol pre sólovú akciu a nastúpil kolegom z úniku, pred ktorými si už vypracoval bezmála štyridsaťsekundový náskok.
73 km Nathan Haas, Sören Kragh, Cyril Gautier, Magnus Cort Nielsen, Gorka Izagirre, Michael Gogl, Maxime Monfort, Sep Vanmarcke, Michal Golas, Mark Christian a Rein Taaramae sú členmi aktuálnej čelnej skupiny. Čo sa týka ich náskoku, ten by mal byť na úrovni troch minúť a päťdesiatich sekúnd. Pelotón vedie tím BMC.
75 km Unikajúcu skupinu by momentálne malo tvoriť dvanásť pretekárov. Ich náskok pred pelotónom je už menej ako trojminútový. Zdá sa, že sa otvára šanca na ten scenár etapy, ktorý počíta s možnosťou na víťazstvo pre odolných špurtérov a puncherov.
77 km Z čelnej skupiny etapy vypadli aj Dougall, Wynants, Konrad a Declercq. Do konca druhého stúpania HC-kategórie zostáva borcom z úniku ešte zhruba osem kilometrov. Bratia Saganovci by sa mali stále nachádzať v pelotóne.
80 km Máme tu odstúpenie z pretekov. 82. ročník podujatia Okolo Švajčiarska nedokončí Sam Bewley z tímu Mitchelton-Scott.


85 km V úvode stúpania Klausenpass vypadli z vedúcej skupiny Iljo Keisse a Jan Polanc. Po sto kilometroch v sedle si unikajúci borci udržiavajú náskok nad úrovňou troch minút.
95 km Organizátori dnes prostredníctvom vrchu Klausenpass vzdávajú hold Ferdymu Küblerovi, prvému švajčiarskemu víťazovi najslávnejších pretekov sveta Tour de France z roku 1950.

100 km Jeden z možných vývojov dnešnej etapy je aj taký, že šprintéri prejdu Klausenpass v pelotóne a ich tímoví kolegovia budú následne robiť všetko pre to, aby zabezpečili hromadný dojazd. V takomto prípade by medzi najväčších favoritov na etapový vavrín patrili Fernando Gaviria, Michael Matthews, Sonny Colbrelli a Peter Sagan, keďže pred cieľom sa nachádza jeden krátky kopec.
105 km Pelotónu sa podarilo znížiť manko na unikajúcu skupinu takmer o minútu. Zápolenie s kopcom Klausenpass, ktorý meria viac ako dvadsať kilometrov, tak začnú vedúci jazdci s približne tromi minútami k dobru.
110 km Časový rozdiel medzi čelom etapy a pelotónom je stabilizovaný okolo hranice štyroch minút. Pripomíname, že o nejakých desať kilometrov začne únik stúpať na druhý kopec HC-kategórie Klausenpass.
120 km V úniku šiestej etapy nechýba jeden z jeho tímových kolegov. Farby nemeckého zoskupenia Bora-hansgrohe háji vo vedúcej skupine Patrick Konrad. 26-ročný rakúsky cyklista dosiahol nedávno životný výsledok, keď si z úvodnej GrandTour sezóny Giro d'Italia odniesol siedme miesto v celkovej klasifikácii.

130 km Manko pelotónu na unikajúcich cyklistov predstavuje približne štyri minúty. Hlavnému poľu však tento stav v súčasnej fáze etapy nespôsobuje vážnejšie starosti, súdiac podľa jeho rýchlosti.
135 km Horská prémia HC-kategórie Furkapass

1. Nathan Haas (Kaťuša-Alpecin) 20 bodov
2. Mark Christian (Aqua Blue Sport) 15 bodov
3. Maxime Monfort (Lotto-Soudal) 10 bodov
140 km Pretekári, ktorí počas stúpania vypadli z vedúcej skupiny, dokázali v zjazde zmazať vzniknuté manko a dostali sa späť do čelnej partie. Tá má momentálne sedemnásť členov a k dobru necelé štyri minúty.

149 km Vrcholom priesmyku Furkapass prešiel ako prvý Nathan Haas z tímu Kaťuša. Za triumf na horskej prémii najvyššej kategórie získal do vrchárskej súťaže o modrý dres dvadsať bodov, čo ho vo virtuálnom poradí tejto klasifikácie katapultovalo na priebežné druhé miesto za Romaina Sicarda.

152 km Záverečná časť alpského stúpania Furkapass dostala do problémov niekoľkých jazdcov vedúcej skupiny, ktorí prestali stačiť jej tempu. Uvidíme, či sa to v zjazde opäť všetko spojí alebo sa únik rozdrobí na niekoľko skupín.
155 km Cyklisti práve zdolávajú prvý kopec HC-kategórie Furkapass. Pomaly sa blížia k jeho vrcholu, ktorý je v nadmorskej výške 2429 metrov. Únik si udržiava náskok presahujúci tri minúty, čo znamená, že jeho člen Maxime Monfort je momentálne virtuálnym lídrom pretekov Okolo Švajčiarska. Skúsenému Belgičanovi totiž patrí v celkovom poradí 27. miesto so stratou 2:31 na Richieho Portea.

164 km Unikajúca skupina sa rozrástla o ďalších dvoch členov. Sú nimi Tim Declerq a Iljo Keisse. Osemnásti cyklisti disponujú v týchto chvíľach niečo viac ako trojkilometrovým náskokom.
167 km Nathan Haas, Sören Kragh, Cyril Gautier, Magnus Cort Nielsen, Gorka Izagirre, Patrick Konrad, Michael Gogl, Maxime Monfort, Nicolas Dougall, Sep Vanmarcke, Maarten Wynants, Michal Golas, Jan Polanc, Mark Christian, Perrig Quemeneur a Rein Taramae. Takýto je menný zoznam unikajúcej šestnástky.
170 km Vzhľadom na profil dnešnej etapy, ktorý ponúka veľkú šancu na úspech úniku, prejavilo záujem o pôsobenie vo vedúcej skupine množstvo tímov. Pred pelotónom sa nakoniec vytvorila partia so šestnástimi členmi.
Šiesta etapa pretekov Okolo Švajčiarska sa oficiálne začala približne pred hodinou. Na jej štarte figurovalo 144 cyklistov, teda všetci, ktorí včera došli do cieľa.
Milí športoví priatelia, vítame vás pri sledovaní priameho prenosu zo šiestej etapy cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska.

Šiesta etapa má prívlastok kráľovská

Po včerajšej etape sa zmenil priebežný líder 82. ročníka švajčiarskeho podujatia. Žltý dres po nej prevzal od tímového kolegu Stefana Künga líder zoskupenia BMC Richie Porte. Austrálsky pretekár má na čele celkovej klasifikácie dvadsaťsekundový náskok pred trojicou Kelderman, Oomen a Mas.

Piata etapa bola kategorizovaná ako kopcovitá, dnešná previerka je z kategórie horských. Pelotón čaká 186 kilometrov, dve stúpania najvyššej HC-kategórie a dovedna 3328 nastúpaných výškových metrov, čo je najviac v aktuálnej edícii. Organizátori ju označili ako kráľovskú.

Obidva kopce sú vytrvalostnými záležitosťami. Furkapass meria viac ako 16 kilometrov a Klausenpas až 23 kilometrov. Z vrcholu druhého spomenutého priesmyku však ostáva do cieľa až 67 kilometrov. Finále etapy obstará krátke stúpanie tretej kategórie.

Scenár etapy môže byť rôzny, keďže na trase sú síce dve mimoriadne náročné stúpania, ale nachádzajú sa ďaleko pred cieľom.

Peter Sagan aj dnes povezie čierny dres pre lídra šprintérskej súťaže. Včerajší záver vypustil a z prvej desiatky celkového poradia klesol na 71. priečku. Jeho staršiemu bratovi Jurajovi patrí po piatej etape 137. miesto.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čerešne dozreli: Aj po zmenách na hypotekárnom trhu chutia!
 2. Edite sa podarilo schudnúť 30 kilogramov vďaka 3D Chili
 3. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 4. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 6. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 7. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 8. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 9. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom
 10. Arca Brokerage House s výrazným nárastom aktív pod správou
 1. Intenzívne sa rozvíjajúca spolupráca s čínskymi univerzitami
 2. Šariš obliekol svoje pivá do unikátneho šatu
 3. Chcete zažiť skvelú dovolenku 2018? Na toto netreba zabudnúť!
 4. Events you should not miss during your visit in Bratislava
 5. Modernizácia rozvodov tepla v Medzeve, Slavošovciach a Plešivci
 6. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 7. Čerešne dozreli: Aj po zmenách na hypotekárnom trhu chutia!
 8. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 9. Edite sa podarilo schudnúť 30 kilogramov vďaka 3D Chili
 10. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 1. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 48 859
 2. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 15 762
 3. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 15 581
 4. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí 13 713
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 10 403
 6. Nepodceňujte bolesť chrbta, môže ísť o zápalové ochorenie 8 448
 7. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 6 292
 8. Máte nad 40? Skontrolujte si, či je Vaše srdce skutočne zdravé 6 188
 9. Volkswagen je vďaka bonusom dostupnejší 6 073
 10. Ostrov Ischia sa stáva top európskou letnou destináciou 5 854

Téma: Cyklistika


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Zákaz smrti do preambuly

Smrť je hnusoba. Okrem iného spôsobuje, že nahonobené majetky akosi nie je možné užívať si donekonečna.

SLÁVNI CESTOVATELIA A OBJAVITELIA

Mohol ujsť a zachrániť sa. Ale to by nebol Beňovský

Na Madagaskare raz objavíme jeho hrob, hovorí obdivovateľ Beňovského Dudlák.

Neprehliadnite tiež

Brazília nevyhrala úvodný zápas a cíti krivdu. Na čo máme video?

Kontroverziu rozpútal Steven Zuber, ktorý strelil vyrovnávajúci gól Švajčiarska.

Chcel spojiť štúdium s futbalom. Mladý slovenský reprezentant odchádza do USA

Richard Beďatš bude pokračovať v kariére v americkej univerzitnej lige.