SME
Nedeľa, 17. november, 2019 | Meniny má Klaudia

Peter Sagan ukázal silu. Po dlhom sóle je šiesty raz majstrom Slovenska

Sagan s prehľadom zvíťazil.

Peter Sagan prichádza víťazne do cieľa.Peter Sagan prichádza víťazne do cieľa.(Zdroj: TASR)

Spoločné majstrovstvá SR a ČR v cyklistike:

PLZEŇ (ČESKO)

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe4:55:56 h
2.Juraj SaganSRBora-Hansgrohe+ 2:16 min
3.Josef ČernýČRElkov Author Cycling Team+ 2:25 min
4.Jan BártaČRElkov Author Cycling Team+ 2:49 min
5.Jakub OtrubaČRElkov Author Cycling Team+ 2:49 min
6.Adam ŤoupalíkČRCorendon-Circus+ 3:46 min
7.Zdeněk ŠtybarČRQuick-Step Floors+ 4:12 min
8.Matěj ZahálkaČRElkov Author Cycling Team+ 5:14 min
9.Vojtěch HačeckýČRElkov Author Cycling Team+ 5:50 min
10.Karel HníkČRPardus TUFO Prostějov+ 6:03 min
12.Michael KolářSRBora-Hansgrohe+ 6:06 min
Článok pokračuje pod video reklamou

PLZEŇ. Peter Sagan sa stal po šiesty raz v kariére majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Nedeľňajšie preteky s hromadným štartom na 192 kilometrov na spoločnom šampionáte Česka a Slovenska v Plzni zmenil na vlastnú šou.

Líder tímu Bora-Hansgrohe strávil viac než dve tretiny pretekov v úniku a napokon sa tešil výsledným časom 4:55:57 hodiny a obrovským náskokom 2:16 minúty pred svojím starším bratom a obhajcom titulu Jurajom Saganom.

Po tretie miesto si došiel už s odstupom vyše šiestich minút tímový kolega Saganovcov Michael Kolář. Majstrom Slovenska do 23 rokov sa stal Matúš Štoček z talianskeho tímu Petroli Firenze - Hopplá - Maserati.

Peter Sagan získal 106. víťazstvo v profikariére a dobre sa naladil pred letným vrcholom sezóny, ktorým bude tradične Tour de France (7. - 29. júla).

"Som rád, že to takto vyšlo. Také niečo sa nedá vôbec naplánovať a nečakal som, že by mi tento deň vyšiel tak, ako vyšiel," hodnotil Peter Sagan.

"Od začiatku bolo zopár nástupov v balíku a mne to veľmi nevyhovuje, keď musím stále nastupovať a potom zabrzdiť a zase a zase. Tak si hovorím, že idem dopredu sám a pôjdem si svoje tempo a potom, keď sa potrhajú a doskočia ma desiati, pätnásti, môžem ísť s nimi a bude to lepšie i pre mňa."

"Keď ma potom dostihol pelotón, bolo to stále o tom istom. Tak si vravím, že to nie je dobré a musím ísť zase sám. Keby som mal ísť za Česko, tak by bolo oveľa ťažšie spraviť takéto úniky a rozmýšľal by som inak, ale tým, že som Slovák, tak to asi vyhovovalo aj pelotónu," dodal staronový šampión.

Tri krátke stúpania

Stále platí, že bratia Peter a Juraj Saganovci neprepustili domáci titul inému jazdcovi už od roku 2011. Okrem šiestich prvenstiev Petra pridal starší Juraj dva slovenské tituly práve v posledných dvoch rokoch.

Keď ma potom dostihol pelotón, bolo to stále o tom istom. Tak si vravím, že to nie je dobré a musím ísť zase sám.

Peter Sagan, slovenský majster

"Cieľ bol vyhrať a keďže sa nám podarilo byť na prvých troch miestach, o to lepšie", komentoval Juraj Sagan taktiku tímu Bora-Hansgrohe.

"Tie stúpania sa na prvý pohľad nezdali náročné, ale okruhmi sa načítavali, a také jedenáste a dvanáste kolo, bolo toho už dosť," priznal.

"Petrovi som vravel, že mu gratulujem, že si urobil dobrý tréning. Peťo to vzal po svojom, potom sme už len taktizovali, keďže sa nám nedarilo ho dostihnúť. Pri týchto wattoch, ktoré urobil počas piatich hodín, musí teraz dva dni oddychovať," doplnil starší z bratov Saganovcov.

Českým majstrom sa stal Černý

Českým majstrom v pretekoch s hromadným štartom sa stal po prvý raz Josef Černý z tímu Elkov Author, ktorý na MČR a SR na západe Česka po štvrtkovom triumfe v časovke dovŕšil víťazné double. Zopakoval tento skvelý výsledok po piatich rokoch, keď sa to podarilo Janovi Bártovi v Dubnici nad Váhom.

Černý došiel do cieľa spoločného šampionátu ako tretí za bratmi Saganovcami, jeho časové manko na Petra bolo 2:26 minúty.

Prečítajte si tiež: Sagan: Prečo by mali fanúšikovia prísť? Lebo je nedeľa Čítajte 

Majstrovské preteky mali štart aj cieľ pri obchodnom centre Plzeň na Rokycanskej ulici. Okruh s dĺžkou 16 kilometrov, ktorý absolvovali muži a pretekári do 23 rokov až dvanásťkrát, viedol z Plzne do Červeného hrádku, pokračovalo sa cez Dýšin a potom nasledovalo stúpanie do Kyšíc.

Neskôr nad dedinou Letkov prišiel na rad jeden z najťažších úsekov. V záverečnej technickej časti z Božkova do cieľa zohrával úlohu aj vietor.

Celkovo okruh obsahoval tri krátke stúpania s vyše 250 výškovými metrami.

Peter Sagan si robil, čo chcel

Hneď v úvode pretekov zaujal Peter Sagan, ktorý na začiatku druhého kola prekvapujúco nastúpil a išiel do samostatného úniku.

Žilinský rodák si vypracoval aj trojminútový náskok, no potom v hlavnej skupine zvýšil tempo Roman Kreuziger a Saganov náskok začal klesať.

Prečítajte si tiež: Štybar je hviezdou. Hrozí však, že v Česku bude populárnejší Sagan Čítajte 

V tej chvíli sa v pelotóne nachádzali zo Slovákov iba Juraj Sagan, Michael Kolář, Patrik Tybor a Matúš Štoček. Vo štvrtom kole sa Peter Sagan aj vinou silného vetra vrátil do hlavného poľa.

Od piateho kola sa začalo jazdiť naplno a vpredu sa striedali viaceré menšie skupiny. V jednom momente sa v sedemčlennom úniku ocitol aj obhajca vlaňajšieho prvenstva Juraj Sagan.

Zrazu približne 90 kilometrov pred cieľom bol vpredu opäť osamotený znovu Peter Sagan, za ním sa sformovala šesťčlenná skupina s Jurajom Saganom i obhajcom českého titulu Zdeňkom Štybarom. Saganov náskok postupne narástol až na tri až štyri minúty a jeho spôsob jazdenia naznačoval, že si s konkurenciou robí, čo chce.

Juraj Sagan skončil druhý

Pri vstupe do predposledného 16 kilometrov dlhého okruhu mal Peter Sagan vpredu stále luxusný a už aj rozhodujúci náskok 3:20 minúty pred Štybarom. Ten sa tri kolá pred cieľom vzdialil stíhacej skupine a upaľoval ani nie tak za Saganom, ale za českým titulom. Bolo to však predčasné.

Skončil som aj pre spôsob, akým sa pretekajú jazdci tímu Elkov, ktorí by chceli byť v čo najlepšom počte vpredu a ťahať nechcú. Takto sa nesúťaží.

Roman Kreuziger, český cyklista o svojom odstúpení

Štybara (Quick-Step Floors) ešte v nájazde do posledného okruhu dostihla silná päťčlenná skupina, v ktorej bol zo Slovákov už len Juraj Sagan.

Práve starší zo Saganovcov spolu s Josefom Černým (Elkov Author) nastúpili v záverečných 15 kilometroch a utvorili si 20-sekundový náskok. Ten už bol rozhodujúci pre Černého na zisk českého titulu.

V závere mu síce odišiel Juraj Sagan, ale tretie miesto za Saganovcami znamenalo jeho premiérový český titul v tomto type pretekov.

Jeden z favoritov na zisk českého titulu Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott) z pretekov odstúpil nielen pre veľkú únavu.

"Mrzí ma, že som to musel zabaliť pred fanúšikmi v Plzni. Skončil som aj pre spôsob, akým sa pretekajú jazdci tímu Elkov, ktorí by chceli byť v čo najlepšom počte vpredu a ťahať nechcú. Takto sa nesúťaží," uviedol Roman Kreuziger pre Českú televíziu.

Ďalšie výsledky:

Majstrovstvá Slovenska mužov v pretekoch s hromadným štartom:

(Plzeň - Plzeň, 192 km)

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe4:55:56 h
2.Juraj SaganSRBora-Hansgrohe+ 2:16 min
3.Michael KolářSRBora-Hansgrohe+ 6:06 min

Majstrovstvá Slovenska do 23 rokov s hromadným štartom:

(Plzeň - Plzeň, 192 km):

1.Matúš ŠtočekSRPetroli Firenze - Hopplá - Maserati
2.Juraj BellanSRDukla Banská Bystrica
3.Martin VlčákSRDukla Banská Bystrica

Online: MSR a ČR v cyklistike 2018 - Elite, Plzeň (Peter Sagan, Juraj Sagan, Michael Kolář)

Cyklistika

24. June 2018 o 13:00
MČR a SR v cestnej cyklistike 2018 - muži
Prenos
Spoločné majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v cestnej cyklistike ovládol Peter Sagan. Líder tímu Bora-Hansgrohe bol od začiatku aktívny a napokon doviedol do úspešného konca viac než 90-kilometrový sólový únik. Na druhom mieste skončil jeho brat Juraj a tretie miesto v slovenskej časti berie Michael Kolář. Český šampionát totálne ovládol tím Elkov – Author Cycling Team. Národným šampiónom sa stal Josef Černý pred Janom Bártom a Jakubom Otrubom. Navyše, posledný menovaný ovládol kategóriu do 23 rokov. Najlepším Slovákom v tejto kategórii je Matúš Štoček zo zoskupenia Petroli Firenze. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok víkendu.
Najlepšia desiatka dnešných pretekov:

1. Peter Sagan (Bora-Hansgorhe) 4:55:56 hod.
2. Juraj Sagan (Bora-Hansgorhe) +2:16
3. Josef Černý (Elkov – Author Cycling Team) +2:25
4. Jan Bárta (Elkov – Author Cycling Team) +2:49
5. Jakub Otruba (Elkov – Author Cycling Team) +2:49
6. Adam Ťoupalík (Corendon-Circus) +3:46
7. Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) +4:12
8. Matěj Zahálka (Elkov Author Cycling Team) +5:14
9. Vojtěch Hačecký (Elkov Author Cycling Team) +5:50
10. Karel Hník (Pardus TUFO Prostějov) +:6:03
...
12. Michael Kolář (Bora-Hansgorhe) +6:06.

CIEĽDnešné preteky sa napokon končia triumfom bratskej dvojice Saganovcov. Ako druhý preťal cieľovú čiaru Juraj Sagan. Šťastím žiari aj Josef Černý, ktorý sa stáva majstrom Českej republiky. U našich západných susedov sa teší tím Elkov – Author Cycling Team, keďže druhé miesto berie Jan Bárta a tretie Jakub Otruba.

CIEĽPETER SAGAN získava svoj šiesty titul majstra Slovenska. Po absolútne dominantnom výkone deklasoval konkurenciu a bude môcť nosiť dres národného šampióna. Víťazne dvíha ruky nad hlavu a dáva svojim súperom jasným signál, že na Tour de France je pripravený.
1 kmPosledné stúpanie nenarobilo Petrovi Saganovi najmenšie problémy. Je jasné, že istým spôsobom napodobní výkon Chrisa Frooma z 19. etapy Giro d'Italia, keď jazdec tímu Sky vyhral tiež po takmer 90-kilometrovom sólovom úniku.
2 kmPeter Sagan má pred sebou posledné stúpanie a záverečných 2000 metrov. Pomaly už môže rozdávať úsmevy a pokojne by mal čas aj na to, aby sa pri trati odfotil s nejakými slovenskými fanúšikmi.
4 kmZ tretej skupiny si vystúpil Jan Bárta. Bývalý tímový kolega Petra Sagana z Bory-Hansgrohe smeruje za ďalším druhým miestom v rámci českého šampionátu. Zaujímavosťou je, že striebro si vybojoval aj v časovke.
6 kmJosef Černý si drží takisto komfortný náskok pred skupinou okolo Zdeněka Štybara. On je pre zmenu blízko k druhému titulu majstra Českej republiky. Aby toho nebolo málo, za 3. miestom smeruje Juraj Sagan.
8 kmTelevízne kamery si teraz vyberajú Petra Sagana, ktorý po takmer piatich hodinách v sedle vyzerá veľmi dobre. Dnes možno jeho výkon hodnotiť len v superlatívoch. Šiesty titul majstra Slovenska má na dosah.
10 kmNa 99% je už v tejto chvíli rozhodnuté o držiteľoch majstrovských dresoch. Peter Sagan má náskok viac než troch minút. Josef Černý, ktorý si vystúpil od skupiny prenasledovateľov by mal mať náskok približne pol minúty pred Zdeněkom Štybarom.
12 kmJosef Černý pokračuje s Jurajom Saganom a vzďaľuje sa od svojich českých konkurentov. Zdeněk Štybar zrejme nebude mať dostatok síl po predošlej sólovej jazde a nebude bojovať o dres národného majstra.
14 kmJosef Černý zaútočil spoločne s Jurajom Saganom. Táto dvojica sa odčlenila od skupiny unaveného Zdeněka Štybara. No, pokiaľ sa im podarí vydržať nastolené tempo ešte chvíľu, tak zlomia odpor pretekára tímu Quick-Step Floors.
16 kmPeter Sagan vstupuje do posledného okruhu a k dispozícii má stále komfortný náskok. Zaujímavé veci sa však udiali za ním, pretože Zdeněk Štybar bol dostihnutý päticou pretekárov, vrátane Juraja Sagana. Michael Kolář troška zaostáva.
19 kmDostávame sa do posledných dvadsiatich kilometrov dnešných pretekov. Peter Sagan je naďalej na prvom mieste a o druhé miesto v slovenskom šampionáte si to rozdajú Juraj Sagan a Michael Kolář.
22 kmTretia skupina, v ktorej sú aj Juraj Sagan či Michael Kolář, nestačí na tempo rodáka z mesta Planá. Zdeněk Štybar znásobuje svoj náskok a pretekári tímu Elkov – Author Cycling Team nevyvíjajú nejaké vysoké tempo.
25 kmO titule slovenského majstra i mene celkového víťaza dnešných pretekov je zrejme rozhodnuté. Napínavejší by mal byť súboj o dres českého šampióna, pretože Zdeněk Štybar pokračuje vo svojom úniku.

28 kmElkov – Author Cycling Team bude mať čo robiť, pretože Zdeněk Štybar si vypracoval náskok na hranici 40 sekúnd. Okrem toho si môžeme povedať, že Peter Sagan je na čele pretekov s náskokom 3:20 minúty pred spomínaným jazdcom tímu Quick-Step Floors.
30 kmPretekári pred chvíľou začali predposledné kolo a zo skupiny prenasledovateľov sa snaží odpojiť Zdeněk Štybar. Ten reaguje na neaktivitu tímu Elkov – Author Cycling Team, ktorý má obrovskú prevahu v tejto skupine, ale nespolupracuje najlepšie.
33 kmCyklisti majú za sebou už štyri hodiny v sedle. Počas nich dosiahli priemernú rýchlosť 39 km/h. Môžeme si povedať, že skupina prenasledovateľov sa opäť zväčšila. Obohatili ju dvaja jazdci tímu Elkov – Author Cycling Team a takisto aj Juraj Sagan.
36 kmSkutočne obdivuhodný výkon predvádza Peter Sagan. Drvivú väčšinu dnešných pretekov jazdí osamotene na čele a smeruje za 106. víťazstvom v profesionálnej kariére. Náskok muža v dúhovom drese by mal byť 2:40 minúty.
39 kmAktuálne nemáme informácie o náskoku Petra Sagana pred osemčlennou skupinou. Naposledy to boli viac než dve minúty, a tak je reálne, že rodák zo Žiliny vyhrá spoločné majstrovstvá. Bolo by to po podobne dlhom úniku ako napríklad Chris Froome vyhral 19. etapu na nedávnom Giro d'Italia.
42 kmCyklisti majú za sebou ďalšie kilometre, teda nie všetci. Michal Schlegel z tímu CCC Sprandi Polkowice mal už veľkú stratu, a tak sa rozhodol odstúpiť z pretekov. Išiel v skupine s Romanom Kreuzigerom a zrejme aj jazdec tímu Mitchelton–Scott v desiatom kole končí.
45 kmStrata skupiny prenasledovateľov na Petra Sagana opäť narástla. Momentálne ju tvoria Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors), Michael Kolář (Bora-Hansgrohe), Tomáš Kalojíros (AC Sparta Praha) a pätica z tímu Elkov – Author Cycling Team – Tomáš Bucháček, Vojtěch Hačecký, Michael Kukrle, Matěj Záhalka a Jakub Otruba.
48 kmO ďalšie dva kilometre, keď Peter Sagan vstupuje do posledných troch kôl, vyzerá situácia úplne inak. Podľa televíznej réžie má trojnásobný majster sveta náskok takmer dvoch minút. Navyše, v ďalšej skupine sa začne taktizovať v súboji o dres českého majstra.

50 kmPeter Sagan nevyzerá byť taký čerstvý ako skupina prenasledovateľov. Z aktuálneho pohľadu na jeho štýl jazdenia to vyzerá tak, že skôr bude pohltený ako by mal doviesť svoju sólo-jazdu do úspešného konca. U neho je však všetko možné.
52 kmTelevízne kamery si všímajú najmä Petra Sagana, ktorý je päťnásobným slovenským majstrom. V rokoch 2011-2015 nenašiel premožiteľa. Dnes demonštruje svoju silu a dobrú pripravenosť pred druhou Grandtour tejto sezóny, ktorú vlani nemohol dokončiť.
55 kmO titule slovenského majstra ešte nemusí byť rozhodnuté. Peter Sagan síce jazdí veľmi dobre, no doťahuje sa neho skupina už nie šiestich, ale ôsmich pretekárov. Medzi nimi je aj Michael Kolář, ktorého najlepším výsledkom na národnom šampionáte je tretie miesto z roku 2016.
58 kmMáme za sebou ďalšie dva kilometre. Situácia sa odvtedy príliš nezmenila. Roman Kreuziger či Juraj Sagan sa nachádzajú v tretej skupine, no nevieme, koľko strácajú na patriu okolo Zdeněka Štybara.
60 kmŠesťdesiat kilometrov zostáva do konca dnešných pretekov. Peter Sagan je naďalej na prvom mieste s náskokom pred šesticou pretekárov. Na tú sa snažia dotiahnuť ďalší dvaja jazdci, medzi ktorými je prekvapujúco Michael Kolář.

63 kmZa Petrom Saganom sa teraz vyprofilovala šestica pretekárov, ktorá by mala strácať približne minútu. Je tam kvarteto závodníkov tímu Elkov – Author Cycling Team a tiež Zdeněk Štybar s Adamom Ťoupalíkom. Medzitým spomínaní pretekári vstupujú do 9. kola.
66 kmKým Peter Sagan osamotene smeruje za titulom slovenského majstra, o ten český sa začína vo veľkom bojovať. Tím Elkov – Author Cycling Team posiela dopredu Jakuba Otrubu. Za pretekárom do 23 rokov sa drží Zdeněk Štybar z tímu Qiuck-Step Floors.
68 kmCyklisti sú v sedle už viac než tri hodiny a Peter Sagan naďalej vedie. Televízne kamery nám teraz ukázali aj pohľad na najpočetnejšiu skupinu, ktorá je však ďaleko vzadu. Zo známych mien nestačil tempu Jan Hirt z Astany.
71 kmTomáš Bucháček sa vydáva stíhať Petra Sagana sám, ale zatiaľ nemá pred hlavným balíkom príliš veľký náskok. Celkovo je situácia veľmi nepredvídateľná a ťažko povedať, či líder tímu Bora-Hansgrohe dotiahne svoj únik do konca.
74 kmĎalší pretekár tímu Elkov – Author Cycling Team Tomáš Bucháček sa snaží odskočiť si z hlavnej skupiny. Reaguje na to však Roman Kreuziger, ktorý je jedným z favoritov na titul českého majstra. Vo svojej kariére ho získal len raz, v roku 2016.
77 kmPred kratším stúpaním sa stíhajúca skupina rozdelila, ale za pomoci Juraja Sagana sa veľmi rýchlo spojila. Prevahu v druhej skupine má spomínaný tím Elkov – Author Cycling Team, ktorý má vpredu Jána Bartu, Josefa Černého či Matěja Záhalku.

80 kmPretekári majú úspešne za sebou 112 kilometrov, teda sedem okruhov. Podľa dostupných informácii českej televízie má Peter Sagan k dispozícii náskok 1:28 minúty. Skupina prenasledovateľov má približne 20-25 členov, vrátane dua Bory-Hansgrohe.
84 kmMichael Kukrle sa predsa len dokázal vrátiť späť na bicykel a dostihol si elitnú skupinu. V nej sú aj ďalšie dva dresy tímu Bora-Hansgrohe, ktoré majú na sebe Juraj Sagan a Michael Kolář. Ďalší Slovák Erik Baška dnes pre zranenie štartovať nemôže.
87 kmPeter Sagan dnes ide veľmi dobre a dá sa povedať, že je to pre neho ideálna príprava pred vrcholom sezóny, ktorý bude Tour de France. Trojnásobný majster sveta ide na čele sám, no zatiaľ nevieme, aký má náskok pred skupinou favoritov.

90 kmCyklisti sú momentálne v siedmom z celkovo dvanástich okruhov. Každý z nich meria 16 kilometrov. Zo skupiny favoritov vypadol 23-ročný Michael Kukrle, ktorý spadol na zem a len ťažko sa z nej dvíhal. Okrem toho vidíme opäť v samostatnom úniku Petra Sagana.
93 kmPred niekoľkými minútami sme videli ďalší pokus o únik. Dopredu sa vydali tentokrát Juraj Sagan a Josef Černý, ktorý oblieka farby tímu Elkov – Author Cycling Team. Čerstvý majster Česka v časovke spoločne s úradujúcim slovenským majstrom ale boli dostihnutí a zradili sa späť do hlavnej skupiny.
96 kmUž na méte 175 kilometrov pred cieľom sme videli niečo, s čím zrejme nikto nerátal. Najväčšia hviezda podujatia Peter Sagan sa odhodlal k samostatnému úniku. Vypracoval si skoro trojminútový náskok, ale v prudkom vetre nemal šancu uspieť. Každopádne, k aktivite vyprovokoval pelotón, ktorý sa rozdelil na elitných cyklistov a tých slabších.
ŠTARTPekné popoludnie prajem všetkým fanúšikom česko-slovenskej cyklistiky. Spoločné majstrovstvá kategórie Elite a U23 sú v plnom prúde, ale do konca zostáva ešte takmer sto kilometrov. V úvode nášho textového prenosu si povieme, čo sa dialo v prvých približne 150 minútach závodu.
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu zo spoločných majstrovstiev Českej a Slovenskej republiky v cestnej cyklistike. Tie sa tento rok konajú v Plzni a zúčastnia sa ich také cyklistické esá ako Peter Sagan, Roman Kreuziger či Zdeněk Štybar. Štart pretekov je naplánovaný o 10:30 hod.

DOSIAHNE JURAJ SAGAN VÍŤAZNÝ HATTRICK?

Spoločné majstrovstvá sa doposiaľ uskutočnili osemkrát a v posledných rokoch naberajú na prestíži. Dôkazom je aj tohtoročná edícia, v ktorej sa predstaví 168 cyklistov. Tí sú rozdelení do kategórie Elite a Muži U23. Triumf z roku 2017 obhajujú Juraj Sagan a Zdeněk Štybar. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe vyhral v Žiari nad Hronom po úspešnom úniku, keď svojmu bratovi Petrovi nadelil v cieli takmer desať minút. „Forma by mala byť dobrá, záleží však aj od toho, ako preteky človeku sadnú,“ povedal 29-ročný rodák zo Žiliny. Dnes môže skompletizovať víťazný hattrick, čo sa v minulosti podarilo Jánovi Valachovi, Martinovi Riškovi a Petrovi Saganovi. V predošlých dňoch sa v Plzni uskutočnili individuálne časovky, preteky juniorov, junioriek a žien. Novou majsterkou Slovenska sa včera stala Tereza Medveďová, ktorá háji farby tímu BePink. Ako jediná Slovenka bola v 12-člennom úniku, z ktorého ako prvá preťala cieľovú čiaru Jarmila Machačová z Dukly Praha.

OKRUH OKORENENÝ TROMA STÚPANIAMI

Na mužov dnes čaká porcia 192 kilometrov, čo je približne rovnaký počet ako vlani v Žiari nad Hronom. Dej pretekov sa bude odohrávať na 16 kilometrov dlhom okruhu, ktorý cyklisti absolvujú dvanásťkrát. Obsahuje tri krátke stúpania s viac než 250 výškovými metrami. Najťažší kopec je umiestnený v obci Kyšice, teda v druhej polovici trate. Za zmienku stojí spomenúť technickú pasáž od Božkova smerom k cieľu. Štartovať sa bude pri obchodnom centre Plzeň na Rokycanskej ulici. „Nad dedinou Letkov je jeden z najťažších úsekov. Nie je to kopec, ktorý z pohľadu diváka vyzerá ťažko, ale keď ho človek prejde 12-krát, bude ho mať plné zuby," opísal okruh pre oficiálnu stránku podujatia český cyklista Roman Kreuziger. Preteky môže ovplyvniť aj vietor, ktorý cyklistov trápil počas predošlých dní. Najväčším favoritom je na papieri trojnásobný majster sveta Peter Sagan. Ten si do Plzne priniesol dobrú formu z pretekov Okolo Švajčiarska, kde vyhral jednu etapu a bodovaciu súťaž.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 2. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 3. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 4. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 5. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 6. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 7. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 8. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 9. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 10. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 1. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 2. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 3. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 5. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 6. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 7. Laserovou terapiou proti chorobám z povolania
 8. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 9. Zdarma doživotně radary a zľava 23 % na autokamery Mio MiVue 731
 10. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 9 699
 2. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 9 437
 3. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 9 218
 4. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 9 083
 5. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 302
 6. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 7 232
 7. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 5 555
 8. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 5 494
 9. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 4 834
 10. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 4 274

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Juraj Sagan, Peter Sagan, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

Program začala skupina Tublatanka skladbou Dnes mám rande so svojím mestom.

Chorvátsky hlásateľ Slovákom: Prepáčte za tri góly

Góly padli po hlúpych chybách, tvrdil Škriniar.

Chorvát Bruno Petkovič (uprostred), Denis Vavro (vľavo) a brankár Martin Dúbravka (vpravo) počas kvalifikačného zápasu E-skupiny EURO 2020 Chorvátsko - Slovensko.
PÍŠE MIKULÁŠ DZURINDA

Nie sme spokojní, aj keď to najdôležitejšie z novembra sme dosiahli

Zabudli sme na hodnoty aj na slušnosť.

Mikuláš Dzurinda

Neprehliadnite tiež

Sektor fanúšikov Slovenska pôsobil ako voliera pre psov

Slovenských fanúšikov prišlo do Rijeky takmer päťsto.

Slovenskí diváci povzbudzujú počas kvalifikačného zápasu E-skupiny EURO 2020 Chorvátsko - Slovensko v Rijeke.

Vavra mi bolo ľúto, prešlo mu to pomedzi nohy, tvrdil Dúbravka

Slovenský brankár hovorí o prehre s Chorvátskom.

Chorvát Bruno Petkovič (uprostred), Denis Vavro (vľavo) a brankár Martin Dúbravka (vpravo) počas kvalifikačného zápasu E-skupiny EURO 2020 Chorvátsko - Slovensko.
Marek Hamšík.
Róbert Mak sa nepoučil a opäť bol vylúčený za hlúposť.