Slafkovský skončil v Augsburgu druhý, Mirgorodskému tesne ušla medaila

Alexander Slafkovský.
Alexander Slafkovský. (Autor: TASR)
TASR|7. júl 2018 o 10:26

Slovensko nebude mať zastúpenie vo finále kajákarok.

AUGSBURG. Vo finále 3. kola Svetového pohára slalomárov na divokej vode skončil v nemeckom Augsburgu slovenský singlista Alexander Slafkovský opäť druhý, tak ako v predchádzajúcich kolách v Liptovskom Mikuláši a Krakove.

Zvíťazil domáci Nemec Sideris Tasiadis časom 100,06, Slafkovský za ním zaostal len 0,71 sekundy a upevnil si priebežné vedenie v celkovom hodnotení SP.

Martikán sa na pódium nepretlačil

Tretie miesto patrilo Slovincovi Luka Božičovi (+2,81), štvrté a piate ďalším Slovákom, Markovi Mirgorodskému (+3,25) a Michalovi Martikánovi (+3,42).

Vo finále vyzval slovenských kanoistov na súboj najmä domáci Tasiadis časom 100,06. Zostávalo jediné, oproti semifinále sa ešte zrýchliť.

Mirgorodský na prvom medzičase strácal minimálne (+0,34), na druhom takmer tri sekundy (+2,79), no zaradil sa hneď za Tasiadisa.

Z druhej priečky ho najskôr vytlačil Slovinec Božič, a potom sa už čakalo na Martikána a Slafkovského. Martikán (medzičasy +1,53 a +4,88) sa oproti semifinále spomalil a na pódium sa nepretlačil.

Slafkovský: To som ešte nikdy nezažil

Slafkovský (+0,85 a +1,29) zabojoval, aj sa zrýchlil, no napokon mu na druhom mieste na Tasiadisa chýbalo 0,71 sekundy.

V tejto sezóne v troch pretekoch SP tri razy skončil druhý a jasne vedie v priebežnom hodnotení.

Slafkovský ťahá obdivuhodnú šnúru troch druhých miest, a takáto vyrovnanosť sa vidí málokedy. "To som ešte nikdy nezažil," zaspomínal si.

"Všetko je však po prvý raz, bodaj by na majstrovstvách sveta v Riu sa podarilo viac.

Každé preteky sú však o niečom inom, mňa teraz najmä teší, že na troch rôznych kanáloch v troch rôznych pretekoch som bol stále na pódiu, to je fantázia," dodal Slafkovský.

V semfinále bol najlepší

V semifinále bol Slafkovský najlepší: "Nebola to pre mňa nová vec, no je pravda, že sa mi to dávnejšie nestalo.

Snažil som sa semifinále zájsť tak, aby som postúpil, akurát ostatní viac kazili, tak mi to takto vyšlo, bez žiadnych kalkulácii."

Tasiadis vyzval Slafkovského na veľký súboj: "V priestore štartu podľa ohlasu divákov mi bolo jasné, že šiel fantasticky. Aj čas som počul, no na odhodlaní zájsť maximum sa nič nemenilo.

V cieli nás delilo veľmi málo, trochu mi nevyšla kombinácia päťky a šestky, jazda však vyvolala u mňa dobré pocity, aj keď stále sa dá ísť lepšie."

V Augsburgu sa rozhodovalo aj o tom, kto zo singlistov sa nominuje na MS v Riu. Kritériá boli jasné a teda aj snaha Mirgorodského skončiť tretí, chýbalo mu len 0,44 sekundy.

Beňuš do finále nepostúpil

Z pódia ho napokon vytlačil práve Alexander Slafkovský: "Pred štartom som počul, že Marko je stále tretí, no len som si povedal, že minimálne budeme mať jednu medailu a uvidíme akú.

Každý z nás je na štarte sám za seba a je to o tom, komu ako sa podarí jazda. Marko išiel super, veľa nechýbalo, aby skončil tretí.

V semifinále slovenskí singlisti medzi 24 bránkami naznačili frontálny útok na medailový stupeň.

Suverénni boli prvý Slafkovský časom 101,92, druhý Martikán za ním zaostal len o 0,15 sekundy (102,07) a do finálovej desiatky sa premiérovo v sezóne zmestil aj 6. Mirgorodský (104,43).

Jedine Matej Beňuš s 13. miestom nepostúpil, v tomto roku prvý raz, síce ukázal čistú jazdu, no o niečo pomalšiu a na postup mu chýbalo 0,40 sekundy.

Slovenské kajakárki vo finále chýbali

Vo finále chýbali slovenské kajakárky. Už v kvalifikácii skončili Kaliská a Haššová a Eliška Mintálová v semifinále zajazdila len 23. najlepšiu jazdu.

Vo finále Austrálčanka Jessica Foxová prevalcovala konkurenciu, od druhej Britky Franklinovej ju delil priepastný rozdiel 6,46 s.

Foxová zatiaľ nepoznala v sezóne pocit prehry, a to pádluje nielen v kajaku, ale aj v kanoe.