Magnus Cort Nielsen oslavuje víťazstvo v 15. etape Tour de France 2018.
Magnus Cort Nielsen oslavuje víťazstvo v 15. etape Tour de France 2018. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. júl 2018 o 18:17

Peter Sagan bol v úniku, ale v poslednom stúpaní šetril sily.

74.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+ 13:11 min

BRATISLAVA. Nedeľňajšia etapa zaviedla cyklistov na juh Centrálneho masívu, na programe boli tri kategorizované stúpania.

To najťažšie Pic de Nore (12,3 km, 6,3 %) malo vrchol 42 kilometrov pred cieľom.

Už po deviatich kilometroch cyklisti vyliezli na Côte de Luzençon, prémiu III. kategórie, kde si po dva body došiel líder vrchárskej súťaže Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors).

Po 20 kilometroch sa v úniku objavilo trio pretekárov - Georg Mühlberger (Bora-Hansgrohe), Warren Barguil (Fortuneo - Samsic) a Adam Yates (Mitchelton-Scott).

Po 44 kilometroch sa vpredu sformovala 29-členná skupina, v ktorej rovnako ako v sobotu nechýbal Peter Sagan, ale aj ďalší dvaja cyklisti tímu Bora-Hansgrohe Rafal Majka a Pawel Poljanski. Bolo tam aj silné trio z tímu Bahrain-Merida Sonny Colbrelli, Ion Izagirre, Domenico Pozzovivo či predchádzajúci držiteľ žltého trička na tohtoročnej Tour de France Greg van Avermaet (BMC Racing).

Práve Van Avermaet bol z týchto jazdcov najvyššie v priebežnom celkovom poradí - na 21. mieste.

Celkovo boli v úniku jazdci zo šestnástich tímov, ktorí mali 70 kilometrov pred cieľom náskok 10 minút pred pelotónom.

Ešte predtým na méte 64,5 kilometra na prémii II. kategórie Col de Sié bol ako prvý Lilian Calmejane (Direct Energie), ktorý bol vtedy sólo na čele pretekov a získal 5 bodov do vrchárskeho bodovania.

Zábery z 15. etapy Tour de France 2018: fotogaléria

23.7.2018

Peter Sagan bol tretí na rýchlostnej prémii

Calmejane mal náskok aj 1:20 minúty, ale neskôr zvoľnil tempo a opäť sa zaradil do skupiny za ním. Neskôr sa vpredu objavil Fabien Grellier (Direct Energie) a pridal sa k nemu aj Julien Bernard (Trek-Segafredo).

Táto dvojica sa dostala ako prvá na rýchlostnú prémiu v Mazamete na 121,5 km a Bernard si pripísal 20 bodov za prvé miesto. S odstupom jednej minúty prišlo na prémiu zostávajúcich 27 cyklistov zo skupiny v úniku a v zelenom drese jazdiaci Peter Sagan bez problémov vyhral šprint o tretie miesto.

V tej chvíli sa Sagan v bodovačke dostal už na 452 bodov.

Potom začali jazdci stúpať na poslednú horskú prémiu dňa - jednotkový Pic de Nore (dĺžka 12,3 km, priemer 6,3%) s maximálnym sklonom 9,4 percenta.

Stúpanie natiahlo skupinu do poriadnej dĺžky, vpredu sa objavil sám Poliak Rafal Majka a čoskoro dostihol dvojicu na čele Bernarda a Grelliera.

Na vrchole Pic de Nore mal náskok pol minúty pred dvojicou Magnus Cort Nielsen (Astana) a Bauke Mollema (Trek - Segafredo).

Neskôr sa do tejto skupiny dostali aj Ion Izagirre, Michael Valgren (Astana) a Toms Skujiňš (Trek-Segafredo).

Cyklisti počas 15. etapy Tour de France 2018 prechádzajú popod slávny viadukt v Millau. (Autor: TASR/AP)

Cort Nielsen vyhral v šprinte trojčlennej skupiny

Peter Sagan sa stiahol, nestačil tempu najlepších vrchárov.

Medzitým sa z pelotónu odtrhol Daniel Martin (UAE Emirates) a utvoril si náskok 50 sekúnd pred favoritmi na celkové víťazstvo.

Majka v dlhom zjazde upaľoval za víťazstvom v etape, ale nevyšlo mu to. Približne 14 kilometrov pred cieľom ho dostihla sedemčlenná skupina a o triumf v etape napokon bojovala osmička pretekárov.

Hlavné pole s favoritmi zaostávalo o vyše 13 minút.

V posledných piatich kilometroch zostalo vpredu trio Mollema, Cort Nielsen a Ion Izagirre a rozdali si to o víťazstvo. Dlhým šprintom si ho bez väčších problémov vybojoval najlepší šprintér z tohto tria - Cort Nielsen.

Sagan prišiel do cieľa v pelotóne.

Domov»Cyklistika»Tour de France»VIDEO: Pätnástu etapu Tour de France 2018 vyhral Cort Nielsen, Sagan prišiel do cieľa v pelotóne