8.Gregor MühlbergerRakúskoBora-Hansgrohe+56
9.Marc SolerŠpanielskoMovistar+1:10 min
10.Pierre LatourFrancúzskoAg2r La Mondiale+1:18
139.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+30:47

V pelotóne sa po štarte neustále niekto pokúšal o únik, až sa cyklisti dostali k stúpaniu štvrtej kategórie Côte de Fanjeaux (dĺžka 2,4 km, sklon 4,9 %) na 25. kilometri.

Bod za prvé miesto na vrchole kopca získal Warren Barguil z tímu Fortuneo-Samsic. O niekoľko momentov neskôr protestujúci francúzski farmári vhodili na vozovku balíky slamy a etapu museli prerušiť asi na 15 minút.

Tour de France 2018 - 16. etapa: Pozrite si najlepšie momentky: fotogaléria

24.7.2018

Polícia zakročila slzným plynom, čo si odnieslo aj niekoľko popredných jazdcov vrátane Petra Sagana či lídra pretekov Gerainta Thomasa.

Únik dňa sa neutvoril ani pred výstupom na druhý kopec štvrtej kategórie Côte de Pamiers (2,3 km, 5,8 %), na ktorého vrchole bol ako prvý držiteľ bodkovaného dresu Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors).

Nasledovali ďalšie pokusy o únik, až sa to napokon podarilo po 105 kilometroch. V čelnej skupine sa ocitlo 47 jazdcov, boli medzi nimi Greg van Avermaet (BMC), Barguil, Alaphilippe, Bauke Mollema (Trek), Adam Yates (Mitchelton-Scott) či Ion Izagirre (Bahrain-Merida).

Krátko po sformovaní úniku prišla na rad rýchlostná prémia v Saint-Girons, ktorú vyhral Christophe Laporte (Cofidis) pred Edvaldom Boassonom Hagenom (Dimension Data) a Van Avermaetom.

Medzitým sa manko pelotónu neustále zvyšovalo, 63,5 km pred cieľom sa vyšplhalo na hranicu 10 minút. To už bol na čele Philippe Gilbert z Quick-Stepu, ktorý sa osamostatnil z úniku ešte pred začiatkom stúpania druhej kategórie Col de Porte d'Aspet (5,4 km, 7,1 %).

Gilbert vyhral prémiu, ale v zjazde v jednej zo zákrut neubrzdil a na krajnici preletel cez bicykel do priekopy medzi stromy.

Belgičan po pár minútach ukázal do kamery, že je v poriadku a pokračoval. Práve v tomto klesaní v roku 1995 tragicky zahynul Talian Fabio Casartelli.

Peter Sagan na Tour de France 2018 - najlepšie momentky: fotogaléria

4.7.2019

Následne sa v stúpaní prvej kategórie Col de Menté (6,9 km, 8,1 %) dopredu dostala dvojica Damiano Caruso (BMC), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), pelotón zaostával o viac ako 12 minút. Peter Sagan sa zaradil do tzv. "gruppetta" a v pokojnom tempe sa snažil dokončiť etapu.

Vedúcu dvojicu si ešte pred vrcholom dotiahli prenasledovatelia a Alaphilippe si pripísal ďalších 10 bodov do vrchárskej súťaže. Francúzsky víťaz 10. etapy bol po zjazde na čele spolu s ďalšími 16 cyklistami, do cieľa zostávalo 30 km.

Tour de France sa na 17 km dostala aj do Španielska, späť na francúzsku pôdu sa vrátila na vrchole stúpania prvej kategórie Col du Portillon (8,3 km, 7,1 %).

V záverečnom kopci dňa sa oddelili Gesink s Domenicom Pozzovivom (Bahrain-Merida), ku ktorým sa najprv pridal Mollema a potom aj Yates, Marc Soler (Movistar), Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) a Alaphilippe.

Tri kilometre pred vrcholom atakoval Yates, na vrchole stúpania mal pred Alaphilippom náskok 20 sekúnd. V tej chvíli zostávalo už len 10 km do cieľa.

Yatesa v zjazde smola, keď v jednej zo zákrut dostal šmyk a Alaphilippovi sa otvorila cesta k druhému víťazstvu, ktoré si Francúz už nenechal ujsť.

Peter Sagan finišoval na 138. pozícii so stratou viac než 30 minút.

Domov»Cyklistika»Tour de France»VIDEO - Peter Sagan obsadil 138. miesto v 16. etape na Tour de France 2018