V tajbrejku nepremenil mečbal. Kovalík mal na dosah životný úspech

Slovák si o titul nezahrá.

HAMBURG. Slovenský tenista Jozef Kovalík si nezahrá vo finále na turnaji ATP World Tour 500 v nemeckom Hamburgu (dotácia 1 619 935 eur, antuka).

V dramatickom sobotňajšom semifinále v pozícii kvalifikanta podľahol 7:6 (6), 4:6, 6:7 (7) nenasadenému Argentínčanovi Leonardovi Mayerovi.

Ten sa v súboji o celkový triumf stretne s Gruzíncom Nikolozom Basilašvilim, ktorý zdolal Čiľana Nicolasa Jarryho.

Napriek neúspechu si slovenský tenista pripíše do rebríčka 180 bodov a získa prémiu 86 145 eur pred zdanením.

V rozhodujúcom sete nepremenil mečbal

Dvadsaťpäťročný Kovalík (113. v rebríčku ATP) a o šesť rokov starší Mayer (36.) odohrali prvé vzájomné stretnutie.

Rodák z Bratislavy síce vybojoval prvý set, ale v druhom mal navrch Mayer.

Rozhodujúca tretia časť hry bola vyrovnaná od začiatku až do konca - ani raz žiaden zo súperov neviedol o viac ako jeden gem.

V záverečnom tajbrejku Kovalík až päťkrát stratil podanie, čo ho stálo víťazstvo. Argentínsky tenista ukončil duel pri druhej príležitosti mečbalu.

Za stavu 6:5 v tajbrejku rozhodujúceho setu mal mečbal aj Kovalík.

V semifinále bol aj v Sofii

Zverenec Borisa Borgulu v rámci programu NTC Kovalík vyrovnal postupom do finále svoje doterajšie kariérne maximum.

Začiatkom roka sa prebojoval do semifinále turnaja ATP v bulharskej Sofii, v ktorom nestačil na Rumuna Mariusa Copila (4:6, 2:6).

Počas kariéry rovnako dosiahol dvakrát štvrťfinále turnaja kategórie ATP. Prvý raz v apríli 2016 v nemeckom Mníchove, keď prehral s Talianom Fabiom Fogninim 1:2 na sety (2:6, 6:3, 5:7).

Druhýkrát v januári 2017 na turnaji Chennai Open, v druhom kole vtedy zdolal najvyššie nasadeného Chorváta Marina Čilića 2:1 na sety (7:6 (5), 5:7, 7:5)

Dvanásty Slovák v elitnej stovke

Slovenský daviscupový reprezentant sa v najnovšom vydaní rebríčka ATP dostane prvýkrát v kariére do najlepšej stovky, momentálne mu v online poradí patrí priebežná 82. priečka.

Kovalík sa stane dvanástym slovenským tenistom v elitnej stovke sveta. Bratislavský rodák mal doterajšie maximum v podobe 109. pozície, na ktorej sa nachádzal v januári 2017.

Zo Slovenska dosiaľ najvyššie bol Miloslav Mečíř na štvrtej priečke.

Menoslov Slovákov v elitnej stovke dotvárajú Karol Kučera, Dominik Hrbatý, Marián Vajda, Karol Beck, Lukáš Lacko, Ján Krošlák, Branislav Stankovič, Martin Kližan, Andrej Martin a Norbert Gombos.

Online prenos: Jozef Kovalík - Leonardo Mayer (Hamburg 2018, semifinále)

III. set

Tretí set vyhral Leonardo Mayer pomerom 7:6 (7).

6:6, 7:9 v tajbrejku - Mayer využil svoj druhý mečbal v stretnutí.

6:6, 6:6 v tajbrejku - Kovalík za stavu 6:5 nevyužil mečbal pri vlastnom podaní.

6:6, 2:4 v tajbrejku - Kovalík najprv zobral súperovi podanie a vyhrával 2:0, následne však prišiel o svoje podania.

6:6 - čistá hra v podaní Mayera, o víťazovi zápasu rozhodne tajbrejk.

6:5 - Mayer bude opäť pod tlakom, Kovalík za stavu 40:30 využil gembal.

5:5 - dramatický duel pokračuje, Mayer pri svojom podaní stratil iba jeden fiftín.

5:4 - ďalší veľmi dôležitý gem. Kovalík vyhrával 40:30, Mayer však vyrovnal a dostal sa k brejkbalu. Slovenskému tenistovi sa ho podarilo odvrátiť a premenil až štvrtý gembal.

4:4 - čistá hra v podaní Mayera.

4:3 - slovenský tenista mal na dosah čistú hru, napokon mu Mayer jeden fiftín zobral.

3:3 - Kovalík dokázal pri Mayerovom podaní získať iba jeden fiftín.

3:2 - Kovalíkovi sa v rozhodujúcom sete pri vlastnom podaní darí, tentoraz stratil iba jeden fiftín.

2:2 - možno rozhodujúci moment zápasu. Kovalík mal za stavu 40:15 dva brejkbaly, jeho súper ich odvrátil a ďalšie Kovalíkovi už nedovolil získať.

2:1 - čistá hra v podaní Kovalíka.

1:1 - Mayer stratil iba fiftín, aj to až za stavu 40:0.

1:0 - Kovalík vstúpil do rozhodujúceho setu skvelo, vyhrával 30:0. Potom však získal dva fiftíny aj jeho súper, no viac mu Slovák nedovolil.

0:0 - ako prvý bude podávať Kovalík.

II. set

Druhý set vyhral Leonardo Mayer pomerom 6:4. O víťazovi zápasu rozhodne tretí set.

4:6 - slovenský tenista pri podaní súpera vyhrával už 30:0, potom sa však darilo iba jeho súperovi. Mayer premenil prvý setbal.

4:5 - Kovalík mal na dosah ďalšiu čistú hru, za stavu 40:0 stratil jeden fiftín.

3:5 - čistá hra aj v podaní Mayera.

3:4 - Kovalík čistou hrou znižuje.

2:4 - Mayer stále nedovolil Kovalíkovi získať brejkbal, v šiestom geme druhého setu stratil iba jeden fiftín.

2:3 - Kovalík síce viedol už 30:0, jeho súper dokázal vyrovnať. Záverečné dva fiftíny však patrili Slovákovi.

1:3 - jediný fifitín stratil Mayer až za stavu 40:0 vo svoj prospech.

1:2 - Kovalík tentoraz nemal pri svojom podaní problémy, stratil iba jeden fiftín.

0:2 - Argentínčan zvyšuje svoj náskok, stratil iba jeden fiftín.

0:1 - Kovalík po prvý raz v zápase stráca svoje podanie. Hoci vyhrával 40:30, súper si vybojoval zhodu a potom premenil prvý brejkbal.

I. set

Prvý set vyhral Jozef Kovalík pomerom 7:6 (6).

7:6, 8:6 v tajbrejku - Kovalík od stavu 3:6 pre súpera nestratil ani jeden bod.

6:6, 6:6 v tajbrejku - jediné stratené podanie Kovalíka mohlo rozhodnúť o tom, že set vyhrá Mayer. Argentínčan však nepremenil ani jeden z troch setbalov a za stavu 6:5 vo svoj prospech stratil svoje podanie. V tajbrejku sa pokračuje.

6:6 - čaká nás tajbrejk, Kovalík vo veľmi dôležitom geme stratil iba jeden fiftín.

5:6 - hoci stále čakáme na prvú brejkbalovú možnosť, dočkali sme sa aspoň prvej zhody v stretnutí.

5:5 - Kovalík zvládol náročnú situáciu. Prehrával už 0:30, dokázal však získať štyri fiftíny za sebou.

4:5 - ani v deviatej hre Kovalík nezískal výhodu brejkbalu. Naopak, Mayer triumfoval vďaka čistej hre.

4:4 - Kovalík prehrával 0:15, potom už nestratil ani fiftín.

3:4 - Mayer stratil iba jeden fiftín, naďalej čakáme na prvú brejkbalovú príležitosť v stretnutí.

3:3 - Kovalík nepustil svojho súpera k brejkbalovým možnostiam, stratil iba dva fiftíny.

2:3 - aj Slovák potrápil svojho súpera pri jeho podaní. Viedol 15:0, neskôr vyrovnal na 30:30, no to bolo všetko.

2:2 - Kovalík pri vlastnom podaní prehrával už 0:30, potom však nedovolil súperovi získať ani jeden fiftín.

1:2 - hráči nemajú pri podaní najmenšie problémy, Mayer tentoraz ide do vedenia vďaka čistej hre.

1:1 - absolútne totožný priebeh mal aj druhý gem, slovenský tenista vyrovnal.

0:1 - Mayer pri svojom podaní nemal problémy, Kovalík získal jediný fiftín až za stavu 0:40.

Zápas sa začne o 12.10 h. Ako prvý bude podávať Mayer.