Sagan odstúpil z pretekov, majstrom Európy sa stal Talian Trentin

Sagan doplatil na zranenia z Tour de France 2018.

taliansky cyklista Matteo Trentin (uprostred) pózuje so zlatou medailou. Druhý skončil Mathieu van der Poel (vľavo) z Holandska a tretí Wout van Aert (vpravo) z Belgicka. taliansky cyklista Matteo Trentin (uprostred) pózuje so zlatou medailou. Druhý skončil Mathieu van der Poel (vľavo) z Holandska a tretí Wout van Aert (vpravo) z Belgicka. (Zdroj: TASR/AP)

ME v cestnej cyklistike - Glasgow (Škót.):

Muži-elite - preteky s hromadným štartom (230,4 km):

1.Matteo TrentinTaliansko5:50:02 h
2.Mathieu van der PoelHolandsko+0
3.Wout van AertBelgicko+0
4.Jesús HerradaŠpanielsko+0
5.Davide CimolaiTaliansko+0
-Peter SaganSlovenskonedokončil
-Marek ČaneckýSlovenskonedokončil
-Patrik TyborSlovenskonedokončil
-Ľuboš MalovecSlovenskonedokončil
-Róbert MálikSlovenskonedokončil
-Martin MahďarSlovenskonedokončil

GLASGOW. Talian Matteo Trentin sa stal novým cyklistickým majstrom Európy v pretekoch s hromadným štartom v rámci šampionátu v škótskom Glasgowe.

Dvadsaťdeväťročný jazdec tímu Mitchelton-Scott triumfoval po 230,4 km v šprinte šesťčlennej vedúcej skupiny.

Na druhom mieste skončil Holanďan Mathieu van der Poel, tretiu pozíciu obsadil Belgičan Wout van Aert.

Cyklisti absolvovali v uliciach Glasgowa 16 okruhov po 14,4 km. Každé kolo obsahovalo takmer 30 zákrut.

"Keď sa sformovala naša skupina, hovoril som s Davidem Cimolaiom, aby zaútočil, nech vidíme, ako sú na tom ostatní. Potom Lammertink narazil do bariéry, ale našťastie sme sa mu vyhli. Tento pád nám uľahčil záver, ktorý nám vyšiel perfektne.

Cimolai mi to skvele rozbehol, dnes pracoval na výbornú celý tím," povedal po pretekoch Trentin, ktorý si v apríli na klasike Paríž-Roubaix zlomil chrbticu a do súťažného diania sa vrátil až v júni.

Sagan nedokončil

Slovenský reprezentant Peter Sagan odstúpil z pretekov 83,5 km pred cieľom, ešte predtým musel meniť zadné koleso pre defekt.

Dvadsaťosemročný trojnásobný majster sveta pred začiatkom pretekov avizoval, že sa ešte úplne nezotavil z pádu na Tour de France a navyše trochu prechladol.

"V cyklistike sa vyskytnú aj takéto dni. Všetci vieme, že Peťo nebol po páde na Tour de France úplne fit,

Prečítajte si tiež: Rany ešte potrebujú čas, vravel Sagan. Zosadol z bicykla, o zlato nebojoval

to sa určite prejavilo aj v príprave na majstrovstvá Európy.

Na štart išiel plný odhodlania, no nebol zdravotne v poriadku. Navyše, v pretekoch musel po výmene kolesa doťahovať manko, kde stratil množstvo síl.

Nemôže stále len vyhrávať, aj taký je športový život," dodal prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Stručný priebeh pretekov:

V upršanom a veternom počasí sa spočiatku dostalo na čelo sedem cyklistov, nachádzali sa tam Čech Josef Černý, Rakúšan Matthias Krizek, Švajčiar Roland Thalmann, Lotyš Krists Neilands, Estónec Mihkel Räim, Ír Robert-Jon McCarthy a jediný štartujúci Grék Polychronis Tzortzakis.

Neskôr sa z čelnej skupiny stiahol Räim a vedúca šestica mala 155 km pred cieľom náskok piatich minút. Na glasgowskom asfalte muselo viacero jazdcov meniť kolesá pre defekty, problémy neobišli ani slovenského favorita Petra Sagana.

Náskok úniku sa postupne znižoval, starali sa o to Taliani a neskôr najmä Belgičania. Pelotón sa po zrýchlení tempa rozdelil na dve časti a Peter Sagan sa ocitol v zadnej skupine.

Slovák sa čoraz viac trápil a 83,5 km pred koncom napokon odstúpil. Potom z pelotónu zaútočili dvaja Belgičania Tosh van der Sande a Jelle Wallays, pripojil sa k nim Talian Davide Cimolai. Trio sa o chvíľu pripojilo k štvorici z pôvodného úniku.

Po sérii ďalších útokov sa na čele ustálila jedenásťčlenná skupina, v ktorej sa nachádzali Holanďania Mathieu van der Poel a Maurits Lammertink, Taliani Davide Cimolai a Matteo Trentin, Belgičania Wout van Aert a Xandro Meurisse, Nemec Nico Denz, Švajčiar Michael Albasini, Francúz Pierre-Luc Périchon, Španiel Jesús Herrada a Lotyš Emils Liepinš.

Posledný menovaný neskôr zaostal. Ich náskok sa dve kolá pred koncom (28,8 km) vyšplhal na úroveň 2:50 min a všetko nasvedčovalo tomu, že nový majster Európy vzíde z tejto partie.

V poslednom kole došlo vpredu k pádu 10 km pred koncom, na výjazde z jednej zo zákrut neubrzdil Lammertink a spolu s ním išlo k zemi niekoľko ďalších cyklistov. Najhoršie dopadol Albasini, ktorý musel meniť bicykel. Na čele sa tak ocitlo päť jazdcov - obaja Taliani, Van Aert, Van der Poel a Herrada.

V závere sa ešte k vedúcej pätici pripojil aj Meurisse. Všetko napokon dospelo do záverečného šprintu, v ktorom mal podľa predpokladov navrch Trentin a od budúcej sezóny si bude obliekať dres európskeho šampióna.

Online prenos: Peter Sagan na ME v cyklistike 2018 (Glasgow, Škótsko)

Cyklistika

12. August 2018 o 11:30
ME v cyklistike - ELITE mužov
Víťaz: Víťaz: Matteo Trentin (Taliansko)
Prenos
Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme ešte príjemný zvyšok nedele.
Po Petrovi Saganovi a Alexandrovi Kristoffovi sa stal majstrom Európy v pretekoch s hromadným štartom Talian Matteo Trentin. Slovenský favorit Peter Sagan preteky nedokončil, pod vplyvom stále pretrvávajúcich následkov pádu na Tour de France a nachladnutia nemal optimálnu kondíciu.
Najlepšia päťka pretekov s hromadným štartom na majstrovstvách Európy

1. Matteo Trentin (Taliansko)
2. Mathieu van der Poe (Holandsko)
3. Wout van Aert (Belgicko)
4. Jesús Herrada López (Španielsko)
5. Davide Cimolai (Taliansko)
Cestné preteky s hromadným štartom na majstrovstvách Európy 2018 skončili.
CieľCestné preteky mužov s hromadným štartom v rámci majstrovstiev Európy vyvrcholili veľmi pekným a dramatickým špurtom malej skupiny, ktorý ovládol 29-ročný Talian Matteo Trentin pred Holanďanom van der Poem a belgickým cyklistom van Aertom.
CieľMajstrom Európy v pretekoch s hromadným štartom sa stal Matteo Trentin!
1 kmDo čela sa k štvorici vedúcich pretekov dotiahol aj druhý Belgičan Xandro Meurisse.
2 kmMomentálne je azda najväčším favoritom na titul Matteo Trentin, ktorý je známy svojou veľmi dobrou koncovkou.
3 kmTri kilometre pred cieľom sú na čele etapy Wout van Aert (Belgicko), Mathieu van der Poe (Holandsko), Jesús Herrada López (Španielsko), Matteo Trentin Davide Cimolai (Taliansko).
6 kmWout van Aert (Belgicko) dokázal zlikvidovať atak Cimolaia. Vpredu tak figuruje kompaktná pätica, ktorá si to rozdá o triumf.
7 kmSedem kilometrov pred cieľom nastúpil Davide Cimolai. Jeho reprezentačný kolega Matteo Trentin ho, pochopiteľne, nebude stíhať, tejto úlohy sa ujíma Belgičan Wout van Aert (Belgicko).
8 kmDopredu sa po páde snažia dotiahnuť aj Davide Cimolai (Taliansko), Xandro Meurisse (Belgicko) a Pierre-Luc Périchon (Francúzsko).
9 kmObrovská nepríjemnosť vo vedúcej partii, kde spadli viacerí cyklisti na asfalt! Pod vplyvom pádu sa na úplnom čele etapy vyprofilovala štvorica Mathieu van der Poe (Holandsko), Wout van Aert (Belgicko), Jesús Herrada López (Španielsko) a Matteo Trentin (Taliansko).
10 kmPočas záverečných desiatich kilometrov ešte očakávame ataky, pretože nie všetci členovia vedúcej skupiny chcú, aby preteky vyvrcholili špurtom skupiny. Naopak, v takýto scenár veria najmä Mathieu van der Poel (Holandsko) a Matteo Trentin (Taliansko), ktorí sú veľmi rýchli.
12 kmHlavná skupina je pozadu za čelom pretekov o zhruba dve minúty a tridsať sekúnd.
14 kmVedúca desiatka v zložení Xandro Meurisse, Wout van Aert (Belgicko), Jesús Herrada López (Španielsko), Mathieu van der Poel, Maurits Lammertink (Holandsko), Davide Cimolai, Matteo Trentin (Taliansko), Michael Albasini (Švajčiarsko), Pierre-Luc Périchon (Francúzsko) a Nico Denz (Nemecko) už je v poslednom zo šestnástich okruhov cestných pretekov ME.
19 kmDo cieľa ostáva posledných devätnásť kilometrov. Už teraz vieme, že majstrovstvá Európy kategórie ELITE spoznajú po Petrovi Saganovi a Alexandrovi Kristoffovi tretieho víťaza.
23 kmXandro Meurisse, Wout van Aert (Belgicko), Jesús Herrada López (Španielsko), Mathieu van der Poel, Maurits Lammertink (Holandsko), Davide Cimolai, Matteo Trentin (Taliansko), Michael Albasini (Švajčiarsko), Pierre-Luc Périchon (Francúzsko) a Nico Denz (Nemecko). Menoslov členov úniku a kandidátov na primát majstra Európy.
26 kmRozdiel medzi vedúcou partiou a hlavným poľom je už takmer trojminútový. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou dnes zvíťazí borec z unikajúcej partie, kde už nefiguruje Lotyš Emils Liepins.
29 km29 kilometrov a dva mestské okruhy v škótskom Glasgowe. Toľko delí cyklistov z vedúcej skupiny od cieľovej čiary. Všetko je nastavené tak, aby sa z titulu európskeho majstra tešil jeden z jej členov.
34 kmHlavné pole stráca na vedúcu jedenástku dve minúty a pätnásť sekúnd. Momentálne sa zdá, že je to už príliš veľký odstup.
38 kmXandro Meurisse, Wout van Aert (Belgicko), Jesús Herrada López (Španielsko), Mathieu van der Poel, Maurits Lammertink (Holandsko), Davide Cimolai, Matteo Trentin (Taliansko), Michael Albasini (Švajčiarsko), Pierre-Luc Périchon (Francúzsko), Emils Liepins (Lotyšsko) a Nico Denz (Nemecko) tvoria vedúcu skupinu a majú veľkú šancu zabojovať o titul európskeho šampióna.
43 kmPri nájazde do štrnásteho okruhu si povedzme, že majstra Európy budeme možno hľadať vo vedúcej skupine, ktorá má náskok minúty a desiatich sekúnd.
48 kmXandra Meurissea dostihla partia, ktorá odišla od hlavného poľa a momentálne tvorí čelo cestných pretekov s hromadným štartom na majstrovstvách Európy.
49 kmPo útoku nemeckého cyklistu odskočila od hlavnej skupiny zhruba desaťčlenná partia. Vypracovala si celkom sľubný náskok.
51 kmV krátkom prudkom kopci nastúpil cyklista v drese nemeckej reprezentácie. Zásluhou jeho aktivity vznikla v hlavnej skupine medzera.
53 kmAtak ďalšieho Belgičana! Od hlavnej skupiny sa so štartovým číslom šestnásť odčlenil Xandro Meurisse. Stíhaciu jazdu hlavného poľa vedú Taliani a Francúzi.
58 kmV dnešných pretekoch už nepokračuje ani posledný slovenský zástupca Patrik Tybor. Cyklisti vstúpili do trinásteho zo šestnástich okruhov, ktorý meria 14,4 kilometra.
61 kmTosh Van der Sande a Jelle Wallays (Belgicko), Davide Cimolai (Taliansko), Matthias Krizek (Rakúsko), Hugo Hofstetter (Francúzsko), Roland Thalmann (Švajčiarsko), Matej Mohorič (Slovinsko) a Krists Neilands (Lotyšsko) boli dostihnutí hlavnou partiou.
64 kmGrék Polychronis Tzortzakis už neudržal tempo vedúcej skupiny a stratil s ňou kontakt, naopak, doskočil si do nej Slovinec Matej Mohorič. Hlavnú skupinu v týchto momentoch vedie holandský cyklista.
67 kmTosh Van der Sande, Jelle Wallays, Daivde Cimolai a Hugo Hofstetter sa do vedúcej partie prepracovali z hlavného poľa, Krizek, Thalmann, Tzortzakis a Neilands v nej zotrvali ako členovia pôvodného úniku.
70 kmSituácia na trati je momentálne nasledovná: vpredu figurujú Tosh Van der Sande a Jelle Wallays (Belgicko), Davide Cimolai (Taliansko), Matthias Krizek (Rakúsko), Hugo Hofstetter (Francúzsko), Roland Thalmann (Švajčiarsko), Polychronis Tzortzakis (Grécko) a Krists Neilands (Lotyšsko) s náskokom niekoľkých sekúnd pred hlavným poľom.
72 kmMagnus Cort Nielsen, jeden z favoritov dnešných pretekov, sa musí vysporiadať s technickými problémami. Ešte päť okruhov delí cyklistov od cieľa.
74 kmBelgičania s Talianom dostihli borcov z pôvodného úniku dňa. Pelotón nestráca veľa, cyklistov pred sebou má na dohľad. Posledným Slovákom na trati je Patrik Tybor, ktorý, ak sme správne videli, sa už prepadol do skupiniek za pelotónom.
77 kmV Glasgowe sa začali diať veci! Zo špice pelotónu nastúpili dvaja belgickí pretekári, zachytil sa ich jeden taliansky cyklista.
82 kmPeter Sagan patril medzi najväčších favoritov pretekov s hromadným štartom v rámci majstrovstiev Európy. Pretrvávajúce následky pádu na Tour de France a k tomu pridané nachladnutie však jeho dnešné ambície zmarili. Netreba to však brať tragicky, sezóna je dlhá a Sagan sa potrebuje dať po zdravotnej stránke dokopy. O týždeň by sme ho mali vidieť na jednodňových pretekoch v Hamburgu, o dva na štarte Vuelty.
84 kmTo, čo sme avizovali, sa stalo skutočnosťou. Marek Čanecký aj Peter Sagan vzdali cestné preteky. Šesťnásobný držiteľ zeleného dresu dnes aj pod vplyvom zdravotných problémov nemal dobrý deň.
85 kmŠesť okruhov do cieľa. Vedúca skupina má k dispozícii náskok minúty a dvadsiatich sekúnd pred pelotónom. Peter Sagan s veľkou pravdepodobnosťou čoskoro z pretekov odstúpi.
87 kmPeter Sagan dnes evidentne nie je vo svojej koži. Na trati sa trápi, zdravotný stav mu nedovoľuje podať optimálny výkon. Spoločne s Marekom Čaneckým a ďalšími štyrmi cyklistami neudržali ani tempo druhej časti hlavného poľa.
91 kmNa čele hlavného poľa diktujú tvrdé tempo Belgičania. Peter Sagan jazdí na konci druhej časti pelotónu, kde sa nachádza aj obhajca titulu Alexander Kristoff.
94 kmPelotón sa rozdelil a Peter Sagan, žiaľ, nefiguruje v jeho prednej časti. Momentálne to vyzerá tak, že trojnásobný majster sveta dnes o titul bojovať nebude!
101 kmPretekári sú na trati pretekov s hromadným štartom v rámci európskeho šampionátu tri hodiny a dvadsať minút. Odjazdili počas nich deväť kôl, sedem im ešte zostáva. Šesťčlenný únik má pred hlavným poľom, o ktorého tempo sa starajú reprezentácie Talianska, Francúzska a Belgicka, náskok dvoch minút a dvadsiatich sekúnd.
105 km105 kilometrov pred cieľom má Peter Sagan poruke troch spolujazdcov, keďže z pretekov už odstúpili Ľuboš Malovec a Róbert Málik.
107 kmDoplňme si ešte informácie aj o poslednom jazdcovi úniku. Je ním Roland Thalmann, ktorý mal pred týždňom 25. narodeniny. Švajčiar jazdí za zoskupenie Vorarlberg Santic.
109 kmDopredu sa nakoniec opäť dostali aj Polychronis Tzortzakis a Josef Černý. Vpredu tak znova máme šesť pretekárov, menovite Matthias Krizek (Rakúsko), Roland Thalmann (Švajčiarsko), Polychronis Tzortzakis (Grécko), Josef Černý (Česká republika), Krists Neilands (Lotyšsko), Robert-Jon McCarthy (Írsko). Ich náskok pred pelotónom je zhruba dvojminútový.
111 kmMatthias Krizek (Rakúsko) a Roland Thalmann (Švajčiarsko) sa usilujú o dotiahnutie do čela pretekov. Grék Polychronis Tzortzakis už v úniku pravdepodobne nebude pokračovať.
112 kmPretekárom v uliciach Glasgowa nekomplikuje situáciu len dážď a mokrá vozovka, ale aj silný vietor. Pád v unikajúcej skupina! Na zemi skončili Matthias Krizek (Rakúsko), Polychronis Tzortzakis (Grécko) a Roland Thalmann (Švajčiarsko)!
115 kmSúčasťou aktuálne päťčlennej vedúcej skupiny je aj Rakúšan Matthias Krizek. 29-ročný cyklista preteká za kontinentálny tím Felbermayr–Simplon Wels. V rokoch 2013 a 2014 však jazdil za Cannondale a bol tímovým kolegom Petra Sagana. Počas sezóny 2014 štartoval na Vuelte i na monumentálnej klasike Paríž – Roubaix.
120 kmTechnické problémy sú dnes častým javom. Nevyhol sa im ani český majster Josef Černý, ktorý má pravdepodobne po úniku. Výmena zadného kolesa v podaní neutrálneho mechanického auta trvala príliš dlho.
122 kmTempo v hlavnom poli sa zrýchlilo, čo sa prejavilo znížením náskoku vedúcej šestky na tri minúty a tridsať sekúnd.
125 kmPeter Sagan sa priblížil chvostu pelotónu. Uvidíme však, či zadné koleso nebude meniť ešte raz, pretože to, ktoré dostal, bolo od neutrálnej mechanickej pomoci a zdá sa, že mu úplne nevyhovuje.
128 kmVo vedúcej skupine registrujeme aj úradujúceho majstra Lotyšska Kristsa Neilandsa v pretekoch s hromadným štartom. 24-ročný člen prokontinentálneho tímu Israel Cycling Academy vyhral domáci šampionát aj minulý rok.
130 kmPeter Sagan dostal defekt zadného kolesa. Výmena sa však už uskutočnila a trojnásobný majster sveta by sa mal cez kolónu vozidiel vrátiť čoskoro späť do pelotónu.
140 kmDo zoznamu odstúpených sa zaradili Ukrajinec Oleksandr Golovaš, holandský pretekár Moreno Hofland a Španiel Víctor de la Parte González. Cyklisti majú za sebou šesť okruhov, momentálne sa nachádzajú v siedmom.
144 kmPelotón stabilizoval svoje manko voči vedúcej skupine na úrovni piatich minút. Do konca pretekov ostáva viac ako stoštyridsať kilometrov, hlavné pole má situáciu pod kontrolou.
147 kmJediný Grék v štartovej listiny sa nachádza v úniku dňa. Jeho meno je Polychronis Tzortzakis, v januári 2018 oslávil 29 rokov a je legionárom v belgickom kontinentálnom tíme Tarteletto–Isorex. Počas kariéry sa dvakrát stal majstrom Grécka v časovke a dvakrát vyhral aj preteky s hromadným štartom.
150 kmDruhým členom vedúcej partie je Robert-Jon McCarthy. 24-ročný reprezentant Írska jazdí za britský celok s kontinentálnou licenciou JLT Condor. Na konte má tri triumfy, z toho jeden je profesionálny.
153 kmMarek Čanecký, ktorý štartoval aj v stredajšej časovke a obsadil v nej predposledné 33. miesto, sa ocitol za pelotónom, keďže musel pre defekt vymeniť koleso.
155 kmPelotón dokončil piaty okruh so stratou približne piatich minút na šesť priebežných lídrov etapy. Súčasťou hlavného poľa sú naďalej aj všetci slovenskí reprezentanti Marek Čanecký, Martin Mahďar, Patrik Tybor, Ľuboš Malovec, Róbert Malík i Peter Sagan.
158 kmUnikajúcu skupinu musel nedobrovoľne opustiť pre technické problémy lotyšský pretekár Krists Neilands. Stráca však len niekoľko sekúnd a čochvíľa sa do nej vráti.
167 kmPostupne si predstavíme pretekárov z úniku. Český národný tím v ňom zastupuje Josef Černý, člen kontinentálneho zoskupenia Elkov–Author. 25-ročný cyklista sa na júnových spoločných česko-slovenských majstrovstvách sa stal českým šampiónom v jazde proti chronometru aj v pretekoch s hromadným štartom. Dnes teda vo vedúcej partii prezentuje dres majstra Českej republiky.
169 kmBalík vedú tímy Talianska, Belgicka a Francúzska. Jeho strata o pár sekúnd presahuje hranicu piatich minút.
173 kmPočas štvrtého okruhu vypadol z vedúcej skupiny Estónec Mihkel Räim. Vpredu tak momentálne figuruje šesť cyklistov, menovite Matthias Krizek (Rakúsko), Roland Thalmann (Švajčiarsko), Polychronis Tzortzakis (Grécko), Josef Černý (Česká republika), Krists Neilands (Lotyšsko) a Robert-Jon McCarthy (Írsko).
177 kmŠtyri minúty a dvadsať sekúnd. Taký je časový rozdiel medzi vedúcou partiou a pelotónom, v ktorom jazdia všetci šiesti Slováci vrátane Petra Sagana. Korošec a Larsen už nepokračujú ako prenasledovatelia a zaradili sa späť do hlavného poľa.
182 kmZ pretekov v doterajšom priebehu odstúpili dvaja muži. Španiel Héctor Saez Benito a aj jediný zástupca rumunskej cyklistiky Lars Pria.
187 kmSedemčlenná vedúca skupina dokončila tretí okruh a vstúpila do štvrtého. S mankom dvoch minút a dvadsiatich sekúnd ju nasleduje slovinsko-švédske duo Rok Korošec a Richard Larsen. Pelotón stráca na úplne čelo približne štyri minúty.
190 kmNaplnila sa prvá pretekárska hodina. Jazdci počas nej prešli zhruba štyridsať kilometrov.
195 kmPretekanie v daždivých podmienkach, aké dnes pre cyklistov pripravilo glasgowské počasie, si vyžaduje zvýšenú mieru pozornosti a taktiež zvýšené nároky na technickú vyspelosť jazdcov.
205 kmMatthias Krizek (Rakúsko), Roland Thalmann (Švajčiarsko), Polychronis Tzortzakis (Grécko), Josef Černý (Česká republika), Krists Neilands (Lotyšsko), Mihkel Räim (Estónsko) a Robert-Jon McCarthy (Írsko). Takéto je zloženie unikajúcej skupiny.
212 kmPretekári sa nachádzajú v druhom zo šestnástich okruhov. V popredí pelotónu vidíme dresy Belgicka a Talianska. Doposiaľ sme zaregistrovali viacero defektov.
215 kmV partii priebežných lídrov majú zastúpenie reprezentácie Švajčiarska, Českej republiky, Rakúska, Írska, Estónska, Lotyšska a Grécka.
220 kmÚvod pretekov sprevádza daždivé počasie, ktoré možno pretrvá počas celého ich priebehu. Pred pelotónom sa vytvorila vedúca skupina so siedmimi členmi.
225 kmPodľa informácií RTVS ešte nie je Peter Sagan po zdravotnej stránke v stopercentnom poriadku. Stále cíti následky pádu z Tour de France, navyše z Monaka, kde žije, si do dejiska európskeho šampionátu priviezol aj nachladnutie. Verme však, že i napriek tomu zabojuje o popredné umiestnenie.
Cestné preteky s hromadným štartom na majstrovstvách Európy 2018 práve odštartovali.
Všetkým športovým priaznivcom prajeme príjemnú nedeľu. Po prenosoch zo všetkých etáp tohtoročnej edície Tour de France vám dnes prinesieme textové komentáre k cestným pretekom mužov s hromadným štartom v rámci majstrovstiev Európy.

Profil trate

Preteky s celkovou dĺžkou 230,4 kilometra sa odohrajú na mestskom okruhu v škótskom meste Glasgow. Meria 14,4 kilometra a pretekári ho absolvujú dovedna šestnásťkrát. Profil sedí šprintérom či klasikárskym špecialistom, keďže nie je priveľmi náročný, ale trasa predsa len ponúka niekoľko krátkych stúpaní. Počet nastúpaných metrov je 2222.

26 reprezentácií a 136 cyklistov

Pelotón pretekov s hromadným štartom tvorí 136 cyklistov z 27 reprezentácií. Najpočetnejšie sú zostavy Talianska, Belgicka, Francúzska, Španielska, Veľkej Británie, Dánska a Nemecka, ktoré majú po osem súťažiacich. Slovenská reprezentácia patrí medzi tímy so šiestimi pretekármi. Hviezdnemu lídrovi Petrovi Saganovi budú na trati pomáhať Marek Čanecký, Martin Mahďar, Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica), Ľuboš Malovec (CK Spartak Tlmače) a Róbert Málik (CK Příbram Fany Gastro).

Peter Sagan so snahou o druhý titul európskeho šampióna

Podľa stávkových kancelárií je najväčším favoritom na triumf Peter Sagan. Pretekár nemeckého zoskupenia Bora-hansgrohe, ktorý už pozná pocit víťaza majstrovstiev Európy z roku 2016, by mal mať v najväčšom mieste Škótska so sebou výbornú kondíciu. Na nedávnej Tour de France ovládol tri etapy a získal šiesty zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže. Záver najslávnejších cyklistických pretekov sveta mu síce skomplikoval nepríjemný pád a z neho vyplývajúce poranenia, ale trojnásobný majster sveta sa už, dúfajme, stihol zotaviť do takej miery, aby mohol bojovať o zlatú medailu. Glasgowský okruh jeho cyklistickému naturelu vyhovuje.

Medzi ďalších favoritov na primát majstra Európy patria Elia Viviani, Sonny Colbrelli, Matteo Trentin, John Degenkolb, Alexander Kristoff, Greg Van Avermaet, Magnus Cort Nielsen, Jasper Stuyven, Christophe Laporte, Bryan Coquard či Zdeněk Štybar.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 11:30.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 4. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 19 000
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 13 145
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 11 169
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 312
 5. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 938
 6. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 680
 7. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 4 318
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 225
 9. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 192
 10. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 040

Téma: Cyklistika


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Predali Eiffelovku aj Karlštejn, zoznámte sa s najväčšími podvodníkmi doby

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

AUTO

Mazeová pre SME: Američania sú silný národ. Aj preto Vlhová trpí

Slováci a Slovinci majú podobnú kultúru.

Neprehliadnite tiež

Andraž Šporar zo Slovana Bratislava v súboji s brankárom Martinom Jedličkom.
Petra Vlhová so svojimi fanúšikmi.
Tina Mazeová.
Anastasia Kuzminová.

Monfils zdolal Wawrinku v troch setoch a vyhral turnaj v Rotterdame

Francúz v rebríčku poskočí o desať miest.

Gael Monfils.