Dominic Thiem.
Dominic Thiem. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|23. sep 2018 o 00:00

Slovák v boji o titul nezískal ani set.

PETROHRAD. Slovenský tenista Maritn Kližan sa nestal víťazom dvojhry na turnaji ATP World Tour 250 v ruskom Petrohrade (dotácia 1 175 190 USD, tvrdý povrch v hale) a nezískal svoj siedmy singlový titul v kariére.

V nedeľňajšom finále Kližan prehral s turnajovou jednotkou Rakúšanom Dominicom Thiemom za 66 minút 3:6, 1:6.

Po prvý raz neuspel vo finále

Kližan vôbec po prvý raz v kariére neuspel vo finále dvojhry na turnaji hlavného profiokruhu a naďalej má na konte šesť titulov.

V štatistike turnajových víťazstiev sa tak zatiaľ nedostal pred svojho trénera Dominika Hrbatého aj ďalšieho skvelého hráča nedávnej minulosti Karola Kučeru.

Práve na turnaji v Petrohrade si v roku 2012 pripísal Kližan svoj premiérový singlový titul na turnaji ATP. Thiem si pripísal jedenásty turnajový titul v kariére.

Petrohrad - finále:

Dominic Thiem (Rak.-1) - Martin Kližan (SR) 6:3, 6:1

/za 66 minút/

"Veľká gratulácia Dominicovi, veľmi si to zaslúži. Je to výborný hráč, verím, že raz bude svetovou jednotkou a na tej ceste mu želám všetko dobré," uviedol Kližan vo svojej prvej reakcii.

"Musím povedať, že tento turnaj bol veľmi vydarený aj pre mňa, aj keď finále mi nevyšlo. Dnes to nebol môj deň. Turnaj bol celkovo zvládnutý na výbornej úrovni a verím, že sa sem o rok budem môcť vrátiť a pokúsiť sa opäť získať titul. Ďakujem všetkým divákom, ktorí ma podporovali počas celého týždňa. Uvidíme sa o rok," dodal.

"Je to môj prvý titul v hale na tvrdom povrchu a nemohol som si nájsť lepšie miesto ako práve Petrohrad," povedal Thiem v prvej televíznej pozápasovej reakcii.

"Je to výborne organizovaný turnaj so skvelými fanúšikmi. Verím, že sa sem v budúcnosti vrátim, lebo sa mi tu veľmi páči. Je to jeden z najlepších turnajov na okruhu ATP kategórie 250," doplnil.

Posunie sa do elitnej päťdesiatky

Víťaz duelu si pripíše do rebríčka 250 bodov. Zároveň získa nezdanenú prémiu vo výške 209 645 amerických dolárov.

Zdolaný finalista si vybojoval 150 bodov a odmenu 110 415 USD. Napriek neúspechu sa Kližan v najnovšom vydaní rebríčka ATP posunie na 49. miesto.

Dvadsaťdevaťročný Kližan (65. v rebríčku ATP) a o štyri roky mladší Thiem (8.) odohrali piate vzájomné stretnutie. Rakúsky tenista sa tešil z druhého víťazstva.

Predtým naposledy sa stretli začiatkom augusta na antukovom turnaji v rakúskom Kitzbüheli. Kližan zvíťazil v druhom kole 6:1, 1:6, 7:5 a napokon sa stal aj celkovým šampiónom.

Premenil hneď prvý mečbal

V úvode bol Slovák o čosi lepším hráčom, ale k brejkbalu sa pri podaní súpera nedostal. Jedným z dôležitých momentov prvého setu bol siedmy gem. Kližan v ňom prvýkrát neudržal servis, hoci viedol 30:0 aj 40:15.

Po vyše siedmich minútach sa Thiem tešil z prvého brejku v zápase. Potom Rakúšan potvrdil na 5:3 a vzápätí pri podaní Kližana využil druhý setbal.

Slovák v prvom sete zahral desať víťazných úderov, ale úspešnosť zisku bodov po druhom podaní mal len 33 percent a práve tam bol najväčší rozdiel medzi oboma súpermi.

Martin Kližan (vľavo) a Dominic Thiem.
Martin Kližan (vľavo) a Dominic Thiem. (Autor: TASR/AP)

Ani úvod druhého setu nezastihol Kližana v optimálnom nastavení. Nevyvaroval sa chýb na podaní aj príjme a Thiema pustil do náskoku 3:0. Potom mu fyzioterapeut odoprel ošetrenie kolena, ale slovenský tenista aspoň znížil na 1:3.

Ďalších víťazných gemov sa už Kližan nedočkal. Thiem zvýšil na 4:1 aj 5:1 a za tohto stavu šiel podávať na víťazstvo v celom turnaji.

Viedol 30:0, potom Kližan zabojoval a dostal sa k prvým dvom brejkbalom v zápase. Thiem však náznak zvratu nepripustil. Oba brejkbaly vymazal a vzápätí využil prvý mečbal.

Vyradil aj Wawrinku či Shapovalova

Na ceste do siedmeho kariérneho finále na turnaji ATP si Kližan poradil v prvom kole s domácim Jevgenijom Donským dvakrát 6:4.

V druhom kole vystavil stopku po výsledku 6:3, 6:4 turnajovej dvojke Talianovi Fabiovi Fogninimu.

Vo štvrťfinále zdolal nasadenú sedmičku Kanaďana Denisa Shapovalova 3:6, 7:5, 6:3, keď prehrával už 3:6 a 3:5. V semifinále si prvýkrát v kariére poradil so Švajčiarom Stanom Wawrinkom, zdolal ho po boji 4:6, 6:3, 7:5.

Vo finále Roland Garros ho zdolal Nadal

Svetová osmička Dominic Thiem sa v tomto roku pred turnajom v Petrohrade tešila z dvoch titulov na turnajoch hlavnej kategórie ATP World Tour.

Vo februári Thiem zvíťazil na antukovom podujatí v argentínskom Buenos Aires, celkový triumf si pripísal aj v máji vo francúzskom Lyone.

Vo finále sa predstavil na turnaji ATP Masters 1000 v španielskom Madride, kde nestačil na Nemca Alexandra Zvereva (4:6, 4:6).

O svoj prvý grandslamový titul neúspešne bojoval vo finále Roland Garros, zdolal ho už 11-násobný miestny víťaz Španiel Rafael Nadal (4:6, 3:6, 2:6)

Online prenos: Dominic Thiem - Martin Kližan (Petrohrad 2018, finále)

ATP Petrohrad Finále 2018
23.09.2018 o 15:43
Thiem
2:0
(6:3, 6:1)
Kližan
Martin Kližan tak nepridal svoj siedmy titul na okruhu ATP a nepokračuje tak v úspešnej finálovej bilancii. Slovenský tenista utrpel v štvrťfinále zranenie a napriek tomu to dotiahol až do finále. Vylepšil si svoje postavenie v rebríčku a opäť potešil svojich priaznivcov. Turnaj v Petrohrade tak teda zvíťazila jeho nasadená jednotka v rámci pavúka, ale určite sa slovenský tensita nemusí hanbiť. Až na to finále predvádzal veľmi dobré výkony, dokázal vyradiť Wawrinku či Shapovalova.

S týmto konštatovaním sa už teda lúčim, ďakujem vám za vašu pozornosť a želám ešte príjemný zvyšok víkendu. Zápasom vás sprevádzal Miroslav Revaj.
Koniec zápasu
6:1
importantGEM, SET, ZÁPAS a teda aj celý turnaj pre Dominica Thiema! Druhý set už bol jasnou záležitosťou svetovej osmičky a tak rakúsky tenista rozširuje svoju zbierku ATP titulov na jedenásť, keď zdola slovenského tenistu 2:0 na sety po hrách 6:3 a 6:1!
A-40
importantPriamy bod prináša prvý mečbal pre rakúskeho tenistu!
40-40
Aj ten však Rakúšan odvrátil a vraciame sa späť na zhodu.
40-A
importantJe tu však brejkbal číslo dva po chybe súpera!
40-40
Nádherná výmena, žiaľ ide v prospech rakúskeho tenistu, ktorý prešiel na sieť a nemal problém odvrátiť tak brejkbal, keďže Kližko bol v kúte.
30-40
importantAle pozor, je tu aut od podávajúceho tenistu a Martin Kližan získava prvý brejkbal v tomto zápase, ktorý ho ešte môže udržať vo finálovom zápase!
30-30
Po 30 na oboch stranách, slovenský tenista ešte bojuje a snaží sa niečo vymyslieť. Prezentoval sa presným úderom do protipohybu.
30-15
Teraz Thiem nedostal loptičku cez pásku, stále to má však dobre rozohrané.
30-0
Rakúšanovi pomohla teraz páska a tak vedie o dva fifíny. Zdá sa byť už rozhodnuté.
15-0
Dominic Thiem už chce spraviť krátky proces a podanie zahájil suverénnym fiftínom.
5:1
importantJastrabie oko potvrdilo správnosť úderu rakúskeho tenistu, takže Dominic Thiem vyhráva v druhom sete 5:1 a ide podávať na víťazstvo v celom tomto turnaji!
40-30
importantŽiaľ, moja predpoveď sa naplnila, je tu zbytočná chyba od Martina Kližana a tak brejkbal pre Rakúšana.
30-30
Dominic Thiem však predviedol výborný return a je to po 30 na oboch stranách. Žeby prišiel brejkbal?
15-30
Priamy bod z podania od nášho tenistu, získava tak druhý fiftín v rade.
15-15
Dlhšiu výmenu zvládol teraz Martin Kližan lepšie a vyrovnáva na 15:15.
15-0
Neúspešný začiatok podania pre slovenského tenistu.
4:1
Koniec prestávky, podávať bude Martin Kližan.
4:1
Nasleduje prestávka a výmena strán.
4:1
importantDominic Thiem presne umiestnil svoje podanie a vyhráva ak v druhom sete 4:1! No budeme teda veľmi zvedaví, či Martin Kližan tento veľmi nepriaznivý stav dokáže ešte zvrátiť.
40-15
Skrátený úder od Martina Kližana bol úspešný, odvrátil tak prvý gembal súpera.
40-0
Tak toto bolo neskutočné zo strany rakúskeho tenistu! Kližan parádne umiestnil loptičku na čiaru, prestal hrať s vedomím že toto už súper nezachráni, ale Thiem zahral neskutočný protiúder a získava tak tri gembaly!
30-0
Nepresný forhend nášho tenistu, Thiem vedie pri podaní o dva fiftíny.
15-0
Rakúšan zahájil podanie tretím esom v zápase.
3:1
importantVýborne! Čistou hrou získava slovenský tenista prvý gem v druhom sete a znižuje tak na 1:3! Snáď mu to pomôže sa naštartovať v druhom dejstve.
0-40
Agresívna hra nášho tenistu je zatiaľ úspešná, Kližko získava tri gembaly.
0-30
Druhý fiftín v rade pre podavajúceho hráča.
0-15
Slovenský tenista začína priamym bodom z podania.
3:0
3:0
3:0
importantNevynútená chyba nášho tenistku ukončila tento gem, Dominic Thiem potvrdil brejk a vyhráva v druhom sete 3:0! Toto je už najvyšší stupeň pohotovosti pre Martina Kližana.
40-15
Škoda tejto situácie, Martin zvládol prechod na sieť, ale následne nedostal loptičku na druhú stranu a sú tu tak dva gembaly na potvrdenie brejku.
30-15
Druhé eso v zápase a tak aj druhý fiftín v rade pre Thiema.
15-15
Tento úder podávajúceho tenistu však už bol úspešný, dropšot dopadol tam kam má a je to po 15 na oboch stranách.
0-15
Aut z rakety rakúskeho tenistu, cestu za potvrdením brejku teda nezačal úspešne.
2:0
importantNepodarilo sa, Dominic Thiem presným forhendom berie prvýkrát podanie nášho tenistu v druhom sete a vyhráva tak v tejto sade 2:0!
40-15
Prvú hrozbu Martin Kližan odvrátil, musí ešte dve, ktoré zostávajú.
40-0
importantŽiaľ, je tu prvá dvojchyba nášho tenistu a tak získava Dominic Thiem tri brejkbaly!
30-0
Ďalší zbytočná stratená loptička, slovenský tenista prehráva na svojom podaní o dva fiftíny.
15-0
Martin Kližan nezahájil prvé podanie v druhom sete úspešne, fiftín pre rakúskeho tenistu.
1:0
importantAj sa tak stáva, čistou hrou Dominic Thiem udržal prvé podanie v druhom sete a ide do vedenia 1:0!
40-0
Tretí fiftín v rade a tak je tu šanca na čistú hru!
30-0
Prvé eso rakúskeho tenistu v tomto zápase, vedie tak o dva fiftíny.
15-0
Dominic Thiem zaháji druhý set priamym bodom z podania.
0:0
Koniec prestávky, podávať bude Dominic Thiem.
0:0
6:3
importantĎalšia chyba od nášho tenistu, ktorá ukončila prvý set! Dominic Thiem vyhráva toto dejstvo pomerom 6:3 a dostáva sa do vedenia 1:0 vo finálne tohto turnaja. Do stavu 3:3 to bolo veľmi vyrovnané, ale Martin Kližan stratil svoje podanie a už to potom rakúsky tenista dotiahol do úspešného konca. Rodáka z Petržalky tak bude čakať náročná úloha v druhom sete.
40-15
Slovenský tenista presne umiestneným servisom odvrátil prvý setbal.
40-0
importantNevynútená chyba Martina Kližana a sú tu tri setbaly pre rakúskeho tenistu!
30-0
Loptu získava Thiem.
15-0
Dôležité podanie nezačal slovenský tenista úspešne.
5:3
importantNásledne je však už Dominic Thiem úspešný, podarilo sa mu potvrdiť brejk a vyhráva tak v prvom sete 5:3! Martin Kližan teda pôjde podávať na udržanie sa v prvom sete.
40-15
Presným returnom slovenský tenisa odvrátil prvý gembal súpera, čistá hra to teda nebude.
40-0
Úder od slovenského tenistu končí na sieti, tri gembaly na potvrdenie brejku tak získava Dominic Thiem.
30-0
Thiem si pomohol kvalitným druhým servisom a vedie na svojom podaní už o dva fiftíny.
15-0
Cestu za potvrdením brejku zahájil rakúsky tenista úspešne.
4:3
4:3
4:3
importantDruhý pokus rakúsky tenista už úspešne využíva, aj keď mu dopomohla nevynútená chyba nášho reprezentanta a tak Dominic Thiem ako prvý prerazil súperove podanie v tomto zápase, čím sa dostáva do vedenia 4:3 v prvom sete!
A-40
importantNebezpečenstvo v podobe straty podania číslo dva, opäť náročná situácia pre rodáka z Petržalky!
40-40
Krásna výmena z oboch strán, Martin ju ukončil už presným úderom na čiaru a tak odvrátil hroziace nebezpečenstvo. Presúvame sa späť na zhodu.
A-40
importantA máme tu už aj prvý brejkbal v zápase, ktorému bude čeliť slovenský tenista!
40-40
Škoda tohto úderu, Martin Kližan si dobre prešiel na sieť, ale loptičku zahral zbytočne len do autu a prvýkrát v tomto stretnutí pôjdeme cez zhodu 40:40!
30-40
Na ďalší presný return súpera zareagoval slovenský tenista len úderom do pásky, ostáva mu tak posledný gembal.
15-40
Kližko si počkal na sieti a presným smečom získava dva gembaly.
15-30
Thiem zahral úspešný return, ktorým znižuje na rozdiel jedného fiftínu.
0-30
Štvrté eso na konte Martina Kližana, ktorý tak už vedie o dva fiftíny na tomto podaní.
0-15
Vynikajúci forhend slovenského tenistu padol presne na čiaru, úspešne zahájené ďalšie podanie.
3:3
importantNepresný úder slovenského tenistu putoval do autu, takže Dominic Thiem vyrovnáva stav prvého setu na 3:3! Pokračuje tak vyrovnané prvé dejstvo, vyzerá to dnes na poriadnu drámu.
40-30
Zatiaľ teda nie, Thiem si pomohol priamym bodom a získava tak gembal.
30-30
Presne umiestnený úder od nášho tenistu, ktorým vyrovnáva na 30:30! Tak, žeby sme boli svedkami prvého brejkbalu?
30-15
Nevynútená chyba od podávajúceho tenistu, Martin Kližan znižuje na rozdiel jedného fiftínu.
30-0
Je tu aut zo slovenskej rakety, Rakúšan tak už vedie o dva fiftíny.
15-0
Dominic Thiem musel na úvod ísť cez druhé podanie, čo však zvládol a po nepresnom skrátenom údere od nášho tenistu si pripisuje fiftín.
2:3
2:3
2:3
importantEsom na záver ukončil Martin Kližan tento gem, ktorý získava teda čistou hrou a vyhráva v prvom sete 3:2! Zatiaľ teda čakáme na prvý brejkbal tohto stretnutia.
0-40
Forhendový winner nášho hráča, ktorý tak získava tri gembaly a opäť aj šancu na čistú hru.
0-30
Nasledoval priamy bod a vyhráva tak už o dva fiftíny.
0-15
Ukážkový smeč slovenského tenistu, ktorým zahájil toto podanie.
2:2
importantA kedže úder od Martina Kližana skončil v aute, tak si Dominic Thiem pripisuje prvú čistú hru v tomto zápase a vyrovnáva stav prvého setu na 2:2!
40-0
Ďalšie kvalitné podanie rakúskeho tenistu, Dominic Thiem si vypracoval tri gembaly.
30-0
Následne si pomohol priamym bodom z podania a vedie tak už o dva fiftíny.
15-0
Hneď na úvod pekná výmena, Thiem sa úspešne presunul na sieť a skráteným úderom získava prvý fiftín tejto hry.
1:2
1:2
1:2
importantForhendovým winnerom ukončil slovenský tenista tento gem, svoje druhé podanie si udržal a ujíma sa vedenia 2:1 v prvom sete!
30-40
Martin Kližan si po kvalitnom servise vybojoval gembal.
30-30
Dlhšia výmena, ktorú slovenský tenista ukončil nevynútenou chybou a tak je to po 30 na oboch stranách. Uvidíme, čo bude nasledovať ďalej.
15-30
Martin Kližan musel teraz cez druhé podanie, čo však zvládol a na protiúder svojho súpera odpovedal presným forhendom na čiaru.
15-15
Thiem si skúsene zahnal nášho tenistu do opačnej strany a následne presným úderom vyrovnal na 15:15.
0-15
Začína ho eso, ktoré je už druhé na konte rodáka z Petržalky.
1:1
importantŠkoda, Martin Kližan zahral svoj úder do autu a tak si aj Dominic Thiem postrážil úvodné podanie! Za stavu 1:1 sa chystá na svoje druhé podanie slovenský tenista.
40-30
Krásny skrátený úder od nášho tenistu, takže Rakúšan stráca aj druhý gembal. K dispozícii má teda posledný gembal.
40-15
Čistá hra pre rakúskeho tenistu to nebude, previnil sa prvou dvojchybou v tomto zápase. Stále má však k dispozícii dva gembaly.
40-0
Aut z rakety nášho tenistu a tak aj Dominic Thiem má šancu na čistú hru.
30-0
Následne tu je forhendový winner a Rakúšan vyhráva na podaní o dva fiftíny.
15-0
Dominic Thiem začína prvý servis úspešne, nášmu tenistovi nevyšiel forhendový slajs a tak je to fiftín pre podávajúceho hráča.
0:1
importantSkvelý volej od Martina Kližana, ktorý si tak úvodné podanie udržal čistou hrou a dostáva sa tak do vedenia 1:0!
0-40
Presný bekhend umiestnený na čiaru a slovenský tenista získava tri gembaly.
0-30
V zápätí je tu prvé eso na konte Martina Kližana, ktorý pri úvodnom podaní vyhráva o dva fiftíny.
0-15
Hneď na úvod sme sledovali dlhšiu výmenu, ktorú zakončil Thiem úderom do autu a tak slovenský tenista zahájil svoje prvé podanie úspešne.
0:0
Žreb vyhral slovenský tenista Martin Kližan a vybral si tak možnosť podávať v tomto stretnutí ako prvý. O malú chvíľu teda môžme začať, prajem príjemný športový zážitok!
Obaja tenisti sa už nachádzajú v dejisku stretnutia, ich príchod sprevádza menší ceremoniál, v ktorom sú protagonisti tohto stretnutie bližšie predstavovaní. Zakrátko tak začne ich vzájomná rozcvička a po nej sa tak už môže toto finálové stretnutie začať!
Prajem príjemné tenisové popoludnie! Dnes finišuje tohtoročné tenisové podujatie ATP Petrohrad a slovenského tenistu Martina Kližana čaká historicky druhé finále tohto turnaja. V roku 2012 dokázal celé podujatie v Petrohrade vyhrať a dnes sa tak bude pokúšať tento úspech zopakovať. Ak sa mu to podarí, získa svoj siedmy titul na okruhu ATP, okrem tohto tak natiahne bilanciu, ktorú tvorí sedem finále a tak aj sedem titulov, predbehne aj svojho trénera Dominika Hrbatého a v rebríčku ATP ešte postúpi vyššie. Či tomu naozaj tak bude, sa dozvieme až po skončení tohto stretnutia. Súperom slovenského tenistu bude rakúsky tenista a zároveň aj svetová osmička Dominic Thiem. Vzájomná bilancia 3:1 hovorí v prospech Martina Kližana, ako aj posledné stretnutie, keď rodák z Petržalky vyradil Thiema na domácom podujatí, kde bol rakúsky tenista jednotkou turnaja.

Začiatok sa môže ako sme už v tenise zvyknutí posúvať, opäť sa tak prihlásime, keď budú už obaja tenisti na kurte.
Vítam všetkých priaznivcov tenisu pri sledovaní tohto online textového prenosu. V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie, v ktorom proti sebe nastúpia Dominic Thiem a Martin Kližan. Zápas má naplánovaný začiatok o 15:30.

Dnes sa odohrá posledné stretnutie na tenisovom podujatí ATP Petrohrad, ktoré sa koná v hale na tvrdom povrchu a svoje druhé finále v histórii tohto turnaja si zahrá slovenský tenista Martin Kližan. V ceste za siedmym ATP titulom sa mu postaví Rakúšan Dominic Thiem.

ŠESŤ ÚČASTÍ VO FINÁLE A ŠESŤ TITULOV:
Takáto obdivuhodná bilancia zdobí Martina Kližana. Svoj zatiaľ posledný šiesty titul na okruhu ATP získal len nedávno, keď uspel v rakúskom Kitzbüheli tohto roku. Okrem toho ešte triumfoval na tomto istom turnaji v Petrohrade (2012), ďalej to bolo v Mníchove (2014), Casablance (2015), Rotterdame a Hamburgu (oba 2016). Ak dnes Martin Kližan získa aj svoj siedmy titul, tak prekoná svojho trénera Dominika Hrbatého, ktorý ich má teda takisto šesť.

Dominic Thiem:
25-ročnému rakúskemu tenistovi patrí v rebríčku ATP 8. miesto. Jeho posledná forma je veľmi dobrá, keď dokráčal do štvrťfinále na US Open, potom úspešne zvládol svoje dve stretnutia aj v rámci Davis Cupu a v Petrohrade zabojuje o svoj jedenásty titul na okruhu ATP. Predtým sa však Thiemovi až tak nedarilo, na domácom turnaji v Kitzbüheli ho vyradil práve Martin Kližan už v druhom kole a v Toronte neprešiel ani cez prvé kolo.

Martin Kližan:
29-ročný slovenský tenista sa momentálne v rebríčku ATP nachádza na 65. mieste, ale v online rebríčku mu patrí už 49. miesto a tak bude súčasťou TOP 50. Po už spomínanom Kitzbüheli to vyzeralo s formou nášho tenistu veľmi nádejne, spravil ešte semifinále na Challenger Pullach. Potom sa presunul na dva turnaje v Taliansku, kde sa mu však vôbec nedarilo a vypadol so slabšími súpermi, dokonca jedno stretnutie aj skrečoval. V Petrohrade sa mu však opäť darí a má na dosah siedmy titul na okruhu ATP.

Zaujímavosťou je, že Martin Kližan vedie vo vzájomnej bilancii s Thiemom 3:1. Snáď sa mu túto bilanciu podarí vylepšiť a bude sa môcť radovať z ďalšieho titulu, ktorý by bol navyše druhý v tomto roku.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:30.

Domov»Tenis»Kližan premiérovo neuspel vo finále turnaja ATP, titul v Petrohrade získal Thiem