Kližan sa pod Hrbatým mení. Súperovi poprial, aby sa stal jednotkou

Martin Kližan (vľavo) a Dominic Thiem.
Martin Kližan (vľavo) a Dominic Thiem. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|23. sep 2018 o 17:54

Slovák nezískal titul v Petrohrade.

BRATISLAVA, PETROHRAD. Keď slovenský tenista Martin Kližan začal spolupracovať s trénerom Dominikom Hrbatým, v tenisovom rebríčku bol okolo 150. miesta.

Neskôr ešte stratil nejaké body a klesol až na 180. miesto.

Po deviatich mesiacoch urobil 29-ročný hráč obrovský výkonnostný pokrok. V pondelok bude už na 49. mieste, pričom mohol byť ešte vyššie.

Vo finále turnaja ATP v Petrohrade však prehral s Rakúšanom Dominicom Thiemom za hodinu a šesť minút 3:6, 1:6.

Kližan prehral až vo svojom siedmom finále na okruhu ATP. V doterajších šiestich finále vždy zvíťazil. V roku 2012 sa mu to podarilo aj na turnaji v Petrohrade.

Na prekonanie svojho trénera Dominika Hrbatého, ktorý má takisto šesť turnajových triumfov, si bude musieť ešte počkať.

Hodil o zem fľašu s džúsom

Hoci vzájomná bilancia s Thiemom hovorila v prospech Kližana 3:1, v petrohradskom finále bol rakúsky tenista jasne lepší. Pritom do prvého setu vstúpil Slovák agresívne a pri svojom podaní pôsobil dominantne.

Ale len do stavu 3:3. Potom urobil zopár chýb, po ktorých stratil pohodu i sebavedomie, do konca setu stratil obe svoje podania a prehral ho 3:6.

Martin Kližan, slovenský tenista

Aj v druhom sete pôsobil Kližan nervózne a zdalo sa, že ho trápi zranenie. Počas jednej z prestávok si vyžiadal aj pomoc od fyzioterapeuta.

Hoci prišiel za slovenským tenistom, hlavný rozhodca mu nedovolil ošetrenie a Kližan od hnevu hodil na zem fľašu s džúsom.

Vo zvyšnom priebehu Rakúšan na kurte exceloval. Kližan bojoval, ale v niektorých momentoch bolo vidieť, že nie je zdravotne v poriadku. Svetová osmička a zároveň najvyššie nasadený tenista v Petrohrade to využil a druhý set vyhral hladko 6:1.

„Je to môj prvý titul v hale na tvrdom povrchu a nemohol som si nájsť lepšie miesto ako práve Petrohrad,“ priznal Thiem po zápase.

Do rebríčka si pripísal 150 bodov

Kvalitný výkon rakúskeho tenistu ocenil aj samotný Kližan. "Gratulujem mu k víťazstvu. Dominic je úžasný hráč a prajem mu veľa šťastia k jeho ceste stať sa svetovou jednotkou,“ reagoval slovenský tenista.

Napriek prehre vo finále zažil petržalský rodák úspešný turnaj. V prvom kole si poradil s domácim Jevgenijom Donskojom dvakrát 6:4. V druhom kole vystavil po výsledku 6:3, 6:4 stopku turnajovej dvojke Talianovi Fabiovi Fogninimu.

Vo štvrťfinále zdolal nasadenú sedmičku Kanaďana Denisa Shapovalova 3:6, 7:5, 6:3, keď v druhom sete prehrával už 3:6, 3:5. A v semifinále porazil 4:6, 6:3, 7:5 Švajčiara Stana Wawrinku.

„Pre mňa to bol výborný turnaj. Hoci vo finále som nemal svoj deň, možno budúci rok sa to zmení. Raz som už v Petrohrade vyhral a bol by som rád, keby sa mi to ešte podarilo. Chválim organizátorov a ďakujem fanúšikom, ktorí ma tu podporovali,“ uviedol Kližan.

Za finálovú účasť získal prémiu viac ako 118-tisíc eur, 150 bodov do svetového rebríčka a už v pondelok bude 49. najlepším tenistom sveta.

Hrbatého zásluha? Desať percent

Kližan sa pod vedením Dominika Hrbatého výrazne zlepšil vo všetkých oblastiach.

„Najviac asi v mentálnej. V ťažkých situáciách som býval v minulosti nervóznejší, teraz som pokojnejší. Možno to prišlo aj s vekom,“ priznal Kližan po víťazstve začiatkom augusta v Kitzbühele.

Na úspechu má hráč zásluhu zhruba 80 - 85 percent. Tréner desať, možno pätnásť percent, ale práve to sú neraz drobnosti, ktoré rozhodujú o víťazstve alebo prehre.

Dominik Hrbatý, Kližanov tréner

Hoci Hrbatého pred spoluprácou s nevyspytateľným Kližanom ľudia odhovárali, bývalý slovenský tenista to zobral ako veľkú výzvu.

Keď bol mladší, bral mnoho vecí skôr v štýle, že svet je gombička. Urobil pokrok. Je sebakritickejší, nie je taký impulzívny a najmä si vie aj sám stanoviť priority, ktoré by chcel dosiahnuť,“ vravel nedávno Hrbatý.

V posledných mesiacoch už Kližan nevyskakuje toľko z davu ako v minulosti. Jeho vyjadrenia sú už premyslenejšie a cítiť v nich určitú pokoru. Možno to prišlo aj s vekom, ale určite je za tým aj osobnosť jeho nového trénera.

„Na úspechu má hráč zásluhu zhruba 80 - 85 percent. Tréner desať, možno pätnásť percent, ale práve to sú neraz drobnosti, ktoré rozhodujú o víťazstve alebo prehre,“ dodal Hrbatý.