Slováci sú majstrami sveta v tímovej súťaži, Martikán má už 22 medailí

Slovenská hliadka 3xC1 v zložení, zľava Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš získala zlato na ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši (Autor: TASR)
Sportnet|25. sep 2018 o 18:00

Ženám sa príliš nedarilo.

RIO DE JANEIRO. Slovensko získalo zlatú medailu už v druhej disciplíne na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v brazílskom Riu de Janeiro.

V utorok sa o ňu postarala trojica kanoistov Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš, ktorá obhájila najcennejší kov v tímovej súťaži kanoistov spred roka z francúzskeho Pau.

Totožné slovenské trio kraľuje disciplíne 3x C1M na MS od roku 2009, odkedy bez prerušenia získala už ôsme zlato.

Človek by si myslel, že je to rutina

Z reprezentantov Slovenska po dokončení pretekov sršala radosť. "Podarilo sa nám zvíťaziť už mnohokrát, no vždy to bolo po úplne inom výkone. Niekedy sme urobili chyby - väčšie alebo menšie. Vždy je to výnimočné," uviedol Martikán.

22 medailí

už získal Michal Martikán na majstrovstvách sveta.

"Je skvelý pocit byť svetovým šampiónom. Som rád, že sme natiahli našu úspešnú sériu. Škoda, že sme nešli čistú jazdu, no aj tak sme išli o dve sekundy lepšie ako súper. Mali sme najmä dobrý štart. Trať bola zložitá od siedmej jazdy, boli tam dve náročné kombinácie po sebe. Aj posledný skok bol rozhodujúci," dodal.

"Bolo tam viacero technických pasáží, ktoré sme, našťastie, zvládli. Vedeli sme, kde si musíme dávať pozor. Myslím si, že máme za sebou veľmi dobrú jazdu. Všetci sme cítili tlak, je neskutočné byť majstrami sveta už ôsmykrát po sebe," doplnil Beňuš.

"Človek by si aj myslel, že je to rutina, no po dojazde to bol fantastický pocit. Sám tomu neverím. Ťukol som poslednú protivodnú bránku a obával som sa, že nám to nevyjde ani na medailu. O to viac ma to teší. Rozhodovalo sa od siedmej po pätnástu bránku. V tomto úseku sme sa museli všetci veľmi koncentrovať. Našťastie nám to vyšlo," tešil sa Slafkovský.

Totožné poradia ako vlani

Slováci na trati urobili jednu chybu, ale ani dotyk na pätnástej bránke ich neobral o prvenstvo. V cieli mali pred striebornou trojicou zo Slovinska náskok 0,28 sekundy. Na treťom mieste skončili Briti (+0,40 s).

Podarilo sa nám zvíťaziť už mnohokrát, no vždy to bolo po úplne inom výkone. Niekedy sme urobili chyby - väčšie alebo menšie. Vždy je to výnimočné.

Michal Martikán

Rovnaké poradie bolo aj pred rokom v Pau.

Martikán si ziskom zlata upevnil pozíciu neohrozeného lídra medailovej bilancie na MS medzi kanoistami, je to pre neho už 22. cenný kov na tomto fóre (14-3-5).

Slafkovský sa v rovnakom rebríčku posunul z piatej na štvrtú priečku (9-2-0) a Beňuš zo siedmeho na šiesty stupienok (8-0-1).

Beňuš si na konto pripísal ďalší úspech na olympijskom kanáli v Deodore, v auguste 2016 získal na rovnakej vode striebro na olympijských hrách.

Ruskám uznali protest

Na cenný kov siahali aj kanoistky, ale trojica Monika Škáchová, Soňa Stanovská a Simona Maceková napokon skončila v 3x C1Ž na piatom mieste.

Slovenky nazbierali dovedna šesť trestných sekúnd, ani čistá jazda by im však nestačila na medailu. Zlato získali Britky pred Češkami a Francúzskami.

Monika Škáchová.
Monika Škáchová. (Autor: TASR)

Slovenské reprezentantky v neoficiálnom poradí figurovali na štvrtej priečke, ale Ruskám neskôr uznali protest, odobrali 50-sekundovú penalizáciu a to ich posunulo na štvrtú pozíciu pred Slovenky.

"Mne osobne sa išlo dobre. Sedela som vpredu a určovala tempo. Celkom sa mi to páčilo. V tomto zložení sme si to vyskúšali prvýkrát. Uvidíme, ako nám to pôjde ďalej," povedala Škáchová.

Kaliská: Nebola to zlá jazda

Slovenské reprezentantky Elena Kaliská, Eliška Mintálová a Michaela Haššová obsadili v úvodnej disciplíne na MS jedenáste miesto v tímovej súťaži kajakárok. Slovenky s troma dotykmi dosiahli čas 117,85 sekundy.

Zlato si vybojovali Francúzky (Bauduová, Lafontová, Prigentová) pred Nemkami a Britkami. Medailovú trojicu od seba delilo 99 stotín sekundy, slovenské kajakárky za bronzom zaostali o 8,49 sekundy.

"Ja sama som dala ťuk z nepozornosti špičkou lode v protiprúdnej bránke, ale jazda nebola zlá. Všetky tri sme sa snažili podať čo najlepší výkon," zhodnotila Kaliská súťaž za celý tím.

Kajakári v zložení Martin Halčin, Jakub Grigar a Jakub Stanovský skončili na 15. mieste časom 106,50 sekundy. Zlaté medaily získala reprezentácia Veľkej Británie výsledkom 92,45.

MS vo vodnom slalome 2018 (Rio de Janeiro)

Veľká Británia: Mallory Franklinová, Fiona Pennieová, Kimberley Woodsová

Slovensko: Elena Kaliská, Eliška Mintálová, Michaela Haššová) 117,85 (6)

Slovensko: Martin Halčin, Jakub Grigar, Jakub Stanovský

Domov»Ďalšie športy»Slováci sú majstrami sveta v tímovej súťaži, Martikán má už 22 medailí