Bol svetovou legendou. Mená deťom dal česko-slovensky Jan a Katarína

Vladimír Dzurilla na archívnej snímke zo 4. decembra 1965.
Vladimír Dzurilla na archívnej snímke zo 4. decembra 1965. (Autor: TASR)
Peter Fukatsch|27. okt 2018 o 06:00

Česi a Slováci sa spojili v jednom štáte pred sto rokmi. Ako sa im darilo v športe?

BRATISLAVA. Český a slovenský šport vstupovali do spoločného štátu v protipólnych postaveniach.

Čechy boli v roku 1894 zakladajúcim členom Medzinárodného olympijského výboru. Rakúsko–Uhorsko v ňom reprezentoval Maďar Ferenc Kemény.

Bol dokonca Coubertinovým prvým tajomníkom.

Naši susedia štartovali pod názvami svojich kráľovstiev, hoci boli súčasťou Rakúsko–uhorskej monarchie.

Na olympijských hrách do vzniku Československa štartovalo aj sedem rodákov zo Slovenska. Rozoberanie, kto je „náš“ je sporné aj zbytočné. Nech nás neštve, že sa k nim hlásia aj Maďari. Nárok iste majú.

Herda, Pálfyová a Čambal

Novovzniknutá republika patrila medzi športové veľmoci. Na olympiádach získalo Československo do vypuknutia druhej svetovej vojny 33 medailí.

Zo Slovákov sa na bilancii podieľali trnavský zápasník Jozef Herda a košická gymnastka Matylda Pálfyová, obaja boli strieborní na OH 1936 v Berlíne.

Najvýraznejším predvojnovým úspechom spoločného štátu však bolo striebro futbalistov na majstrovstvách sveta v roku 1934.

Základná jedenástka bola prevažne česká, ale bez Bratislavčana Štefana Čambala, odchovanca I. ČsŠK (dnes Slovan) a neskôr hráča pražskej Slavie, si mužstvo nik nevedel predstaviť.

Iba zranenie prekazilo nomináciu iného futbalistu I. ČsŠK Pavla Šorala aj neskoršieho svetoznámeho trénera Ferdinanda Daučíka (dlho pôsobil v FC Barcelona).

Hral za Komárno, slávu získal v I. ČsŠK, odkiaľ prestúpil do Slavie. Na MS 1938 odohral všetky stretnutia Československa. V reprezentácii bol aj ďalší neskorší chýrny tréner, hráč I. ČsŠK Leopold Šťastný.

Po vojne bol československý šport ešte svetovejší ako pred ňou. Získal 110 olympijských medailí, z toho 42 zlatých.

Čáslavská a Zátopek

Hneď na hrách v Londýne 1948 vyhral v ľahkej strednej váhe boxer Július Torma. Ide o klasický príklad „Višegrádčana“.

Samozrejme, na tom najčestnejšom mieste treba uviesť dve mená (aj keď nejde o príklad česko-slovenského prepletenca), ktoré patria azda aj do desiatky najznámejších športovcov všetkých čias – ide o Emila Zátopka a Věru Čáslavskú.

Skvelý bežec dokázal to, čo sa už viac ako pravdepodobne nikdy nikomu nepodarí. Počas týždňa vyhral behy na 10 000 m (20. júna 1952), na 5000 m (rozbeh 22. júna, finále 24. júna) aj maratón (27. júna).

Čáslavská má z dvoch olympiád (Tokio 1964 a Mexiko 1968) sedem zlatých a štyri strieborné medaily.

V roku 1968 ju vyhlásili za najlepšiu športovkyňu sveta a bola druhou najznámejšou ženou sveta. Pred ňou bola iba Ethel Kennedyová, vdova po zavraždenom prezidentskom kandidátovi Robertovi Kennedym.

Slovensko až také legendy nemá.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Bol svetovou legendou. Mená deťom dal česko-slovensky Jan a Katarína