Pomohli vojaci aj škvara z lokomotív. Tak v Košiciach začínal slávny tréner

Jozef Plachý po senzačnom čs. rekorde na 1500 m na mítingu PTS 1977 v spoločnosti nadšených divákov na bratislavských Pasienkoch a trénera Jana Lišku.
Jozef Plachý po senzačnom čs. rekorde na 1500 m na mítingu PTS 1977 v spoločnosti nadšených divákov na bratislavských Pasienkoch a trénera Jana Lišku. (Autor: ŠTARTFOTO)
Sportnet|13. nov 2018 o 20:28

Deväťdesiatnik Jan Liška je v Sieni slávy.

BRATISLAVA. Na tokijskej olympiáde 1964 šokoval atletický svet strieborným finišom míliar Josef Odložil a o štyri roky na mexickej, práve pred polstoročím, piatym miestom aj osemstovkár Jozef Plachý.

Jeden Moravan, druhý východniar, ale oboch poslal na obežnú dráhu ten istý tréner. Pôsobil v Košiciach, hoci pochádzal z opačného konca vtedajšieho Československa, z Tlučné pri Plzni.

Jan Liška predminulý víkend oslávil deväťdesiatku a v utorok ho zaradili do Siene slávy slovenskej atletiky.

„Práve varím obed – môžete zavolať neskôr?“ poprosil v prvom telefonáte z pražského bytu. V druhom všetko dovysvetľoval: „Opatrujem ťažko chorú manželku. Celý život sa ona starala o mňa, teraz jej to vraciam.“

Liška je božia povaha – odjakživa pokojný a nad vecou. „Ja su dělník,“ vravieval.

V roku 1957 ako abiturient vôbec prvého absolventského ročníka pražskej Fakulty telesnej výchovy a športu dostal umiestenku do olomouckého učilišťa protivzdušnej obrany.

„Vy ste ten kotrmelčák? spýtal sa ma po príchode kádrovák a pokračoval: Nerozbaľujte kufre, učilište sa sťahuje do Košíc, o polnoci vás tam odvezie posledný transport,“ spomína.

„Po dlhej ceste nás vyložili a ubytovali v starých kasárňach v izbách pre ôsmich. Aby som si zlepšil dojem z nového mesta, pobral som sa na druhý deň medzi atlétov trénujúcich na štadióne VSS,“ opisuje.

Letecké učilište medzičasom niekoľkokrát povýšili: stala sa z neho Vysoká vojenská letecká škola, potom akadémia a napokon Letecká fakulta Technickej univerzity.

Pred 70 rokmi malo len telocvičňu, za ktorou bola rozľahlá skládka smetí. „Keď ju zlikvidujeme, zmestí sa tam štyristometrová štvordráha so šesťprúdovou rovinkou,“ usúdil agilný Liška a meranie potvrdilo jeho dobré oko:

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Pomohli vojaci aj škvara z lokomotív. Tak v Košiciach začínal slávny tréner