Slovenský obranca Tampy Erik Černák.
Slovenský obranca Tampy Erik Černák. (Autor: Jeffrey T. Barnes TASR/AP)
Sportnet|14. nov 2018 o 07:02

Mladý Košičan sa stal 82. slovenským hokejistom s aspoň jedným štartom v NHL.

BRATISLAVA. Erik Černák sa stal 82. slovenským hokejistom s aspoň jedným štartom v NHL.

Dvadsaťjedenročný bek absolvoval v utorok premiéru v zámorskej profilige, jeho Tampa Bay podľahla domácemu Buffalu tesne 1:2.

V prvej päťke

Rodák z Košíc nastúpil v prvom obrannom páre Lightning po boku hviezdneho Švéda Victora Hedmana a odohral viac ako 17 minút. Pri debute si pripísal jeden plusový bod a dve trestné minúty za nedovolené bránenie.

Prezentoval sa aj dvomi strelami na bránku súpera či piatimi "hitmi". Sabres rozhodli o triumfe už v prvej polovici zápasu, do 26. min si utvorili dvojgólový náskok. Výsledok spečatil o 15 sekúnd neskôr Anthony Cirelli.

"Myslím si, že bol vynikajúci. Rýchlosť preňho nepredstavovala žiaden problém, získaval puky, ktoré potreboval a bojoval. Odviedol dobrú prácu," vyjadril sa pre klubový web Cooper, ktorý nasadil 21-ročného Slováka namiesto zraneného Švéda Antona Stralmana.

"Bol dnes výborný. Som rád, že ho máme v zostave. Je silný, na ľade premýšľa, dobre korčuľuje a má tvrdú strelu. Je to typ všestranného obrancu. Nerád proti nemu stojím na tréningu, pretože hrá tvrdo," nešetril pozitívami na adresu Černáka kanadský útočník Tampy Anthony Cirelli.

"Úvodná tretina bola z mojej strany trochu náročnejšia, bol som nervózny. V druhom a treťom dejstve to však bolo omnoho lepšie," zhodnotil svoj výkon Černák.

Talentovaný obranca si vybojoval pozvánku do prvého tímu Tampy vďaka vydarenému úvodu sezóny v nižšej AHL, keď v drese Syracuse Crunch odohral 9 duelov s bilanciou 2+5.

Dobrou hrou sa prezentoval aj pri svojej premiére v NHL, no v najbližšom súboji proti Pittsburghu bude trénerovi k dispozícii aj uzdravený Stralman, takže štart urasteného zadáka zostáva otázny.

"Neviem, ako dlho tu zostanem, ale dúfam, že to bude ešte niekoľko dní a dostanem šancu odohrať ďalšie súboje," dodal dvojnásobný majster Slovenska či šampión zámorskej juniorskej súťaže OHL.

Arizona Detroit v ťažení nezastavila

Krídelník Richard Pánik nazbieral až štyri "mínusky" pri prehre Arizony na ľade Detroitu 1:6. Red Wings dominovali už od začiatku stretnutia, Coyotes až gólom v závere upravili výsledok na jeho konečnú podobu.

Rodák z Martina absolvoval 14:48 min, inkasoval menší trest za narazenie súpera na mantinel a pridal jeden "bodyček". Darilo sa najmä skúsenému obrancovi Detroitu Mikovi Greenovi, ktorého s troma bodmi za gól a dve asistencie vyhlásili za prvú hviezdu duelu.

Detroit triumfoval už štvrtýkrát po sebe.

Rozhodlo sa v poslednej tretine

Dva mínusové body si pripísal útočník Montrealu Tomáš Tatar, Canadiens podľahli domácemu Edmontonu 2:6. Dvadsaťsedemročný slovenský reprezentant absolvoval viac ako 16 min a rozdal dva "hity".

Hoci Oilers v zápase ani raz neprehrávali, dva body si vybojovali až tromi zásahmi v záverečnej tretine, keď sa prvýkrát odpútali od Montrealu na rozdiel viac ako jedného gólu.

Pod víťazstvo Edmontonu sa troma bodmi podpísali útočníci prvej formácie Leon Draisaitl (1+2) a kapitán Connor McDavid (0+3).

Budaj musel striedať

Nie príliš vydarený zápas má za sebou skúsený brankár Peter Budaj.

Los Angeles na domácej pôde podľahlo Torontu 1:5 a 36-ročný veterán sa porúčal z bránky Kings v 25. min po štyroch inkasovaných góloch.

Predtým stihol zneškodniť 15 striel súpera. V bránke Kings ho nahradil Calvin Petersen, ktorý neskôr pridal ďalších 15 zákrokov.

NHL 2018/2019 - streda - 14. november:

New Jersey - Pittsburgh 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Góly: 1. Zajac (Hall, Severson), 29. Severson (Hall, Bratt), 49. Hall (Zajac, Palmieri), 60. Hall (Noesen) - 14. Kessel (Crosby, Malkin), 45. Guentzel (Crosby, Kessel)

New York Islanders - Vancouver 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Góly: 6. Kuhnhackl (Komarov, Filppula), 6. Bailey (Barzal), 15. Eberle (Nelson, Ladd), 44. Kuhnhackl (Eberle, Nelson), 58. Clutterbuck (Barzal, Boychuk) - 3. Leipsic (Stecher, Del Zotto), 23. Virtanen (Eriksson, Leipsic)

Philadelphia - Florida 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 44. Voráček (Lindblom, Couturier) - 29. Ekblad (Vatrano, Hoffman), 38. Dadonov (Barkov)

Buffalo - Tampa Bay 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 18. Skinner (Reinhart, Beaulieu), 26. Okposo (Sheary, Mittelstadt) - 26. Cirelli(Killorn, Gourde)

Detroit - Arizona 6:1 (3:0, 1:0, 2:1)

Góly: 11. Mantha (Nielsen, Green), 13. Cholowski (DeKeyser, Bertuzzi), 18. Rasmussen (Larkin, Green), 32. Glendening (Abdelkader, Jensen), 42. Athanasiou (Helm), 48. Green (Athanasiou, Nielsen) - 52. Crouse (Hinostroza) /Útočník Richard Pánik (Arizona) odohral 14 minút počas ktorých si pripísal štyri mínusové body, jeden hit a odsedel si jeden dvojminútový trest./

Minnesota - Washington 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Góly: 32. M. Koivu, 55. Dumba (M. Koivu, M. Foligno) - 7. Orlov (Eller, Burakovsky), 20. T. Wilson (Orlov, Kuznecov), 24. Burakovsky (Eller, Connolly), 48. Orlov (Ovečkin, Niskanen), 50. Oshie (Bäckström, J. Vrána)

Edmonton - Montreal 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)

Góly: 4. Benning (McDavid, Draisaitl), 17. Draisaitl (McDavid), 24. Caggiula (Chiasson, Benning), 46. Nugent-Hopkins (R. Strome, Russell), 53. Russell (Gravel, Khaira), 59. Nurse (McDavid, Draisaitl) - 6. Domi (A. Shaw, Juulsen), 22. A. Shaw (Drouin, Petry) /Tomáš Tatar (Montreal) odohral 16 minút a pripísal si dva mínusové body a dva hity./

Los Angeles - Toronto 1:5 (1:2, 0:3, 0:0)

Góly: 15. Kempe (Phaneuf) - 3. Kadri (Tavares, Marner), 7. Tavares (Rielly), 22. Rielly (Tavares), 25. Johnsson (Dermott, Lindholm), 28. Kadri (Marleau, Marner)/Peter Budaj (Los Angeles) chytal do 25. min a kryl 15 z 19 striel súpera./

San Jose - Nashville 5:4 (3:0, 0:3, 2:1)

Góly: 6. Sorensen, 8. Pavelski (Karlsson, Hertl), 17. Suomela, 54. Pavelski (Sorensen, Burns), 54. Thornton (Sorensen, Braun) - 25. Smith (Johansen, Bonino), 26. Forsberg, 38. Forsberg (Smith), 43. Grimaldi (Fiala, Irwin)