Kobajaši je novým lídrom Svetového pohára, triumfoval vo veternom Fínsku

Rjoju Kobajashi, nový líder Svetového pohára v skoku na lyžiach.
Rjoju Kobajashi, nový líder Svetového pohára v skoku na lyžiach. (Autor: Markku Ulander SITA/AP)
SITA|24. nov 2018 o 20:29

Skokanom komplikovali situáciu poveternostné podmienky.

RUKA. Japonský skokan na lyžiach Rjoju Kobajaši sa stal na mostíku HS-142 vo fínskej Ruke víťazom sobotňajších, napokon iba jednokolových pretekov jednotlivcov v rámci Svetového pohára 2018/2019 a dosiahol premiérové prvenstvo na podujatí tohto rangu.

Nový líder

Po tretej priečke na minulotýždňovom úvodnom podujatí nového ročníka v poľskej Wisle vystúpil 22-ročný Japonec tentoraz na najvyšší stupienok a je už lídrom priebežnej klasifikácie SP po dvoch individuálnych súťažiach.

Rjoju Kobajaši doletel na značku 138,5 metra, za čo dostal od rozhodcov 142,0 bodu. Druhé miesto obsadil s odstupom 2,1 bodu Kamil Stoch, suverénovi uplynulej zimy a obhajcovi veľkého krištáľového glóbusu namerali 140,5 metra.

Na tretej pozícii skončil ďalší Poliak Piotr Zyla (136 m/135,0 b.). Tesne za medailovými pozíciami štvrtý bol Slovinec Domen Prevc (dosiahol najdlhší pokus dňa - 146 metrov, pozn.), za piatym v poradí Karlom Geigerom z Nemecka doplnil elitnú šestku konečného účtovania Bulhar Vladimir Zografski.

Veterná lotéria

Skokanom v Ruke pri Kuusame komplikovali situáciu poveternostné podmienky - z piatka na sobotu presunutú kvalifikáciu po viacerých posunoch napokon úplne zrušili a v 1. kole hlavnej súťaže sa tak predstavilo všetkých 65 pretekárov, nie tradičná päťdesiatka.

Víťaz ouvertúry vo Wisle Jevgenij Klimov z Ruska obsadil v Ruke prvú nebodovanú 31. priečku. Naopak, návrat na mostíky po dvoch rokoch nútenej pauzy, spôsobenej zraneniami, pretavil Nemec Severin Freund hneď na bodový zisk - za 29. miesto.

Kobajaši má na čele priebežnej celkovej klasifikácie SP po dvoch súťažiach jednotlivcov dovedna 160 bodov. Druhý je Poliak Kamil Stoch (130 b.), ako tretí v poradí figurujú Rus Jevgenij Klimov a Poliak Piotr Zyla - obaja dosiaľ získali 100 bodov.

Seriál SP skokanov na lyžiach pokračuje v nedeľu 25. novembra ďalšími pretekmi jednotlivcov vo fínskej Ruke, štart 1. kola hlavnej súťaže je na programe o 17.00 h SEČ.

Svetový pohár v skokoch na lyžiach 2018/2019 - Ruka (Fín.), mostík HS-142 - sobotňajšie výsledky: