Svetový pohár 2018/2019 v zjazdovom lyžovaní:

6.Matts OlssonŠvédsko+ 0,90 s
19.Adam ŽampaSR+ 2,06 s
46.Andreas ŽampaSRv 1. kole
Matej PrieložnýSRnedokončil

BEAVER CREEK. Adam Žampa skončil na devästnástom mieste v úvodnom mužskom obrovskom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach, ktorý sa v nedeľu konal v americkom Beaver Creeku.

Starší z bratov Žampovcov bol po prvom kole dvadsiaty šiesty, v druhom kole sa však vďaka šiestemu najlepšiemu času posunul ešte o ďalších sedem miest vyššie a pripísal si prvých 12 bodov do hodnotenia Svetového pohára.

Tumler sa posunul z 21. miesta na tretie

Zverenec francúzskeho trénera Romaina Veleza po deviaty raz v kariére bodoval v pretekoch Svetového pohára v obrovskom slalome a aktuálne dosiahol tretie najkvalitnejšie umiestnenie. Lepší bol 28-ročný Tatranec v najtechnickej disciplíne v bojoch o krištáľové glóbusy iba v Söldene 2012 - deviaty a tento rok v marci v Kranjskej Gore - pätnásty.

Víťazom v Beaver Creeku sa stal vôbec po prvý raz v kariére Nemec Stefan Luitz.

Luitz v súčte oboch kôl zdolal favorizovaného Rakúšana Marcela Hirschera o 14 stotín sekundy. Tretí skončil prekvapujúco Švajčiar Thomas Tumler, ktorý zaostal za víťazom o 51 stotín sekundy.

Tumlerovi patrila po prvom kole až 21. priečka, ale najrýchlejšou druhou jazdou sa vyšvihol až na stupne víťazov.

"Bol to neskutočný pocit, keď moje meno svietilo na prvom mieste. V hornej časti som urobil niekoľko chýb, ktoré som sa snažil v druhej časti dohnať. Podarilo sa mi to, stálo pri mne aj šťastie," povedal Luitz podľa orf.at.

Ďalší dvaja Slováci neuspeli

V prvom kole obrovského slalomu v Beaver Creeku sa predstavili aj ďalší dvaja slovenskí reprezentanti, ale v 2. kole medzi tridsiatkou najlepších už chýbali.

Andreas Žampa sa zaradil až na 46. priečku s mankom 3,34 sekundy na víťaza 1. kola Luitza, debutant v pretekoch Svetového pohára Matej Prieložný sa na trať vydal ako posledný s číslom 72 a svoju jazdu nedokončil.

V Beaver Creeku sa jazdilo na zjazdovke Golden Eagle v jasnom počasí a pri teplote -11 °C.