SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
Giro d'Italia 18. etapa | Sledujte naživo
Sagan neznížil stratu na Démara. Novým lídrom Gira sa stal Kelderman

Ján Filc o príprave na ZOH

Bratislava - Minulý týždeň sa objavila širšia nominácia slovenských hokejistov, s ktorými sa ráta na zimné olympijské hry. Ako to už v podobných prípadoch býva, menoslov hráčov vyvolala aj diskusiu a o niektorých adeptoch, ktorí vyzerali byť viac menej istí, sa dokonca polemizovalo. Tréner Ján Filc však vie, že je to prirodzené, koniec koncov pozná tiež úslovie: koľko hláv, toľko rozumu alebo inak: každý fanúšik by chcel byť zároveň vlastne aj trénerom... Tak či tak je zakaždým v podobnej situácii vystavený značnému tlaku a musí manévrovať medzi prianím a realitou. Komplikácií je dosť a hoci niektoré sa podarilo odbúrať, stále je dosť bielych miest, ktoré sa možno podarí odstrániť až na poslednú chvíľu. Aj z tohoto hľadiska musí byť náš realizačný tím pripravený na viacero alternatív, aby ho nič nezaskočilo. Hlavne pokiaľ ide o pomoc hráčov z NHL. O daktorých súvislostiach sme hovorili a získali odpovede na otázky zamerané hlavne na nastávajúci sviatok športovcov.

Zaujalo, že vo výbere sa neobjavil Zdeno Cíger. Bola to reakcia na údajné jeho nedávne vyjadrenie, že olympiáda ho nezaujíma? A vôbec, dostali ste sa k tomu, aby vám vysvetlil pravdivosť týchto slov, ktoré sa objavili v zámorskej tlači?

"Po konzultácii s manažérom Petrom Šťastným sme túto záležitosť uzavreli, nomináciu meniť nebudeme. Nemyslím tým iba na Cígera. Nehodlám nič dramatizovať, je to ošemetná a niekedy nepríjemná téma."

To ale nebola vyčerpávajúca odpoveď.

" Zaujímavé je jedno. Každému, kto sa ma na to opýta, položím otázku: nominoval by si Cígera na základe jeho aktuálnej formy? Spravidla dostanem odpoveď: nie! Ja na to - tak prečo sa potom na to pýtaš? Tak to býva, že sa mnohí zaoberajú nie tými, čo sú nominovaní, ale jedným-dvoma, ktorí si miestenku nevybojovali na základe nedostatočnej výkonnosti. To nie je len môj názor, ale i stanovisko ďalších odborníkov."

Z pohľadu adeptov z NHL sú viaceré otázniky. Ktoré citlivé body prichodí ešte dôkladnejšie zmapovať a ujasniť si?

"Stále platí, že nič nie je definitívne. V zámorí sú veci stále v pohybe. Počty hráčov z NHL vychádzajú tak, aby približne jedna pätica zámorských borcov bola poruke na jeden i druhý zápas v prvej fáze olympijského turnaja. Títo jednotlivci by vystužili tím zložený z "Európanov". Jedno miesto je stále otázne a ak bude potrebné vystužiť zostavu na záverečný duel s Rakúskom o Petra Bondru, tento kanonier je na to pripravený. Nevylučujem ani inú alternatívu v závislosti od toho, ako sa to bude vyvíjať s legionármi v Los Angeles alebo na Floride. Každý deň pribúdajú nové vyhlásenia predstaviteľov zámorských klubov. Naposledy to bol názor z Washingtonu, že Bondru ani Staňu na prvú fázu neuvoľnia. Ako som ale zdôraznil, všetko je živé, vo vývoji, nie definitívne."

Stalo sa vám už niekedy, že hráč, ktorý sa nádejal, že dostane dôveru, sa v nominácii neobjavil a chcel si to s vami vydiskutovať?

"Stalo sa mi to v minulosti. Teraz zatiaľ nie. Je dobré, ak si hokejista chce vykonzultovať túto vec, javí o to záujem. Ako mám právo vybrať vhodné typy a rozhodnúť, kto áno a kto nie, tak musím vedieť aj svoje stanovisko odôvodniť. Treba ale vychádzať z inej situácie. Predtým sme si zvykli na to, že sme mali istý káder národného mužstva a spravidla sme hráčov nazývali reprezentantmi. Reprezentant je však každý hráč, ktorý v danom termíne je v našom hľadáčiku, má primerané parametre, formu. Ak sa neobjaví dva -tri razy v štátnom drese, neznamená to, že nie je reprezentant. Môže byť taká situácia, že akurát vtedy nevyhovuje kritériám, ale tým pádom nie je odpísaný pre hokej. To je trebárs prípad Mira Hlinku, ale nevylučujem, že budú i ďalšie prekvapenia v zužovaní menoslovu tých, čo odcestujú do zámoria."

Bezpochyby ste pri kompletizovaní súpisky zvažovali potreby mužstva, užitočnosť každého hráča, jeho prispôsobivosť.

"Treba vychádzať zo základného cieľa: akú má hráč plniť funkciu? Vysvetlím to na príklade medializovaného Cígera. Zdeno je hráč, ktorý ma také postavenie vo svetovom hokeji, že nie je zrejme možné počítať s ním do štvrtej lajny, kde by mal za úlohu niekoľkokrát za tretinu vojsť na scénu a rozbíjať hru súpera, či niekoho strážiť. Na túto úlohu sú pripravení iní hokejisti z hľadiska vekového i výkonnostného. A Cíger momentálne naozaj nemá na to, aby obsadil miesto v prvom alebo druhom útoku."

V Petrohrade na majstrovstvách sveta si veľmi dobré meno urobil Martin Štrbák, ktorý figuroval stále v zostave pod vaším vedením na nasledujúcich akciách. Vo Vsetíne bol najproduktívnejší obranca, na základe jeho výkonov vyhliadli si ho v tíme ruského lídra. A predsa na ZOH nepôjde - prečo?

"Na posledných reprezentačných akciách nehral podľa našich predstáv. Mal značné problémy, jeho výkonnosť vo Vsetíne som sledoval pozorne. Počet bodov, ktoré získal ako bek, je pozoruhodný, no je to záležitosť ofenzívnych daností tohto hráča. V defenzíve nesplnil to, čo som od neho očakával. Nie je to iba moje stanovisko, neprisvojujem si predsa patent na neomylnosť, s kolegami trénermi sme sa na tom zhodli. Zvolili sme inú kombináciu defenzívnych a ofenzívnych bekov, počítame s tým, že zo skupiny obrancov z Európy vstúpia do turnaja pravdepodobne štyria jednotlivci."

Pred časom bol v reprezentačnej bránke Miroslav Šimonovič, popradská opora, potom sa z nej ale vytratil. Nemá už vek na to, aby mohol byť užitočný aj v budúcich rokoch?

"V žiadnom prípade by som to takto nekategorizoval. Problém vyvstáva v základnej veci. V reprezentácii je dobré zladiť gólmana, čo má vek i medzinárodné skúsenosti a popri ňom rastie brankár s perspektívou. Dedičstvo našich predchodcov na poste ochrancu svätyne nebolo primerané, bohaté. Preto gólmani neboli silnou stránkou reprezentácie. Postupne sa to ale zlepšuje, a to aj preto, že ako trojka sa objavuje mladý borec, ktorý sa zoznamuje s dianím v zahraničí, na pohárových akciách. Skupina 19-20-ročných brankárov u nás i v zámorí sa pohla kvalitatívne dopredu a som presvedčený, že to je správny trend. Naši nasledovníci budú radi, že sme zvolili túto alternatívu. Napríklad na posledných majstrovstvách sveta v Nemecku sme nezobrali Mira Šimonoviča vysedávať na tribúnu, v tom čase bol Rybár európskou a Lašák zámorskou jednotkou. Teraz je to rovnaké. Radšej uprednostníme Lipovského, ktorý je rezervou a trojica, ktorá dostane priestor, bude - Rybár, Lašák a Staňa. Posledne menovaný kráča vpred, vo washingtonskom systéme figuruje na dobrej úrovni. Okrem toho Šimonovič na začiatku sezóny mal príležitosť presadiť sa v súťaži, ktorá by určila jeho kvalitu z hľadiska medzinárodných kritérií. Neobstál tam však. Žiaľ. Nechcem mu to vyčítať, ale v každom prípade je to potvrdenie niektorých skutočností, ktoré sme registrovali i počas jeho pôsobenia v národnom mužstve na poste jednotky alebo dvojky. Fakt, že presviedča v našej extralige, je dobré pre Poprad a do budúcnosti pre slovenský hokej. Určite príležitosť ešte dostane, ale nie teraz pod piatimi kruhmi."

Vo výbere je vari až maximálny počet extraligistov alebo sa mýlime?

"Je na to jednoduché vysvetlenie. Rátame s viacerými skupinkami z Európy na prvú fázu turnaja. Ide o desiatich, ktorí budú ťahúňmi, ďalšiu partiu tvoria cestujúci náhradníci a približne piati sú nominovaní preto, aby čakali doma na záskok v prípade potreby, keby niekto z prvej pätnástky vypadol. Problematické by bolo uvoľniť hráčov zo Švédska, Fínska, Česka Treba vidieť aj taký fakt, že zo spomínaných líg je zložité získať hráča uprostred zápolení. Iba ak garantujeme, že nastúpi na olympijský ľad, potom je to iné. Aj z toho dôvodu sme niektorých chalanov z extraligy zobrali na vedomie. Ide o tých, čo sa ukazujú pozitívne a naopak daktorí zo zahraničia, o ktorých sme neboli presvedčení, že by hrali na olympiáde, sme vynechali zo zoznamu. Pre domácich hokejistov je užitočné, že pričuchnú k atmosfére, získajú prehľad, skúsenosti. Aspoň prostredníctvom prípravy. Aj technicky je to jednoduchšie, lebo domáca súťaž má pauzu."

V kom ste mali najväčšieho oponenta pri zvažovaní jednotlivých mien kandidátov?

"Najväčším oponentom som predovšetkým ja sám. Princíp nominácie je postavený na tom, že pomerne ľahko s kolegami určíme prvú desiatku-dvanástku hráčov. Potom to ide ťažšie a ťažšie, lebo sa otvára priestor na rôzne pohľady i kritériá. Veľakrát v noci sa zobudím a uvažujem nad tým, kto by mal dostať možnosť, aby som urobil skutočne najlepší krok. Prvým konzultantom v tejto sfére je môj asistent Ernest Bokroš a pokiaľ ide o olympiádu, tak i olympijský manažér Peter Šťastný, ktorý má čo povedať do filozofie kolektívu. Bodku dáva výkonný výbor SZĽH, od ktorého máme však dôveru. Nevylučuje to ale napríklad to, že od členov výkonného výboru nedostávame otázky týkajúce sa niektorých jednotlivcov. Nasleduje diskusia, vysvetlenie si názorov, ale bez toho, aby bol spochybnený odborný pohľad realizačného tímu."

Mali ste do činenia aj s lobizmom zástupcov klubov. Vieme ako to chodí: ak sa hráč dostane na ZOH, viac sa zviditeľní, jeho kredit sa zvýši a automaticky aj cena na trhu...

"Tlaku klubov ako takému som nemusel čeliť. Po lanských majstrovstvách sveta v Nemecku sa ale objavila kritika na malý počet hráčov z extraligy v záverečnom výbere. Príčin nespokojnosti bolo viac, napríklad aj tá, ako môže vnímať verejnosť najvyššiu domácu súťaž, keď nemá dostatočné zastúpenie v reprezentácii? Beriem to do úvahy a bol by som rád, keby sme boli v takej pozícii ako Švédi, Česi, keď môžu využiť viac ako polovicu kádra na šampionáte z domácich líg. Žiaľ, ekonomické podmienky a momentálny stav hokeja na Slovensku nám to neumožňuje. Olympijský turnaj je okrem toho špecifickou kategóriou. Lebo i krajiny účinkujúce v hlavnom turnaji vsádzajú iba na pár hokejistov z domácich zápolení, ktoré sú pritom oveľa kvalitnejšie ako u nás. Švédi napríklad dali priestor iba trom borcom, Česi jednému. Je to len ďalším dôkazom pravdy, že skutočná hodnota európskych hráčov sa sústreďuje za morom v NHL."

Pozorne sledujete dianie v táboroch našich rivalov v prvej fáze amerického olympijského turnaja. Ako hodnotíte kroky Lotyšov, Nemcov a Rakúšanov?

"Nasledujú našu cestu. Nadväzujú na to, čo sme začali robiť my na základe úsilia Petra Šťastného v uvoľňovaní hráčov z klubov mimo zápasov NHL. Je to ale normálne a naša snaha do úvodného olympijského buly bude sledovať ešte nejaké bonusy. Uvidíme, či sa to podarí."

Budete mať možnosť zmapovať si súperov, odhaliť ich slabiny a silnejšie miesta?

" Jedine iba vo finiši prípravy na severoamerickom kontinente. Nemci, Lotyši i Rakúšania majú prípravu o čosi kratšiu ako my, ale veríme, že získame dostatok poznatkov na stanovenie vhodnej taktiky na naše vystúpenia."
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Vitajte v postapokalyptickom svete
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 531
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 348
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 009
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 619
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 898
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 958
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 942
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 518
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 437
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokoval o lockdowne, bude informovať o záveroch (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Premiér Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec na rokovaní Ústredného krízového štábu.
NAKA zadržala Dušana Kováčika.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Bödörovi blízka firma ťažila z obrovských štátnych zákaziek. Okolnosti sú podozrivé

Jej partnerom boli známi stavbári.

Norbert Bödör.

Zasadá krízový štáb: Nemocnice sú potemkinove dediny, vravia lekári zo zasadnutia

Politici rokovanie odmietajú komentovať, kým sa neskončí.

Tlačová konferencia po mimoriadnom zasadnutí vlády.