Víťazom Turné štyroch mostíkov sa stal Kobajaši

Japonský skokan na lyžiach Rjoju Kobajaši oslavoval aj v Bischofshofene.
Japonský skokan na lyžiach Rjoju Kobajaši oslavoval aj v Bischofshofene. (Autor: SITA/AP)
TASR|6. jan 2019 o 19:11

Líder poradia Svetového pohára triumfoval aj na záverečnom podujatí v Bischofshofene.

Výsledky záverečného podujatia Turné štyroch mostíkov v Bischofshofene:

1.Rjoju KobajašiJaponsko282,1 b. (135,0+137,5 m)
2.Dawid KubackiPoľsko268,3 (138,0+130,0)
3.Stefan KraftRakúsko267,5 (134,0+131,5)
4.Stephan LeyheNemecko266,0 (126,0+137,0)
5.Markus EisenbichlerNemecko265,5 (137,0+131,5)
6.Roman KoudelkaČR259,7 (133,0+130,5)

BISCHOFSHOFEN. Japonský skokan na lyžiach Rjoju Kobajaši sa stal celkovým víťazom 67. ročníka Turné štyroch mostíkov a získal sošku Zlatého orla.

Líder celkového poradia Svetového pohára triumfoval aj na záverečnom podujatí v rakúskom Bischofshofene.

Napodobnil tak Poliaka Kamila Stocha s Nemcom Svenom Hannawaldom, ktorí tiež uspeli vo všetkých štyroch častiach Turné a zaknihovali tzv Grand Slam.

Kobajaši je druhý japonský celkový šampión Turné po Kacujošim Funakim, ktorý sa tešil z prvenstva v sezóne 1997/1998.

Kobajaši bol prvom kole v Bischofshofene štvrtý so stratou štyroch bodov na Nemca Markusa Eisenbichlera.

V druhom kole však zaletel do vzdialenosti 137,5 m a vyšvihol sa na najvyšší stupienok.

Kobajaši mal zo životného úspechu veľkú radosť.

"Je to neuveriteľné, splnil sa mi sen. Po prvom kole som bol pokojný a veril som, že celkové prvenstvo mi už neunikne. Napokon z toho bolo štvrté víťazstvo a Grand slam, to je fantázia. Som šťastný, že ako prvý mi prišiel zagratulovať Noriaki Kasai, ktorý je môj veľký vzor a tútor. Ďakujem mu za všetko," povedal Kobajaši pre ORF.

Líder prvého kola Markus Eisenbichler "neustál" obrovský tlak a skončil napokon v Bischofshofene piaty (265,5 b.), aj za krajanom Stephanom Leyhem (266,0 b.).

"Rjoju dnes mohol byť zdolaný, ale ja som bol pred finálovým pokusom trochu nervózny," skonštatoval pre portál laola1.at 27-ročný Eisenbichler, ktorý sa netešil z premiérového individuálneho prvenstva v rámci Svetového pohára, ale nezúfal.

"Som spokojný s druhou priečkou v celkovej klasifikácii Turné, mám veľkú radosť,"