Kuzminová: Na to, aká som profíčka, neviem, kde som urobila chyby

Zľava Anais Chevalierová (2. miesto), Lisa Vittozziová (1. miesto) a Hanna Öbergová (3. miesto). (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|10. jan 2019 o 16:41

Prekvapila Ivona Fialková.

OBERHOF, BRATISLAVA. Dva dni trénovali biatlonisti na prvé preteky v novom roku vo vetre a v poriadnej fujavici. Predpoveď na štvrtok nebola optimistická.

„Modlili sme sa za lepšie počasie, pretože tu bola neuveriteľná fujavica,“ opisovala trénerka Anna Murínová pre RTVS.

Vo štvrtok v nemeckom Oberhofe sneženie a vietor ustali a ženy vybehli na trať rýchlostných pretekov Svetového pohára za celkom dobrých podmienok.

Na strelnici sa však Slovenkám nedarilo.

Všetky štyri reprezentantky urobili po dve strelecké chyby. Skvelou správou je, že najlepšia zo slovenských biatlonistiek si napriek tomu vybojovala siedme miesto.

Kuzminová chce veľmi ukázať, čo v nej je

Vďaka druhému najlepšiemu bežeckému výkonu sa do desiatky dostala Anastasia Kuzminová.

„Dve chyby na strelnici ma teda nepotešili. Veľmi ma to mrzí. Na to, aká som profíčka, neviem, kde som ich urobila,“ hovorila Kuzminová pre RTVS.

„Podmienky na trati boli zvláštne. Sneh bol pomalý a ťažký. Myslím, že každá pretekárka sa dosť natrápila. Aj ja som s tým musela dosť bojovať,“ dodala Kuzminová.

Do sobotňajších stíhacích pretekov vybehne s 30-sekundovou stratou na víťaznú Talianku Lisu Vittozziovú.

Tréner Daniel Kuzmin si myslí, že chyby vyplývajú z tlaku.

„Jedna rana bola tesná, ale celkovo tie chyby súvisia so stresom. Nasťa veľmi chce ukázať, čo je v nej. V Oberhofe sú veľmi náročné bežecké trate a s dvoma chybami tu nemáte veľkú šancu udržať sa vysoko,“ hodnotil manžel a tréner olympijskej víťazky pre RTVS.

Najhorší výsledok Fialkovej v tejto zime

Najväčším prekvapením tejto sezóny je stále Paulína Fialková. V Oberhofe túžila pokračovať v dobrých výkonoch z úvodu sezóny, lenže ani jej sa nevydarila streľba.

Prvú položku ešte odstrieľala čisto, v druhej však dva razy minula.

„Už po štarte som cítila, že dnes to nebude môj deň ani bežecky. Prvá nula na strelnici ma ešte povzbudila a nakopla, ale, žiaľ, nevyšla mi stojka. Bojovala som o čo najlepší výsledok,“ vravela Paulína Fialková.

Skončila na 21. mieste, čo je v aktuálnej sezóne jej najhorší výsledok. Mimo prvej desiatky skončila len druhý raz.

"Na tlak, ktorý vyplýva z očakávaní, si musí Paulína zvyknúť," vraví trénerka Murínová.

Až 44. miesto

obsadila favorizovaná Fínka Kaisa Mäkäräinenová. V pretekoch bodovalo iba 40 najlepších.

V sobotu vybehne na trať stíhacích pretekov o 65 sekúnd neskôr ako Vittozziová.

Paulína Fialková si udržala druhú priečku v celkovom hodnotení Svetového pohára a mierne znížila stratu na Talianku Dorotheu Wiererovú. Zaostáva za ňou o 33 bodov.

Najlepší výsledok v sezóne dosiahla mladšia zo sestier Fialkových Ivona, keď predviedla veľmi dobrý bežecký čas a skončila na 23. mieste, čo je sľubná pozícia do stíhacích pretekov.

Sklamaním sa skončili preteky pre najlepšiu biatlonistku uplynulej sezóny Fínku Kaisu Mäkäräinenovú, ktorá dobehla až na 44. mieste.

Mäkäräinenová mala pritom skvelý štart do sezóny, keď vyhrala troje preteky a raz skončila druhá. Lenže v posledných pretekoch robí obrovské chyby a v celkovom hodnotení Svetového pohára klesla až na siedme miesto.

V Oberhofe budú v piatok o 14.30 h súťažiť v šprinte muži. Ženy nastúpia na stíhačku v sobotu o 12.45 (naživo na RTVS). V nedeľu sú na programe preteky štafiet.

Domov»Zimné športy»Biatlon»Kuzminová: Na to, aká som profíčka, neviem, kde som urobila chyby