Cyklistov čakajú prvé virtuálne preteky.
Cyklistov čakajú prvé virtuálne preteky. (Autor: TASR/AP)

1.Caleb EwanAustráliaLotto-Soudal1:03:59 h
3.Alexander EdmondsonAustráliaMitchelton-Scott+ 0 s
4.Roger KlugeNemeckoLotto-Soudal+ 2 s
5.Daniel OssTalianskoBora-Hansgrohe+ 4 s
6.Owain DoullV. BritániaTeam Sky+ 5 s

ADELAIDE. Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil na druhom mieste v kritériu Down Under Classic, ktoré sa konalo v nedeľu v uliciach austrálskeho Adelaide.

V úvodných pretekoch sezóny na južnej pologuli Sagan v záverečnom šprinte nestačil na Austrálčana Caleba Ewana z tímu Lotto-Soudal. Na treťom mieste skončil ďalší domáci cyklista Alexander Edmondson (Mitchelton-Scott).

Preteky boli tradičným predkrmom pred úvodným podujatím prestížneho seriálu WorldTour v novej sezóne - Tour Down Under (15. január - 20. január).

Do pádu sa zaplietol aj favorizovaný Viviani

Záver divácky atraktívnych pretekov, ktoré sa jazdili po okruhoch v Adelaide v celkovej dĺžke 51 kilometrov, poznačil hromadný pád.

Ocitol sa v ňom aj jeden z ašpirantov na víťazstvo Talian Elia Viviani (Deceuninck - Quick-Step).

Do cieľovej rovinky doviedol najlepších šprintérov na prvom mieste Talian Daniel Oss, ktorý tak rozbehol šprint pre svojho tímového kolegu Petra Sagana.

Keď Oss tzv. zvesil nohy, Sagan bol tretí. Neskôr sa posunul na druhé miesto, ale pred Ewana sa už nedostal.

"Som spokojný s výsledkom. V horúcom počasí to boli rýchle preteky. Tímovým kolegom sa chcem poďakovať za pomoc. Najmä trio Daniel Oss, Oscar Gatto a Maciej Bodnar odviedlo mimoriadne dobrú robotu, po celý čas jazdili po mojom boku. Rovnako mi pomohli vyhnúť sa dvom pádom v závere, čo bolo, samozrejme, veľmi dôležité. V globále som teda s týmto začiatkom sezóny naozaj spokojný," cituje Sagana web bora-hansgrohe.com.

Pre 24-ročného Ewana je to prvé víťazstvo po prestupe z Mitchelton-Scott do belgického tímu Lotto-Soudal.

"Vedel som, že to budú náročné preteky vzhľadom na početnú účasť šprintérov najväčšieho kalibru. No veril som si, lebo som vedel, v akej som forme. Nikdy však dopredu neviete, ako sú na tom vaši súperi. Boli to veľmi agresívne preteky, líšili sa od normálu," povedal Ewan podľa agentúry AP.

Cyklisti absolvujú šesť etáp

Peter Sagan obhajoval na kritériu v uliciach Adelaide víťazstvo z vlaňajška. Vtedy o jeho triumfe pred Andrém Greipelom a Calebom Ewansom rozhodol až fotofiniš.

Slovenský jazdec bol prvým zahraničným pretekárom, ktorý dokázal na podujatí zvíťaziť od roku 2015.

Už 21. ročník nadchádzajúcich pretekov Tour Down Under pozostáva zo šiestich etáp, cyklisti v regióne Južnej Austrálie dovedna absolvujú 831 kilometrov.

Prvá etapa v utorok 15. januára z povedie z North Adelaide do Port Adelaide a bude mať 132,4 kilometra. Podujatie uzatvorí šiesta etapa s dĺžkou 151,5 kilometra s cieľom na obávanom kopci Willunga Hill v nedeľu 20. januára.

Domov»Cyklistika»Sagan začal sezónu druhým miestom, záver pretekov poznačil hromadný pád