Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Kužmová postúpila do druhého kola Australian Open, bude v ňom čeliť Svitolinovej

Slovenka zvládla trojsetovú bitku.

Viktória Kužmová.Viktória Kužmová. (Zdroj: TASR/AP)

MELBOURNE. Slovenská tenistka Viktória Kužmová postúpila do druhého kola dvojhry na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne.

V utorkovom stretnutí prvého kola zdolala rovnako nenasadenú Ukrajinku Katerynu Kozlovovú za 136 minút 4:6, 6:4, 6:2.

V druhom kole čaká na slovenskú reprezentantku turnajová šestka Elina Svitolinová z Ukrajiny, s ktorou vlani v premiérovom vzájomnom zápase prehrala v rovnakej fáze na Roland Garros 3:6, 4:6.

Premenila piaty mečbal

Dvadsaťročná Kužmová (48. v rebríčku WTA) a Kozlovová (94.) odohrali premiérový vzájomný zápas.

V utorkovom stretnutí rozhodol o osude prvého setu jediný brejk. Ukrajinka prelomila Kužmovej servis v piatej hre a za stavu 5:4 vo svoj prospech premenila pri vlastnom podaní tretí setbal.

V druhom dejstve viedla Slovenka už 3:1, Ukrajinka dokázala dorovnať na 4:4. Posledné dve hry v sete však patrili Kužmovej, ktorá v desiatej hre na príjme premenila prvý setbal.

V záverečnom dejstve sa dostala Slovenka do hladkého vedenia 5:1, v ôsmej hre premenila Kužmová na príjme piaty mečbal a tešila sa z víťazstva.

"Teším sa, že som v druhom kole. Bol to veľmi ťažký zápas. Som rada, že som ho zvládla. Výmeny boli vyrovnané, obe sme skvele podávali i returnovali. Bolo to o tom, ktorej z nás za podarí toho viac," uviedla Kužmová pre Slovenský rozhlas.

Kužmová to zvládla v hlave

Rodáčka z Košíc Kužmová sa v hlavnej súťaži v Melbourne predstavila druhýkrát. Pri vlaňajšej premiére skončila na úvodnej prekážke, keď v prvom kole nestačila na Belgičanku Elise Mertensovú (2:6, 1:6).

"Dnešný zápas bol celý o Viki. Zahrala veľa víťazných úderov, ale aj nevynútených chýb. Začala trochu nervózne, v druhom a treťom sete však už super servovala a súperku tlačila. Napokon to zvládla v hlave aj po fyzickej stránke," uviedol pre TASR Kužmovej tréner Mertiňák.

"Jej ďalšia súperka Svitolinová je veľmi skúsená a kvalitná hráčka, ale už sa s ňou stretla vlani na Roland Garros. Už vie, čo má od nej čakať, každopádne nemá čo stratiť a môže hrať uvoľnene. Ak bude podávať aspoň tak dobre ako v uplynulých týždňoch, verím, že to bude vyrovnané," dodal.

Rodáčka z Košíc Kužmová sa na prvý grandslam sezóny naladila dobrými výsledkami na turnaji v Aucklande.

Na Novom Zélande sa prebojovala až do semifinále, v ktorom podľahla Nemke Julii Görgesovej (1:6, 6:7 /6/).