PISCO 16. Francúzsky motocyklista Michael Metge sa stal víťazom stredajšej 9. etapy na 41. ročníku pretekov Rely Dakar v Peru.
Tridsaťdeväťročný jazdec na stroji Sherco TVS zvládol 313 km dlhý meraný úsek so štartom aj cieľom v meste Pisco za 3:46:38 h a pred Bolívijčanom Danielom Nosigliom zvíťazil s náskokom dvoch minút.
Tretiu pozíciu obsadil Čiľan Pablo Quintanilla, v cieli mal na Metgeho stratu 3:28 min.
Vedúca trojica sa zrejme definitívne odpútala
Smolu mal doposiaľ štvrtý muž celkového poradia Adrien van Beveren. Francúza jazdiaceho na Yamahe postretli technické problémy len 16 km pred cieľom a jeho nádeje na dobrý výsledok vyhasli.
Lídrom priebežného celkového poradia je pred posledným dňom stále Toby Price. Austrálsky víťaz Dakaru z roku 2016 skončil v stredu piaty (+3:29 min) a pred Quintanillom má náskok jednej minúty a dvoch sekúnd.
Tretie miesto s odstupom 6:35 min patrí rakúskemu obhajcovi triumfu Matthiasovi Walknerovi.
O víťazstvo si to teda rozdá pravdepodobne vedúca trojica, pretože štvrtý v poradí Američan Andrew Short zaostáva za Priceom už o 40 minút.
Bez slovenskej účasti
Rely Dakar v stredu pokračoval už bez Slovákov. Štefan Svitko musel odstúpiť v utorok po poruche motocykla, hoci sprvoti sa objavovali informácie, že spadol a zraneného ho previezli do nemocnice.
Priebežne mu patrilo pekné 8. miesto. Ivan Jakeš už nezasiahol ani do utorkového diania, pretože po viacerých zraneniach nebol schopný pokračovať.
Pre Svitka bol tohtoročný Dakar jubilejný desiaty, Jakeš sa na "púštnom dobrodružstve" predstavil jedenásťkrát.
Štvrtková záverečná 10. etapa z Pisca do hlavného mesta Limy ponúkne 112 km dlhý meraný úsek pre všetky kategórie, jazdci celkovo absolvujú 359 km.
Rely Dakar 2019 v Peru - 9. etapa:
Motocykle:
1. | Michael Metge | Francúzsko | Sherco TVS | 3:46:38 h |
2. | Daniel Nosiglia | Bolívia | Honda | + 2:00 min |
3. | Pablo Quintanilla | Čile | Husqvarna | + 3:28 min |
4. | Matthias Walkner | Rakúsko | KTM | + 3:29 min |
5. | Toby Price | Austrália | KTM | + 3:29 min |
6. | José Cornejo | Čile | Honda | + 3:30 min |
Celkové poradie po 9. etape:
1. | Toby Price | Austrália | KTM | 32:43:15 h |
2. | Pablo Quintanilla | Čile | Husqvarna | + 1:02 min |
3. | Matthias Walkner | Rakúsko | KTM | + 6:35 min |
4. | Andrew Short | USA | Husqvarna | + 40:01 min |
5. | Xavier de Soultrait | Francúzsko | Yamaha | + 47:44 min |
6. | José Cornejo | Čile | Honda | + 1:05:45 h |
Štvorkolky:
1. | Nicolás Cavigliasso | Argentína | Yamaha | 4:37:25 h |
2. | Manuel Andújar | Argentína | Yamaha | + 4:06 min |
3. | Gustavo Gallego | Argentína | Yamaha | + 20:29 min |
4. | Jeremías González Ferioli | Argentína | Yamaha | + 24:32 min |
5. | Alexandre Giroud | Francúzsko | Yamaha | + 25:56 min |
6. | Kamil Wisniewski | Poľsko | Can-Am | + 1:30:47 h |
Celkové poradie po 9. etape:
1. | Nicolás Cavigliasso | Argentína | Yamaha | 41:13:16 h |
2. | Jeremías González Ferioli | Argentína | Yamaha | + 1:49:24 h |
3. | Gustavo Gallego | Argentína | Yamaha | + 2:04:33 h |
4. | Alexandre Giroud | Francúzsko | Yamaha | + 3:57:19 h |
5. | Manuel Andújar | Argentína | Yamaha | + 6:31:28 h |
6. | Kamil Wisniewski | Poľsko | Can-Am | + 8:29:57 h |
Automobily:
1. | Nasser Al-Attiyah | Katar | Toyota | 3:55:22 h |
2. | Nani Roma | Španielsko | Mini | + 4:58 min |
3. | Giniel de Villiers | JAR | Toyota | + 7:15 min |
4. | Jakub Przygonski | Poľsko | Mini | + 14:01 min |
5. | Benediktas Vanagas | Litva | Toyota | + 15:45 min |
6. | Martin Prokop | Česko | Ford | + 22:59 min |
Celkové poradie po 9. etape:
1. | Nasser Al-Attiyah | Katar | Toyota | 33:09:12 h |
2. | Nani Roma | Španielsko | Mini | + 51:27 min |
3. | Sébastien Loeb | Francúzsko | Peugeot | + 2:02:37 h |
4. | Jakub Przygonski | Poľsko | Mini | + 2:33:51 h |
5. | Cyril Despres | Francúzsko | Mini | + 2:55:13 h |
6. | Martin Prokop | Česko | Ford | + 3:19:06 h |
SxS:
1. | Reinaldo Varela | Brazília | Can-Am | 4:20:02 h |
2. | Gerard Farrés | Španielsko | Can-Am | + 3:03 min |
3. | Francisco López | Čile | Can-Am | + 11:26 min |
4. | Casey Currie | USA | Can-Am | + 34:38 min |
5. | Hernan Garcés | Čile | Can-Am | + 38:04 min |
6. | Marcos Baumgart | Brazília | Can-Am | + 1:10:09 h |
Celkové poradie po 9. etape:
1. | Francisco López | Čile | Can-Am | 40:47:46 h |
2. | Gerard Farrés | Španielsko | Can-Am | + 59:46 min |
3. | Reinaldo Varela | Brazília | Can-Am | + 1:11:29 h |
4. | Casey Currie | USA | Can-Am | + 2:26:42 h |
5. | Rodrigo Moreno | Čile | Can-Am | + 3:05:22 h |
6. | Marcos Baumgart | Brazília | Can-Am | + 3:37:10 h |
Kamióny:
1. | Eduard Nikolajev | Rusko | Kamaz | 4:19:37 h |
2. | Sergej Viazovič | Bielorusko | Maz | + 14:03 min |
3. | Dmitrij Sotnikov | Rusko | Kamaz | + 27:43 min |
4. | Aleš Loprais | ČR | Tatra | + 28:30 min |
5. | Gerard de Rooy | Holandsko | Iveco | + 31:07 min |
6. | Maurik van den Heuvel | Holandsko | Iveco | + 52:57 min |
Celkové poradie po 9. etape:
1. | Eduard Nikolajev | Rusko | Kamaz | 39:24:52 h |
2. | Dmitrij Sotnikov | Rusko | Kamaz | + 28:35 min |
3. | Gerard de Rooy | Holandsko | Iveco | + 1:35:10 h |
4. | Federico Villagra | Argentína | Iveco | + 5:47:44 h |
5. | Aleš Loprais | ČR | Tatra | + 6:05:02 h |
6. | Sergej Viazovič | Bielorusko | Maz | + 6:19:14 h |