Na Australian Open skončila aj posledná Slovenka, Kužmová nestačila na Svitolinovú

Favoritke na postup stačili dva sety.

Viktória Kužmová.Viktória Kužmová.(Zdroj: TASR/AP)

MELBOURNE. Slovenská tenistka Viktória Kužmová sa nepostarala o prekvapenie na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne.

Vo štvrtkovom stretnutí druhého kola dvojhry podľahla turnajovej šestke Ukrajinke Eline Svitolinovej za 67 minút 4:6, 1:6.

V súboji o postup do osemfinále čaká Svitolinovú víťazka duelu Šuaj Čang (Čína) - Kristýna Plíšková (ČR).

Dvadsaťročná Kužmová (48. v rebríčku WTA) a Svitolinová (7.) odohrali druhý vzájomný zápas.

Slovenskej tenistke nevyšla v Melbourne odplata za vlaňajšiu prehru v rovnakej fáze taktiež grandslamového Roland Garros, v Paríži uspela Ukrajinka po výsledku 6:3, 6:4.

Kužmová bola poslednou slovenskou zástupkyňou vo dvojhre, už v úvodnom kole vypadli Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková, Anna Karolína Schmiedlová aj Martin Kližan.

Za stavu 4:4 mala Kužmová tri brejkbaly

Vo štvrtok priniesol úvod stretnutia v Aréne Roda Lavera vyrovnaný tenis. Slabšiu chvíľku si Kužmová vybrala v šiestej hre prvého setu, v ktorej musela odvracať tri brejkbaly.

Za stavu 4:4 sa aj Slovenka dostala po troch víťazných úderoch k trom možnostiam na brejk, nedokázala ich však využiť.

V následujúcej hre išla Kužmová podávať na udržanie sa v prvom dejstve. Súperku pustila po zhode k setbalu, následne zahrala Slovenka nevynútenú chybu a prehrala úvodný set v pomere 4:6.

V štvrtej hre druhého setu za stavu 2:1 pre Svitolinovú zahrala Kužmová pri zhode dvojchybu, súperka dokázala brejkbal využiť.

Následne pri svojom podaní Svitolinová zisk brejku potvrdila a išla do vedenia 4:1.

Ukrajinka sa dostala do rytmu, zobrala Slovenke aj ďalší servis a za stavu 5:1 pri svojom podaní premenila esom prvý mečbal a tešila sa z piateho postupu za sebou do tretieho kola na Australian Open.

Kužmová v druhom sete fyzicky odpadla

Kužmová sa snažila najmä pri svojom podaní určovať rytmus vo výmenách a nebála sa útočiť. Nakoniec však rozhodli väčšie skúsenosti Svitolinovej.

V neprospech Slovenky hovorila aj štatistika nevynútených chýb, Kužmová ich zahrala o 18 viac ako jej súperka. Na víťazné údery to bolo 24-21 pre Svitolinovú.

Prečítajte si tiež: Kedysi hádzala raketou. Teraz slovenská nádej verí, že môže byť v top 50 Čítajte

"Viki zvládla prvý set výborne. Škoda nepremenených troch brejkbalov za stavu 4:4. Svitolinová využila hneď prvý setbal a v druhom sete už Viki fyzicky odpadla. Tam už nestíhala a prehrala hladko," uviedol Kužmovej tréner Michal Mertiňák pre SITA.

"Svitolinová dnes predviedla super výkon, zahrala veľa víťazných úderov a málo nevynútených chýb," pokračoval.

"Celkovo môžem vyjadriť spokojnosť so začiatkom sezóny. V Aucklande sa dostala Viki do semifinále. Takže má za sebou mnoho zápasov a hra bola tiež dobrá. Nabrala v nich nové skúsenosti," doplnil Mertiňák.

Svitolinová ďakovala aj Monfilsovi

"Mala som šancu a veľkú. V prvom sete som hrala dobre, ale robila som viac chýb ako súperka. Aj v druhom sete som hrala to svoje, Svitolinová sa však zlepšila na returne. Keď ma brejkla, už sa s tým veľa nedalo robiť," skonštatovala Kužmová pre spravodajstvo RTVS.

"Hrala som rýchlo a tiež dostatočne sebavedomo. Som spokojná, ako som odohrala tento zápas. Minulý rok som na turnajoch získala veľa skúseností, ktoré chcem zúročiť v lepšie výsledky najmä na grandslamových turnajoch," uviedla Svitolinová v prvom interview na kurte.

"Ďakujem za podporu Gaelovi Monfilsovi, dúfam, že ma príde povzbudiť aj na ďalšie zápasy," dodala neskôr.

Rodáčka z Košíc Kužmová sa v hlavnej súťaži v Melbourne predstavila druhýkrát. Pri vlaňajšej premiére skončila na úvodnej prekážke, keď v prvom kole nestačila na Belgičanku Elise Mertensovú (2:6, 1:6).

Kužmová sa na prvý grandslam sezóny naladila dobrými výsledkami na turnaji v Aucklande. Na Novom Zélande sa prebojovala až do semifinále, v ktorom podľahla Nemke Julii Görgesovej (1:6, 6:7 /6/).

Pred štartom v Melbourne sa stihla predstaviť na podujatí v Hobarte, kde ju v druhom kole vyradila Belgičanka Kirsten Flipkensová.

Načítavám video...

Svitolinová na prvý grandslamový úspech čaká

Zverenkyňa Michala Mertiňáka v rámci projektu NTC Kužmová má za sebou vydarenú vlaňajšiu sezónu. Začala ju mimo Top 100 a ukončila ju na 50. mieste.

Semifinálovou účasťou na turnajoch WTA v holandskom Hertogenboschi a maďarskej Budapešti si vytvorila nové kariérne maximum.

Na záver roka v decembri sa dostala do finále turnaja ITF v Dubaji a dobrú formu spred Vianoc ukazuje aj v úvode novej sezóny v Austrálii.

Dvadsaťštyriročná Svitolinová dosiahla v závere vlaňajšej sezóny svoj najväčší úspech v doterajšej kariére.

V Singapure sa tešila z triumfu na koncoročnom výberovom podujatí WTA Finals, kde vo finále triumfovala nad Američankou Sloane Stephensovou po výsledku 3:6, 6:2, 6:2.

Na grandslamových turnajoch však ešte nikdy nenazrela ďalej ako do štvrťfinále, o semifinálovú účasť bojovala už trikrát, na Roland Garros 2015 a 2017 a vlani na Australian Open.