Slávny zjazd vo Wengene vyhral Kriechmayr, dvaja lyžiari museli ísť na trať dvakrát

Bendik podľa predpokladov nebodoval.

Vincent Kriechmayr.Vincent Kriechmayr.(Zdroj: TASR/AP)

47.Martin BendikSlovensko+ 9,59 s

WENGEN. Rakúšan Vincent Kriechmayr sa stal víťazom sobotňajšieho prestížneho zjazdu vo švajčiarskom Wengene, ktorý je jedným z tradičných vrcholov sezóny Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach.

Kriechmayr zvíťazil s náskokom štrnástich stotín sekundy pred domácim favoritom a lanským víťazom z Wengenu Beatom Feuzom. Tretia priečka patrí Nórovi Aleksandrovi Aamodtovi Kildemu (+0,26).

V pôvodne 55-člennom štartovom poli bol aj slovenský reprezentant Martin Bendik. S veľkým odstupom 9,59 sekundy skončil na 47. mieste, teda predposlednom spomedzi pretekárov klasifikovaných v cieli.

Feuz sa mohol vyrovnať legende

Dvadsaťsedemročný Kriechmayr po prvý raz v kariére ovládol slávny Lauberhorn, ktorý sa v majestátnom prostredí Bernských Álp pod trojicou štvortisícových velikánov Eiger, Mönch a Jungfrau jazdí od roku 1930.

Prečítajte si tiež: Alpskú kombináciu vo Wengene ovládol Rakúšan Schwarz, Bendik skončil tridsiaty piaty

Celkovo dosiahol rakúsky špecialista na rýchlostné disciplíny štvrtý triumf v kariére, druhý v zjazde.

Úradujúceho majstra sveta Feuza iba 14 stotín delilo od tretieho triumfu vo Wengene, čím by sa vyrovnal absolútnemu rekordérovi Franzovi Klammerovi.

Legendárny Rakúšan ovládol tieto výnimočné preteky v neprerušenej sérii v rokoch 1975, 1976, 1977.

"Toto sú druhé najdôležitejšie preteky po Kitzbüheli. S víťazstvom som veľmi spokojný, pomôže to môjmu sebavedomiu," uviedol Kriechmayr, cituje ho ORF.

Dvaja pretekári museli ísť dvakrát

Zaujímavosťou aktuálnych pretekov boli až dvakrát absolvované jazdy v podaní Rakúšanov Klausa Krölla a Otmara Striedingera.

Zástupcovia FIS zastavili ich prvé súťažné pokusy v dôsledku pádov pretekárov, ktorí štartovali bezprostredne pred nimi, aby neohrozili ich bezpečnosť.

Kröll takto doplatil na pád Francúza Matthieua Baileta a v opakovanej jazde už výrazne unavený skončil v poli porazených s časom o 3,58 s pomalším ako mal jeho krajan Kriechmayr.

Striedinger doplatil na Taliana Emanuele Buzziho a v opakovanej jazde zaostal o 2,07 s za Kriechmayrom.

Nešťastník Buzzi síce došiel do cieľa na skvelom šiestom mieste, ale potom stratil kontrolu nad lyžami, ešte neubrzdený narazil do ochrannej bariéry a po zranení pravého kolena musel byť transportovaný vrtuľníkom do nemocnice.

Najdlhší zjazd v kalendári

Wengenský zjazd je so svojou dĺžkou 4,27 kilometra najdlhší v celom kalendári Svetového pohára a aj najlepším pretekárom trvá takmer dve a pol minúty, kým sa dostanú do cieľa.

Štart je vo výške 2315 m a cieľ o 1028 m nižšie.

Najobávanejším úsekom na trati je tzv. Kernen-S, keď pretekári po minúte a desiatich sekundách v nohách musia v strmom svahu zvládnuť dve protichodné 90-stupňové zákruty za sebou oddelené len krátkym mostíkom.

Medzi nájazdom a výjazdom z Kernen-S je rozdiel v rýchlosti 25 - 30 km/h. Špecialitou Wengenu je aj krátky tunel, tzv. Wasserstation, po ktorom jazdí vláčik, tzv. wengenská alpská železnica.