Vo finále Australian Open nastúpi Kvitová proti Osakovej

Petra Kvitová sa prebojovala do finále Australian Open 2019.
Petra Kvitová sa prebojovala do finále Australian Open 2019. (Autor: tasr)
Sportnet|24. jan 2019 o 06:41

Víťazka AO sa zároveň stane novou svetovou jednotkou.

MELBOURNE. Česká tenistka Petra Kvitová po prvý raz v kariére postúpila do finále dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne.

V prvom semifinále štvrtkového programu v Aéne Roda Lavera Kvitová nasadená ako ôsma zdolala prekvapenie turnaja Američanku Danielle Collinsovú za 94 minút 7:6 (2), 6:0.

Vo finále nastúpi proti víťazke druhého semifinálového stretnutia, Japonke Naomi Osakovej. Tá zdolala Karolínu Plíškovú.

Zápas sa lámal na konci prvého setu

Kvitová a Collinsová odohrali vyrovnaný zápas iba v prvom sete. Za stavu 4:4 pre neznesiteľnú horúčavu organizátori rozhodli, že zatvoria strechu na najväčšej austrálskej tenisovej aréne.

Halové podmienky pomohli českej ľaváčke Kvitovej. V tajbrejku osvedčila skúsenosti aj presnejšiu ruku. Definitívne v ňom zlomila zápas vo svoj prospech a v druhom sete uštedrila 25-ročnej Američanke (35. v rebríčku WTA), debutantke v semifinále na turnaji veľkej štvorky, nepopulárneho "kanára".

Kvitová premenila prvý mečbal pri svojom podaní víťazným forhendom do odkrytej časti dvorca. Bol to jej tridsiaty víťazný úder, súperku v tejto štatistike prestrieľala 30-9. Na nevynútené chyby to bolo 27-16 z pohľadu neskoršej víťazky.

Tvrdá práca prináša úspechy

Dvadsaťosemročná Kvitová postúpila do finále na niektorom z podujatí "veľkej štvorky" tretíkrát. Predchádzajúce dve finálové účasti boli zároveň víťazné - Kvitová je šampiónka Wimbledonu z rokov 2011 a 2014.

"Finále znamená pre mňa všetko. Tvrdo som pracovala a snažila sa o tento výsledok. Podarilo sa mi to práve na tomto mieste a na finále sa veľmi teším. Som veľmi šťastná. Prvý set bol nervózny, nemohla som sa poriadne skoncentrovať," opísala Kvitová.

,,Neskôr to zo mňa spadlo a uvoľnila som sa v tajbrejku, pomohli mi nastolené halové podmienky. Aj tak by som však bojovala, keby sa strecha nezatvorila. Druhé semifinále? Karolína má za sebou skvelý zápas so Serenou, Naomi hrá rovnako fantasticky. Neviem, či sa na to vôbec budem pozerať. Či zvíťazím vo finále? Nechcem to dopredu hovoriť, ale milujem finálové zápasy," uviedla česká tenistka v prvom pozápasovom rozhovore na kurte.

Plíškovej súboj s Osakovou bol oveľa dramatickejší. Japonka zvíťazila v prvom sete 6:2, v druhom Plíšková zlepšila podanie a triumfovala 6:4.

V rozhodujúcom sete premenila Osaková brejk v treťom geme a svoje podanie si udržala až do konca. Zápas trval 96 minút. Osaková sa po triumfe na septembrovom US Open predstaví v druhom grandslamovom finále za sebou.

"Očakávala som, že to bude veľká bitka. Po druhom sete som si vravela, že sa musím dať dokopy na tretí set a podarilo sa mi to. S Plíškovou sme už odohrali pár zápasov predtým a ja som častejšie prehrala. Pomohli mi aj skúsenosti z US Open, to sa vždy hodí, obávala som sa druhého podania, ale nejako som to zvládla."

,,Pred finále budem najmä spať, na prechádzky asi nebude čas. Hralo sa pod strechou, ja mám radšej teplo, ale vyšlo mi to aj tak," uviedla Naomi Osaková v prvom pozápasovom rozhovore na kurte. "Ďakujem za podporu všetkým doma, verím v dobrý výsledok aj vo finále," pridala poďakovanie v japončine sympatická finalistka z tejto krajiny.

Dvojhra žien - semifinále:

Petra Kvitová (ČR-8) - Danielle Collinsová (USA) 7:6 (2), 6:0

Karolína Plíšková (ČR-7) - Naomi Osaková (Jap.-4) 2:6, 6:4, 4:6

Domov»Tenis»Australian Open»Vo finále Australian Open nastúpi Kvitová proti Osakovej