9.Francesco GavazziTalianskoAnd. Giocattoli-Sidermec+ 0 s
10.Hideto NakaneJaponskoNippo Vini Fantini+ 0 s
70.Matúš ŠtočekSlovenskoBeltramitsa Hoppla PF+ 1:49 min
109.Erik BaškaSlovenskoBora-Hansgrohe+ 5:11 min

PERI LAGO PUNTA NEGRA. Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil na treťom mieste v pondelňajšej druhej etape 37. ročníka pretekov Vuelta a San Juan Internacional v Argentíne.

V šprintérskom závere etapy so štartom v Chimbase a cieľom v Peri Lago Punta Negra (132,5 km) zvíťazil Francúz Julian Alaphilippe z tímu Deceuninck Quick-Step pred Talianom Simonem Consonnim (UAE-Team Emirates).

Etapu organizátori skrátili o takmer 30 kilometrov, dôvodom boli vysoké teploty.

Sagan je celkovo už štvrtý

Výraznú časť etapy strávilo v úniku kvarteto jazdcov, no posledného z nich Hamisha Schreursa (Israel Cycling Academy) pelotón dostihol necelých desať kilometrov pred cieľom.

Keď v závere zaútočil Alaphilippe, v skupine za ním sa príliš nespolupracovalo a nepodarilo sa nám dostihnúť ho. Úplne na konci to bolo veľmi tesné, ale Alaphilippe to ustál a zvíťazil.

Peter Sagan

Na čele pelotónu pracovali najmä tímy Bora-Hansgrohe, Deceuninck-Quick Step a UAE-Team Emirates. V závere cyklisti po štvrtý a posledný raz absolvovali horskú prémiu III. kategórie Alto Punta Negra s dĺžkou 1 km a priemerom 8% a v nej sa odhodlal k ataku Julian Alaphilippe.

Víťaza horskej súťaže na Tour de France z vlaňajška síce dostihli skvelý kolumbijský vrchár tímu Movistar Nairo Quintana a Belgičan Tiesj Benoot (Lotto Soudal), ale Alaphilippe vzápätí opäť odskočil a svoje vyše tri kilometre dlhé sólo dotiahol do úspešného konca.

,,Dnes som chcel veľmi vyhrať. Bola to pre mňa dobrá etapa a celý tím odviedol dobrú prácu. Keď som zaútočil, ani som neveril, že zostanem vpredu až do cieľa, ale podarilo sa. Som rád, že som odštartoval sezónu víťazstvom," citoval víťaza portál cyclingnews.com.

Zo skupinky za ním najlepšie špurtoval Talian Simone Consonni a na pódium sa predral aj Slovák Peter Sagan.

Ďalší dvaja Slováci výraznejšie zaostali. Mladík Matúš Štoček došiel do cieľa sedemdesiaty s odstupom 1:49 min a Erik Baška bol až stodeviaty s mankom 5:11 min.

Pozíciu lídra celkovej klasifikácie si udržal Kolumbijčan Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), druhý je s odstupom 3 sekúnd Alaphilippe, tretí Consonni (+7) a Peter Sagan sa posunul na štvrtú priečku.

Za Gaviriom je aktuálne o 9 sekúnd. Štočekovi patrí v klasifikácii jazdcov do 23 rokov 13. priečka a celkovo je sedemdesiaty prvý. V utorok čaká na pelotón individuálna časovka na 12 km v Pocite.

,,Bola to ďalšia horúca etapa na týchto pretekoch. Mraky v cieľovom priestore nám to však v závere trochu uľahčili. Celý náš tím opäť odviedol výbornú prácu, kontrolovali sme etapu na čele pelotónu. Keď v závere zaútočil Alaphilippe, v skupine za ním sa príliš nespolupracovalo a nepodarilo sa nám dostihnúť ho.

Úplne na konci to bolo veľmi tesné, ale Alaphilippe to ustál a zvíťazil. Moja forma ide nahor tak, ako by to malo byť v tejto časti roka. Všetko je v poriadku a budeme všetci každý deň naďalej bojovať," uviedol Peter Sagan na portáli svojho tímu bora-hansgrohe.com.

Kráľovská etapa príde na rad po dni voľna

Preteky Vuelta a San Juan Internacional majú sedem etáp, voľný deň príde na rad po štyroch odjazdených dňoch vo štvrtok 31. januára.

Najmä dve etapy budú dôležité pre naháňanie sekúnd do celkovej klasifikácie. Treťou etapou bude krátka časovka na dvanásť kilometrov so štartom aj cieľom v Pocite.

Kráľovskou etapou z hľadiska náročnosti bude piata zo San Martín do Alto Colorado (169,5 km) so štyrmi horskými prémiami a záverečným 18,9 kilometra dlhým stúpaním na Alto Colorado do výšky 2624 metrov.

Preteky nemajú status WorldTour (iba 2.1), ale zato sa môžu pochváliť skvelým šprintérskym obsadením.

Slovák Peter Sagan, Brit Mark Cavendish, Kolumbijčan Fernando Gaviria či Argentínčan Maximiliano Richeze sú ťahákmi pre fanúšikov v rýchlych dojazdoch etáp, Kolumbijčan Nairo Quintana či Francúz Julian Alaphilippe by mali bojovať o celkové víťazstvo.

• Utorok 29. januára:

3. etapa: individuálna časovka Pocito - Pocito (12 km)

• Streda 30. januára:

4. etapa: San José de Jáchal-Valle Fértl - Villa San Agustín (185,8 km)

• Štvrtok 31. januára:

Voľný deň

• Piatok 1. februára:

5. etapa: San Martín - Alto Colorado (169,5 km)

• Sobota 2. februára:

6. etapa: Autódromo El Villicúm - Autódromo El Villicúm (153,5 km)

• Nedeľa 3. februára:

7. etapa: San Juan - San Juan (141,3 km)

Domov»Cyklistika»Sagan v druhej etape bojoval o triumf, v závere nestačil na dvoch súperov