Horanský podľahol Shapovalovovi, Slovensko po prvom zápase s Kanadou prehráva

Filip Horanský. (Autor: Michal Svítok TASR)
Športové prenosy SME|1. feb 2019 o 15:00

V ďalšom zápase nastúpi Kližan proti Auger-Aliassimemu.

Kvalifikačný duel o postup na finálový turnaj Davisovho pohára

SLOVENSKO - Kanada 0:1 po úvodnej dvojhre

Filip Horanský - Denis Shapovalov 4:6, 5:7

BRATISLAVA. Slovenský daviscupový debutant Filip Horanský prehral v úvodnej dvojhre kvalifikácie o finálový turnaj Davisovho pohára s kanadskou jednotkou Denisom Shapovalovom 4:6, 5:7.

Slovenskí tenisti tak v piatok v Bratislave prehrávali s Kanadou 0:1.

Kanaďan trestal skrátené údery

Horanský sa nezľakol súpera zvučného mena a držal s 25. hráčom svetového rebríčka ATP krok. Za stavu 3:2 to pri podaní Shapovalova dotiahol na zhodu.

Kanaďan si však podržal servis, v ďalšom geme vďaka trom winnerom prelomil podanie súpera a ujal sa vedenia 4:3.

Denis Shapovalov

Horanský mohol hneď vzápätí kontrovať rebrejkom, no nevyužil ani jednu z troch šancí. Shapovalov potvrdil brejk a prvý set získal vo svoj prospech.

Horanskému pri dlhších výmenách často zahral kratšie údery, čo Kanaďan dokázal potrestať. V druhom sete sa slovenský reprezentant zlepšil na returne a za stavu 2:1 viedol pri podaní Shapovalova 30:0.

Kanaďan však následne získal štyri fiftíny za sebou a v piatom geme sa dostal k brejkbalu. Nepremenil ho, no v koncovke setu vďaka agresívnej hre slávil úspech.

Za stavu 5:5 zobral Horanskému servis a pri vlastnom podaní premenil hneď prvý mečbal.

Shapovalov Horanského pochválil

,,Rozhodlo pár loptičiek, škoda troch nepremenených brejkbalov v prvom sete. Diváci vytvorili super atmosféru, bolo to peklo. Veľmi mi pomohla ich podpora. Mrzí ma, že som ich nepotešil víťazstvom. Shapovalov je tiež iba človek a aj on robil chyby, na rozdiel odo mňa však využil šance.

O osude oboch setov rozhodol jediný brejk. S pribúdajúcimi minútami som sa na kurte cítil čoraz lepšie. Škoda, že som si v závere druhého setu nepodržal podanie. Pri brejkbaloch Shapovalov viackrát trafil loptičku rámom rakety a bola z toho čiara.

Na začiatku zápasom som cítil nervozitu, no postupne zo mňa opadla. Ak v sobotu budem hrať rozhodujúci piaty zápas, dám do toho všetko. Na daviscupový debut nezabudnem do konca kariéry," uviedol Horanský.

Shapovalov pochválil Horanského za predvedený výkon. ,,Filip odohral veľmi dobrý zápas. Nemal čo stratiť a hral na úrovni tenistov z prvej svetovej päťdesiatky. Ak bude pokračovať v takýchto výkonoch, môže to dotiahnuť ďaleko a dosiahnuť veľké veci.

Veľmi dobre som podával, snažil som sa vyvíjať tlak pri jeho servise a vytvoriť si brejkbalové šance. Dve z nich som premenil. Na antukovom dvorci som sa cítil veľmi dobre."

Online prenos: Filip Horanský - Denis Shapovalov (Slovensko - Kanada, Davisov pohár 2019)

Davis Cup  2019
01.02.2019 o 15:10
Horanský
0:2
(4:6, 5:7)
Shapovalov
Denis Shapovalov napokon potvrdil svoje schopnosti a aj postavenie. Víťazstvo sa nerodilo ľahko, ale napokon sa kvalita ukázala. Filip Horanský podal veľmi kvalitný výkon, ktorý mohol okoreniť aspoň jedným setom. Nepodarilo sa. Na radu ide zápas Kližan -Auger Aliassime. Ďakujem vám za pozornosť. Dovidenia.
5:7
importantA je koniec. Horanský bekhendom namieril len do siete.
15-40
Filip dostal loptičku pod nohy a nedokázal presne zakončiť. Jeho forhend je ďaleko v aute.
15-30
Takmer totožná situácia, keď bol Kanaďan pri sieti a jednoducho zakončil do opačnej strany.
15-15
Filip si vynútil o úder navyše, ale napokon mu to nebolo nič platné.
15-0
Horanský sa držal vo výmene veľmi dlho a napokon sa dočkal chyby od súpera.
5:6
Teraz mal Shapovalov aj kus šťastia, keď takmer trafil do autu. O všetko sa postaral jeho súper, ktorý trafil sieť.
30-40
Prvý brejkbal je odvrátený. Kanaďan mohol svoj úder trafiť aj lepšie.
15-40
importantTeraz však jeho úder spadol presne na základnú čiaru, čo ho dostalo do vyloženej pozície, ktorú dokázal využiť.
15-30
Shapovalov triafa z returnu len sieť.
0-30
Horanského úder spadol na pásku, čo pomohlo jeho súperovi. Ten zakončil nesmierne presne.
0-15
Horanský nezačína najlepšie, keď bol v ťažkej pozícií a loptičku nasmeroval do autu.
5:5
Horanský si opäť nevybral dobrú stranu a stav je vyrovnaný.
15-40
Shapovalov bol vyhnaný von z kurtu, ale loptičku trafil presne na bočnú čiaru.
15-30
Následne trafil eso, pri ktorom trafil rozhodcu do hlavy.
15-15
Kanaďan pokračuje dvojchybou.
0-15
Shapovalov získava prvý fiftín v tomto dôležitom geme.
5:4
A opäť končí loptička z jeho rakety len v aute. O malý moment pôjde podávať na udržanie v sete.
40-0
Shapovalov nedokázal poslať loptičku do hry ani v tejto výmene.
30-0
Aj v tejto výmene mal navrch náš tenista. Forhend bol veľmi presný.
15-0
Shapovalov začína nepresne na returne.
4:4
Stav setu sa vyrovnáva. Kanaďan ukončuje gem úderom po čiare.
0-40
Shapovalov si súpera vychutnal, keď mu úder poslal tesne za sieť.
0-30
Horanský si moc nezahral ani v tejto výmene.
0-15
Výborný prvý servis, 15:0.
4:3
Nepôjdeme ani do zhody. Slovák získal priamy bod z podania.
40-30
Shapovalov hral ďaleko za základnou čiarou, ale táto taktika mu ovocie nepriniesla.
30-30
Return spadol presne na základnú čiaru, čo spôsobilo problémy nášmu tenistovi.
30-15
Filip pekne skrátil hru a jeho súper nezahral najlepší úder. Loptička je v aute.
15-15
Horanský sa nechal nalákať na vysokú loptu a svoj úder prestrelil.
15-0
Tesný aut. Shapovalov takmer trafil return na čiaru.
3:3
Filip to skúsil rovno z returnu, ale tento úder nemal nádej na úspech.
0-40
Kanďan zahral servis na telo a získava fiftín.
0-30
Shapovalov si dokáže svojho súpera rozhýbať, to sme doteraz moc nevideli.
0-15
Shapovalov vyhnal súpera ďaleko, a ten chybuje.
3:2
Filip hrá s veľkým prehľadom. Jeho hra je výborná. Nepúšťa favorita do veľkého trháku.
A-40
Ďalší dobrý prvý servis. Výhoda pre Slovensko.
40-40
Eso! Zhoda.
30-40
Prvý brejkbal v druhom sete. Získava ho náš súper.
30-30
Kanaďan vyrukoval s tvrdými údermi a na ten posledný nedokázal Filip reagovať.
30-15
Shapovalov chcel zaútočiť po druhom podaní, ale do vyhradeného priestoru sa netrafil.
15-15
Za tú istú čiaru to prehodil aj Slovák. Shapovalov s ľahkým fiftínom.
15-0
Shapovalov nasmeroval svoj return len za základnú čiaru.
2:2
Shapovalov si pomáha servisom a vyrovnáva.
30-40
Veľký chyba nášho tenistu. Ten mal loptičku nastavenú na víťazný úder, ale trafil len sieť.
30-30
Rýchly bod znamená vyrovnanie stavu gemu.
30-15
Tak toto bolo tesné. Dlhá výmena bola zakončená Kanaďanom forhendom po čiare.
30-0
0:30! Shapovalov nedokázal presne trafiť po returne súpera.
15-0
Filip sa drží vo výmenách a zatiaľ hrá výborný zápas.
2:1
Ten sa končí až v tejto chvíli, keď si opäť pomohol obhodením súpera.
40-15
Horanský mohol ukončiť gem, ale namiesto toho poslal loptičku tesne do autu.
40-0
Výborný prvý servis. Kanaďan s nim nedokázal spraviť absolútne nič.
30-0
Po servise prichádza okamžite aj volej. Shapovalov bez šance.
15-0
Filip už niekoľkýkrát dokázal prehodiť svojho súpera, ktorý na sieti nie je najlepší.
1:1
Horanský zostal stáť, avšak nevybral si dobrú stranu. Kanaďan hral loptičku po čiare.
30-40
Shapovalov si už tradične po zlom servise pomáha priamym bodom z podania.
30-30
Ďalšia dvojchyba.
15-30
Shapovalov si otvoril dvorec, aby následne presne zakončil na čiaru.
15-15
Shapovalov sa opäť pokúsil poriadne udrieť do loptičky, ale forhend končí mimo.
0-15
Horanský sa držal vo výmene, tlačil svojho súpera, ale napokon svoj úder netrafil.
1:0
Horanský uzatvára gem po ďalšom parádnom servise von z kurtu.
40-0
Shapovalov si skúša prudšie údery, avšak bez nejakého úspechu.
30-0
Aj v druhej výmene sa tenisti k úderom nedostali.
15-0
Horanský otvára set výborným servisom.
4:6
importantTretí setbal je premenený a Shapovalov vyhráva prvý set, avšak po vyrovnanom boji.
30-40
Aj teraz svoj forhend poriadne prestrelil a pripravil sa o druhý setbal.
15-40
Prvý setbal je odvrátený. Shapovalov oň prišiel svojou nedôslednosťou.
0-40
Následne prichádza kombinácia servis – volej. Náš tenista bez šance.
0-30
Loptička je v aute. Horanský nedokázal trafiť základnú čiaru.
0-15
Horanského zaskočil servis, po ktorom sa takmer dostal k bodu. Loptička spadla presne na čiaru.
4:5
Stav je upravený na 4:5, avšak kanadský tenista pôjde podávať na výhru v prvom sete.
40-15
Filip si pomohol prvým servisom, po ktorom sa dostal do pozície, z ktorej vedel zakončiť.
30-15
Teraz dostal veľa priestoru a svoj forhend umiestil veľmi presne.
30-0
Shapovalov netrafil ani tento return. Loptička končí za základnou čiarou.
15-0
Na servise začína priamym bodom z podania.
3:5
Horanský sa snažil zaútočiť, ale jeho plán stroskotal.
40-A
Opäť servis von z kurtu a Shapovalov si pripíše ďalšie eso.
40-40
Nádherný servis von z kurtu upravuje stav na zhodu.
A-40
Po dvojchybe nasleduje ďalší brejkbal.
40-40
Tak toto Shapovalov poriadne prestrelil. To bol obrovský aut.
40-A
Horanský stratil aj ďalší fiftín, keď opäť chyboval pri údere po čiare.
40-40
Horanský nedokázal odvrátiť druhé podanie súpera a nasleduje zhoda.
40-30
Prvý brejkbal je odvrátený po dobrom servise.
40-15
Filip svojho súpera nádherne obhodil od základnej čiary a získava dva brejkbaly. Okamžite sa môže dostať do hry.
30-15
Následne si fiftín nenechal zobrať a získava ho po dobrom servise.
30-0
Kanaďan robí dvojchybu.
15-0
Shapovalov nevstupuje dobre za obhajobou brejku. Na sieti si nepočínal najlepšie a nechal sa obhodiť.
3:4
Tretí brejkbal je premenený. Horanský sa vo výmene dostal pod tlak a následne neprehodil sieť.
30-40
Odvrátený je aj druhý brejkbal. Shapovalov sa snažil o víťazný return, ale tento úmysel sa nestretol s úmyslom.
15-40
Shapovalov tesne netrafil čiaru. Jeho jednoručný bekhend končí za základnou čiarou.
0-40
A na svete sú 3 brejkbaly. Shapovalov dokázal svojho súpera jednoducho obhodiť na sieti.
0-30
Vo svojom tlaku pokračuje. Horanský sa nedostal do hry.
0-15
Shapovalov trafil výborný return presne na základnú čiaru!
3:3
A dobrým servisom ukončuje tento gem. Brejkbal sme zatiaľ nevideli.
40-A
Výhoda pre Shapovalova. Získal priamy bod z podania.
40-40
Výborná hra od Filipa! Svojou aktivitou si vynútil zhodu.
30-40
Horanský sa ešte drží vo výmene. Loptička bola príliš dlhá.
15-40
Shapovalov získava dva gembaly.
15-30
Po prvom servise padol return tesne za sieť, čo kanadský tenista dokázal využiť.
15-15
Následne robí chybu. Jeho forhend po čiare nabral zlý smer.
0-15
Shapovalov s druhým esom v zápase.
3:2
Shapovalov sa na úder nesústredil a loptičku nasmeroval ďaleko do autu.
40-15
Po dvojchybe prichádza aj prvé eso.
30-15
Sledujeme vyrovnanú partiu, ktorú náš tenista okorenil pekným skrátením hry.
15-15
Chybu spravil aj kanadský hráč. Return vyhodil za základnú čiaru.
0-15
Filip robí druhú dvojchybu.
2:2
To sa mu však darí v ďalšej výmene. Horanského bekhend zastavila sieť.
15-40
Shapovalov výborne skrátil hru, ale výmenu nedotiahol do úspešného konca.
0-40
Horanský fiftín nezískal ani v tejto výmene. Jeho forhend skončil v aute.
0-30
Tá istá taktika platila aj v druhom fiftíne. Horanský na returne bez jedinej loptičky.
0-15
Shapovalov si pomohol servisom a potom loptičku bez problémov upratal forhendom do rohu kurtu.
2:1
Aj tentokrát je gem zakončený priamym bodom z podania.
40-15
Na podaní Horanského sledujeme dlhé výmeny, v ktorých má zatiaľ navrch.
30-15
Shapovalov sa dostal do výmeny, avšak svoju šancu nevyužil. Loptička sa zastavila v aute.
15-15
Filip Horanský spravil dvojchybu.
15-0
Horanský s priamym bodom zo servisu. Shapovalov sa do hry nedostal.
1:1
Shapovalov s prehľadom. Po servise prišiel na sieť a jednoducho zakončil.
0-40
Horanský sa celú výmenu len bránil a nedokázal zahrať presne, takže aut.
0-30
Vzápätí prichádza úvodné eso zápasu.
0-15
Horanský vyhodil return len do autu.
1:0
Priamy bod zo servisu ukončuje úvodný gem.
40-30
Shapovalov mal súpera na lopate, avšak nedokázal prehodiť loptičku cez sieť na druhú stranu.
30-30
Slabý druhý servis nášho tenistu dostal súpera do hry. Horanský vyhodil loptičku do autu.
30-15
Filip zatlačil súpera za čiaru a donútil ho chybovať.
15-15
Kanaďan prestrelil svoj bekhend. Loptička skončila za základnou čiarou.
0-15
Shapovalov okamžite predviedol svoje umenie, keď si dostal súpera na jednu stranu a zakončil do tej druhej.
0:0
Vítam všetkých priaznivcov tenisu pri sledovaní tohto online textového prenosu. V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie, v ktorom proti sebe nastúpia Filip Horanský a Denis Shapovalov. Predbežný začiatok zápasu je naplánovaný na 15:00!

NTC Bratislava bude v piatok a v sobotu hostiť stretnutie Slovenska proti Kanade v rámci Davis Cupu. Toto stretnutie sa koná v rámci kvalifikácie na finálový turnaj Davisovho pohára, ktorého sa zúčastní 18 mužstiev. V tomto novom formáte turnaja má už istú účasť Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko a USA, takisto aj držitelia voľných kariet Argentína a Veľká Británia.

SLOVENSKO MEDZI DAVISCUPOVOU ELITOU PO 13 ROKOCH
Takto dlho musela čakať naša reprezentácia, aby sa opäť ocitla v elitnej skupine. V októbri minulého roka sme úspešne zvládli súboj proti Bielorusku (3:1) a tak má Slovensko šancu zúčastniť sa aj finálového turnaja v zreformovanej súťaži elitných národných mužstiev, v ceste nám však bude stáť veľmi silná Kanada.

NOMINÁCIA SLOVENSKA
Martin Kližan, Filip Horanský, Norbert Gombos, Filip Polášek, Igor Zelenay

KANADA BEZ SVOJEJ VEĽKEJ OPORY, ALE S CIEĽOM POSTÚPIŤ
V Bratislave sa bude musieť náš súper zaobísť bez Miloša Raoniča, najlepšieho tenistu tejto krajiny. Wimbledonský finalista z roku 2016 zažíva v úvode novej sezóny skvelú formu, čo potvrdil aj na nedávno skončenom Australian Open, keď to v Melbourne dotiahol do štvrťfinále. Kanada však teraz nebude môcť pomôcť. Aj tak však náš súper disponuje vysokou kvalitou, predsa len Kanada pôsobí vo svetovej skupine od roku 2012. Úlohu kanadskej tímovej jednotky tak prebral Denis Shapovalov, vychádzajúca tenisová hviezda.

ANTUKOVÝ POVRCH MENŠOU VÝHODOU PRE SLOVENSKO
Náš tím sa tak ako v zápase proti Bielorusku bude opäť spoliehať hlavne na skvelé výkony Martina Kližana, ktorý bol vtedy strojcom všetkých troch bodov. Antuka našej jednotke vyhovuje a od Martina sa očakávajú dva body. Musia sa však k nemu pridať aj ďalší hráči, určite bude veľmi dôležitá aj štvorhra, v ktorej budú naše farby hájiť deblový špecialisti Filip Polášek a Igor Zelenay. Uvidíme, ako si pri svojej daviscupovej premiére bude počínať Filip Horanský. Nálada v našom tíme je výborná, šance budú však vyrovnané na oboch stranách.

O toto stretnutie je aj veľký záujem u divákov, na piatok sú už všetky lístky vypredané. Verme, že fanúšikovia vytvoria našim chlapcom výbornú atmosféru a v sobotu sa budeme môcť radovať z postupu na záverečný turnaj.

Piatkový program otvorí od 15:00 stretnutie medzi Filipom Horanským a Denisom Shapovalovom. V tomto zápase je favoritom kanadská jednotka, ale verme, že Filip pri svojom debute podá správny výkon a zabojuje o prvý bod pre naše farby. Potom bude nasledovať súboj našej jednotky Martina Kližana proti Felixovi Augerovi-Aliassimu. Sledujte teda naše online textové prenosy!
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:00.

Domov»Tenis»Davis Cup»Horanský podľahol Shapovalovovi, Slovensko po prvom zápase s Kanadou prehráva