Šorttrek. Ilustračný obrázok. (Autor: TASR)

Dievčatá - 500 m:

1.Petra RusnákováSlovensko44,804 s
2.Lucia FilipováSlovensko+0,241 s
3.Magdalena ZychováPoľsko+0,353 s

SARAJEVO. Slovenská reprezentantka v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe Petra Rusnáková získala zlatú medailu na 500 m trati na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v bosnianskom Sarajeve.

Sedemnásťročná členka ŠK STEZ Spišská Nová Ves bola suverénna počas celého priebehu pretekov, keď triumfovala v rozjazdách, štvrťfinále aj v semifinále. Vo finále takisto nezaváhala a systémom štart - cieľ finišovala na prvej priečke s časom 44,804 s.

Vynikajúci výkon podala aj jej o rok mladšia krajanka Lucia Filipová, ktorá obsadila striebornú pozíciu. Ďalšia zástupkyňa spišskonovoveského šortreku zvíťazila v rozjazdách a vo štvrťfinále, v semifinále a vo finále nestačila iba na Rusnákovú.

Slováci sa predstavili aj na lyžiach

Slovenské šortrekárky získali na aktuálnom zimnom EYOF-e tri cenné kovy. Rusnáková si vybojovala zlato na 500 m a striebro na 1500 m. Filipová pridala do zbierky striebornú medailu z "päťstovky". Slovensko má v historických tabuľkách zimných edícií EYOF-u už deväť cenných kovov (bilancia 2-2-5).

Súťaže v alpských lyžiarskych disciplínach pokračovali v utorok slalomom chlapcov, v ktorom sa Ján Sanitrár dostal na solídne 17. miesto. Osemnásťročný pretekár bol jediným Slovákom v cieli druhého kola, z celkového počtu 105 štartujúcich klasifikovali iba 54 slalomárov.

Druhé kolo nedokončil Filip Botka, už v úvodnej jazde vypadli Adam Lások a Filip Baláž. Zlato si odniesol Rakúšan Joshua Sturm.

Biatlon nedopadol pre mladých Slovákov úspešne

Biatlonisti absolvovali na bosnianskom snehu úvodné štarty v rýchlostných pretekoch. Na 6 km trati zvíťazila Nórka Hanna Börveová. Čistá streľba vyniesla Slovenke Michaele Hubačovej 25. priečku, na 45. poste skončili so zhodným časom Barbora Horniaková a Viktória Vozárová.

O desať pozícii nižšie klasifikovali Emu Kapustovú. Chlapci súperili na trati dlhej 7,5 km, kde bol najrýchlejší Francúz Eric Perrot. Zo Slovákov bol najvyššie Adam Koštial na 46. mieste. Matejovi Gregorovi patrí 65. pozícia, Damián Cesnek a Juraj Vološin finišovali tesne za sebou na 71. resp. 72. stupienku.

Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach nedosiahli prenikavý výsledok. Druhé zlato v priebehu dvoch dní získala Švajčiarka Anja Weberová, ktorá zvíťazila na 5 km voľnou technikou.

Mária Danielová obsadila 46. miesto s mankom 1:57,5 min, o dve priečky nižšie sa umiestnila Kristína Sivoková a Marianne Klementovej patrí 56. pozícia. Medzi chlapcami triumfoval na 7,5 km voľnou technikou Nór Martin Kirkeberk Mörk, Slováci za najlepšími výrazne zaostali. Denis Tilesch bol 69. a Matúš Oravec skončil ešte o štyri miesta za ním.

V rámci večerného programu sa ešte predstavia slovenskí hokejoví reprezentanti. "Sedemnástka" pod vedením trénera Jána Lipianskeho nastúpi v A-skupine o 19.30 h v súboji proti rovesníkom z Bieloruska.

Zimný Európsky olympijský festival mládeže - Sarajevo (Bos. a Herc.) - výsledky - utorok:

17.Ján SanitárSlovensko+5,32 s

Domov»Zimné športy»Ďalšie súťaže»Skvelé správy: Slovenské reprezentantky v šortreku získali zlatú aj striebornú medailu