Odvrátila tri mečbaly. Kužmová po životnej výhre pridala ďalší triumf

Vo štvrťfinále vyzve Kvitovú.

DUBAJ. Slovenská tenistka Viktória Kužmová sa po skvelom obrate prebojovala už do štvrťfinále dvojhry na kvalitne obsadenom turnaji WTA v Dubaji.

V osemfinálovom dueli dvoch 20-ročných talentov zdolala Američanku Sofiu Keninovú 1:6, 7:5, 6:2.

V druhom sete prehrávala už 3:5 a v deviatom geme čelila trom mečbalom, no všetky odvrátila a napokon otočila nepriaznivý vývoj.

Jej štvrťfinálovou súperkou bude vo štvrtok nasadená dvojka Češka Petra Kvitová.

Nepremenené mečbaly Keninovú rozhodili

Kužmovej (46. vo svetovom rebríčku) nevyšiel úvod zápasu s Keninovou (37.). Robila priveľa nevynútených chýb, nevychádzalo jej prvé podanie a úvodný set sa stal hladkou záležitosťou Keninovej.

Na začiatku druhého dejstva viedla Kužmová 2:0, no Keninová potom otočila na 4:2 a za stavu 5:3 mala pri podaní Slovenky tri mečbaly.

Premárnila ich však nevynútenými chybami, čo ju úplne rozhodilo a vyviedlo z koncentrácie.

Začala kaziť ľahké údery, odišiel jej servis, Kužmová to využila a vďaka zisku štyroch hier v sérii si vynútila tretí set.

Životné víťazstvo nad Bertensovou

Slovenka bola v laufe, na začiatku rozhodujúceho dejstva po rýchlom brejku odskočila súperke na 3:0 a zápas už dotiahla do úspešného konca.

V ôsmom geme premenila hneď prvý mečbal a nadviazala na triumf nad Keninovou z januárového turnaja v novozélandskom Aucklande.

Kužmová, ktorá v druhom kole dosiahla životné víťazstvo, keď vyradila svetovú osmičku Holanďanku Kiki Bertensovú (bol to jej prvý triumf nad hráčkou z elitnej desiatky - pozn. red.), má v Dubaji má už istú prémiu 59 960 dolárov pred zdanením a 190 bodov do svetového rebríčka WTA.

V jeho onlajn vydaní figuruje na 44. mieste - najvyššie v kariére.

Kužmovej tréner Michal Mertiňák ocenil, že jeho zverenka sa za nepriaznivého stavu nepoložila a dokázala vyhrať už takmer stratený zápas.

"Skoro dva sety to vyzeralo zle, keďže Viki mala menšie zdravotné problémy. Keď však v druhom sete otočila z 3:5 na 6:5, jej hra sa zlepšila. Viki skvelo zabojovala, bola lepšie na nohách, Keninová, naopak, začala robiť veľa nevynútených chýb a celý zápas sa otočil," uviedol Mertiňák pre TASR.

"Vo štvrťfinále Viki nemá čo stratiť. S Peťou Kvitovou trénovala, takže vieme, čo od nej môžeme očakávať. Peťa je super hráčka. Bude to ťažký zápas, ale medzi najlepšou osmičkou na takomto silnom turnaji už nie je slabá súperka," doplnil.